Перекази з картки на картку

Про що важливо пам'ятати українцям

У 2022 році українці стали набагато частіше переказувати гроші з картки на картку іншим клієнтам, а також з одного банку в інший.
Зміст

Можна виділити кілька причин такого явища. Безперечно, головним фактором, який викликав різке зростання P2P-переказів, стали волонтери. Вони досить часто збирають різноманітну матеріальну допомогу та донати на різні цілі. Все це не обходиться без банківських карток.

Як виявилося, це найзручніший, найпростіший і універсальний спосіб швидко зібрати потрібну суму.

Окремо варто відзначити ще один інструмент, який показав свою виняткову ефективність під час війни – це рахунок Банка від monobank. Цей рахунок можна поповнити, просто перейшовши за сформованим посиланням.

Проте операції переведення з картки на картку не є такою простою операцією. Існує багато різних лімітів та обмежень, з якими може зіткнутися клієнт банку.

Finance.ua проаналізував ситуацію та сформулював низку рекомендацій, яких бажано дотримуватися.

Усе, що потрібно знати про банківські картки – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Уточніть у банку-відправнику, які ліміти діють

Навіть якщо на вашому картковому рахунку лежить мільйон гривень, це не означає, що ви можете просто взяти та переказати їх з картки на картку (не важливо, свою чи іншої людини. – Ред.).

У кожному банку діє система лімітів, яка визначає:

  • максимальну суму, яка може бути відправлена з картки на картку за одну транзакцію;
  • максимальну кількість транзакцій, яку клієнт може здійснити за добу. А в деяких банках – і максимальну кількість транзакцій за період;
  • максимальну суму, яка може бути відправлена з картки на картку за добу.

Якісь із цих лімітів банк дозволяє клієнту скоригувати, наприклад, шляхом дзвінка на гарячу лінію або за допомогою мобільного додатка. Інші прописані жорстко і неможливо змінити.

Приклад. В monobank можна переказати на картку іншого українського банку за одну операцію до 60 тис. гривень. Ліміти на кількість операцій: на день – 50 шт., за 4 дні – 100 шт., на місяць – 150 шт.

Максимальна сума, яку можна переказати на місяць, визначається лімітом платіжних систем: MasterCard – не більше еквівалента 10 тис. дол. США за курсом НБУ, Visa – не більше еквівалента 25 тис. дол. США за курсом НБУ.

А от у ПриватБанку добових лімітів немає, зате є ліміти на місяць. Банк дозволяє зробити не більше 100 переказів на загальну суму 3 199 999 грн на місяць. Вже 101-й переказ зробити не вдасться, доведеться чекати наступного місяця.

Уточніть у банку-відправнику чинні тарифи та комісії

У деяких банках діють комісії при переказі на картки в інших банках. Наприклад, у ПриватБанку за такий переказ візьмуть 0,5% від суми (мінімум 5 грн. – Ред.), а в Таскомбанку за деякими картками 1,5%+20 грн.

Тому, перш ніж відправляти комусь кошти, варто уточнити, чи візьме ваш банк комісію за цю операцію, і якщо візьме, то яку.

Деякі банки дають можливість зробити кілька безкоштовних переказів. Наприклад, із картки sportbank на місяць можна 10 разів відправити гроші на інший банк, при цьому загальна сума не повинна перевищити 30 тис. грн. 11-й переказ вже буде з комісією 2%+5 грн.

Уважно вводьте номер картки отримувача

Механічна помилка при введенні номера картки (наприклад, якщо неправильно введено одну цифру. – Ред.) може бути виявлена програмою. Використовується алгоритм Луна – це проста формула перевірки контрольної суми, яка використовується для валідації різних ідентифікаційних номерів, таких як номери кредитних/платіжних карток, номери IMEI.

Якщо помилково введено дві цифри з 16-значного номера картки, таку помилку програма може пропустити.

Ще гірше, якщо під час введення номера картки ви введете номер не того отримувача, якому плануєте надіслати суму.

У разі якщо платіж здійснюється в межах одного банку (наприклад, з картки ПриватБанку на іншу картку ПриватБанку), шанс повернути помилково переказану суму є.

Якщо ж гроші відправлені на інший банк, єдине, що можна зробити, – це надіслати листа на інший банк із зазначенням суті проблеми та проханням повернути гроші.

У цьому випадку розбиратиметься банк-отримувач, і шанс повернути гроші дуже малий.

До речі, банк-отримувач може відмовити в інформації про власника картки, тому безпосередньо звернутися до нього з проханням повернути гроші теж не вдасться.

Не забувайте про внутрішній фінансовий моніторинг

У разі переказу великих сум – і банк відправника, і банк отримувача можуть вимагати документи, які б підтверджували законність здійснення операцій.

Такі дії регламентуються правилами проведення внутрішнього фінансового моніторингу, що діють у будь-якому українському банку.

Це відбувається, якщо обороти за карткою/рахунком протягом місяця перевищать деяку суму (зазвичай 400 тис. грн, хоча «поріг спрацьовування» може бути встановлено і нижчий. – Ред.).

2022 року Національний банк дав вказівку контролювати внесення готівки на карткові рахунки. І у разі, якщо сума таких операцій перевищить 400 тис. грн, з'ясовуватиме походження коштів. До закінчення розгляду гроші можуть бути заблоковані на картковому рахунку.

Деякі банки пішли ще далі. Так, ПУМБ прирівняв до внесення готівки будь-які поповнення картки, у т.ч. й перекази з інших карток.

Треба бути дуже обережним, позаяк блокування рахунків трапляються досить часто, а якщо надати потрібні документи не вдасться, гроші можуть бути заблоковані на невизначений час.

У випадку, якщо ви займаєтеся волонтерством і отримуєте багато платежів на свою картку, необхідно попередити про це банк, щоб уникнути блокування карткового рахунку та подальших непотрібних розглядів.

Перекази з картки на картку – лише для фізичних осіб

Взагалі ця опція розрахована на невеликі суми та призначена для розрахунків між фізичними особами.

Якщо треба відправити комусь велику суму грошей, найкраще зробити платіж за реквізитами, де буде вказано IBAN (номер рахунку), ПІБ одержувача та його ідентифікаційний номер.

У разі необхідності надіслати гроші юридичній особі варто користуватися виключно платежами за реквізитами (якщо не реалізовано можливості оплати на сайті. – Ред.).

Приймати платежі на картку може лише фізособа-підприємець (ФОП) з умовою, що картку заявлено як картку ФОП. В іншому випадку це буде порушенням і може бути підставою для штрафів та інших покарань.