Криптовалюти та шахрайство
Три популярні схеми
Криптовалюти привертають багато уваги. У новинах ми постійно читаємо про неймовірні злети та падіння Bitcoin та інших монет. Але головне – то тут, то там з'являються двадцятирічні криптомільйонери. Звичайно, кожен хоч раз, але думав про те, щоб швидко заробити на криптовалютах.
Ось тільки там, де є можливість заробітку, обов'язково з'являються шахраї, які готові використовувати ваші слабкості.
У цій статті ми розповімо про найпоширеніші види шахрайства з криптовалютами.
Усе, що потрібно знати про світ криптовалют – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Що таке Pump&Dump? Цей вислів перекладається як «накачати та скинути». Схема шахрайства тут досить нехитра і ненова. Насправді, цей вид маніпуляції використовувався ще до появи криптовалют на ринку акцій.
Організатори шахрайської схеми обирають найчастіше маловідомі криптовалюти (але це не означає, що так само не можна робити з відомими, просто шахраям для цього потрібно більше грошей. – Ред.) і починають скуповувати потроху, щоб цей процес не вплинув на ринкову ціну.
Другий етап – це саме Pump — «накачування». Шахраї починають розповсюджувати «ексклюзивну» інформацію про те, що саме ця монета ось-ось зросте в ціні.
Робиться це через величезну кількість «експертних» телеграм-каналів, групи у соціальних мережах чи блогерів. Головне – створити ілюзію зростання активу.
Щоб заяви не були голослівними, шахраї також починають скуповувати криптовалюту, щоб вона почала зростати у ціні.
Якщо кількість тих, хто повірив інформації і бажає миттєво розбагатіти є достатньою, криптовалюта дійсно починає дорожчати, адже безліч жертв шахраїв починають її скуповувати, тим самим штовхаючи ціну вгору.
Але тут настає етап Dump. Шахраї миттєво продають усі свої монети, і ціна летить униз. Частіше навіть нижче, ніж була до накачування.
Часто жертви цієї схеми знають, що беруть участь у Pump&Dump, але сподіваються, що встигнуть продати свої монети вчасно, адже шахраї обіцяли попередити про дату «зливу». Але шахраї на те й шахраї, щоб обдурити.
Цікаво, що Pump&Dump може тривати лише години або кілька хвилин, якщо криптовалюта відносно дешева. Але траплялися випадки тривалого «накачування» топових монет.
Не варто вірити жодній «інсайдерській» та «ексклюзивній» інформації про крипту, особливо якщо вона подається через емоції. Як і не варто довіряти, коли вам обіцяють чесну участь у Pump&Dump схемі.
Також зверніть увагу на причини зростання ціни криптовалюти. Якщо об'єктивних причин немає, а на інших біржах ціна не зростає, цілком імовірно, що хтось цією ціною маніпулює.
Криптовалюта SQUID, створена на хайпі серіалу «Гра в кальмара», подорожчала на 50 000% лише за три доби!
Обсяг торгів токеном досяг 5,8 мільйона доларів. Вартість монети зросла з 0,0144 на старті до 2800 доларів на піку. Через два дні ціна впала, шахраї вивели свої гроші. Втрати інвесторів становили близько 20 мільйонів доларів.
Деякі види обману існують вже понад сто років, але при цьому добре працюють досі. Один із них — це схема Понці, вона ж фінансова піраміда. Вперше цей вид шахрайства з'явився ще 1919 року.
Криптовалютні піраміди – це аналог «старих-добрих» фінансових пірамід. Схема та сама. Жертвам шахраїв обіцяють «золоті гори», залучаючи цим у проєкт. Інвестори вкладають гроші і спочатку навіть можуть відбуватися виплати за рахунок нових інвесторів, щоб залучити ще більше користувачів.
Але коли організатори піраміди розуміють, що залучити більше простаків вже не можна, вони просто виводять чужі свої гроші.
Так само, як і у випадку з попереднім видом шахрайства, серед жертв чимало тих, хто розуміє, що бере участь у піраміді… Але сподівається, що встигне врятувати свої гроші раніше, ніж організатори закриють проєкт.
Можуть використовуватись і елементи мережевого маркетингу. Кожному, хто залучив у систему нового інвестора, виплачується винагорода.
