Де і як купити ОВДП у 2023 році
Ось які умови вам можуть запропонувати
Насамперед через високий поріг входу. Мінімальний обсяг, який можна було вкласти в ОВДП, наприклад через ПриватБанк, стартував від 1 млн грн.
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року ситуація на ринку ОВДП докорінно змінилася. Інтерес до облігацій внутрішньої держпозики з боку населення зріс у рази.
Головною причиною стало розміщення Міністерством фінансів т.зв. військових облігацій та поява можливості купити лише одну облігацію, витративши близько 1 тис. грн.
Більше корисної інформації про цінні папери – в нашому телеграм-каналі. Також не забудьте підписатися на нас в Instagram.
Військові облігації – це боргові цінні папери, які країна, що воює, випускає з метою фінансування воєнних операцій.
Випуск військових облігацій зазвичай має дві основні цілі:
- з одного боку, так здійснюється накопичення коштів на ведення війни;
- з іншого – всі небайдужі громадяни можуть взяти посильну фінансову участь у підтримці своєї армії та відчути свою причетність до воєнних дій.
На тлі зростання інтересу фізосіб до купівлі військових облігацій станом на 1 березня 2023 року портфель ОВДП фізосіб сягнув 32 млрд гривень.
Нині можна придбати як військові, і звичайні ОВДП, за допомогою яких уряд залучає додаткові кошти до бюджету. Причому ОВДП можна купити не лише у гривні, а й у доларах США та євро.
Де і на яких умовах можна придбати ОВДП? Журналісти Finance.ua розібралися із цим питанням.
Щоб купити військові облігації, потрібно:
- Зайти на сайт Приват24 (у мобільному додатку такої можливості немає).
- Знайти меню «Цінні папери».
і зайти в нього:
Ми потрапляємо одразу на закладку «Придбати». Клієнтам пропонуються на вибір папери у гривні, доларах США чи євро.
Купити ОВДП онлайн можна в робочий час з 9 до 17 години. Виняток становлять перший день місяця та останній день кварталу.
Мінімальна сума, на яку можна купити ОВДП у ПриватБанку – 50 тис. грн. При цьому банк стягує такі додаткові комісії:
- 300 грн – за відкриття рахунку у цінних паперах;
- 200 грн – за зарахування куплених ОВДП на рахунок;
- 50 грн – за ведення обліку ОВДП на рахунку в цінних паперах за кожен місяць (за умови, що ваш портфель не перевищує 1 млн гривень, інакше буде вдвічі дорожче);
- 150 грн – за переказ коштів при погашенні цінних паперів емітентом.
- 100 грн – за кожну виплату купонного доходу. Як правило, купонний дохід виплачується раз на пів року.
Важливий момент: через Приват24 можна не тільки купити, а й продати раніше придбані ОВДП до терміну їх погашення. У цьому випадку ОВДП пропонуються до продажу на вторинному ринку, і бажаючі можуть купити їх на вигідніших, ніж при розміщенні, умовах.
Легко і без додаткових комісій можна придбати ОВДП у додатку monobank. Для цього треба в пункті меню «Накопичення» обрати «Купити облігації»:
Якщо ви вперше цікавитесь купівлею ОВДП, вам запропонують відкрити рахунок у цінних паперах. Можете сміливо експериментувати: грошей за це з вас не візьмуть.
Потім вам запропонують обрати з наявних у продажу цінних паперів – у гривні, доларах США чи євро:
Вибір, на жаль, зовсім невеликий: нам запропонували лише два випуски ОВДП у гривні та по одному – у доларах та євро. Що, зрештою, не дивно: у monobank вони не залежуються і швидко розкуповуються.
Для купівлі ОВДП у доларах чи євро необхідно мати картки у відповідних валютах та потрібну суму коштів на них.
Зверніть увагу: облігації у гривні та доларах США продаються дорожче від номіналу. Причина – за ними будуть купонні виплати (відсотки). А ось облігація в євро пропонується дешевше від номіналу (з дисконтом) тому, що за нею виплати відсотків не передбачені. Дохід виходить за рахунок нижчої ціни придбання.
Додамо, що придбати ОВДП у додатку monobank можна 24 години на добу, 365 днів на рік. Головне – щоб не розкупили до вас.
Банк є одним із первинних дилерів, які приймають заявки від клієнтів на придбання ОВДП безпосередньо на аукціонах, де відбувається їх розміщення. Насправді первинними дилерами є 11 банків, але з фізособами працюють не всі.
Купити ОВДП онлайн через банківський застосунок «ЕКОбанк» зараз поки що не можна. Незважаючи на те, що у пункті меню «Послуги» вже з'явився підпункт «Цінні папери», в якому є дві іконки – «Мій портфель» та «Аукціони Мінфіну».
При спробі зайти до «Аукціонів Мінфіну» – бачимо таке:
Як нам пояснили, продаж ОВДП онлайн «перебуває у розробці». Для того щоб придбати тут ОВДП, необхідно звернутися до відділення банку.
Військові облігації Укргазбанк продає без додаткових комісій. Якщо ж клієнт захоче придбати інші (звичайні) ОВДП, доведеться викласти чималу суму. Ось які комісії діють у банку:
- 500 грн – за відкриття рахунку у цінних паперах;
- 500 грн – за зарахування куплених ОВДП на рахунок;
- 100 грн – за ведення обліку ОВДП на рахунку у цінних паперах за кожен місяць (незалежно від розміру вашого портфеля);
- 450 грн – за здійснення операцій із погашення цінних паперів;
- 200 грн – за переказ коштів після погашення. Ця комісія стягується лише, якщо рахунок для повернення відкритий в іншому банку.
