Якщо ви вже брали кредит, у вас є кредитний рейтинг. Він підвищується кожен раз, коли ви погашаєте позику в строк, і знижується при несвоєчасному погашенні.
У рішенні про видачу позики банки і мікрофінансові організації відштовхуються від кредитного рейтингу позичальника. З хорошим балом ви зможете розраховувати на менший відсоток і на велику суму позики. З поганим — в кредиті можуть зовсім відмовити.
Замовте безкоштовний кредитний рейтинг і ви дізнаєтеся:
— як зменшити ставку і збільшити розмір кредиту або ліміт на карті;
— чому вам відмовляють банки або кредитні організації;
— які у вас шанси отримати кредит.
Можливі причини:
— ви користувались кредитними послугами банків, які не співпрацюють з ПВБКІ;
— у вас можуть бути прострочені кредити;
— ви допускали прострочки в минулому.
Читайте нашу статтю, якщо вважаєте, що у вашій кредитній історії є помилки.
Кредитна історія — це документ, у якому зазначена вся інформація про позичальників з оцінкою їх дій. Кредитна історія може бути хорошою, якщо позичальник справно сплачує всі борги за кредитами та завжди вкладається у грейс-період кредитних карток, або зіпсованою, якщо у позичальника є часті прострочення за кредитами.
Хороша кредитна історія відкриває багато можливостей: з нею можна взяти кредит на велику суму під вигідні відсотки, дешевше оформити страховку, а також підвищити шанс на працевлаштування в міжнародній компанії. Із зіпсованою кредитною історією взяти вигідний кредит та страховку буде важче, адже банки з високими вимогами можуть відмовляти.
Хочемо зауважити, що для деяких кредиторів чиста кредитна історія (якщо у вас ніколи не було ані кредитів, ані кредитних карток) також є негативним показником: про вас ще нічого невідомо, тому ви можете здаватися їм потенційно небезпечним позичальником.
В умовах кризи особливо загострюються випадки з банківським шахрайством. Так, шахраї обманним шляхом можуть оформити кредит на будь-кого з нас. І хоча банки та мікрофінансові організації постійно борються з такими випадками, кожного дня з’являються нові злочинні схеми. Тримати ситуацію під контролем та убезпечити себе від ймовірних дзвінків від колекторів можна завдяки регулярній перевірці кредитної історії.
Один раз на рік ви за законом можете перевірити свою кредитну історію безкоштовно у будь-якому українському кредитному бюро. Однак не радимо робити перевірку частіше, ніж раз на три місяці: для кредиторів така поведінка може видатися підозрілою і зменшить ваші шанси на отримання вигідного кредиту.
Якщо ви помітили в кредитній історії кредити, які ви не відкривали, радимо подати запит до кредитного бюро для уточнення інформації.
Дуже поганий (0-200) Дуже низький показник надійності позичальника. Допускалися серйозні прострочення по кредитах. Швидше за все, банки відмовлять у видачі грошей або підвищення ліміту на карті. Але є невеликі шанси отримати позику в мікрофінансової організації.
Поганий (200-400)
Низький показник надійності позичальника. Кредити регулярно погашалися з простроченням. Імовірність відмови в банківському кредиті або підвищення ліміту на карті висока. Але є шанси отримати позику в мікрофінансовій організації.
Середній (400-600)
Задовільний показник надійності позичальника. Часом позики погашалися несвоєчасно. Отримання банківської позики або підвищення ліміту на карті можливо, але не гарантовано. Хороші шанси отримати позику в мікрофінансової організації.
Хороший (600-800)
Високий показник надійності позичальника. Схоже, майже всі кредити погашалися своєчасно. Хороші шанси на підвищення ліміту на карті й отримання позики в банку або мікрофінансовій організації, проте в МФО шанси істотно вище.
Відмінний (800-1000)
Відмінний показник надійності позичальника. Ідеальна кредитна історія. Не ви обираєте банки, а банки обирають вас.
Детальніше в нашому матеріалі «Як працює банківський скоринг»
Запитайте свою кредитну історію в ПВБКІ онлайн (50 грн) чи оффлайн (один раз на рік — безкоштовно).
Вам слід оформлювати кредити та вчасно їх погашати. Підійдуть будь-які види кредитних продуктів: можна купити товар в розстрочку, оформити кредитну картку чи взяти невеликий кредит в банку чи МФО.
Детальніше — в нашому матеріалі «Що таке кредитна історія» та в відео:
Кредитна історія виглядає як бланк з інформацією. Вона містить дані і про позичальника (паспортні дані, місце проживання, сімейний статус тощо) та його кредитні операції, і про кредиторів, які ним цікавились.
Наприклад, так виглядає кредитна історія в Першому всеукраїнському бюро кредитних історій.