0 800 307 555
0 800 307 555

Коли купувати криптовалюту

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin та інші

Коли мова заходить про криптовалюти, перше, що спадає на думку – Bitcoin. Станом на кінець лютого 2022 року одна цифрова монета коштує понад 37 тис. дол. І це притім що з січня спостерігається падіння ринку. Чи є сенс зараз вкладатися в криптовалюти, особливо якщо ви новачок в цій справі?
Оглавление

Усе, що потрібно знати про криптовалюти – у нас в телеграмі. Підпишіться, щоби бути в курсі.

Віртуальні активи в Україні

Перш ніж перейти до практичної частини питання, розглянемо останні зміни, які відбулися в Україні щодо криптовалют.

17 лютого Верховна Рада повторно приняла в другому читанні і в цілому доопрацьований Закон України «Про віртуальні активи», який враховував побажання президента.

Тепер протягом 10 днів, тобто до 27 лютого, Володимир Зеленський повинен його підписати. Однак запрацює документ тільки після внесення змін до Податкового кодексу, в яких і пропишуть особливості оподаткування криптовалют.

Разом з тим вже з'явилися роз'яснення, як відбуватиметься регуляція ринку віртуальних активів. Займатися цим будуть Національний банк України та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

«Прийнятий закон не регулює криптовалюти, але закріплює регулювання постачальників послуг, пов'язаних з ними, — цим буде займатися Нацкомісія», — заявили в НКЦПФР.

Згідно з прийнятим законом, постачальники послуг на ринку віртуальних активів можуть зберігати/управляти, обмінювати, здійснювати переказ і надавати посередницькі послуги, пов'язані з такими активами.

Для легалізації на ринку постачальників зобов'язали отримувати дозволи НКЦПФР — вони повинні сформувати статутний капітал, ввести KYC/AML-політики і виконати інші вимоги регулятора.

Всі схвалені Нацкомісією платформи внесуть до спеціального реєстру, який повинні створити на основі комплексної інформаційної системи. Регулятор має право призупинити дію дозволу біржі або обмінника у разі порушення ними законодавства України.

Як купити криптовалюту в Україні

Ось список актуальних криптовалют на лютий 2022 року. Їх тисячі! Тому перше, що потрібно зробити для купівлі криптовалюти — обзавестися відповідним гаманцем.

Найпростіше використовувати надійний мультивалютний онлайн-гаманець. Можна скористатися сервісами coinbase і block.io.

Після реєстрації ви отримаєте так звані адреси для кожної з криптовалют. Сервіси безкоштовні, комісію доведеться платити тільки за переказ криптовалюти на якусь іншу адресу.

Якщо не хочете з ними розбиратися, можете завантажити додаток Multi Invest, бета-версію якого нещодавно запустила фінтех-компанія Treeum за підтримки інвестиційної компанії Dragon Capital.

Зараз там можна придбати тільки 12 криптовалют, які представлені на біржі Kuna. Однак розробники програми не лише працюють над розширенням цього списку, але і готують запуск можливості купівлі акцій іноземних компаній, фондів і ОВДП, що вигідно відрізняє додаток від інших подібних.

Топ-5 криптовалют, які користувачі купують через Multi Invest:

  • Ethereum
  • Bitcoin
  • Stellar Lumens
  • TRON
  • Ripple

У додатку можна відстежувати динаміку вартості криптовалюти за вказаний період. Ось як це виглядає на прикладі Bitcoin:


Ліворуч: дані за день. Праворуч: дані за місяць

Перед купівлею краще якийсь час поспостерігати за графіками, щоб зрозуміти, куди йде тренд. Ідеально — купити криптовалюту, коли вона найдешевша. Однак передбачити такий період неможливо. Не забувайте, що ще в листопаді 2021 року той же Bitcoin мало не щодня бив свої історичні максимуми і досяг позначки в 69 тис. дол.

Чому впала криптовалюта і в які криптовалюти інвестувати зараз, розповідає Михайло Пацан — керуючий активами, інвестор, експерт в сфері міжнародних фінансових ринків, співзасновник WOTAN

Скільки інвестувати в криптовалюту

Криптовалюти — ризикова інвестиція. Курс за тиждень може змінитися на десятки відсотків. На цьому можна заробити, а можна втратити. Різкі стрибки бувають і протягом одного дня.

