0 800 307 555
0 800 307 555

Стейблкойни: аналог долара чи навіть краще?

Переваги стабільних криптовалют

Стейблкойн (від англ. stablecoin) – загальна назва криптовалют, обмінний курс яких намагаються стабілізувати, прив'язуючи котирування до звичайних валют або, наприклад, до біржових товарів (золото, нафта).
Зміст

У цій статті Finance.ua вирішив окремо зупинитися на суті стейблкойнів. Разом з партнером матеріалу – біржею криптовалют Binance.com, розповімо про основні аспекти цих криптовалют.

Які бувають стейблкойни

Хоча у всіх стейблкойнів однакове завдання – мінімізувати ризики, пов'язані з волатильністю криптовалют, їх умовно можна поділити на чотири типи.

Фіатні

Такі монети забезпечені фіатними валютами, тобто такими грошима, цінність яких виходить не від власної вартості чи гарантії обміну на золото чи іншу валюту, а від державного наказу використання їх як платежу. Переважає долар США.

Такі криптовалюти централізовані, тобто вони мають якийсь єдиний орган управління.

Яскравими прикладами фіатних стейблкойнів можуть бути USDT, BUSD, USDC, про які ми розповімо нижче.

Товарні

По суті, єдина їхня відмінність від фіатних криптовалют – вони забезпечуються не валютами, а біржовими товарами. Найчастіше йдеться про золото, але можуть застосовуватися й інші дорогоцінні метали (срібло, платина) або нафта.

Товарні стейблкойни також централізовані.

Як приклад можна навести «золоті» криптовалюти DGX, PAXG, XAUT.

Криптовалютні

Вже з назви зрозуміло, що вони забезпечуються іншими криптовалютами. Ідея полягає в тому, щоб отримати децентралізовану монету з більш стабільною ціною, ніж звичайна криптовалюта.

Як приклад такого типу – DAI, який побудований на базі блокчейну Ethereum. Про цю монету ми також розповімо нижче.

Алгоритмічні

Це децентралізована криптовалюта, яка нічим не забезпечена. Стабільність її ціни досягається завдяки алгоритмам, що управляють загальною кількістю стейблкойну за аналогією грошової емісії центральним банком тієї чи іншої країни. Про те, як відбувається емісія «аналогових» грошей, ми розповідали на прикладі України у цій статті.

До алгоритмічних стейблкойнів відносяться USDN, FEI.

У чому різниця?

По суті, жодної. Головна мета стейблкойнів – забезпечити стабільну вартість. Для цього знайшлося чотири рішення.

Єдина відмінність – у централізованості та децентралізованості таких стейблкойнів. Централізація, тобто підпорядкування якомусь єдиному органу, який контролює крипту, геть-чисто вбиває ідею криптовалюти. Адже вона якраз і створювалася як противага наявним централізованим фінансовим системам.

Переваги та недоліки стейблкойнів

Оскільки найпопулярнішими стейблкоинами є фіатні, прив'язані до долара, монети, то їх головна перевага полягає в тому, що вони поєднують у собі «свободу» використання криптовалюти та надійність американського долара.

Простіше кажучи, 1 стейблкойн, забезпечений американською валютою, коштуватиме 1 долар. На його вартість не вплинуть ні твіт Ілона Маска, ні ажіотажний попит на ринку. Інше питання, надзвичайно актуальне для українців – скільки коштуватиме долар.

Для того щоб продавати стейблкойни, кожна біржа повинна мати базу ресурсів, до яких прив'язуються монети. Тобто коли резерв поповнюється, випускається певна кількість стейблкойнів, а коли активи продаються – кількість монет погашається.

У цьому і полягає головний недолік стабільних криптовалют – ви повинні бути впевнені, що ваша платформа повністю забезпечена резервом. Біржі, як правило, публікують результати аудиту та звіти по резерву.

Наприклад, компанії Tether – емітенту стейблкойна USDT – нещодавно довелося вкотре доводити забезпеченість своєї монети у співвідношенні 1:1 до долара. Так, 9 серпня компанія опублікувала звіт аудиторської фірми Moore Cayman, згідно з яким Tether володіє активами на 62 млрд дол. У тому числі грошима та ліквідними інструментами, які легко перевести в кошти, для забезпечення криптовалюти.

