Статті Finance.ua, які найчастіше читали в 2023 році
Ретроспективний огляд
Сьогодні, поки до друку готуються нові матеріали, ми хочемо згадати статті, які минулоріч читали найчастіше. Тому пропонуємо вашій увазі ретроспективну добірку з відповідними редакційними коментарями.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Finance.ua неодноразово публікував статті, що так чи інакше стосуються воєнної тематики, а також наших військових, завдяки звитязі яких ми тут, у тилу, можемо ці статті робити.
Уже другий рік поспіль численні перегляди збирають матеріали саме воєнного спрямування. Що, власне, й не дивно, адже після 24 лютого 2022-го в Україні либонь не лишилося нікого, кого б війна не зачепила напряму.
Одна з найпереглядаємих статей – про грошове забезпечення військовослужбовців. До речі, вона актуальна й для 2024 року, адже будь-які зміни поки не ухвалювалися.
Отже, строковики отримуватимуть 20 тис. грн, а солдатам гарантовано 13 тис. грн виплати. Це, так би мовити мінімалка. Окрім основної частини грошового забезпечення передбачена премія:
- 30 тис. грн для військовослужбовців, які беруть участь у мобілізації;
- 50 тис. грн для тих, хто виконує спецзавдання безпосередньо на лінії зіткнення;
- 100 тис. грн для військових, що перебувають у зоні активних бойових дій або проходять лікування чи реабілітацію внаслідок отриманої контузії, травми, протягом служби.
Також наші читачі цікавилися, як учаснику бойових дій отримати землю. Із цим зараз є проблеми через воєнний стан, але знати теорію ніколи не завадить.
І, звісно ж, ми не могли оминути тему пільгової освіти для УБД та їхніх дітей. У матеріалі розповідаємо про всі нюанси державної підтримки цієї категорії громадян.
Також серед найбільш переглядаємих статей 2023-го опинився матеріал про літак F-16. У ньому сконцентрували все, що потрібно знати про цю крилату машину: які літак має технічні характеристики, озброєння, скільки F-16 коштує, для чого він узагалі створювався та чим може допомогти Україні.
Минулий рік сміливо можна назвати роком очікування F-16. Соцмережі в якийсь момент заполонили відповідні гештеги, які мали привернути увагу американської та європейської еліти до питання «окрилення» українського війська.
Зрештою наші військові поїхали за кордон вчитися пілотувати й обслуговувати ці літаки. Згідно з наявними прогнозами, перші винищувачі F-16 можуть надійти в Україну наприкінці березня. Утім, офіційні джерела не озвучують жодних часових меж, адже підготовка персоналу триває.
«F-16 – це не очікування, це план дій. У нас він є, і ми планомірно ідемо до цієї нашої мети з нашими західними партнерами. Я спілкуюся з пілотами, але іспити в них не приймаю. Не знаю, на якому там етапі в них іде. Хотілося б і фото, і відео побачити, як навчаються пілоти, але ця тема на Заході не дуже афішується, вона закрита. Тому просто хочу запевнити, що процес триває і йде так, як у межах авіаційної коаліції домовилися», – прокоментував нещодавно в ефірі Єдиного телемарафону речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Питання мінімальної зарплати цікавить людей за будь-яких обставин. Що й не дивно, адже до неї прив’язано багато інших виплат і платежів.
Протягом минулого року мінімальна зарплата не змінювалася. Вона законсервувалася на рівні 6 700 грн ще з жовтня 2022-го, коли до мінімалки докинули 200 грн.
А цьогоріч у державному бюджеті закладені одразу два підвищення мінімальної зарплати:
- з 1 січня 2024 року мінімальна зарплата в Україні становить 7 100 грн;
- а з 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата зросте до 8 тис. грн.
Від розміру мінімальної зарплати напряму залежить оподаткування ФОПів. Тому й не дивно, що ця тема також у топі за кількістю переглядів. Очевидно, що зі збільшенням мінімалки суми платежів у 2024 році збільшаться.
Так, Єдиний податок (ЄП) для фізичних осіб – підприємців II групи з 1 січня 2024 року становить 1 420 грн, що складає 20% від мінімальної зарплати. Тобто розмір ЄП зріс на 80 грн у порівнянні з минулим роком.
Оновлений розмір ЄП за січень потрібно сплатити вже до 19 числа цього місяця. Що цікаво, Єдиний податок у 1 420 грн буде незмінним протягом року, попри чергове зростання мінімальної зарплати з 1 квітня.
Також з 1 січня зросла й сума мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ) – до 1 562 грн на місяць (22% від мінімальної зарплати).