Взяти, наприклад, 10 листопада 2021 року. Bitcoin за годину подорожчав на 3 тис. дол., досягнувши свого історичного максимуму, а вже ближче до вечора вартість опустилася до 68,6 тис. дол.

Зараз же в порівнянні з листопадом минулого року Bitcoin втратив в ціні 45%. Ethereum, який залежить від «битка», подешевшав вже майже наполовину від листопадового максимуму.

Січневе падіння криптовалюти аналітики пояснювали політичними подіями в Казахстані і підвищенням ключової ставки ФРС США.

Однак зараз ситуація не менш напружена. Після визнання Кремлем так званої «незалежності» ОРДЛО і офіційного введення туди своїх військ, світ разом з Україною готується до відповідних дій, зокрема — до суворих економічних санкцій проти країни-агресора. Це також може зіграти свою роль у формуванні вартості криптоактивів.

Втім, на відміну від фондового ринку і навіть Forex у криптовалют немає фундаментальних показників. Дещо підрахувати можна. Наприклад, складність майнінгу (або обробки транзакцій), вартість електрики, комісії блокчейнів. Правда, передбачити курс це все одно не допоможе.

Просто прийміть як факт: ніхто не розуміє, коли і куди піде курс. Спокуса 10-кратного або більше зростання велика, але вгадати точку входу неможливо. Ви можете отримати хороше повернення на інвестиції, а можете втратити все до копійки. Тому вкладайте суму, про яку не будете шкодувати — це золоте правило інвестування і не тільки в криптовалюту.

Досвідчені інвестори радять заводити в крипту 1-5% своїх заощаджень. Однак тут ви повинні визначитися самостійно, враховуючи всі ризики.

Як кажуть, поспіх хороший для лову бліх. Потрібно розуміти, що криптовалюти — довга інвестиція. Найбільше втрачають якраз на швидких угодах.

У 2009 році почався майнінг Bitcoin. Технічно його ціна становила 0 дол. Протягом 2010-го вартість першої криптовалюти так і не дотягнула до 1 дол. І тут дуже примітна історія програміста Ласло Ханеча. Вона навіть стала своєрідним святом в криптоспільноті — Bitcoin Pizza.

22 травня 2010 року Ласло Ханеч купив дві піци Papa John's за 10 тис. BTC. Зараз така операція еквівалентна 376 млн дол.

Якби ви опинились на місці Ханеча, змогли б після такої історії коли-небудь їсти піцу?

У цьому відео Михайло Пацан розповідає про криптовалюти, в які можна інвестувати на тривалий термін; як створити під них криптогаманці і як відкрити рахунки на біржах

Крім того, не тримайте всі гроші в одній криптовалюті. Після того, як освоїтеся з базовими криптовалютами, купіть трохи «екзотики». У портфелі можна тримати як популярні монети, так і не особливо ліквідні. Навіщо? Згадайте 2010 рік: тоді 1 BTC коштував $0,0025. Ви не знаєте, що «вистрілить» через 12 років.

Коли вкладати в криптовалюту

Правда в тім, що цього ніхто не знає. Ніхто не підкаже вам комфортну точку входу в криптовалюту. І зовсім не тому, що не хоче ділитися потаємним знанням. Просто сказати щось напевно неможливо.

Однак, якщо ви зважилися купити криптовалюту, то ось кілька порад, які можуть зберегти вам гроші й нерви:

  • Не вкладайте в криптовалюту більше 1-5% заощаджень.
  • Але і не зв'язуйтеся з маленькими сумами – комісії зроблять інвестиції занадто дорогими. Краще купити одну криптовалюту і поміняти її на кілька.
  • Не робіть різких рухів. Курс ваших монет може не змінюватися кілька місяців, а потім зрости втричі за тиждень. Або за день. Тут як пощастить.
  • Не слухайте нікого. Вважаєте за потрібне купувати криптовалюту — купуйте.