0 800 307 555
0 800 307 555

Оподаткування ФОПів у 2023 році

Усе, що потрібно знати підприємцям

Сьогодні, згідно з даними сервісу Опендатабот, в Україні зареєстровано 1 млн 993 тис. 358 фізичних осіб-підприємців. Вони є основою вітчизняної економіки – за вісім років надходження від ФОПів до бюджету зросли у 24 рази.
Зміст

Попри повномасштабну війну, яку росія розв’язала в лютому 2022 року, підприємці продовжують працювати та сплачувати податки.

Щоб підтримати бізнес, в березні 2022 року запровадили спрощену податкову модель: ФОПи I та II групи можуть легально не сплачувати Єдиний податок, а фізособи-підприємці III групи замість 5% сплачують 2% від доходу.

Але в умовах дефіциту бюджету держава не може дозволити собі й надалі підтримувати таку модель.

Тому Finance.ua у цьому матеріалі розповідає, що потрібно знати, про податки та інші нюанси для ФОПів у 2023 році.

Ще більше актуальної інформації для підприємців – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Ліміти доходу

Кожна з груп фізичних осіб-підприємців має свої річні ліміти доходу, визначені Податковим кодексом. Вони прив’язані до розміру мінімальної зарплати.

Отже, ліміти доходу для:

  • I групи – 1 млн 118 тис. 900 грн (167 розмірів мінімальної зарплати);
  • II групи – 5 млн 587 тис. 800 грн (834 розміри мінімальної зарплати);
  • III групи – 7 млн 818 тис. 900 грн (1167 розмірів мінімальної зарплати).

У разі перевищення цих лімітів підприємець буде переведений на загальну систему оподаткування, що призведе до збільшення податків.

Ставки Єдиного податку

Відповідно до статті 293 Податкового кодексу, ставки Єдиного податку для платників I групи встановлюються у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року. У 2023 році це 2 684 грн.

Для платників II групи ставки Єдиного податку встановлюються у відсотках до мінімальної зарплати – 6 700 грн, цьогоріч вона не збільшуватиметься.

Фіксовані ставки Єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами. Вони не можуть бути більшими за 10% від прожиткового мінімуму для I групи ФОП та 20% від мінімальної зарплати для ФОПів II групи.

Тобто максимальний розмір Єдиного податку для підприємців I-II груп – 268,4 грн та 1340 грн, відповідно.

ФОПи найпоширенішої в Україні III групи обирають між двома ставками:

  • 3% від доходу у разі сплати ПДВ;
  • 5% від доходу.

Наразі ФОПи I та II групи можуть не сплачувати Єдиний податок, а підприємці III групи мають право платити 2% від доходу.

Пільгу планують скасувати та повернутися до довоєнних ставок уже в липні цього року – Україна взяла на себе таке зобов’язання перед МВФ у межах нової моніторингової програми.

Окрім того, для всіх трьох груп ставка Єдиного податку може встановлюватися на рівні 15% за таких умов:

  • до суми перевищення обсягу доходу;
  • до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
  • до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків. Платники Єдиного податку I-III груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
  • до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
  • до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу.

Так, платники Єдиного податку I групи – це фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню.

До II групи відносяться фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, зокрема побутових, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.

До речі, до оподатковуваного доходу не включається сума нецільової благодійної допомоги, зокрема матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного року сукупно у розмірі, що у 2023 році дорівнює 3 760 грн.

ЄСВ

Єдиний соціальний внесок залежить від розміру мінімальної зарплати, яка з жовтня 2022 року встановлена на рівні 6 700 грн і не буде цьогоріч підвищуватися. З огляду на це:

  • мінімальний розмір ЄСВ на місяць становить 1 474 грн (22% від мінімальної зарплати);
  • максимальний розмір ЄСВ – 22 110 грн на місяць (22% від 15 розмірів мінімальних зарплат).

На час дії воєнного стану сплата ЄСВ добровільна. Проте період, за який не сплачувався цей внесок, не зараховуватиметься до страхового стажу, що в майбутньому може вплинути на пенсію.

Окрім того, з 1 січня 2021 року від сплати ЄСВ звільнилися підприємці, які не мали доходу, ФОПи, що отримують пенсію за віком або за вислугу років, особи з інвалідністю.

Зверніть увагу, що з 1 лютого в Києві змінились рахунки для сплати ЄСВ. Як пояснили в Державній податковій службі, сплата ЄСВ має здійснюватися на рахунки 3556, які відкриті на ім’я Головного управління ДПС у м. Києві за 201-204 символами звітності.

Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ)

МПЗ – це мінімальне зобов’язання зі сплати податків, які потрібно сплатити за користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користування) або володіння земельною ділянкою.

Порядок його розрахунку визначений у статті 381 Податкового кодексу та обчислюється за відповідними формулами для земельних ділянок, внесених до сільськогосподарських угідь.

Формула розрахунку для ділянок, що пройшли нормативну грошову оцінку: МПЗ = НГОд x К x М / 12.

Формула розрахунку для ділянок, що не мають нормативної грошової оцінки: МПЗ = НГО x S x К x М / 12.

  • МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
  • НГО – нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • НГОд – нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • К – коефіцієнт, який за 2022 і 2023 звітні роки становить 0,04. Звичайний коефіцієнт – 0,05;
  • S – площа земельної ділянки в гектарах;
  • М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах, зокрема емфітевзису, платника податків.

Наприклад, вартість 1 га ріллі по Київській області у 2022 році складала 26 531 грн. Якщо ділянка перебувала цілий рік у власності, і по ній не зроблена нормативна грошова оцінка, то маємо таку картину:

МПЗ = 26 531 x 1 x 0,04 x 12 / 12 = 1 061,24 грн

Тобто 1 061,24 грн – це мінімальна сума податків, яка має бути сплачена підприємцем за підсумками 2022 року. Якщо за результатами року ФОП сплатив Єдиного податку більше за цю суму, то йому більше нічого не потрібно доплачувати. Якщо ж менше – необхідно покрити різницю до рівня МПЗ.

МПЗ тимчасово не нараховується і не сплачується за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях, територіях, де ведуться бойові дії, а також за ті, що визнані засміченими вибухонебезпечними предметами, та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перша сплата мінімального податкового зобов’язання відбудеться за результатами 2022 року у лютому 2023 року.

Мобілізований ФОП – чи треба платити податки

На весь період служби мобілізовані фізособи-підприємці звільняються від сплати будь-яких податків. Також вони звільняються від подачі звітності за цей період.

Для цього потрібно надати в податкову службу за місцем реєстрації ФОПа копію військового квитка або іншого документу з центру комплектування, в якому зазначені відомості про мобілізацію.

Зробити це можна або одразу по мобілізації, або протягом 10 днів після демобілізації (лікування/реабілітації).

Окрім того, підприємці можуть не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників.

Банківський рахунок за кордоном для ФОП

Фізичні особи-підприємці мають право відкривати банківські рахунки за кордоном і використовувати їх для ведення господарської діяльності. Утім, є нюанс – гроші повинні повернутися назад в Україну.

Стандартна система – 365 днів, але в умовах воєнного часу цей термін змінювався. Наразі тримати гроші на закордонних рахунках можна 180 днів.

У разі не повернення коштів нараховується пеня – 0,3% суми неодержаних грошей за кожний день прострочення.

Граничні терміни розрахунків не застосовуються та не поширюються на операцію з експорту товарів або послуг, сума якої менше ніж 400 тис. грн (в еквіваленті за курсом НБУ. – Ред.).

Також граничні терміни не поширюються на послуги й права інтелектуальної власності й інші немайнові права, що експортуються.

Як відкрити або закрити ФОП під час воєнного стану

В Україні спростили процес закриття для ФОПів – це можна зробити через Дію. Для цього потрібно:

  • мати електронний підпис;
  • авторизуватися на порталі Дія;
  • заповнити онлайнову форму на отримання послуги. Перевірити правильність зазначеної інформації, яка вже є в системі та підписати заяву електронним підписом;
  • заява буде автоматично надіслана реєстратору. Податкова служба також отримає інформацію про закриття;
  • повідомлення про закриття з’явиться у кабінеті. Також його дублюють на електронну пошту.

Закрити ФОПа можна лише за умови сплати всіх податків, включно з місяцем закриття.

Якщо підприємець мав ліцензію (наприклад, на продаж алкоголю або сигарет) – її слід анулювати.

Після припинення діяльності також потрібно закрити всі банківські рахунки ФОПа.

Відкрити ФОПа також можна онлайн через портал Дія, заповнивши відповідну форму. Заява на реєстрацію приватного підприємництва буде автоматично надіслана до реєстратора за місцем реєстрації або за місцем реєстрації, що зазначене в довідці переселенця.

Якщо ви обрали спрощену форму оподаткування, заява на перехід до спрощеної системи буде також автоматично надіслана до податкового органу за місцем реєстрації.

Якщо обрали загальну систему оподаткування, то можете також подати заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість (ПДВ).