Мінімальна зарплата та пенсія у 2024 році
Як змінився розмір виплат
Питання мінімальної заробітної плати регулює Закон «Про оплату праці». Відповідно до нього, мінімальна зарплата – це гарантований державою мінімальний розмір оплати за виконану працівником місячну чи годинну норму праці.
Розмір мінімальної зарплати закладається в державний бюджет. Так, на 2024 рік встановлені такі показники:
- з 1 січня – 7 100 грн у місячному розмірі або 42,60 грн в погодинному;
- з 1 квітня – 8 тис. грн та 48 грн за годину.
Читайте також: Зміни для ФОПів у 2024 році
Відповідно до листа Міністерства фінансів від 07.08.2023 р. № 04110-08-2/21527 прогнозний розмір мінімальної заробітної плати:
- з 01 січня 2025 року – 8 370 грн;
- з 01 січня 2026 року – 8 956 грн.
Тобто в майбутньому мінімальна зарплата зростатиме.
Мінімальну зарплату слід відрізняти від ще двох самостійних показників, які використовуються в оплаті праці бюджетних установ:
- прожиткового мінімуму – 3 028 грн, який встановлений на 1 січня 2024;
- розміру посадового окладу першого тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою 3 195 грн.
З мінімальною заробітною платою вони ніяк не пов’язані. Зростання мінімальної зарплати не означає автоматичну зміну прожиткового мінімуму чи окладу 1-го тарифного розряду по Єдиній тарифній сітці.
Розмір мінімальної пенсії, по суті, є розміром прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році цей показник збільшили з 2 093 грн до 2 361 грн.
Окрім того, на 1 березня 2024 року запланована щорічна індексація пенсій.
Як нагадують у Пенсійному фонді, індексація проводиться для цивільних, військових пенсіонерів, чорнобильців, осіб, що отримують страхові виплати та спеціальні пенсії.
«Якщо пенсія призначається вперше в поточному році, або проводиться перерахунок згідно з законодавством, застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, 2 361 грн», – зазначили у ПФУ.
Максимальна пенсія також зросла, оскільки це десятикратний розмір мінімалки. Тобто йдеться про 23 610 грн.
Читайте також: В січні на пенсії спрямували 27 мільярдів гривень
У 2024 році в Україні перерахунок пенсій відбуватиметься в три етапи – у січні, березні та липні:
- у січні 2024 виплати підвищують тим, хто отримує мінімальну та максимальну пенсію. Це пов’язано зі зміною розмірів прожиткового мінімуму;
- у січні та липні 2024 року – перераховують пенсію тим, хто отримує мінімальну пенсію в 65 років із повним страховим стажем, тобто, це чоловіки, які мають 35 років стажу, і жінки зі стажем 30 років;
- у березні 2024 року – пенсії підвищать усім, чиї пенсії мають індексувати за планом, з 1 березня планується провести нову індексацію.
Ідеться про індексацію, розмір якої становитиме близько 13%.
«На 2024 рік у нас також передбачається індексація. Точний розмір буде розраховано виходячи з показників макроекономіки, які ми будемо бачити на середину лютого. Але, попередньо, ми очікуємо зростання приблизно на 13%», – повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Насправді індексація – це не збільшення пенсії, а збільшення середньої зарплати, що враховується для пенсійних виплат. Тобто просто помножити свою пенсію на 13% (чи будь-який інший відсоток) – хибний розрахунок.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексація розраховується, виходячи з розміру середньої зарплати за три роки, та того, наскільки в середньому вона зросла.
У законодавстві також прописано, що мінімальна доплата не може бути нижчою за 100 грн.
Варто пам’ятати, що підвищується лише розрахунковий розмір пенсійної виплати, без врахування будь-яких можливих надбавок (за стаж, вік чи інших). Якщо розрахунковий розмір пенсії після індексації буде меншим за фактичний, то надбавки в такому разі не передбачено. Держава просто підтягне пенсію до певного рівня.
За даними Пенсійного фонду, в Україні нараховується 10 516 537 пенсіонерів на початок 2024 року.
Більш ніж половина пенсіонерів – 51% – отримують виплати менші за 4 тис. грн. Лише третина пенсіонерів отримують виплати більші або на рівні середньої пенсії.
Середня ж пенсія в Україні на початок 2024 року становить 5 385,25 грн.
Загалом в уряді хочуть, щоб солідарна пенсія для українців становила 30% від середнього заробітку.
Вихід на пенсію у 2024 році як для чоловіків, так і для жінок можливий з 60 років. Проте чим пізніше оформити пенсію, тим меншими будуть вимоги до страхового стажу.
Мінімальний стаж для пенсії в Україні у 2024 зріс:
- для виходу на пенсію в 60 років – не менше 31 року стажу;
- для виходу на пенсію в 63 роки – не менше 21 року стажу;
- для виходу на пенсію в 65 років – від 15 до 21 року стажу.
Читайте також: Меценатські пенсії: що це та як отримати
Пенсіонери старші за 65 років, у яких менш як 15 років страхового стажу, замість пенсії зможуть отримувати державну грошову допомогу.
Мінімальний страховий стаж для пенсіонерів буде збільшуватися щороку. Так, у 2028-му українцям потрібно буде пропрацювати як мінімум 35 років, щоб вийти на пенсію в 60.
Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 й більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.
Дізнатися свій трудовий стаж можна у відділенні Пенсійного фонду або онлайн.