0 800 307 555
0 800 307 555

Цифровий євро: як Європа готується до запуску офіційної криптовалюти

І коли на неї очікувати

Криптовалюти впевнено входять у наше життя. Слова Bitcoin, Ethereum, Tether, «криптобіржі» перестають бути чимось на кшталт таємних знань для обраних і стають буденними для тих, хто хоче навчитися грамотно розпоряджатися своїми фінансами.
Зміст

Минуло не так багато часу – і центробанки різних країн наввипередки почали декларувати бажання створити свої власні цифрові валюти. Цифровий юань вже існує, у долара є відразу кілька аналогів, наприклад, Tether – стейблкоїн, прив'язаний до курсу долара, а над цифровим євро ведуться роботи, які вже незабаром можуть дати плоди. А що євро?

Відповідь цифровому світу

Люди все частіше платять у цифровому форматі, а не готівкою. Готівку не можна використовувати в електронній комерції, і багато фізичних магазинів також віддають перевагу безготівковим платежам.

Відповіддю на зростання тяжіння громадян і фірм до цифрових платежів якраз і має стати цифровий євро.

У Європейському центробанку (ЄЦБ), за словами керівника програми цифрового євро Евелін Вітлокс, розробники бачать три основні варіанти використання єдиної цифрової європейської валюти:

  1. Однорангові платежі, за допомогою яких люди зможуть робити особисті перекази один одному.
  2. Платежі між покупцем та продавцем у реальних і віртуальних магазинах.
  3. Платежі на користь держави чи між держорганізаціями.

Простіше кажучи, цифрові гроші можуть виконувати функцію своїх аналогових «предків».

Не забувайте, що євро спочатку також був трохи «віртуальним», адже його ввели в обіг 1 січня 1999 року та використали для безготівкових розрахунків. Євробанкноти та євроманети були представлені лише у січні 2002 року, тобто вже понад 20 років тому.

І ось «бабуня» Європа задумалася про віртуальність.

Узагалі, в ЄС досить скептично ставляться до блокчейну й не дуже розуміють, як технологію можна використовувати на державному рівні. Але світовий тренд навколо цифрових активів змушує Європейський центральний банк не відставати від галопуючої цифровізації.

Утім, остаточне рішення про запуск цифрового євро в маси ще не ухвалене. Ідуть тести, результати яких і визначать долю європейської криптовалюти.

Не забудьте підписатися на наш телеграм-канал. Там ми оперативно публікуємо вичерпну інформацію на актуальні теми, криптовалюти – не виняток.

Amazon всюдисущий

Європейський центральний банк має намір співпрацювати з п'ятьма корпораціями з тестування єдиної цифрової валюти (ЦВЦБ) у межах Євросоюзу.

Техногігант Amazon працюватиме над системою платежів у цифрових євро для сфери електронної комерції.

CaixaBank та Worldline відповідатимуть за створення прототипів P2P-платежів (тобто особистих переказів один одному. – Ред.), а EPI та Nexi працюватимуть над роздрібними платежами у точках продажу товарів та у сфері послуг.

Названі компанії відібрали зі списку 54 претендентів, які також мали зацікавленість у розробці цифрового євро.

Результати тестування, яке зараз проводиться, буде опубліковано у 2023 році.

Але в Європейській комісії схиляються до думки, що їхня цифрова валюта повноцінно запрацює не раніше 2026 року. І лише в тому разі, якщо тести доведуть, що блокчейн безпечний і має достатню пропускну потужність.

ЄК на даний момент не вважає блокчейн потенційно важливою технологією, яка тим паче може використовуватися на держрівні.

Що таке MiCA і яким боком він у цій історії

Markets in Crypto-Assets, або скорочено MiCA – це європейський законопроєкт, який має відрегулювати криптоіндустрію. Він з'явився ще 2020 року. Знадобилося два роки на його доопрацювання.

MiCA захистить споживачів від деяких ризиків, пов'язаних з інвестиціями у криптоактиви, та допоможе їм уникнути шахрайських схем.

Наприклад, нещодавні події на ринку «стейблкоїнів» (знецінювання стейблкоїну UST. – Ред.) показали ризики, які несуть власники стабільних монет через відсутність регулювання.

