0 800 307 555
0 800 307 555

Банкопад у США та світі: чи чекати на нову фінансову кризу

Що сталося насправді та чим це загрожує не лише світовій банківській системі, а й найбільшим економікам розвинутих країн?

Ще 10 березня 2023 року весь фінансовий світ облетіла новина: американський Silicon Valley Bank (SVB) збанкрутував. Його банкрутство стало найбільшим з часів фінансової кризи 2008 року і другим в історії США після банкрутства Washington Mutual Bank того ж року. На момент банкрутства активи Банку Кремнієвої долини становили 209 млрд доларів США.
Зміст

Звістка про падіння SVB викликала різкі коливання на світових фондових ринках. Однак, як стало відомо згодом, це був лише початок.

Вже 12 березня 2023 року, лише через два дні після падіння Silicon Valley Bank, було зупинено діяльність американського Signature Bank через нездатність забезпечити вклади своїх клієнтів. Втрати вкладників перевищили 118 млрд доларів, а саме банкрутство стало третім в історії Сполучених Штатів.

Третій «чорний лебідь» прилетів із Європи. «Захитався» банк з 187-річною історією, який входить до топ-30 найбільших банків світу і другий за розміром у своїй країні — швейцарський Credit Suisse.

Це стало вагомою краплею: фінансисти всього світу навперебій заговорили про загрозу чергової світової фінансової кризи.

Більше інформації про вітчизняні та закодонні банки – в нашому телеграм-каналі. А ще у нас є сторінка в Instagram.

Silicon Valley Bank та криза технологічних стартапів

Ключовою «фішкою» і водночас головною проблемою Silicon Valley Bank було те, що він робив упор на кредитуванні технологічних та медичних компаній, справедливо вважаючи, що за ними майбутнє.

Більшістю клієнтів SVB були різні стартапи, які не змогли (не встигли) вийти на точку беззбитковості через економічну кризу, що вибухнула в період пандемії COVID-19 в Сполучених Штатах і були змушені нести великі витрати на обслуговування кредитів.

Підвищення Федеральною резервною системою США своєї облікової ставки неминуче призвело до посилення проблем цих компаній на тлі зростання інфляції в країні.

8 березня стало відомо про згортання та ліквідацію банку Silvergate, який мав тісні зв'язки зі збанкрутілою криптовалютною біржею FTX.

Звістка спровокувала паніку серед клієнтів Silicon Valley Bank і підштовхнула банк, що вже хитався, до банкрутства.

Signature Bank: «принцип доміно»

Signature Bank орієнтувався переважно на заможних клієнтів, які цікавляться криптовалютами. У 2014 році був названий «найуспішнішим банком Нью-Йорка».

Починаючи з 2018 року, криптовалюти стали основним напрямком діяльності банку. Того ж року він почав приймати клієнтів із галузі. Signature Bank швидко став одним із банків, що найбільш широко використовуються криптовалютними фірмами.

Банкрутство Silicon Valley Bank налякало клієнтів Signature Bank і вони кинулися знімати свої депозити.

Влада Нью-Йорка була змушена зупинити діяльність банку 12 березня у зв'язку з нездатністю забезпечити вклади своїх клієнтів.

Credit Suisse – а що з ними?

Через тиждень після повідомлення про банкрутство Signature Bank, 19 березня 2023 року світ вразила новина: створений у 1856 році другий за величиною банк Швейцарії купують за 3 мільярди швейцарських франків (приблизно 3,23 млрд доларів. – Ред.).

Покупець – найбільший банк країни UBS. Таким чином, UBS не лише нарощував свій капітал, а й прибирав з дороги найбільшого конкурента.

Історія Credit Suisse багата й багатогранна. Кажуть, що під час Другої світової війни банк співпрацював із нацистами і навіть скуповував нацистське золото, а після війни не поспішав виплачувати гроші спадкоємцям загиблих вкладників.

До початку 2023 року він керував коштами найбагатших людей світу, а портфель депозитів сягнув 1,3 трлн доларів.

Серйозні проблеми у банку Credit Suisse почалися ще 2021 року: через співпрацю з хедж-фондом Archegos Capital банк зазнав збитків на 5 млрд доларів. Це похитнуло віру вкладників та інвесторів.

У липні 2022 року почали поширювати чутки, що восени банк може збанкрутувати через фінансові проблеми. За підсумками 2022 року Credit Suisse отримав майже 7,29 млрд франків збитків (еквівалент 7,9 млрд доларів).

У лютому 2023 року Credit Suisse повідомив, що відтік депозитів вкладників з банку в 2022 році досяг 110 млрд франків.

На тлі банкрутств SVB та Signature Bank вкладники Credit Suisse почали сумніватися у надійності свого банку. Олії у вогонь додала заява Credit Suisse про те, що в процесі складання фінансової звітності було виявлено «суттєві недоліки» у процедурі внутрішнього контролю.

Це було 14 березня. А вже 15 березня ЗМІ написали, що найбільші акціонери Credit Suisse, серед яких – центральний банк Саудівської Аравії, його не підтримуватимуть капіталом.

У п'ятницю 17 березня вартість акції Credit Suisse становила 1,86 франка, а на відкритті торгів понеділка 20 березня вона обвалилася до 0,74 франка, ставши нижче рівня, закладеного у договорі поглинання між Credit Suisse та UBS.

Чи можливий подальший банкопад?

Проаналізувавши історії американських банків та швейцарського Credit Suisse стає зрозуміло, що їх поєднує лише паніка, що охопила клієнтів. І зараз, після низки банкрутств, постає питання: «Хто наступний?»

Дії Федеральної резервної системи США зараз спрямовані насамперед на боротьбу з інфляцією: восени 2021 року вона досягла максимуму за останні 40 років. Зростання облікової ставки веде до подорожчання кредитів для клієнтів, що згубно позначається на їхньому фінансовому стані та загрожує падінням черговим банкам.

Однак ФРС США не зацікавлена у подальших банкрутствах банків та діятиме на випередження. Активний цикл підвищення ставки ФРС закінчено (нагадаємо, у середу 22 березня її було підвищено до 5% річних. – Ред.). На прес-конференції, що відбулася після засідання, голова ФРС Джером Пауелл зробив кілька заяв:

  • ФРС схиляється до зниження інфляції до таргету;
  • усі члени ФРС бачать ризики для зростання економіки;
  • вищі ставки і більш повільне зростання економіки тиснуть на бізнес.

Широкомасштабна програма підтримки банківської системи ліквідністю – як у США, так і в країнах Європи – свідчить не лише про розуміння причин того, що відбувається, а й про явне бажання не допустити повторення кризи 2008 року.

Центробанки провідних країн світу налаштовані серйозно, вони мають усі необхідні інструменти та готові працювати над зміцненням довіри до фінансової та банківської системи.

Варто розуміти, що вкрай важливою умовою для цього є нормалізація політичної ситуації в Європі, яка неможлива без перемоги України у війні з росією. Це зараз розуміють і в Європі, і у США.

Військова і фінансова допомога, що надходить в Україну, – не лише данина героїзму українського народу, але й вкладення коштів у те, що допоможе вижити і вистояти всьому цивілізованому світу, що об'єднався перед новими загрозами – як фінансовими, так і політичними.

Саме тому питання на порядку денному набагато глобальніше, ніж просто чергова можлива фінансова криза.