0 800 307 555
0 800 307 555

Як навчитись інвестувати, та з чого почати

Портрет українського інвестора

Національний банк України у своєму інфляційному звіті за липень прогнозує збільшення інфляції до 30%. Це означає, що ваші гроші, які лежать без діла десь під матрацом, знецінюються. Тобто на умовну тисячу гривень, яку ви відклали у січні, зараз ви можете придбати значно менше товарів і послуг.
Зміст

Інфляція зростає не тільки в Україні – це загальносвітовий тренд. Наприклад, у Туреччині в червні показник у річному вимірі досяг позначки 78,6%, що є максимумом з 1998 року. У країнах єврозони, як пише Bloomberg, споживчі ціни в липні підскочили на 8,9% – це історичний максимум з 2011 року. А в Сполучених Штатах інфляція прискорилася до 9,1% – такого не було вже 41 рік.

Що ж робити? Одним із традиційних для українців способів збереження своїх заощаджень є банківський депозит. Утім, навіть після підвищення облікової ставки до 25%, пропоновані банками відсотки не покривають інфляцію. Тобто навіть у банку ваші гроші знецінюватимуться, щоправда, це відбуватиметься повільніше, ніж у разі збереження готівки вдома.

Коли Forbes, Bloomberg або інші авторитетні видання підраховують статки, формуючи рейтинги найбагатших людей планети, вони плюсують ринкову вартість пов’язаних з цими особами активів.

Отже, 219 млрд дол., які, за оцінкою Forbes, має засновник компанії SpaceX Ілон Маск, не лежать у нього десь у домашньому сейфі, вони вкладені в різні активи. Це не тільки рятує кошти від інфляції, а й приносить прибуток.

Золоте правило збереження грошей – гроші мають працювати.

«Мати гроші та нічого на них не заробляти – так само погано, як і не мати цих грошей», – переконаний генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

Портрет українського інвестора

Загалом українці мають доволі низьку інвестиційну культуру, яка, по факту, формується менш як 30 років. Одну з перших можливостей спробувати себе в ролі приватних інвесторів наші співгромадяни отримали тільки в 90-х роках минулого століття, коли почалася активна приватизація держпідприємств.

До речі, саме так у нас з’явилися перші реальні мільйонери – вони скуповували акції найперспективніших, на їхній погляд, підприємств.

В останні роки інтерес до інвестування збільшується, завдяки доступності різних інструментів. Звичним для українців депозитам, нерухомості, ОВДП знаходяться альтернативи.

Так, у червні 2021 року Національний банк ухвалив постанову № 62, якою дозволив громадянам України купувати цінні папери на міжнародних ринках через вітчизняні банки в межах ліміту 200 тис. євро на рік, що значно спростило вхід на цей ринок.

«Лейтмотив 2022 року – поява нових клієнтів у банків, які стануть не тільки вкладниками, але інвесторами», – прогнозував наприкінці цьогорічного січня голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Руслан Магомедов.

Утім, повномасштабна війна, яку росія розв’язала 24 лютого, внесла свої корективи в прогнози.

На початку поточного року аналітики Альфа-Банку склали портрет сучасного українського інвестора. За основу вони взяли дані клієнтів, які купували та продавали акції міжнародних компаній у банківському застосунку Sense SuperApp.

Ось ключові характеристики українського інвестора:

  • середній вік – 37 років;
  • 87% – чоловіки;
  • 44% – проживають у Києві й області;
  • найбільше інвесторів окрім столиці зафіксовано в Харківській, Дніпропетровській, Одеській та Львівській областях;
  • середній чек за угодами – близько 10 тис. грн.

А таким був середньостатистичний портфель інвестора:

  • акції 3-4 компаній;
  • сума портфеля понад 55 тис. грн.

Інвестиції. З чого почати?

Інвестори-початківці, як показує практика, найчастіше припускаються трьох типових помилок:

  • чекають на миттєвий прибуток;
  • вкладають гроші в один інструмент;
  • не розбираються у фінансах.