Приклади стейблкойнів та їх історія

Tether (USDT)

Tether – криптовалютний токен, який був розроблений та випущений в обіг компанією Tether Limited. Вперше з'явився у 2015 році та незабаром був інтегрований на криптовалютній біржі Bitfinex. Внаслідок розслідування журналістів вдалося довести, що фірма Tether Limited, яка його випустила, і адміністрація біржі Bitfinex пов'язані між собою.

Цього ж 2015 року Tether інтегрувала американська криптобіржа Poloniex.

Історія створення Tether досить цікава. У 2012 році програміст J. R. Willet знайшов спосіб створення нових активів на основі Bitcoin. Його технологія тестувалась протягом року. Вже в липні 2013 року було випущено криптовалюту Mastercoin.

Пізніше просування цього протоколу створили однойменну організацію. А згодом її перейменували в Omni Foundation.

У 2014 році керівники цього проєкту Брок Пірс та Крейг Селлар об'єднали свої зусилля з підприємцем Рівом Коллінзом. Разом вони запустили стартап Realcoin. Цього ж року було випущено криптовалюту з такою самою назвою. Її розробили на базі блокчейну Bitcoin із застосуванням протоколу Omni Layer.

Наприкінці 2014 року було здійснено ребрендинг Realcoin. У результаті криптовалюта одержала нову назву – Tether.

Спочатку автори Tether стверджували, що кожна одиниця цього активу забезпечена одним доларом США. Але після судових розглядів у 2018 році позиція керівництва змінилася. Тепер під «забезпеченням USDT» потрібно розуміти не лише готівковий долар, а й позики від кредитних організацій.

Проте ось уже кілька років саме Tether продовжує залишатися одним із найпопулярніших стейблкойнів, а в Україні – найпопулярнішим.

За даними сайту coinmarketcap.com, Tether посідає 3-е місце за рівнем капіталізації, поступаючись лише Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH).

Станом на 5 вересня 2022 року ринкова капіталізація Tether складає 67,5 млрд доларів США. В обігу наразі перебуває 67 550 404 104 USDT.

Binance USD (BUSD)

Binance USD (BUSD) – це стейблкойн, забезпечений у співвідношенні 1:1 доларом США, випущений криптовалютною біржею Binance у партнерстві з компанією Paxos Trust Company. Він схвалений та регулюється Департаментом фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS).

Binance USD був запущений 5 вересня 2019 з метою об'єднати стабільність долара з блокчейн технологією. Це цифрова фіатна валюта, яка випущена як токен стандарту ERC-20 та підтримує протокол BEP-2.

Практично всі криптовалюти на біржі Binance торгуються не тільки до Tether (USDT), але і Binance USD (BUSD). Крім того, існує валютна пара BUSD/USDT.

Незважаючи на те, що, здавалося б, обидва стейблкойна прив'язані до долара, їх ринкова вартість постійно коливається, у тому числі й один до одного.

За даними сайту coinmarketcap.com, станом на 5 вересня Binance USD посідає 6-е місце за рівнем капіталізації.

Ринкова капіталізація BUSD становить 19,4 млрд доларів США. В обігу наразі перебуває 19 433 224 173 BUSD.

USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC) – це спільний проєкт компанії Circle Internet Financial та криптовалютної біржі Coinbase. Розробкою займалася їхня спільна організація Centre Consortium.

USDC – це стейблкойн, створений на блокчейні Ethereum за стандартом ERC-20. Фактично монета є токенізованим доларом США, оскільки повністю прив'язана до його вартості.

USD Coin пропонує відкритий вихідний код, прозору екосистему та повну прив'язку до долара США. А головна відмінність полягає в тому, що всі операції з випуску токенів відповідають банківським стандартам, законам Сполучених Штатів та правилам регуляторів.

При цьому Centre має всі необхідні ліцензії для проведення банківських операцій та дотримується політики боротьби з відмиванням грошей. Для цього клієнти компанії мають пройти процедуру верифікації – KYC.

Іншим важливим плюсом криптовалюти USD Coin перед рештою стейблкойнів є партнерство з такими серйозними компаніями, як виробник ASIC-майнерів Bitmain, інвестиційний банк Goldman Sachs Group, пошукова система Baidu і лідер на ринку венчурних інвестицій IDG Capital.

За даними сайту coinmarketcap.com, станом на 5 вересня USD Coin (USDC) посідає 4-е місце за рівнем капіталізації, поступаючись лише Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) та Tether (USDT).

