Пільгова освіта для УБД та їхніх дітей
На що можна розраховувати
Відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», державна цільова підтримка для здобуття освіти надається:
У будь-якому віці |
До 23 років |
|
|
Особи з інвалідністю внаслідок війни проходять вступні випробування у формі співбесіди. УБД можуть не вступати за результатами ЗНО, а замість цього пройти вступні випробування у формі вступних іспитів.
Навчатися за кошти державного та/або місцевого бюджету громадяни України можуть лише один раз.
Більше актуальної інформації для наших воїнів – у телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
-
повна або часткова оплата навчання коштом державного та місцевих бюджетів;
- пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;
- соціальні стипендії;
- безоплатне забезпечення підручниками;
- безкоштовний доступ до інтернету, систем баз даних у державних і комунальних закладах освіти;
- безоплатне або з пільговою оплатою проживання в гуртожитку.
Сума пільгового кредиту повертається зі сплатою 3% річних суми заборгованості за кредитом протягом 15 років, починаючи з дванадцятого місяця після здобуття одержувачем кредиту. Одержувач кредиту може повернути кредит раніше встановленого в угоді строку.
Передбачені випадки звільнення від кредиту:
- особи з інвалідністю І групи звільняються від сплати кредиту та відсотків за користування ним;
- одержувач кредиту, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за кредитом;
- одержувач кредиту, який має двох дітей, сплачує 75% суми заборгованості за кредитом;
- одержувач кредиту, який має трьох і більше дітей – 50% заборгованості за кредитом.
Окрім того, одержувач кредиту, який після закінчення навчального закладу безперервно працював за фахом не менше 5 років за основним місцем роботи у державному або комунальному закладі чи установі, що розташовані в сільській місцевості, кредит та відсотки за користування ним не повертає. Підтверджуються такі обставини щороку на момент оплати довідкою з місця роботи.
Відповідно до постанови КМУ № 673 від 29 серпня 2018 року, першочергове право використовувати пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти мають:
- діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування;
- діти з інвалідністю, особи з інвалідністю I-III групи;
- діти з малозабезпечених або багатодітних сімей;
- особи та діти осіб, що визнані учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, постраждалими учасниками Революції Гідності;
- діти, один з батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення АТО;
- діти осіб, які загинули під час участі у Революції Гідності;
- діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;
- діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;
- вступники та здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, які вступають або навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі.
Такими документами є:
- посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка;
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни встановленого зразка;
- посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку – довідка, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну) встановленого зразка;
- свідоцтво про народження дитини;
- довідка про взяття на облік ВПО встановленого зразка;
- довідка про реєстрацію місця проживання особи встановленого зразка.
Як пояснює «Юридична сотня», насамперед потрібно скласти ЗНО чи вступні випробування (в окремих випадках – пройти співбесіду) на рівні з усіма.
Якщо особа не вступила самостійно на місце державного чи регіонального замовлення – потрібно написати заяву на ім’я ректора з проханням перевести на вакантне бюджетне місце.
Якщо в університеті за обраною спеціальністю немає бюджетних місць, тоді треба обрати іншу спеціальність за якою такі місця передбачені.
Відповідно до умов вступу усі діти полеглих героїв мають бути переведені на місця державного / регіонального замовлення в будь-якому разі.
Діти УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть бути переведені в разі наявності бюджетних місць.
Самі ж УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни не переводяться на бюджетні місця, вони повинні вступити самостійно, тоді держава буде компенсувати вартість навчання.
Особи з інвалідністю внаслідок війни вступають на бюджетні місця першочергово, для УБД передбачена квота.
Для отримання пільг необхідно особисто подати до навчального закладу заяву, в якій вказати конкретний вид державної цільової допомоги, а також оригінали та завірені копії документів, що підтверджують таке право.
У разі відмови в отриманні пільги необхідно звернутися до ректора (директора) навчального закладу, а також написати скаргу в Міністерство освіти та науки України.
-
військовослужбовці Збройних сил України, Служби безпеки України, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Служби зовнішньої розвідки, Держспецтрансслужби;
- військовослужбовці Військової прокуратури України;
- особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби;
- поліціянти, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ, Держспецзв’язку, Управління державної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій;
- особи, які були у складі добровольчих формувань (добровольці).
Щоб отримати статус учасника бойових дій, необхідно бути залученим у воєнних діях мінімум 30 днів. Якщо особа отримала поранення, яке не дозволяє надалі виконувати свої обов’язки, то людині надають статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Кількість днів на війні у такому разі не рахується.
Особи, які не є військовими, наприклад – волонтери, можуть отримати статус учасника війни.
Освіта – не єдина пільга, яку можуть отримати учасники бойових дій та їхні діти. Докладніше про всі види державної підтримки ми розповідали в цій статті.