На результат інвестиції безпосередньо впливають знання, досвід і дещиця удачі. Удача ж – це сприятливі умови, які можна використати для власного успіху. Без досвіду та знань такі умови навряд чи вдасться розгледіти. Тому найцінніша інвестиція – інвестиція в себе, з неї й потрібно починати.

В еру доступності інформації практично все можна знайти в інтернеті. Наприклад, там є підручники з хірургії, але прочитавши його хірургом не станеш. Те саме і з інвестиційною діяльністю. Адже будь-які отримані знання потрібно систематизувати та розуміти, як використовувати їх на практиці.

Саме тому наші колеги з сайту «Мінфін» запустили однойменну Академію, де навчають усіх охочих розумно розпоряджатися своїми коштами, щоб вони приносили прибуток.

Академія Мінфін – це трансформації Академії Wotan, яка була заснована у 2016 році. За роки активної діяльності лектори навчили грамотно інвестувати понад 50 тис. студентів з 27 країн.

«Спільними зусиллями з Мінфіном найближчим часом, ми подвоїмо, потроїмо, чи помножимо вдесятеро ці цифри. І зробимо все для того, щоб перейматися через гроші перестало бути нашою спільною українською звичкою. Навіть, у часи тотальної невизначеності», – кажуть фундатори проєкту.

Що пропонує Академія Мінфін

Наразі Академія пропонує п’ять онлайн-курсів, хоча вже активно готує нові, зокрема про інвестування в акції іноземних компаній та нерухомість:

  • Інвестування в ОВДП. Тут вчать вкладатися в облігації внутрішньої державної позики, досліджувати ринкові умови, правильно оцінювати ефективність інвестицій, а також обирати стратегію, яка принесе значний дохід.
  • Інвестування в IPO. Лектори навчать фільтрувати та відбирати компанії з потенціалом зростання, а також купувати акції на стадії виходу компаній на IPO.
  • Інвестування в опціони. За 20 днів ви налаштуєте термінал, розберетеся у флетових і трендових стратегіях, створите портфель з опціонів і навчитесь на них заробляти.
  • Інвестування в криптовалюту. На курсі навчать, як аналізувати й торгувати на криптовалютних біржах і розраховувати ризики. Також ви зумієте створити портфель, завдяки якому зможете заробити прямо під час навчання.
  • Фінансовий трамплін. Тут вчать правильно планувати свої особисті фінанси, ставити фінансові й інвестиційні цілі, а також діляться готовими алгоритмами їх досягнення.

Запрошений експерт, автор курсів Михайло Пацан – керуючий активами, інвестор з багаторічним досвідом, співзасновник WOTAN – проєкту з управління інвестиціями на основі штучного інтелекту.

У межах навчання студенти отримуватимуть домашні завдання, робочі файли з корисними матеріалами та сервісами, зможуть поспілкуватися з експертами та своїми колегами по навчанню в загальному чаті, а по закінченні – отримати відповідний сертифікат.

Для того, щоб розпочати навчання вам потрібно вибрати курс і тариф, залишити заявку та дочекатися на дзвінок від менеджера, після сплати вам відкриється доступ до обраного курсу.

Дві цікавинки, які вирізняють Академію Мінфін від схожих проєктів:

  • спеціалісти Академії допоможуть обрати курс, який відповідатиме вашим фінансовим цілям. А щоб переконатися у правильності вибору, вам буде доступний безкоштовний урок;
  • сплатити за курс можна на виплату. «Ми настільки впевнені в результаті наших програм, що даємо можливо зробити перший платіж тільки через місяць після початку навчання», – наголошують в Академії.

«Цінність наших курсів у тому, що вся необхідна інформація розміщена в одному місці. Вам не потрібно кудись іти й шукати інформацію, перевіряти її на правдивість. Вам надають чіткі алгоритми для інвестування. Ви насамперед економите свій час. Кожний зі спікерів Академії ділиться своїм досвідом, і ви отримуєте цінні знання, досвід, проблеми з якими стикався спікер на досвіді й вирішував їх самостійно роками. Ви це все отримуєте не за рік, два, п’ять років, а за два тижні», – пояснили куратори проєкту.