0 800 307 555
0 800 307 555

Меценатські пенсії: що це та як отримати

Допомогти пенсіонерам може кожний

Станом на 1 січня 2023 року в Україні зареєстровано 10,7 млн пенсіонерів.
Зміст

Згідно з оперативними даними Пенсійного фонду, загальна чисельність застрахованих осіб, за яких платять або які самостійно сплачують ЄСВ, у червні 2022-го – 10,73 млн осіб.

Тобто співвідношення тих, хто платить ЄСВ та пенсіонерів вже становить один до одного.

«Це є абсолютно критичним. З урахуванням війни, відтоку за кордон українських біженців та зростання безробіття – реальна картина ще гірша. Загальний обсяг надходжень ЄСВ хронічно недостатній для проведення соціальних видатків. Про це свідчить і регулярне дофінансування ПФУ з державного бюджету», – зазначають в Центрі Разумкова.

У Державному бюджеті на 2023 рік на фінансування пенсійного забезпечення та соціального захисту передбачено 442,3 млрд грн. Це друга стаття видатків держбюджету після армії і безпеки країни.

Загалом пенсійна система України складається з трьох рівнів: солідарного, обов’язкового накопичувального та недержавного пенсійного забезпечення.

У такому вигляді систему започаткували ще у 2004 році. Проте накопичувальний рівень існує де-юре, поки не знайшлося політичної волі запустити його в роботу.

Солідарну пенсійну систему першим запровадив канцлер Німеччини Отто фон Бісмарк у 1889 році. За своєю суттю вона нагадує фінансову піраміду, коли велика кількість працездатного населення фінансує пенсіонерів.

«Солідарна пенсійна система працює так: відрахування із вашої заробітної плати у вигляді єдиного соціального внеску надходять до Пенсійного фонду та відразу перерозподіляються та виплачуються нинішнім пенсіонерам», – пояснює міністр фінансів Сергій Марченко.

Водночас експерти Центру Разумкова звертають увагу, що демографічні зміни в Україні загалом відповідають глобальним тенденціям, але відбуватимуться більш швидкими темпами, порівняно з рештою країн світу.

«Темпи старіння населення такі, що кількість тих, хто працює буде постійно скорочуватися, а кількість пенсіонерів – зростати», – додає Марченко.

Відповідно до розрахунків Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи, у 2050 році до Пенсійного фонду робитимуть внески 9,7 млн працівників. Їм доведеться утримувати 11,7 млн пенсіонерів.

Утім, очевидно, що ситуацію змінила війна і не в кращий бік, навіть попри те, що 2,7 млн українських пенсіонерів продовжують працювати.

Влада шукає альтернативи, щоб забезпечити виплати у солідарній пенсійній системі, враховуючи воєнні реалії.

Більше інформації про пенсії – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

«Донат» на пенсію

Якщо ми можемо за кілька днів зібрати на супутник 600 млн грн або 58,5 млн грн на дрони-камікадзе для воїнів ГУР, то чому б не скинутися на пенсії?

У листопаді 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні». Його основними нововведеннями є добровільна сплата страхових внесків і благодійні пожертви юридичних та фізичних осіб.

15 лютого 2023 року Пенсійний фонд України ухвалив постанову № 8-1, яка, власне, затверджує порядок сплати благодійних пожертв і їх виплати пенсіонерам.

Відповідно до документа, юридичні та фізичні особи перераховують пожертви на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Ощадбанку. Вони можуть бути знеособленими або персоналізованими.

Якщо благодійна пожертва робиться персоналізовано, то в платіжній інструкції зазначається інформація про конкретного пенсіонера, якому йде допомога:

  • ПІБ;
  • дата народження;
  • ідентифікаційний код (або серія і номер паспорта для осіб, які через релігійні переконання не мають податкового номера).

Такий пенсіонер отримає до своєї пенсії 70% від зробленого внеску вже наступного місяця. 30% від суми пожертви розподілять між пенсіонерами з найнижчими пенсіями в солідарній системі.

«Будь-яка особа, громадянин, який проживає в Україні, за кордоном, може здійснити на свій розсуд благодійну пожертву в Пенсійний фонд для того, щоб, наприклад, допомогти збільшити розмір пенсій для своїх батьків, бабусь, чи для дідусів, чи просто для небайдужої людини», – пояснювала заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.

Але питання – навіщо в цій схемі залучати Пенсійний фонд? Своїм близьким передати гроші можна напряму. І це буде 100%, а не 70%, як передбачено законодавством.

«У нас є достатньо людей, які готові робити певні пожертви та вкладати свою частину прибутків у соціально значущі речі. Я думаю, що якась частина потреб наших малозабезпечених пенсіонерів, яких на сьогодні близько 4,7 млн осіб, буде покрита», – переконана міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

У Центра Разумкова вбачають у цій схемі корупційні ризики:

«До спонсорських пенсій одразу ж виникає чимало запитань, зокрема чи не стануть такі благодійні пожертвування «почесним обов’язком» для компаній, зокрема державних. Ця схема може бути використана і для «узаконення» хабарів – замість суми в конверті «благодійник» може відкрити людині рахунок і перераховувати йому гроші на пенсію», – кажуть там.

Як зробити благодійний внесок на пенсію

Це можна зробити онлайн через Портал електронних послуг Пенсійного фонду. У правому верхньому куті потрібно вибрати опцію «Благодійні пожертви».

Система запропонує вказати суму, яку ви хочете перевести, та дані пенсіонера для персоналізованої виплати.

Далі ви можете провести платіж онлайн через сервіс Portmone. Комісія складе 1,5% від суми, але не менше 3 грн. Гроші будуть зараховані протягом трьох днів.

Також система може згенерувати відповідне платіжне доручення.

Що буде з пенсіями у 2023 році

Насамперед зазначимо, що для виходу на пенсію після досягнення чоловіками та жінками 60 років у 2023-му, необхідно мати не менше 30 років страхового стажу.

За наявності страхового стажу від 20 до 30 років особа набуде право на призначення пенсії за віком після досягнення 63-річного віку, а за наявності стажу від 15 до 20 років – лише після досягнення нею 65 років.

Необхідний стаж можна докупити. Доцільним це може бути лише в тому разі, якщо майбутньому пенсіонеру не вистачає кількох місяців, адже за кожний з них доведеться заплатити 44% від мінімальної зарплати, тобто 2 948 грн.

Мінімальна пенсія в Україні наразі складає 2 093 грн, а максимальна – 20 930 грн. Цьогоріч їх підвищувати не будуть.

На початку березня уряд провів масштабну індексацію пенсій для всіх категорій пенсіонерів. Вона торкнулася 5 млн громадян.

Розмір виплат залежав від відповідних коефіцієнтів. Так, наприклад, середній розмір підвищення для пенсіонерів, які отримують мінімальну пенсію, за даними ПФУ, склав 385,48 грн.

У квітні ж мають проіндексувати пенсії пенсіонерів, які працюють, а з 1 липня – зокрема, для державних службовців, співробітників місцевих органів влади, науковців та деяких інших категорій громадян.

Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак стверджує, навіть якщо допомога від міжнародних партнерів не надійде вчасно, уряд гарантує виконання своїх соціальних зобов’язань, зокрема, щодо виплати пенсій.

«Це захищені видатки державного бюджету. В разі затримки надходжень від міжнародних партнерів Міністерство фінансів профінансує їх коштом інших джерел», – наголосила вона.