0 800 307 555
0 800 307 555

Як заробити на NFT

Цифрове майбутнє

У чому суть технології NFT, як заробити художнику або інвестору. Що буде з ринком NFT у майбутньому.
Зміст

Частіше про цифрові технології ми пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Що таке NFT

Останнім часом ви могли б спостерігати підвищення інтересу до такого явища як NFT. У новинах постійно з'являються історії про мільйони зароблених на інвестуванні або продажу NFT картинок.

Так що ж це таке: новий ринок з перспективою швидкого заробітку чи бульбашка, яка ось-ось лусне?

Що таке NFT простими словами?

Якщо пояснити, що таке NFT (англ. non-fungible token. У перекладі з англ. – «невзаємозамінний токен») простими словами – це сертифікат на право володіння яким-небудь цифровим активом. Найчастіше зображенням, музикою чи предметом у віртуальному світі. Цей сертифікат створюється на основі блокчейна, а значить, NFT неможливо підробити.

Якщо на основі блокчейна створюється криптовалюта, всі записи в блокчейн-ланцюжку (токени) рівнозначні та взаємозамінні, що логічно, кожна монета дорівнює будь-якій іншій монеті.

Для NFT все навпаки: кожен токен унікальний і не може бути замінений іншим. Тому технологія добре підходить для підтвердження права власності на твори мистецтва. NFT-токен унікальний, як і картина, написана художником.

Насправді створити NFT-токен можна для чого завгодно, просто найбільшою популярністю користуються саме зображення. На їх прикладі пояснимо, навіщо потрібний NFT.

Все почалося з котиків

Вперше технологія невзаємозамінних токенів була використана в 2017 році на основі блокчейну Ethereum для гри Crypto Kitties.

У ній гравці займаються розведенням віртуальних котів, кожен з яких має унікальні властивості. Найдорожчий проданий котик коштував 600 ETH або близько 1,799 мільйона доларів.

У такому разі, у чому суть NFT? В унікальності! Власник NFT-токена може довести своє право власності на якийсь цифровий предмет, тому що такий запис у блокчейні лише один.

Тобто NFT потрібен для того, щоб зробити цифрові витвори мистецтва (і в принципі будь-який предмет у віртуальному світі) унікальним і дати можливість їх купувати та продавати.

Найдорожчим NFT на початок 2022 року є картина «Злиття» цифрового художника на ім’я Пак. Вона була продана за $91,8 мільйона.

Втім, її власниками є 28 983 особи, а не один колекціонер. Саму картину ви можете побачити нижче.

Навіщо купувати NFT?

Навіщо люди купують NFT? Дехто, щоб закріпити право володіння віртуальним предметом, дехто для своєї колекції. Але більшість – щоб продати дорожче.

Загальні продажі NFT у 2021 році оцінюються у $7,13 мільярда доларів, при тому, що у попередньому році це було лише $16,5 мільйона. Зростання в неймовірні 20837%.

 

2018

2019

2020

2021

Колекціонування

13,9

2,7

16,5

7 130,1

Ігри

5,2

11,6

15,3

2 153,8

Мистецтво

0,1

0,5

17,1

2 107,6

Метавсесвіти

16,4

5,4

16,0

631,0

Сервіси

1,3

4,1

2,4

75,5

DeFi сервіси*

0,0

0,0

0,0

19,8

Інші

0,0

0,0

0,0

1 864,2

Разом

36,77

24,02

66,78

13 981,90

Зміна

 

-35%

178%

20837%

 

Джерело: Statista.org
 

Що ви купуєте, коли купуєте NFT на якийсь мем? Ви купуєте не сам об'єкт, а лише право власності на нього у вигляді токену (запису в блокчейн).


NFT на мем Doge з собакою на прізвисько Кабосу було продано за $4 млн

Простими словами «куплений» вами мем із собачкою не зникне з інтернету, він вільно копіюватиметься і поширюватиметься. Але продавати права на нього зможе лише власник NFT.

Насправді торгується саме NFT-токен, а не сам предмет, до якого він прив'язаний.

Що можна продати як NFT?

Все, що завгодно, і це не жарт. Ось неповний перелік незвичайних NFT.

 • Цифровий туалетний папір бренду Charmin із США. Продано за $4100.
 • Віртуальна туалетна вода Cyber Eau de Parfum бренд Look Labs, 10 токенів якої продавалися по 1800 євро за токен. При цьому реальний флакон туалетної води лімітованої серії коштує 240 євро.
 • 9555 рядків коду, написаних «творцем інтернету» Тімоті Бернерсом-Лі в 1990 році. Продано на аукціоні Sotheby's за $5,4 мільйона.
 • Перший твіт співзасновника Twitter Джека Дорсі було продано за $2,9 мільйона.
 • Віртуальну земельну ділянку в Snoopverse (метавсесвіті репера Снуп Дога, побудованому за допомогою The Sandbox) куплено за $450 тис. у грудні 2021 року.

З першого погляду може здатися, що купівля віртуальних активів – це якась безглузда дія, адже у реальному світі вони не несуть жодної практичної цінності.

Але ж ніхто не збирається клеїти на конверт марку «Британська Гвіана» вартістю $8 300 000 або пити колекційне вино Romanée-Conti Grand Cru 1945 року за $558 000.

Заробляти на NFT бажають не лише колекціонери, а й великі компанії.

