Велике злиття Ethereum: чотири тенденції, на які варто звернути увагу
Як пов’язане зменшення плати за газ та The Merge
Внаслідок цього поточний блокчейн Ethereum працює на алгоритмі proof-of-work (принцип захисту мережевих систем від зловживання, заснований на необхідності виконання на стороні клієнта деякої досить тривалої роботи. – Ред.) об’єднається з блокчейном Beacon Chain (працює на алгоритмі proof-of-stake (спосіб захисту в криптовалютах, заснований на необхідності підтвердження зберігання певної кількості коштів на рахунку. – Ред.), зараз вони працюють паралельно.
Злиття заплановане на середину вересня. Попередньо, 15-16 вересня. Перехід здійснять у момент коли складність термінала (TТD)* досягне 58,75 трлн.
Довідка Finance.ua:
* загальна термінальна складність (TTD), вказує кінець роботи PoW і час початку роботи PoS. TTD — це загальна складність, необхідна для останнього блоку, який буде видобуто перед переходом на PoS.
Тестові мережі Ropsten, Sepolia і Goerli вже пройшли «The Merge» успішно і без особливих ускладнень. Є всі підстави вважати, що довгоочікуване злиття відбудеться у запланований термін.
Ще більше статей про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Перехід Ethereum на proof-of-stake описують як одне з найбільш важливих оновлень в історії блокчейну, воно наближає крипто проєкт до його довгострокових цілей:
- масштабованість;
- безпека;
- стійкість.
Очікують, що після переходу на алгоритм PoS енергоспоживання мережі Ethereum знизиться більш ніж на 99%.
POW наразі споживає енергію, еквівалентну всієї Фінляндії за рік.
Працюючи на proof-of-work, Ethereum використовував 112 ТВт-год на рік, а після злиття він використовуватиме лише 0,01 ТВт-год на рік. Менше, ніж Netflix, Gaming, Paypal або Youtube окремо.
Завдяки цьому оновленню Ethereum стане не лише на 99% енергоефективнішим, але й економічно безпечнішим з усіх боків.
Перехід на Proof of Stake зробить валідацію набагато доступнішою для ширшого кола людей і організацій.
Завдяки стейкингу більше людей сприятиме безпеці блокчейну, буде більше вузлів, а мережа стане децентралізованою.
Оскільки Ethereum є другим за величиною блокчейном у світі, у його мережі набагато більше трафіку, ніж у наявних мережах PoS.
У той час коли інші блокчейни мають від 100 до 1000 вузлів, Ethereum наразі має понад 400 тис. вузлів валідаторів і їх кількість зростає. Кожен вузол бере участь у безпеці мережі, тобто 400 тис. різних комп’ютерів цілодобово працюють для перевірки транзакцій. Якщо це не найбільша економічна безпека, то, що тоді?
Найголовніша зміна Ethereum після злиття полягає в тому, що плата за газ стане значно дешевшою. Блокчейн оброблятиме в 10 тис. разів більше транзакцій за секунду завдяки таким удосконаленням, як шардинг.
Зокрема, Ethereum збільшить швидкість мережевих транзакцій з ~ t10 транзакцій на секунду (TPS) до колосальних 100 тис. TPS.
І якщо цього буде не достатньо, злиття закладає основу для масштабування мережі до 1 млн TPS протягом наступних кількох років.
Усе це зменшить комісію за газ до центів, що зробить Ethereum більш життєздатним блокчейном для пересічного новачка в криптовалюті.
Слід зауважити, що «The Merge» є лишень першим кроком з п’яти запланованих.
Згідно з дослідженнями після цього оновлення швидкість транзакцій в мережі збільшиться лишень на 10%. В тім це оновлення відкриває шлях до наступного кроку під назвою «Surge» яке має дозволити проводити ті 100 тисяч транзакцій в секунду про які ми згадували вище, а в майбутньому дозволяє збільшити цей показник до 1 млн.
Також є очікування, що після злиття, ефір стане дефляційним активом (дефляція – це збільшення купівельної спроможності активу. – Ред.)
На офіційному сайті блокчейну Ethereum зазначено, що після переходу на консенсусну мережу proof-of-stake ключовою метою стане багатокрокова модернізація шардингу (шардинг на блокчейні – це розподіл мережі на окремі секції (шарди). Кожна секція (шард) містить неповторюваний набір балансів рахунків та розумних-контрактів. До кожного шарду прикріплюється нода, вона верифікує транзакції та операції, на відміну від схеми, в якій кожна нода відповідає за верифікацію кожної транзакції по всьому блокчейні. – Ред.), яка значно покращить дисперсію вимог до зберігання даних. А це зменшить вартість зведень та спростить роботу вузлів.
Згідно з прогнозами перехід на паралельну обробку даних (шардинг) відбудеться в кінці 2023 року, можливо на початку 2024 року, а до того часу проблема масштабованості залишається актуальною всупереч розрекламованому злиттю.
1. NFT. В цьому напрямку Ethereum займає позицію №1. Ні для кого не таємниця, що найбільш популярними стандартами для створення NFT є ERC-721 та ERC-1155 на блокчейні Ethereum.
