0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує отримати водійське посвідчення в Україні

Підводні камені та виклики

Щороку в Україні близько 400 тис. осіб отримує водійське посвідчення. Для цього потрібно відучитися в автошколі та скласти відповідні іспити в сервісному центрі МВС.
Зміст

Вартість навчання залежить від регіону, автошколи та кількості практичних занять.

У декотрих автошколах пальне для практики оплачується окремо із розрахунку 5 літрів на одне заняття.

Окрім того, права можна банально купити. І хоч це є порушенням 358 статті Кримінального кодексу України, послуга доволі популярна, а подекуди й дешевша, ніж іти офіційним шляхом.

Також автошколи перед складанням іспитів пропонують «підстрахуватися», щоб у процесі не виникло жодних непередбачуваних ускладнень. Вартість такої «страховки» залежить насамперед від її форми: колективної, на всю групу, або ж індивідуальної.

Finance.ua поспілкувався з людьми, які нещодавно отримували водійське посвідчення найрозповсюдженішої категорії B, і ось, що нам вдалося з’ясувати.

Підписуйтесь на наш Telegram та Instagram – там багато корисної інформації для вашого гаманця в незвичних форматах.

Навчання в автошколі

В Україні працюють понад 1800 автошкіл, тільки в Києві їх 134 станом на кінець квітня. Вони мають отримувати акредитацію від МВС.

Навчальний курс поділяється на теоретичну частину та практичну.

Теорію нерідко викладають онлайн, пропонуючи як додатковий сервіс чат підтримки. Коштує такий курс у межах 5-7 тис. грн. Навчання в класі на 1 тис. грн дорожче.

Практичну ж частину можна умовно розділити на чотири програми: мінімальну, базову, стандартну та розширену.

Мінімальна програма передбачає 20 практичних занять по 45 хвилин і підходить вона для тих, хто вже має водійське посвідчення, але не має достатнього досвіду. Коштує такий курс у середньому 13 тис. грн, тобто 650 грн за заняття.

Базова програма містить в собі 30 занять і підходить для водіїв із середніми навичками керування автомобілем. Середня ціна – 16 тис. грн.

Стандарт – 40 практичних занять за 19 тис. грн.

Умови розширеної програми залежать від автошколи: це може бути 50 і більше уроків з водіння, декотрі школи пропонують безлімітні практичні заняття та поглиблене вивчення теоретичної частини. Ціни стартують від 20 тис. грн.

Окремо можна замовити додаткові практичні заняття. Триває таке заняття півтори години, а коштує від 800 грн для седанів і від 1 тис. грн для кросоверів.

Записавшись на комплексне навчання, тобто теорія + практика, можна заощадити до 3 тис. грн.

Також можна пошукати приватних інструкторів з водіння. Ось, які розцінки для Києва пропонує сайт Kabanchik.ua:

Відповідно до законодавства, для отримання посвідчення водія навчання теорії має тривати не менше 63 годин, а уроки водіння – не менше 20 занять.

Вивчати теорію і набирати практичні години ви можете в різних автошколах – закон цього не забороняє. Детальніше про те, як отримати посвідчення водія відповідно до нового алгоритму, який діє із січня 2023 року, – читайте в нашій статті.

Складаємо іспити

Теоретичний іспит складається в будь-якому зручному для вас сервісному центрі МВС. Для цього необхідно мати при собі паспорт, копію ідентифікаційного коду, медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом. Вартість складання іспиту – 13 грн.

Медична довідка – це форма 083/о, яка включає ЕКГ, перевірку зору, обстеження вестибулярного апарату, здачу аналізів крові та сечі, огляд у окуліста, невропатолога, отоларинголога, хірурга, для жінок – гінеколога.

Оформити її можна через свого сімейного лікаря або ж купити – автошколи пропонують таку послугу. Ціна питання – від 450 грн. Пошукати відповідні сервіси також можна в інтернеті – пропозицій вдосталь.