Це внесе більше ясності в Європейському Союзі, оскільки декотрі держави-члени вже мають національне законодавство щодо криптоактивів, але досі на рівні ЄС не існувало конкретної нормативно-правової бази.

Якщо не вдаватися до подробиць, документ має стати основою офіційного використання криптовалют.

Хоча за допомогою MiCA влада ЄС хоче зобов'язати всі криптобіржі надавати особисті дані клієнтів, включно з інформацією про транзакції, що, в принципі, повністю анігілює початковий сенс створення крипти – анонімність та дерегуляція.

Щоправда, анонімність криптовалюти і так під питанням. На думку заступника міністра цифрової трансформації України Олександра Борнякова, яку він озвучив ще рік тому, криптовалюти та анонімність – дві великі різниці. Точніше крипта – навпаки, протилежність анонімності.

«У той момент, коли розкривається (за непрямими ознаками, між іншим) власник, по суті, приналежність номера криптогаманця до якогось прізвища, далі всі транзакції за всю історію видно будь-якій особі. І це публічна інформація», – пояснив він.

За словами заступника міністра, далі всі транзакції буде видно, і збрехати неможливо на відміну від банківських грошей, а кешу й поготів. Розібратися в цьому, стверджує Борняков, може й школяр, адже існують спеціальні сервіси, які надають всю інформацію лише за номером гаманця.

Уже 1 вересня члени Німецької асоціації блокчейнів обговорили питання запровадження правил ринків криптовалют (MiCA) – остаточний текст нормативних актів опублікують протягом наступних 4-6 тижнів, тобто десь у середині жовтня максимум.

Законодавці ЄС з усіма положеннями документа згодні. Згоди вдалося досягти ще в червні цього року. MiCA, до речі, дозволить Європі стати першим регіоном у світі, де будуть встановлені чіткі правила щодо цифрових активів.

Глава криптовалютної біржі Binance Чанпен Чжао припускає, що MiCA буде прийнятий у всьому світі, як стандарт регуляторної політики щодо криптовалют. Хоча такий розвиток подій, на думку Чжао, може призвести до заборони стейблкоїнів на території ЄС.

Тут і виручать стейблкоіни, прив'язані до євро – як фіатного, так і цифрового.

З контролем буде простіше

Середньостатистичний обиватель різниці не помітить, адже для нього це будуть лише цифри на карті або в електронному гаманці. За задумом, цифровий євро можна буде обміняти на готівковий або безготівковий за курсом 1:1.

А ось банкам доведеться підключатися до системи Європейського центробанку, який (імовірно) почне емітувати цифрову валюту – «друкувати» одиниці та нулі. Поняття друкарського верстата, про який ми, між іншим, писали в цій статті, набуде нового значення.

Грошову масу стане простіше контролювати, адже цифровий євро під матрацом не сховаєш, а перехід в інші цифрові активи або фіатні валюти можна буде легко обмежити або заборонити.

Крім того, якщо умовний Bitcoin можна намайнити, то ЄЦБ у цьому плані матиме повну монополію. Грубо кажучи, Євроцентробанк стане головним майнером цифрового євро.

Система цифрового євро буде взаємодіяти з приватною банківською системою, а це означає, що люди зможуть переказувати гроші зі своїх рахунків у комерційних банках на свій цифровий рахунок у євро та навпаки.

Водночас система «цифрових грошей» позбавить уряд необхідності рятувати банки від банкрутства, тому що гроші, що зберігаються в центральному банку, будуть безризиковими.

Поки що в ЄС кажуть, що їхній цифровий актив має стати доповненням, а не заміною фізичної валюти, але все може змінитись. Тому головна мотивація – контроль. І не просто контроль, а тотальний контроль доходів та витрат громадян.

З цифровим євро відмивання грошей стане просто неможливим, адже всі операції записані, прив'язані до конкретної людини (згадайте слова Борнякова, які ми цитували вище про анонімність криптовалют. – Ред.) та перебувають у публічному доступі.

Ось вам приклад: Україна є лідером з використання криптовалюту, про що заявили в Мінцифрі, посилаючись на аналітику блокчейн-компанії The Chainalysis.

