0 800 307 555
0 800 307 555

Куди інвестувати військовослужбовцям

Шість варіантів

Мабуть, останнє про що думають наші герої, захищаючи країну – це гроші. Якось не до них, коли щодня ризикуєш найдорожчим – життям і здоров’ям. Проте й не піклуватися про свій фінансовий стан – не найкраща стратегія, адже війна зрештою завершиться, і потрібно буде повертатися до цивільного життя та відбудовувати Україну.
Зміст

Інфляція хоч і показує тренд до сповільнення (річний індекс споживчих цін у квітні склав 17,9% порівняно з 21,3% у березні), але, відповідно до очікувань аналітиків ICU, наприкінці року річна інфляція складе 15,4%.

Тобто гроші, які лежать без діла десь під матрацом, знецінюються. На умовну 1 тис. грн, зароблену в травні, у грудні можна буде купити значно менше товарів і послуг. Тому варто задуматися над тим, як їх зберегти, ба навіть примножити.

Finance.ua розглянув кілька варіантів, які можуть підійти військовослужбовцям без жодного інвестиційного досвіду. У статті ми навмисно не розглядаємо варіанти з криптовалютою та акціями іноземних компаній, адже з чинними обмеженнями НБУ й без іноземного рахунку, пересічному українцю придбати їх практично неможливо.

Більше корисних порад щодо інвестицій – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

ОВДП, військові облігації

Очевидний і найдоступніший інструмент для інвестицій у воєнних реаліях України. До того ж з мінімальними ризиками та низьким порогом входу – від 1 тис. грн.

Купуючи військові облігації, людина ніби «позичає» державі гроші на певний строк, а та з них забезпечує потреби ЗСУ. По закінченню строку гроші повертають вкладнику з відсотками.

Їхній розмір залежить від валюти та дати виплати. У гривні максимум, який наразі можна отримати – 19% річних (4,85% для долара, 3,15% для євро).

Нагадаємо, що міжнародна фінансова підтримка не може витрачатися на військо – саме на таких умовах вона надається нашій країні. Отже, фінансування армії цілком лежить на наших плечах.

З початком повномасштабного вторгнення держава розробила механізм спрощеного доступу до військових облігацій через Дію. Придбати цінні папери можна буквально в кілька тапів на своєму смартфоні.

Детальніше про варіанти й алгоритми купівлі ОВДП ми раніше писали в цій статті.

Очевидний плюс державних облігацій – дохід від усіх операцій з ними не оподатковується ні ПДФО (18%), ні військовим збором (1,5%) на відміну від, скажімо, депозитів.

НПФ

Враховуючи накопичені за роки незалежності проблеми в Пенсійному фонді України, безбідна старість видається такою собі фата-морганою. Про гідну пенсію потрібно думати тут і зараз, адже забезпечувати її належний рівень державі все складніше зокрема через демографічні зміни, які пришвидшила війна.

Недержавні пенсійні фонди в Україні (а їх наразі більш як пів сотні) функціонують уже 19 років – з 1 січня 2004-го. Їхня робота регламентується законом «Про недержавне пенсійне забезпечення». Це третій рівень вітчизняної пенсійної системи. Його учасники збирають собі на старість добровільно.

Сума накопичень залежить від того скільки грошей за певний період вклав учасник, і наскільки вдало ці гроші фонд інвестував у різні активи.

Вкладник НПФ має право на податкові пільги. Відповідно до статей 166 і 169 Податкового кодексу він звільняється від сплати 18% податку на доходи фізосіб.

На відміну від відрахувань у державний Пенсійний фонд гроші у НПФ можуть бути успадковані.

Але є ризики – держава не гарантує збереження хоча б частини доходу учасників НПФ, як, наприклад, це відбувається з депозитами фізосіб у приватних банках. Утім, є обов’язкові вимоги до диверсифікації активів і резервних фондів (власного капіталу) осіб, що надають послуги НПФ.

Сільськогосподарська земля

Земля – обмежений, неможливий до масштабування актив, кількість якого постійно зменшується. Ще Марк Твен напівжартома казав: «Купуйте землю, її більше ніхто не виробляє».