Зазвичай бренди продають токени на ексклюзивні товари, що існують у реальному світі. Але іноді і на об'єкти, що не існують у реальному світі.

Будь-хто може купити віртуальні кросівки The Gucci Virtual 25 за $12,99 або CryptoKicks від Nike за $7200.


The Gucci Virtual 25


CryptoKicks від Nike

Далеко зайшла дизайн студія The Fabricant, яка розробляє та продає виключно віртуальні колекції модного одягу. Інші бренди купують токени у метавсесвітах, щоб «побудувати» свої офіси, провести презентації чи покази мод.

Samsung, Nike, Coca Cola, Tommy Hilfiger, Dolce & Gabbana та багато інших вже активно освоюють і, головне, монетизують метасвіт.

Втім, не у всіх галузях NFT-культуру сприймають позитивно. Під тиском гравців найбільший видавець ігор Ubisoft відмовився від використання NFT в іграх (але не від монетизації всередині ігрових предметів у принципі). А платформа Steam навіть заборонила контент, заснований на невзаємозамінних токенах на своєму торговому майданчику.

Також скандалом закінчилася спроба Квентіна Тарантіно токенізувати вирізані сцени з культового «Кримінального чтива». Компанія Miramax, якій належать права на фільм, подала на режисера до суду.

Як заробити на NFT?

Залежно від того, в якій ролі ви маєте намір увійти на NFT ринок, існує два варіанти.

 • Бути автором та створювати свої NFT-токени. Для цього не обов'язково бути художником, дизайнером, музикантом чи фотографом. Адже одна з найпопулярніших NFT колекцій – це CryptoPunks, що складається з 10 тис. випадково згенерованих персонажів.
 • Стати інвестором. Купувати NFT, які у майбутньому можуть зрости в ціні.


CryptoPunk #5822 було продано за 8000 ETH ($23,7 мільйона на момент продажу)

Як створити NFT

Якщо у вас є, що токенізувати, залишиться тільки:

 • Створити криптогаманець. Наприклад: Metamask, Enjin або Trust Wallet.
 • Обрати торговий майданчик NFT. Наприклад: OpenSea, Rarible, SuperRare або навіть Binance.
 • Завантажити файл, який хочете «токенізувати», та створити свій NFT.
 • Поповнити свій криптогаманець, щоб сплатити збори та комісії.
 • Виставити свій витвір на продаж чи аукціон. Чекати, поки NFT куплять.

Звичайно, торгових майданчиків більше, ніж зазначено в списку. Рекомендуємо уважно порівнювати умови торгових майданчиків, щоб не розчаруватись у виборі пізніше.

Умови комісії для користувачів можуть бути різними: від комісії за продаж до комісії за розміщення активу. Тобто заплатити доведеться раніше, ніж користувач заробить на продажу NFT-токену.

Щоб підвищити свої шанси на продаж, потрібно створити або витвір, що має художню цінність, або щось нове і незвичайне. Таке, про що напишуть у новинах.

Як інвестувати в NFT?

Як і будь-який інший актив, NFT-токен можна купити та продати. Переважна більшість купують токени для того, щоб продати їх дорожче. Зараз ринок явно на підйомі, і багато інвесторів бачать у цьому можливість заробити.

Щоб інвестувати в NFT, потрібно пройти ту саму процедуру, яка описана вище. Тільки не завантажувати свої роботи, лише купувати чужі.

Ризики інвестування у NFT

Не варто думати, що цей ринок є новим ельдорадо, на якому кожен може швидко стати мільйонером. Як і скрізь, є суттєві ризики, і перш ніж інвестувати в NFT, це потрібно розуміти.

Цілком природно, що увагу привертають саме крайні випадки… І ми постійно зустрічатимемо в новинах історію про те, як 12-річна дівчинка заробила $1,6 мільйона на продажу своїх малюнків у вигляді NFT. Або про те, що прибутковість колекції NFT картинок CryptoPunks склала понад 700 000%.

Але треба усвідомлювати, що це саме крайні випадки, і орієнтуватися на них не варто.

Статистика продажів NFT на платформі OpenSea показує, що більш ніж 60% угод здійснюється з токенами вартістю до 200 доларів США, і ще третина токенів торгуються за цінами, меншими за 100 доларів. А на долю справді великих угод залишається зовсім небагато.

Так з чим ми маємо справу, з новим перспективним ринком чи бульбашкою, спричиненою хайпом і бажанням швидко заробити на NFT картинках?

Багато аналітиків вважають, що NFT – це бульбашка, яка скоро лусне. Але не варто забувати, що такі самі думки висловлювалися і з приводу Bitcoin свого часу.

Напевно, багато критиків мріяли б повернутися хоча б у 2017 рік та купити Bitcoin за 5 тис. доларів. Зараз його ціна коливається близько позначки 40 тис. доларів.

За даними порталу nonfungible.com, який веде щоденну статистику угод, видно, що кількість транзакцій, як і загальний обсяг продажів з березня 2022 року скоротився. Обсяг угод впав на 30% з 74,3 до 52 мільярдів доларів.

Це може бути викликане як зниженням інтересу інвесторів, так і бути ознакою певної стабілізації ринку.

Важко передбачити, що чекає ринок NFT у майбутньому, його може чекати як різке «схлопування», так і перехід у спокійну фазу розвитку, як це було з деякими криптовалютами. Очевидно лише те, що за цим буде цікаво поспостерігати і навіть взяти участь.