Так жертви шахрайства, які вже обдурені, але ще не розуміють цього самі, допомагають піраміді зростати. Суть фінансової піраміди це не змінює, просто допомагає збільшити обсяг залучених до неї коштів. Але ні: саме організатори схеми керують можливістю виведення грошей, жертвам просто не дозволять нічого зробити.
Наприклад, у випадку з токеном Bitconnect гроші інвесторів «тимчасово» блокувалися на рахунку на 299 днів. Але при цьому учасникам піраміди демонструвалася прибутковість 40% на місяць. У вигляді цифр, що нічого не значили, на сайті проєкту.
Можна згадати і нещодавній обвал токена Terra. Прокуратура Південної Кореї вважає, що проєкт був звичайною схемою «Понці», адже інвесторам обіцяли виплату 20% річних у стейблкойнах UST, прив'язаних до долара.
Цікаво, що незважаючи на те, що схема фінансової піраміди давно відома, щоразу знаходиться достатньо людей, щоб дати шахраям заробити.
Варто відразу насторожитися, якщо ви зіткнетеся з рекламною компанією, де вам гарантують величезні прибутки.
Не забувайте все сприймати зі здоровою критикою, навіть якщо у надійності схеми переконують друзі чи родичі. Будь-яка апеляція до емоцій замість фактів – це вже «дзвіночок», який має насторожувати.
Найвідоміший приклад фінансової піраміди – історія OneCoin. Творці цього токена обіцяли, що він стане «вбивцею» Bitcoin та світовою валютою.
При цьому майнити OneCoin було не можна, його випуском займалися виключно його творці, а будь-які фінансові операції проводилися тільки на сайті проєкту.
Незважаючи на ці підозрілі обмеження, понад три мільйони людей вклали у проєкт близько 4 мільярдів євро. Наразі організатора цієї піраміди Ружу Ігнатову розшукує Європол та ФБР, але поки що безрезультатно.
У це складно повірити, але багато криптоентузіастів віддають свої токени шахраям через просту обіцянку отримати більше.
Усі вже давно звикли до стратегії просування нових криптопроєктів як «ейр дроп». На старті проєкту монети просто роздають усім охочим, щоб збільшити кількість користувачів. Нічого незвичайного чи підозрілого. Цим і користуються шахраї.
Наприклад, посилання з пропозицією безкоштовної роздачі криптовалюти може вести на фішинговий сайт, де жертви шахраїв самі введуть усю необхідну зловмисникам інформацію, припускаючи, що перебувають на сайті криптобіржі або криптообмінника.
Крім фішингових сайтів, часто використовуються підроблені обмінники криптовалют. Звичайно, курс обміну у них дуже вигідний.
І про такий вигідний курс повідомляється, звичайно, «по секрету». Часто як пояснення різниці в курсах подається якийсь баг, який поки що не помітили творці обмінника.
Але варто зробити переказ, як стане зрозуміло, що назад ніхто вже нічого не поверне.
Іноді можна обійтися навіть без підробленого сайту. Непоодинокі випадки, коли шахраї просто просять переказати якусь суму на свій гаманець. Обіцяють, що у відповідь перекажуть, наприклад, удвічі більше.
Звичайно ж, така щедрість завжди логічно пояснюється. Наприклад, можуть розповісти історію про те, що самі не можуть продати свої монети з якихось логічних причин на біржі, але можуть просто переказати їх вам на гаманець.
Ось тільки ви повинні першим переказати токени, і лише потім отримати монети із зиском.
Для того щоб втертися в довіру і збільшити «базу» для обману, нерідко аудиторію довго збирають під приводом навчання або роздачі «сигналів» на купівлю перспективних токенів для новачків. Будьте уважні з телеграмам-каналами «експертів».
Для ейдропів краще завести окремий гаманець, а всі «ексклюзивні» пропозиції перевіряти самостійно на офіційних сайтах. І, звичайно, краще витратити час, щоб розібратися на ринку криптовалют, а не сліпо довіряти «експертам», які наполегливо пропонують швидко та просто розбагатіти на криптовалюті.
Пам'ятайте: криптовалюти відрізняються від звичних децентралізацією. Це означає, що у разі втрати монет скаржитися не буде куди. Немає такої організації, яка може дати гарантії, що ваші гроші повернуть у разі крадіжки або шахрайства. Все залежить тільки від ваших знань та ваших рішень.