Комісії навіть вищі, ніж у ПриватБанку. Тому тут вигідно відкривати рахунок у цінних паперах тим, хто матиме дуже великий портфель (у кілька мільйонів гривень), бо тут комісії не залежать від розміру портфеля.
Безперечним лідером з погляду зручності оформлення та широкого вибору ОВДП є застосунок Дія. Там продаються виключно військові облігації.
Відразу після заходу в застосунок ми бачимо пункт меню «Військові облігації»:
Детальна інструкція, як купити ОВДП у «Дії», викладена у статті «Військові облігації в Дії: скільки можна заробити і як купити»
Уточнимо лише, що станом на 21 серпня можна купити такі військові ОВДП:
- Сімферополь (виплата 15.01.2025);
- Ялта (виплата 26.06.2024);
- Нова Каховка (виплата 01.05.2024);
- Севастополь (виплата 13.03.2024).
Лайфхак: можна сплатити за покупку кредитними коштами з картки від monobank, але за це передбачена комісія – 4%.
Ще один варіант придбання облігацій – за допомогою відомої інвестиційної компанії ICU.
Тут теж все для блага клієнта:
- купівля облігацій у гривні – у сумі від 1 тис. грн, у валюті – від 10 тис. дол. США;
- відсутність будь-яких комісій за відкриття та обслуговування рахунку, зберігання та облік цінних паперів, купівлю та продаж ОВДП, виплати купонного доходу та суми інвестиції у гривні.
Єдине, де доведеться платити – за погашення ОВДП у доларах стягується разова комісія 35 дол.; - купити цінні папери можна як через сайт, так і через мобільний додаток ICU Trade;
- підтвердження доходів під час інвестування до 400 тис. грн не потрібно.
Для того щоб скористатися цією пропозицією, необхідно:
1. Пройти ідентифікацію та верифікацію за допомогою Bank ID. На цьому етапі необхідно ввести свій номер телефону та адресу електронної пошти, після чого буде запропоновано підтвердити свою особу за допомогою BankID через один із кількох банків.
2. На вказану електронну адресу буде надіслано листа зі зразком заяви, яку треба заповнити та надіслати на електронну адресу фірми, додавши до неї копії/фото таких документів:
- паспорту, а саме сторінок 1-6, 11-13 або паспорт у вигляді ID-картки;
- ідентифікаційного коду;
- довідки з реквізитами вашого банківського рахунку у форматі IBAN.
3. Після отримання всіх необхідних документів буде відкрито рахунок та надано доступ до торгової системи ICU Trade, а також надані реквізити, куди можна буде переказати кошти та придбати військові облігації.
Не так швидко і зручно, як у monobank чи «Дії», зате і вибір інструментів для інвестицій набагато більший.
До речі, ICU стала першою фінансовою компанією, яка отримала подяку Міністерства фінансів за активну позицію щодо просування військових ОВДП серед українців та іноземних інвесторів.
Перед купівлею ОВДП варто детально ознайомитися з тим, які варіанти пропонує той чи інший банк, чи компанія. Стандартного набору немає: у когось будуть одні облігації, у когось – інші. Найбільший вибір буде у Приватбанку за рахунок вторинного ринку.
У разі купівлі ОВДП у гривні прибутковість залежатиме від строку, на який ви інвестуєте свої кошти. Вона варіюється приблизно від 15% на пі вроку до 19% і вище, якщо вкладати кошти від 1,5 року і більше.
У разі купівлі валютних ОВДП вибір, швидше за все, буде невеликим. При цьому цінний папір може продаватися дорожче від номіналу, якщо за ним передбачена виплата купонного доходу, або дешевше від номіналу, якщо передбачено продаж із дисконтом.
Купуючи валютні ОВДП, ви приймаєте на себе валютні ризики: адже долар та євро можуть не лише зростати, а й падати в ціні (особливо це було помітно у 2019 році).
Водночас, враховуючи зростання інфляції під час війни, вкладення в національній валюті на тривалий строк може знецінитися.
У будь-якому разі вкладення в ОВДП вигідніше за депозит: купонний дохід за облігаціями та інвестиційний прибуток не підлягають оподаткуванню; з них також не стягується військовий збір.
Тому 19% доходу за ОВДП рівносильні 23,60% за депозитом. Якщо ж купити облігацію на вторинному ринку, вигода буде ще більшою.
-
Дохід від ОВДП не підлягає оподаткуванню (18% ПДФО), і з нього не сплачується військовий збір (1,5%).
- Виходячи з пункту 1, декларувати дохід від ОВДП необов'язково (тобто це робиться за бажанням того, хто його отримав).
- Держава гарантує повернення коштів, вкладених в ОВДП (у т.ч. і у валюті), та виплату доходу.
- Вкладення в ОВДП однозначно вигідніші, ніж депозит у банку. Хоча б тому, що не треба сплачувати податок.
- У деяких випадках (наприклад, у monobank або у застосунку «Дія») можна використовувати кредитні кошти. Жодних комісій при цьому не буде.