У деклараціях за 2020 рік, за даними OpenDataBot, українські чиновники задекларували 46 351 Bitcoin. Тоді «биток» показали у своїх деклараціях 652 функціонери різних рангів – від представників місцевої влади до співробітників міністерств і поліції.

За тодішнім курсом вартість цих активів становила майже 75 млрд грн. Це як 125 зборів, відкритих Сергієм Притулою та Лаченом на «Народний Байрактар», після якого зрештою купили супутник.

До речі, докладніше про цей супутник читайте тут.

У декларації за 2017 рік депутат Верховної Ради Дмитро Голубов (VIII скликання) вказав понад 13 тис. криптомонет на суму понад 2 млрд грн (за тодішнім курсом. – Ред.).

Зрозуміло, що наявність цифрових активів у депутатів і чиновників не є злочином. Але їхнє походження – цілком може підпадати під антикорупційне законодавство тих чи інших країн.

Власне, цифровий євро не можна буде використовувати для брудних справ, на відміну його аналогового предка. З емісією єдиної європейської криптовалюти AML (Anti-Money Laundering – Протидія відмиванню грошей. – Ред.) вийде на якісно новий рівень, адже в разі успішності тестування можна зобов'язати проводити всі великі (і не дуже) розрахункові операції на території ЄС саме через цифровий актив.

Напевно стверджувати не доводиться, але розвиток теми з цифровим євро спонукала повномасштабна війна, розв'язана росією в Україні 24 лютого.

Виявилося, що багато європейських політиків і партій годувалися і годуються з руки кремля, ці корупційні транзакції неможливо відстежити. Після введення цифрового євро лазівок стане набагато менше, і більша їх частина буде пов'язана з готівкою, яка зрештою може зникнути – центробанку все одно, що вважати платіжним засобом.

Але емісія цифрової валюти вплине на собівартість євро. ЄЦБ взагалі не публікує відомостей про витрати на свої банкноти, але, за даними пресслужби регулятора за 2015 рік, собівартість випуску купюр євро становить від 6 до 10 євроцентів (від 2,2 до 3,7 грн станом на 19 вересня. – Ред.).

Якщо емісію цифрової європейської валюти порівнювати з майнінгом якоїсь криптовалюти, то собівартість потрібно вираховувати, виходячи з вартості обладнання для майнінгу та вартості електроенергії.

Тому необхідно робити поправку на енергетичну кризу, яка накрила Європу після початку повномасштабної агресії росії проти України. Важкий на підйом «старий світ» цілком може відмовитися від випуску власного цифрового активу.

Кому і навіщо потрібні ці криптоактиви

Люди, далекі від світу криптовалют або інших цифрових активів, таких як NFT, взагалі не розуміють навіщо потрібні якісь там цифрові гроші, або помилково співвідносять у цей ранг кошти на своїй банківській карті – а що, теж циферки на екрані.

Щоб уникнути якихось різночитань, ми в Finance.ua вирішили розповісти, для чого використовується криптовалюта. І таким незабаром може стати євро у його цифровому виконанні.

Інструмент для накопичення

Криптовалюту можна використовувати як актив для довгострокового інвестування. Якщо тримати гроші «під подушкою», незабаром їх з'їсть інфляція, а інвестування в криптовалюту може бути набагато ефективнішим, адже правильні інвестиції допоможуть не лише зберегти гроші, а й дозволять заробити додатковий дохід.

Тримати криптовалюту можна на електронних гаманцях або за допомогою різних технічних пристроїв, які називаються «холодними гаманцями». Можуть бути реалізовані у вигляді програмних засобів чи апаратних (фізичних) пристроїв.

Ви напевно чули історію про айтівця Джеймса Хауеллса з Великої Британії, який у 2013 році викинув на звалище жорсткий диск, на якому було близько 8 тис. біткоїнів. Якби він їх продав зараз, то міг би отримати понад 152 млн доларів. Хауеллс вигадав план, як повернути своє добро, зокрема, задіяти двох роботів-собак Spot від Boston Dynamics, адже вони, серед іншого, можуть сканувати об'єкти. Ціна питання – 11 млн дол., включно з відновленням даних на жорсткому диску.

