0 800 307 555
0 800 307 555

Де і як купити золото під час війни

Перевірено особисто

Національний банк з 20 серпня знову дозволив банкам продавати у своїх відділеннях злитки банківських металів – золота, срібла, платини та паладію.
Зміст

На думку регулятора, таке рішення може сприяти подальшій стабілізації ситуації в готівковому сегменті валютного ринку завдяки частковій переорієнтації попиту з готівкової валюти на банківські метали.

Де можна купити золото під час війни і як правильно це зробити? Finance.ua шукав відповіді на ці запитання.

Ще більше корисних текстів – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Банків, які продають золоті злитки, небагато

Ще минулого року банків, які займаються купівлею/продажем злитків із банківських металів (насамперед золотих та срібних) було більше десятка.

Зокрема, цим займалися:

  • ПриватБанк;
  • OTП Банк;
  • Індустріалбанк;
  • Комерційний індустріальний банк;
  • МТБ БАНК;
  • РВС Банк;
  • Радабанк та інші.

З початком війни ситуація різко погіршилася, перш за все тому, що злитки необхідно доставляти з-за кордону (в Україні їх не виробляють). А через те, що 24 лютого банки припинили продаж іноземної валюти в касах відділень, різко зріс попит на злитки, і їх швидко розкупили.

Ми обдзвонили банки з тим самим питанням: «Чи можна у вас придбати золоті злитки?». В абсолютній більшості банків, куди ми звернулися, нам відповіли, що злитків немає.

У ПриватБанку повідомили, що у продажу залишилися лише злитки зі срібла і лише у Києві, Львові та Дніпрі.

У OTП Банку – що у продажу є золоті злитки, але… лише 5-грамові. І на них багато охочих.

У Комерційному індустріальному банку сказали, що є злитки в асортименті, і можна їх придбати. Щоправда, лише в одному з відділень Києва. Ціни за грам коливаються від 2300 грн (для злитків від 100 грам до 1 кілограма) до 2890 грн (для злитків вагою 1 грам).

Також наявність кількох номіналів (5, 20, 50 та 100 грамів) злитків підтвердили і в Індустріалбанку. І теж – лише в одному з київських відділень. Але в цьому разі для того, щоб дізнатися про актуальну ціну, доведеться телефонувати до банку: на сайті дані за 2 червня.

Як бачимо, золоті злитки купити ще можна, але пропозиції стало менше, ніж у довоєнний час. Тому тим, хто хоче їх купити, варто поквапитися.

Які бувають злитки

Золоті злитки випускаються строго певної ваги, а саме:

Злитки від 1 до 1000 грамів випускаються методом штампування, а від 100 грамів до 1 кілограма – ще й методом лиття. Тобто злитки 100, 250, 500 та 1000 грам можуть бути як штамповані, так і литі.

Штампований злиток виготовляється шляхом тиску штампу на розігрітий метал, внаслідок чого він набуває форми прямокутника з абсолютно гладкою верхньою поверхнею.

Литий злиток виготовляється шляхом виливки з рідкого золота у спеціальній формі, внаслідок чого він має основу у формі прямокутника, а верхню поверхню – вигнуту. Штамповані злитки зазвичай коштують трохи дорожче, ніж литі.

Від чого залежить ціна на золото

Ціна металу в злитку відрізняється залежно від його ваги. Чим важчий злиток – тим менша ціна за 1 грам. Найдорожчий метал – в однограмовому злитку, найдешевший – у кілограмовому.

Отже, якщо вам треба купити 100 грамів золота – вигідніше буде купити один злиток, а не 5 по 20 грамів.

Хто виготовляє золоті злитки

Компанії, що виробляють злитки з «чистого» металу (без домішок), називаються афінажними компаніями («афінаж» у перекладі з французької означає просто «очищення», а стосовно золота цей процес означає отримання золота найвищої проби – 999,9).

Про те, хто зробив той чи інший злиток, свідчить тавро, яке обов'язково має стояти на злитку. Від того, хто зробив злиток, залежить, як швидко і за якою ціною згодом ви зможете продати цей злиток (якщо раптом знадобляться гроші).

Найвідомішими афінажними компаніями у світі є Argor Heraeus, Degussa, Umicore, Valcambi (розставлено за абеткою).

Іноді тавро на злиток ставить не компанія, а банк, який замовив партію злитків. У Європі та всьому світі популярні та користуються високою довірою тавра таких банків, як Credit Suisse, Commerzbank та Standard Bank.

Природно, приходячи в банк, насамперед варто поцікавитися, чиє тавро стоїть на злитку, який ви хочете придбати. І якщо тавра немає, або воно не входить до вищевказаного переліку – такий злиток краще не брати.

Як правильно купувати та зберігати злитки

Злитки можуть продаватися банком як у спеціальній упаковці (прозорій целофановій чи пластмасовій), так і без неї. Однак купувати злитки варто виключно в упаковці.

Крім того, зберігаючи злиток, треба пам'ятати про необхідність вкрай акуратного ставлення до упаковки, оскільки її пошкодження може не лише знизити ціну злитка при зворотному продажу, а й призвести до того, що злиток у банку взагалі відмовляться викуповувати назад, і тоді доведеться здавати його ювелірам за ціною брухту. І в цьому випадку інвестиція замість прибутку може завдати збитків.

Тому фахівці зазвичай радять зберігати банківські злитки подалі від вологи, не допускати їх падіння та тертя між собою.

Зворотній продаж злитків

Купуючи злиток у банку, варто поцікавитися, чи банки викуповують ці злитки назад у населення. І за якою ціною. Серед банків досить поширена практика, коли банки лише реалізують злитки.

І коли виникає питання, куди здати злиток, це може навіть стати проблемою.

Крім того, не зайве поцікавитися, чи банк викуповує злитки, продані іншими банками – і якщо «так», то уточнити, які саме. Це допоможе згодом вибрати банк, де можна буде здати злиток за вигіднішою ціною.

Одні банки встановлюють єдину ціну купівлі за грам, незалежно від номіналу (розміру) злитка, в інших вона, як і ціна продажу, падає зі збільшенням розміру злитка.