Ринкова капіталізація USDC становить 51,8 млрд доларів США. В обігу нині перебуває 51 872 845 765 USD – за останні два місяці кількість монет скоротилася з 55,87 млрд.

Dai (DAI)

Dai (DAI) – це забезпечений різними цифровими активами стейблкойн, курс якого прив'язаний до долара США. Розробники стверджують, що монету повністю децентралізовано. DAI підтримують Ethereum та інші популярні блокчейни.

За випуск та управління DAI відповідає створена у 2014 році децентралізована автономна організація MakerDAO, побудована на базі блокчейну Ethereum. Проєкт контролюють утримувачі управлінських токенів MKR.

DAI працює на базі смарт-контрактів DeFi-протоколу Maker Protocol, який також побудовано на базі Ethereum. За його допомогою користувачі проєкту можуть створювати криптовалюту. Управлінням Maker Protocol через MKR займається MakerDAO.

У 2020 році MakerDAO став першим DeFi-протоколом, загальна вартість заблокованих коштів якого сягнула 1 млрд доларів.

Успіх платформи затьмарила низка подій. Навесні 2020 року, на тлі падіння ринку цифрових активів, проєкт опинився на межі закриття. Пізніше DeFi-платформа зіткнулася із судовими позовами.

За даними сайту coinmarketcap.com, станом на 5 вересня Dai (DAI) посідає 13-те місце за рівнем капіталізації.

Ринкова капіталізація DAI становить 6,91 млрд доларів США. В обігу наразі перебуває 6 911 584 118.

Не всі стейблкойни стабільні

Нещодавно весь криптовалютний світ сколихнула історія, що трапилася ще з одним стейблкойном – Terra USD (UST).

UST був запущений у вересні 2020 року компанією Terraform Labs і використовувався як стейблкойн блокчейн-системи Terra. Для його випуску використовувалася криптовалюта Luna.

У травні 2022 року Terra USD (UST) раптово втратив прив'язку до долара США. У ніч на 10 травня UST подешевшав до 0,62 долара. Через добу він впав до 0,23 долара, а Luna – до 4 доларів.

У п'ятницю, 13 травня, курс стейблкойну впав до 0,05 долара, тоді як LUNA виявилася значно нижчою за 0,01 долара. Усі дії компанії та її СЕО – До Квона – ні до чого не призвели. Блокчейн Terra було зупинено на деякий час, потім знову запущено з новими обмеженнями.

До Квон представив план врегулювання ситуації, проте ефекту він не приніс.

Ситуація з UST вплинула і на весь криптовалютний ринок, а стейблкойн Tether (USDT) навіть на деякий час опускався до 0,94 долара, щоправда, швидко відновив свою вартість.

Найсвіжіша історія трапилася 18 серпня зі стейблкойном HUSD – він упав до 0,92 дол., зіткнувшись із проблемами ліквідності.

Як пояснили представники криптовалютної біржі Huobi, яка брала участь у запуску цього стейблкойну в 2019 році, втраті паритету передували великі продажі HUSD, що чинило тиск на ціну токена.

«Зазвичай відновлення балансу прив'язки має відбуватися природним чином. Однак якщо продається аномально велика кількість стейблкойнів і емітент заморожує викуп стейблкойнів за фіат, відновлення балансу буде неможливим», – заявили представники криптобіржі.

На ранок 19 серпня проблеми з ліквідністю було вирішено. HUSD повернулася до доларової прив'язки з повним поновленням виплат.

І все ж таки

Криптовалютний світ, якому вже стільки разів пророкували крах, зростає та розвивається.

Стейблкойни – спроба знайти компроміс між традиційною фінансовою системою та криптовалютним ринком, не протиставляючи їх, з метою їх гармонійного злиття. І спроба досить непогана.

Втім, стейблкойни – віртуальний актив, який пов'язаний із певними ризиками. Купувати їх чи ні – залежить від вашого вибору.

Стейблкойни можна придбати на криптовалютній біржі Binance. Це одна з найбільших криптовалютних бірж, відповідно і з резервами у неї все гаразд.

За цим посиланням ви зможете знайти більше деталей про стейблкойни, актуальний курс, а головне – безліч пропозицій щодо стейблкойнів. Обирайте, який вам більше до вподоби.