Єдине, що варто пам'ятати, використовуючи криптовалюту як засіб накопичення – це її висока волатильність. Ціна того ж біткойна може як зрости, так і впасти в кілька разів (у доларовому або євро-еквіваленті).

Чим більша волатильність, тим більше має бути прибутковість. Чим вища волатильність, тим вищий ризик, але потенційна прибутковість буде більшою.

Стейкінг у криптовалюті

За своїм принципом роботи стейкінг нагадує банківський вклад – користувач переказує гроші на рахунок, не чіпає їх, і вони приносять йому пасивний дохід. Чим більше на рахунку грошей, тим вищий рівень прибутку.

При фіксованому стейкінгу власник криптоактивів має можливість вибрати зручний термін, але потім він не повинен його змінювати. Наприклад, якщо було встановлено квартал, то раніше забрати монети не вийде. При такому різновиді стейкінгу користувачі одержують фіксовану плату.

При безстроковому стейкінгу не вказується кінцева дата періоду їх утримання. Монети, розміщені на такому гаманці, приносять пасивний дохід, і забрати їх можна будь-якої миті.

Такий вид пасивного заробітку набагато прибутковіший, ніж звичайні депозити. Наприклад, для невеликих сум (до 2 тис. дол.) безстроковий стейкінг у стейблкойнах USDT та BUSD на біржі Binance можна відкрити під 10% річних.

А стейкінг із фіксованою ставкою – під 5% річних. Це набагато більше, ніж пропонують і українські, і закордонні банки для коштів у доларах США.

До речі, про те, чи варто зберігати свої кошти на класичному банківському депозиті, ми писали в цій статті. А в цьому відео фінансовий експерт сайтів Finance.ua та Мінфін Олексій Козирєв пояснює, на що звернути увагу, обираючи банк для валютного депозиту.

Інструмент для розрахунків

Криптовалюти стали зручним, швидким і, що важливо, дешевим (у плані відсутності зайвих банківських комісій) засобом платежу, який не знає кордонів і дозволяє перегнати гроші з однієї півкулі в іншу за пару хвилин. Такі переклади можна робити як між фізичними особами, так і від фізособи будь-якій фірмі (і навпаки).

Наприклад, коли почалася повномасштабна війна в Україні, постало питання про те, як перевести гроші за кордон. Адже готівкою можна вивезти лише еквівалент 10 тис. євро, а міжнародні перекази, такі як SWIFT-перекази, були заблоковані.

Саме криптовалютні рахунки допомогли б у цій ситуації. Гроші з криптогаманця, інвестовані в криптоактиви, можна легко вивести на будь-яку картку в будь-якій точці світу.

Зверніть увагу, що комісії за такі перекази набагато нижчі, ніж якщо використовувати SWIFT-перекази. Тобто виходить і швидше, і значно дешевше.

Інструмент для спекуляцій

Через високу волатильність криптовалюти люблять трейдери всього світу, оскільки грамотна торгівля ними може принести чималі капітали.

Для розуміння: наприкінці 2017 року Bitcoin коштував майже 20 тис. дол., потім протягом року його ціна впала вшестеро, до 3 200 доларів, а в 2021 – зросла у 20 разів, до 69 тис. дол.

Жоден фінансовий інструмент не давав такої прибутковості. Проте слід чітко розуміти, що саме тому вкладення в криптовалюти пов'язані з високим ризиком.

Набагато простіше мати справу зі стейлбкоінами, які є насправді цифровими аналогами долара. Зазвичай вони зберігають свою стабільну ціну в доларах, але вони можуть знецінюватися (як це сталося зі стейлбкоїном UST).

Для того, щоб заробляти на коливаннях курсів криптовалют, необхідно зареєструватися на якійсь із криптобірж і завести туди кошти.

Важливо навчитися розуміти, коли потрібно купувати той чи інший актив, а коли його продавати. Для цього, до речі, рекомендуємо вступити до Академії Мінфіну, яку запустили наші колеги.

Пам'ятайте, що найголовніша інвестиція – це інвестиція у себе. І не має значення в якій валюті вона відбувається.