Перездавати іспит з теорії можна по закінченню 5 днів після попередньої спроби, тобто на кожний шостий день. Кількість проходження іспиту з теоретичної частини не обмежена – стільки, скільки вам потрібно.

Практичний іспит також коштує 13 грн. Він обмежений трьома спробами – якщо водій їх провалить, перездати можна буде лише після повторного проходження курсів в автошколі.

Щоб отримати посвідчення водія, треба сплатити за бланкову продукцію. Орієнтовно це 254 грн.

Саме на практичному іспиті включається «страховка», яку пропонують в автошколі. Цінник не змінюється вже кілька років – 200-300 дол. (від 7500 грн до 11,3 тис. грн станом на 29 квітня. – Ред.).

За ці гроші вам доведеться тільки зосереджено крутити «бублик» – педалі та коробку передач на себе візьме інструктор. Річ у тім, що камера, яка фіксує іспит, направлена тільки на верхню частину тулуба водія, що відбувається за кадром їй не видно. Інспектор, який сидить ззаду, звісно, нічого не помічає, бо є частиною схеми.

Один із наших співбесідників, з якими ми спілкувалися до написання статті, розповів, що його двічі навмисно «валили» на практичному іспиті. На третій раз, коли він уже заплатив, іспит одразу ж вдалося скласти. До того ж самостійно, без допомоги інструктора.

Приблизно такий самий цінник, якщо просто купувати водійське посвідчення категорії B – 8-10 тис. грн. Ділки обіцяють усе зробити протягом двох тижнів. І, що найцікавіше, роблять.

Пам’ятайте, що отримати водійське посвідчення власними силами – цілком реальна задача. Наприклад у Facebook є спільнота «Права без хабарів», де люди діляться своїм успішним досвідом.

На яку суму розраховувати

Нагадаємо, що вартість навчання в автошколі залежить від самої школи та регіону, в якому вона розташована. У Києві, очевидно, вищі ціни, ніж, скажімо, в Мукачеві. Тому цей розрахунок приблизний:

  • теорія і практика в автошколі – 19 тис. грн;
  • медична довідка – 450 грн;
  • іспити – 26 грн;
  • бланкова продукція за посвідчення водія – 254 грн;
  • «страховка» для успішного складання іспитів – 7500 грн.

Отже, у підсумку маємо 27 тис. 230 грн. Витрати по часу – у середньому 2,5 місяця.

Купуємо страховку

У який би спосіб ви не отримали посвідчення водія – власними силами чи з «підмогою» інструктора – не забувайте про страховку. Відповідно до чинного законодавства, поліс ОСЦПВ є обов’язковим для автовласників. Ця страховка компенсує збитки потерпілим в результаті ДТП.

За 2022 рік, згідно з даними Патрульної поліції, в Україні сталося 18 тис. 628 ДТП. І ця статистика неповна, адже охоплює території, де не було активних бойових дій чи окупації. У Центрі демократії та верховенства права стверджують, що рівень ДТП переганяє довоєнні цифри.

Поліс Автоцивілки ви завжди можете придбати на Finance.ua.

Окрім того, водіям-початківцям можемо порадити придбати картку Assistance, з якою шофер отримує цілодобову підтримку в дорозі. Це й евакуація авто з місця ДТП або ламання, й аварійне відкриття дверей, і заміна колеса або ж запуск двигуна, і доставлення пального тощо. З карткою Assistance початківці відчуватимуть себе за кермом впевненіше.

Також не зайвим буде оформити каско. Якщо поліс ОСЦПВ покриває шкоду, завдану жертвам аварії – винуватцю доведеться ремонтуватися та лікуватися самотужки, то за полісом каско виплата йде на застрахований автомобіль.

Поліс каско – обов’язкова умова банку, якщо купувати авто в кредит.

На Finance.ua ви можете залишити заявку й отримати п’ять пропозицій по каско, кожне з яких буде дешевше, ніж у страховій компанії напряму.