Також ігри де використовуються NFT та які побудовані на базі ефіріума (Axie Infinity, Gods Unchained, Splinterlands) тримають першість по багатьох показникам.
Маркетплейси для торгівлі NFT, ще один напрямок де лідером є Ethereum (OpenSea, Cryptopunks, Axie Infinity Marketplace…).
Плата за створення NFT та комісії за транзакції які досягали 100$ відлякували новачків в цій сфері, але після того, як Ethereum перейде на алгоритм роботи proof-of-stake вартість транзакцій у мережі значно знизиться, що призведе до значного збільшення активності та розвитку NFT.
Тут знайдеться місце як митцям, так і поціновувачам цифрового мистецтва з будь-яким бюджетом. А для ігроманів – дозволить розкрити весь потенціал ігор на блокчейні.
В тім буде і зворотна сторона – висока вартість газу змушувала користувачів відмовлятися від використання ефіріума і переходити на інші блокчейни.
Після оновлення Ethereum ці блокчейни втратять перевагу, а отже втратять перспективи подальшого розвитку. Вони або зникнуть або переорієнтуються
2. Валідатори. «The Merge» передбачає, що стати валідатором стане набагато дешевше і простіше. Чому б не скористатися цією можливістю і не стати частиною потужної компанії яка буде займати велику частку ринку?
Ефіріуму пророкують майбутнє на рівні Apple, котрий є найбільшою у світі компанією в області інформаційних технологій, найбільшою у світі технологічною компанією за обсягом активів, першою у світі компанією капіталізація якої перевищила 1 трлн доларів.
Умовний план такий:
- Після злиття з’ясовуємо яке обладнання необхідне для того, щоб стати валідатором. Купуємо обладнання, бажано краще ніж мінімальні вимоги.
- Встановлюємо необхідне програмне забезпечення і приступаємо до валідації.
- Залучаємо холдерів ETH та отримуємо дохід. Чим більша кількість ETH залучено та чим довший вік токена, тим вище ймовірність отримати винагороду, тим вище розмір винагороди.
3. Ціна ETH. Є декілька факторів які можуть призвести до стрімкого зростання ETH.
Перший фактор, що може призвести до зростання вартості ефіріума – зниження інфляції. Після злиття еквівалентна інфляція різко скоротиться, оскільки майнерам більше не потрібно буде компенсувати щойно добуті токени.
Другий фактор – це масовий інституційний стейкінг, що призведе до зростання попиту. Наразі він не має попиту, оскільки інституційним інвесторам не подобається, що їхні активи заблоковані на невизначений термін.
Щойно з’явиться ліквідний стейкінг (Ліквідний стейкінг — це процес блокування коштів для отримання винагороди за стейкінг, при цьому маючи доступ до коштів. – Ред), можемо очікувати масовий прихід інституційного інвестора і як наслідок зростання вартості ETH.
Третій фактор – розрив ланцюга. Злиття усуне майнерів і на їхнє місце прийдуть валідатори. Не всі з цим згодні! Вже є версія блокчейну під назвою PoW Ethereum і токеном ETHW.
Деякі біржі вже дозволяють торгівлю цим токеном, а Binance заявляє, що готова доєднатися до цього тренду у випадку необхідності.
Ключовий висновок потенційного поділу ланцюга полягає в тому, що теперішні власники ETH отримають однакову кількість токенів від нових ланцюгів.
Своєю чергою, це може підвищити попит на ETH на ринку, підвищивши його ціну.
4. Реєстрація домену .eth. Цей ринок дуже швидко розвивається. Згідно зі статистикою на сьогодні вже зареєстровано 2012029 доменних імен.
Якщо для досягнення 1 млн реєстрацій знадобилося 5 років, то для досягнення цифри у 2 млн всього 3,5 місяці. Хайп пов'язують з очікуванням злиття.
Перші короткі (три-шість символів) доменні імена були продані з аукціону, зараз же є можливість придбати або створити доменні імена, а потім їх здавати в оренду, перепродати або використовувати у власних цілях.
Вартість зажаданого доменного імені може сягати сотень тисяч доларів.
Хочете дізнатися більше про Ethereum та світ криптовалют – приєднуйтесь до навчання в Академії Мінфіну.
Академія пропонує п'ять онлайн-курсів, один із яких якраз і розповідає про криптовалюти. У межах навчання студенти отримуватимуть домашні завдання, робочі файли корисних матеріалів і сервісів, зможуть поспілкуватися з експертами та своїми колегами з навчання у загальному чаті, а після закінчення – отримати відповідний сертифікат.
Дві родзинки, що відрізняють Академію Мінфін від схожих проєктів:
- фахівці Академії допоможуть вибрати курс, який відповідатиме вашим фінансовим цілям. А щоб переконатися у правильності вибору, вам буде доступний безкоштовний урок;
- сплатити за курс можна в розстрочку. «Ми настільки впевнені в результаті наших програм, що даємо можливість зробити перший платіж лише через місяць після початку навчання», – зазначають в Академії.