Збільшений ЄСВ потрібно сплатити до 19 квітня за I квартал 2024 року. А вже в II кварталі потрібно буде сплачувати 1 760 грн щомісячно через зростання мінімальної зарплати з 1 квітня до 8 тис. грн.
Детальніше про зміни оподаткування ФОПів у 2024 році читайте за посиланням.
P2P-перекази, тобто перекази з картку на картку стали для українців буденністю, без якої складно уявити життя. Тому маємо припущення, як ця тема опинилася в найпереглядаємих матеріалах.
Річ у тім, що днями телеграм-каналами прокотилася інформація, що з 1 січня 2024 року усі такі операції нібито оподатковуватимуться за ставкою 18% – податок на доходи фізичних осіб.
Проте це не так. Навіть співзасновник monobank Олег Гороховський звернув на ситуацію увагу:
Узагалі ж про 18% податку на карткові перекази заговорили після допису у Facebook директора економічних програм аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Анатолія Амеліна, в якому він зазначив ключові моменти Національної стратегії доходів, ухваленої урядом 27 грудня 2023 року.
Проте ідея ця не нова. Насправді навіть зараз будь-які доходи фізичних осіб мають декларуватися й оподатковуватися. Але надходження на банківські картки громадян неможливо відстежити, адже податкова не має доступу до рахунків через банківську таємницю.
Водночас у Нацстратегії доходів ідеться, що в майбутньому податкові органи матимуть доступ до персональних рахунків українців поза межами банківської таємниці, а ця новація дозволить оподатковувати кожну операцію.
Проте наразі перспектива має доволі туманний вигляд. Тому дослухаймося до слів Гороховського.
Як не дивно, але минулоріч читачі Finance.ua цікавилися не тільки особистими фінансами, а й темою звільнення з роботи.
У цій статті ми розповідаємо всі законодавчі нюанси, які можуть виникнути між роботодавцем і найманим працівником під час розірвання їхніх правовідносин.
Основний акцент у матеріалі зроблений саме на звільненні з ініціативи працівника. Ми детально описуємо процедуру, алгоритм дій, а також відповідаємо на найголовніше питання, яке цікавить кожного, хто звільняється – чи дійсно потрібно відпрацьовувати два тижні.
Щороку в Україні близько 400 тис. осіб отримує водійське посвідчення. Для цього потрібно відучитися в автошколі та скласти відповідні іспити в сервісному центрі МВС.
У статті ми підрахували у скільки в середньому обійдеться отримання водійського посвідчення, враховуючи навчання й іспити. Але є нюанс – з 1 січня 2024 року деякі сервісні послуги Міністерства внутрішніх справ здорожчали, а саме:
- вартість видачі посвідчення водія зросла з 26 грн до 230 грн;
- складання теоретичного іспиту – з 13 грн до 250 грн;
- складання практичного іспиту – з 13 грн до 420 грн.
Врахуйте ці зміни під час калькуляції.
Виявляється, не всі долари однаково цінні. Серед валютників є такі поняття як «білий» і «синій» долар, також свою роль відіграються «великі» та «маленькі» портрети на купюрах.
Через усе це обмінники можуть взяти 10% від суми за долар, який немає навіть найменших ушкоджень та будь-яких помарок.
Минулоріч редакції Finance.ua вдалося поспілкуватися з людиною, яка багато років працює у валютообмінному бізнесі. Вона й розповіла нам усі нюанси про різні градації долара, а також порадила, в яких купюрах краще зберігати свої заощадження.
2023 рік зокрема став роком стрімкого розвитку штучного інтелекту. Технології на його основі швидко проникли в різні сфери нашого життя, і тільки ледачий не бомбардував запитаннями той же ChatGPT.
А чи можна заробити з допомогою штучного інтелекту? Хороше запитання, на яке ми шукали відповідь на практиці. Редакція Finance.ua вирішила перевірити кілька способів заробітку за допомогою штучного інтелекту.
Для цього ми взяли найпоширеніші завдання на найбільш відвідуваній фриланс-біржі України та порахували, скільки можна заробити з використанням ШІ.
Ринок фрилансу дуже відкритий та динамічний, усе нове швидко знаходить на ньому собі місце, саме тому ми й закцентувалися на ньому.
Утім, якщо ж ви не фрилансер, і ваш заробіток складається із щомісячної зарплати, а не від обсягу та якості роботи, то заробляти більше за допомогою штучного інтелекту не вийде. Натомість можна буде працювати менше й оптимізувати рутинні процеси.
2024 рік обіцяє бути не менш насиченим на події і відкриття, ніж попередній. Редакція Finance.ua продовжує працювати для своїх читачів і вже готує цікаві новинки, щоб не тільки здивувати, а й підставити інформаційне плече в бурхливому світі фінансів.