0 800 307 555
0 800 307 555

Мінімальна зарплата та пенсія у 2023 році: що з ними буде

Змінилися правила виходу на пенсію

Мінімальна зарплата у 2023 році підвищуватися не буде, вона збережеться на рівні 6 700 грн, або ж 40,46 грн за годину праці. Це випливає з державного бюджету на 2023 рік.
Зміст

Те саме стосується пенсій – їх не підвищуватимуть. Наразі мінімальна пенсія в Україні складає 2 093 грн, а максимальна – 20 930 грн.

Утім, уряд запланував провести індексацію пенсій. У Меморандумі про економічну та фінансову політику, затвердженому радою директорів Міжнародного валютного фонду в межах нової Моніторингової програми для України, перші особи держави сповіщають, що «ввели обмеження на збільшення соціальних виплат, дозволивши лише індексацію пенсії за правилами».

Наразі індексація запланована на березень. За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, її проведуть після обрахування рівня інфляції за минулий рік. Згідно з розрахунками Мінсоцполітики, у середньому пенсії українців мають зрости на 5%.

Що таке індексація та як вона розраховується

Насправді індексація – це не збільшення пенсії, а збільшення середньої зарплати, що враховується для пенсійних виплат. Тобто просто помножити свою пенсію на 5% (чи будь-який інший відсоток) – хибний розрахунок.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення», – сказано в законі.

Якщо простіше, то індексація розраховується, виходячи з розміру середньої зарплати за три роки, та того, наскільки в середньому вона зросла.

На кінець грудня цей показник складав приблизно 14%. Щоб розрахувати індекс, беруть половину, тобто 7%.

До цієї цифри додається половина від рівня торішньої інфляції. Так, згідно з даними Держстату, опублікованими Національним банком України, в річному вимірі інфляція в грудні 2022-го становила 26,6%.

Тобто індекс має бути 20,3%. Але на такий відсоток можуть розраховувати лише ті пенсіонери, які мають увесь необхідний стаж. На розмір доплати також впливає розмір страхових внесків, що вносилися особою у трудовий період.

Тому реальна індексація буде на рівні 5% для більшості українців, про які й казали в Мінсоцполітики ще в грудні.

У законодавстві також прописано, що мінімальна доплата не може бути нижчою за 100 грн.

Варто пам’ятати, що підвищується лише розрахунковий розмір пенсійної виплати, без врахування будь-яких можливих надбавок (за стаж, вік чи інших). Якщо розрахунковий розмір пенсії після індексації буде меншим за фактичний, то надбавки в такому разі не передбачено. Держава просто підтягне пенсію до певного рівня.

Якщо людина отримує 2 600 грн пенсії, з якої розрахункова – 2 050 грн, а решта – надбавки, то індексація розраховуватиметься від суми 2 050 грн. Навіть при індексі 20,3% фінальна цифра (2 466,15 грн) вийде меншою за фактичну пенсію.

Коли й кому проіндексують пенсії

Загалом перерахунок пенсії поділяється на дві категорії – індивідуальні та масові.

Перша пов’язана з конкретною людиною і проводиться за відповідним зверненням.

«Скажімо, людина продовжувала працювати та набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення й отримає надбавку; людина відзначена державною нагородою і має право на пенсію за особливі заслуги. Такі перерахунки проводилися і в попередні роки та плануються у 2023 році», – пояснила в ефірі телемарафону «Єдині новини» заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Для масових перерахунків жодних звернень не потрібно, вони відбуваються автоматично – усім з однієї дати та за однаковими правилами. Планується, що індексація пенсій почнеться з 1 березня. На це в бюджет закладено майже 40 млрд грн.

Першочергово індексуватимуть страхові пенсії – за віком, за інвалідністю, через втрату годувальника, за вислугу років.

Мінімальні страхові виплати також перерахують чорнобильцям з інвалідністю та ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Розміри таких виплат прив’язані до середньої зарплати за попередній рік.

Показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески станом на кінець 2022 року складає 13 387 грн 48 коп.

За словами Ірини Ковпашко спеціальні пенсії, які стосуються держслужбовців, науковців, військовослужбовців тощо, проіндексують уже після закінчення воєнного стану.

«Щодо індексації пенсій, призначених за спеціальними законами, то уряд ухвалив відповідну постанову, але чинності вона набуде з наступного місяця після завершення воєнного стану. Тобто ми очікуємо, що завершиться воєнний стан і з першого числа наступного місяця мають бути проіндексовані [такі] пенсії», – зазначила представниця Пенсійного фонду.

Правила виходу на пенсію змінилися

Якщо торік 60-річні громадяни мали право вийти на пенсію зі страховим стажем не менше 29 років, то у 2023-му для цього потрібно мати не менше 30 років стажу.

У 63 роки можуть іти на пенсію ті, хто має 20-30 років стажу, а в 65 – від 15 до 20 років стажу.

Якщо у 65-річної людини менш як 15 років стажу, замість пенсії вона зможе отримати лише соціальну допомогу – 2 093 грн.

Якщо бракує стажу, його можна докупити. Доцільним це може бути лише в тому разі, якщо майбутньому пенсіонеру не вистачає кількох місяців, адже за кожний з них доведеться заплатити 44% від мінімальної зарплати, тобто 2 948 грн.

Накопичувальна пенсія

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше наголосив, що одним з пріоритетів роботи уряду на цей рік стане впровадження обов’язкового пенсійного накопичення, адже через війну ситуація з наповненням Пенсійного фонду стала критичною.

Відповідно до реформи, кожен працевлаштований українець матиме власний накопичувальний пенсійний рахунок. Кошти туди йтимуть з трьох джерел:

  • внесок роботодавців;
  • внесок держави на паритетних із роботодавцем засадах;
  • добровільні внески громадян.

Кабмін планував впроваджувати накопичувальну пенсійну систему ще у 2021 році. У липні того року уряд навіть затвердив Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку як орган ліцензування у цій системі. Але хура й досі там.

Наразі в парламенті зареєстрований законопроєкт пенсійної реформи. За словами заступниці міністра соціальної політики Дарини Марчак, документ напрацьовувався чотири роки, над ним працювало чимало експертів.

У разі ухвалення цього законопроєкту солідарна пенсійна система залишиться, накопичувальна стане таким собі додатком.

Загалом Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким мала б запровадитися трирівнева пенсійна система, був ухвалений ще в липні 2003 року. Другий рівень цієї системи, власне, і пов’язаний із запровадженням системи загальнообов’язкового накопичувального пенсійного страхування. Тож цьогоріч ми відзначатимемо 20 років, як українці загальнообов’язково не накопичують на пенсію.