Ринок землі в Україні запрацював у липні 2021 року. Але перші три місяці після повномасштабного вторгнення договори не укладалися та не реєструвалися. Доступ нотаріусів до Державного земельного кадастру відкрили тільки наприкінці травня, що дало змогу відновити ринок землі.

Придбати землю наразі можуть виключно громадяни України. Максимальна площа для купівлі – 100 га. За словами співзасновника компанії Твоє Коло Андрія Усенка, гарантований орендний дохід інвестора – від 8% річних.

Утім, сільськогосподарська земля – доволі дороговартісна інвестиція: середня вартість одного гектара, згідно з даними Моніторингу земельних відносин, – 39 тис. грн, тобто близько 1 тис. дол.

Придбати землю можна як самостійно, моніторячи відповідні майданчики з оголошеннями або онлайн-аукціони, так і через інвестиційні компанії чи спеціалізовані майданчики (Твоє Коло, Land Club, LandInvest, Доброзем та інші).

Золото

Світові ціни на золото в квітні цього року побили абсолютний рекорд, перетнувши позначку 2 тис. дол. за тройську унцію (31,1 г. – Ред.). Здорожчання пов’язане з банківською кризою, яка зачепила в США кілька великих регіональних банків, і дійшла до Європи.

Золото – надійний захисний актив на довгострокову перспективу – понад 5 років. Інвестори використовують його для формування диверсифікованих портфелів. Для центробанків – це резервна валюта.

З 20 серпня 2022 року Національний банк знову дозволив банкам продавати у своїх відділеннях злитки банківських металів – золота, срібла, платини та паладію. Також їх можна придбати у вигляді монет.

Детальніше про те де та як купити золото в Україні під час війни ми писали в цій статті. Динаміку цін дорогоцінного металу можна відслідковувати за посиланням.

Реальний сектор

Реальний сектор економіки – це сукупність галузей, які виробляють матеріальні та нематеріальні товари й послуги, за винятком фінансово-кредитних і біржових операцій.

Перспективними для роздрібного інвестора в Україні, як пише «Мінфін», є такі галузі:

  • агросектор;
  • IT та інновації;
  • військово-промисловий комплекс;
  • будівництво;
  • транспорт і логістика;
  • енергетика;
  • харчова промисловість;
  • медицина та фармацевтика.

Також варто придивитися до ветеранського бізнесу. Наприклад, для України показовою є історія мережі піцерій Pizza Veterano, яку в 2016 році відкрив боєць Леонід Остальцев. Сьогодні ж бренд Veterano об’єднує чимало бізнес-напрямків, зокрема, кав’ярні та кондитерські.

У березні цього року Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній і Асоціація підприємців-ветеранів АТО підписали меморандум про співпрацю, який передбачає підтримку ветеранів у відкритті власної справи.

За словами голови Асоціації підприємців-ветеранів АТО Сергія Позняка, 64% українських ветеранів хочуть відкрити власну справу, тому необхідно надати їм цю можливість.

Наприклад, у США ветеранам належать понад 2,5 млн компаній, які генерують 1 трлн дол. на рік. Виконавча директорка Українського ветеранського фонду Наталія Калмикова каже, що ветеранське підприємництво врятувало США після Другої світової.

Депозит

Це найпростіший спосіб зберігати гроші. Тим паче банки зараз зацікавлені в залучені коштів фізичних осіб. Річ у тім, що з квітня банки можуть тримати на тримісячних депозитних сертифікатах НБУ гроші під 25%, тобто на рівні облікової ставки, і заробляти на маржі.

Відповідно до вимог НБУ, банк може придбати такі депозитні сертифікати на суму, що дорівнює 70% від портфеля гривневих депозитів з терміном погашення від трьох місяців і більше. Тобто щоб отримати можливість вигідно та надійно вкласти кошти, банк має спочатку їх залучити від населення.

Це ж призвело до незначного, але зростанню ставок по депозитах для населення. Низка банків, бажаючи бачити захисників країни серед своїх клієнтів, розробили для них спеціальні депозитні програми з особливими умовами. Детальніше про них ми писали в цій статті.