0 800 307 555
0 800 307 555

Валюта на депозит: банки, комісії, умови

Як купувати долари під час війни

Війна росії проти України призвела до різкого падіння вартості національної валюти – гривні. У середу, 21 вересня, на тлі новини про оголошення часткової мобілізації в росії курс долара до гривні на готівковому ринку ненадовго підскочив до 45 грн, а після того як ажіотаж спав, встановився на рівні 42,80-43,20 грн/дол.
Зміст

З метою збалансування попиту та пропозиції на готівковому валютному ринку Національний банк 21 липня дозволив комерційним банкам продавати валюту громадянам з подальшим її розміщенням на депозит на строк від трьох календарних місяців без права дострокового розірвання в межах щомісячного ліміту 50 тис. грн (в еквіваленті).

Уже після публікації статті стало відомо, що Національний банк збільшив щомісячний ліміт на купівлю валюти на депозит удвічі, до 100 тис. грн.

На думку НБУ, це мало створити альтернативу вкладенню коштів у готівкову валюту, знизити попит на неї та тиск на обмінний курс у готівковому сегменті. Рішення зафіксовано у постанові Правління НБУ №154 від 21.07.2022 року.

Дійсно, купувати долари за курсом 36,9343, коли в обмінниках віддають по 43 – безперечно, вигідно. Але як справи з таким обміном насправді?

Finance.ua детально вивчив питання.

Актуальна інформація про валюту та курси – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби не відставати від реальності.

Які банки пропонують таку послугу

У перші дні після ухвалення рішення банки з настороженістю поставилися до ідеї Нацбанку. Найбільші українські банки – ПриватБанк та Ощадбанк – спочатку відмовилися від участі у цій програмі.

Першими, хто запропонував таку можливість, були державний Укргазбанк, Акордбанк та ОТП Банк.

Менш ніж за два місяці кількість банків, що відкривають конвертаційний депозит, зросла до 27. Буквально днями до них додалися 28-й і 29-й банк: з 26 вересня такий депозит можна відкрити і в банку Credit Agricole, і в ПриватБанку. Головний комерційний банк країни вирішив приєднатися до решти. 30-м банком став Кристалбанк, 31-м – Юнекс Банк.

За яким курсом можна купити валюту

Більшість банків зі списку чесно продають за курсом Національного банку +1% (тобто 36,9343). Водночас деякі банки встановлюють свої внутрішні курси обміну, які вищі на 2-5% ніж міжбанківський. Найчастіше це на гривню на доларі більше (але все одно вигідно, оскільки в обмінниках долар продають набагато дорожче).

Додаткові комісії та умови

Умови оформлення цього депозиту кожен банк сформулював під себе.
Якщо в одних немає додаткової комісії, то в інших вона варіюється від 0,1 до 1%.

Безкомісійну купівлю, як правило, пропонують банки, які свого часу взяли в НБУ кредит рефінансування і зараз прагнуть замістити цей ресурс, що різко подорожчав (до 27% річних), на «дешевші» депозити від населення.

Ті ж банки, які не мають такої проблеми, вирішили, що можна трохи підзаробити на цьому рішенні Нацбанку, і встановили свої комісії чи внутрішні курси.

Дуже оригінально вирішили «зацікавити» своїх потенційних клієнтів у Таскомбанку. Тут, якщо клієнт хоче відкрити такий депозит на 3 місяці, стягується додаткова комісія 600 гривень. Для піврічного депозиту вона становитиме 300 гривень, для дев'ятимісячного – 150 гривень, і лише для річного комісії не буде зовсім.

Крім того, деякі банки встановили мінімальний розмір депозиту конвертації.

Ознайомитись з детальними умовами можна, вивчивши таблицю, створену одним із талановитих учасників нашого форуму під ніком mustbe:

Крім того, обговорити цю тему, поставити запитання та отримати відповідь можна у відповідній темі на форумі Finance.ua.

Перспективи: чи вдасться отримати цей депозит валютою

Поряд з тими, хто скористався цією пропозицією (багато з них відкрили такі депозити відразу в кількох різних банках і продовжують це робити на початку кожного наступного місяця. – Ред.) існує досить велика група скептиків. Вони заявляють, що через дефіцит готівкової валюти в Україні є ймовірність, що депозити після закінчення терміну виплатять гривнею за курсом НБУ.

Таке справді може статися, якщо банк стане неплатоспроможним і в нього запровадять тимчасову адміністрацію.

Водночас Національний банк провів уже чотири підкріплення банків готівкою (останнє – у понеділок, 26 вересня). Щоправда, він виручав виключно системно важливі банки.

У зв'язку з чим можемо порадити нашим читачам розглянути варіант розміщення такого конвертаційного депозиту в одному з цих банків:

  • А-Банк;
  • Кредобанк;
  • Банк Південний;
  • ПриватБанк;
  • ОТП Банк;
  • Райффайзен Банк;
  • Таскомбанк;
  • Укргазбанк;
  • Укрексімбанк.

І тут можливість забрати його валютою після закінчення строку буде досить великою.