10 речей, які потрібно знати про кешбек

Все, що треба знати про найприємнішу функцію банківських карток

Кешбек (cashback) – корисна і надзвичайно приємна функція платіжної картки. Вона дозволяє її власнику повернути частину витрачених коштів. Ви розраховуєтесь карткою банку, а він, як плату за лояльність, повертає вам невеликий відсоток від суми кожної покупки. Все ніби просто. Але у кешбеку можуть бути свої особливості. Ми зібрали 10 речей, які варто знати тим, хто користується банківськими картками з кешбеком.

Кешбек платять при витраті як своїх, так і кредитних коштів

Справді, заробляти кешбек можна, розраховуючись і своїми, і кредитними грошима. Але тут все залежить від конкретної картки. В одному банку можуть бути кредитки з різним підходом в цьому плані. Взяти, приміром, ТАСкомбанк. За кредитною карткою «Велика п'ятірка» кешбек нараховується тільки при оплаті кредитними, а за Weekend Card він буде незалежно від того, чиї гроші витрачає клієнт: свої чи банку.

Кешбек може виплачуватися грошима, а може бонусами або балами

Одні банки вважають, що краще дати менше, але реальними, «живими» грошима. Ними потім можна розпорядитися як завгодно: купити щось, погасити свою заборгованість або переказати на чиюсь картку.

Інші готові платити більше, але нараховують кешбек бонусами або балами. Ними потім можна розрахуватися за покупки тільки в певних торговельних точках.

Наприклад, А-Банк при розрахунках карткою «Універсальна» нараховує «живий» кешбек. А найбільший український банк – Приватбанк – виплачує його бонусами. Його програма лояльності «Бонус плюс» була однією з перших в Україні кешбек-програм. Але її недолік в тому, що нарахованими бонусами можна оплачувати покупки тільки в мережі магазинів-партнерів банку. А серед них далеко не завжди є ті, які припадуть до душі саме вам.

Банки обмежують розмір кешбеку

Заробити багато не вдасться. Як правило, банки обмежують місячну суму кешбеку. Особливо ті, що платять його реальними грошима. Обмежують по-різному. Одні встановлюють ліміт на нарахування винагороди. Зазвичай це 500-1000 гривень. Інші – на його виведення.

Наприклад, Альфа-Банк за кредитною карткою «ЕКО-Максимум» встановив граничний обсяг бонусів, які можна заробити на місяць у розмірі 500 гривень. А Таскомбанк за «Великою п'ятіркою» нарахування кешбеку не обмежує, але вивести на місяць дозволяє не більше 1300 гривень.

Кешбек може бути на всі покупки, а може тільки за витрати в певних категоріях

У банків є кілька підходів до нарахування кешбеку. Одні вважають за краще давати мінімальний відсоток (1-2%), але готові платити його при розрахунках у всіх торговельних точках. Інші платять більше (іноді навіть до 20%), але тільки за покупки в певних категоріях. Треті поєднують обидва варіанти: платять підвищений кешбек при витратах в обраних клієнтом категоріях, а за іншими дають занижений (0,5-1%).

Третій варіант, наприклад, вибрав Альфа-Банк, який не так давно запустив програму лояльності Cash'U CLUB. У ній клієнт може вибрати від 2 до 5 категорій покупок, за якими кешбек може доходити до 20%, зате за всіма іншими витратами він становить 0,5%.

Кешбек залежить від того, як налаштований POS-термінал у магазині

Клієнт сплатив покупку, а кешбеку нема, хоча за всіма правилами він передбачений. Таке нечасто, але буває. Можлива причина – на POS-терміналі в торговельній точці було встановлено неправильний МСС-код. Цей 4-значний код класифікує вид діяльності продавця при операціях з банківською карткою. Його встановлює банк-власник терміналу.

Деякі МСС-коди близькі за змістом. І співробітник банку, який налаштовував термінал, міг прописати в ньому код, який не входить до переліку категорій, за якими передбачено виплату кешбеку.

Кешбек можна отримувати і за розрахунки в інтернеті

Найбільш поширені категоріями для кешбеку – це супермаркети, аптеки, АЗС, кафе і ресторани. Але деякі банки охоче платять і за покупки в інтернеті. Наприклад, ТАСкомбанк по Weekend Card платить 2% за будь-які оплати в мережі. Причому як своїми, так і кредитними коштами. Поповнивши, припустимо, цією карткою мобільний телефон на сайті оператора на 100 гривень, 2 гривні ви повернете в якості кешбеку.

Або інший приклад – кредитка Card Blanche Online Ідея Банку. За розрахунки в інтернеті кредитними грошима банк платить 5%, своїми – 2%.

Є операції, на які кешбек не нараховується в принципі

Навіть якщо банк заявляє, що платить кешбек за всіма витратами, здійсненими за допомогою картки, є операції, на які це не поширюється. До них належать:

  • зняття готівкових коштів у банкоматах;
  • Р2Р переказ з картки на картку;
  • оплата лотерей, азартних ігор, казино;
  • поповнення різних «електронних гаманців»;
  • погашення кредитів і будь-які операції на користь фінансових і кредитних організацій;
  • купівля дорожніх чеків, облігацій, банківських металів;
  • оплата банківських комісій.

Повний перелік таких операцій краще уточнити в банку, який оформив картку.

Можна отримати подвійний кешбек за одну покупку

При оплаті в інтернеті, можна отримати не один, а відразу два кешбеки. Один від банку, що випустив картку, а другий від кешбек-сервісів, таких, як Letyshops, Payback і т.п. Для другого потрібно зареєструватися на сайті сервісу і перейти з нього на сайт продавця. Залежно від магазину і категорії покупок, кешбек-сервіси повертають від 1% до 10% від витраченої суми.

Банки виплачують кешбек по-різному

У банків відрізняються не тільки правила нарахування кешбеку, але і правила його виплати. Найчастіше він виплачується на початку наступного місяця або наприкінці поточного, при цьому виводиться вся зароблена сума. Але і в цьому випадку можливі варіанти. Наприклад, Піреус Банк платить кешбек за своїми кредитками, якщо його розмір за місяць перевищує 30 гривень. Якщо накопичена сума менша, то вона «згорає».

Є банки, які дозволяють виводити кешбек в будь-який момент, як тільки його сума стане вище деякого встановленого мінімуму. Так, А-Банк дозволяє це робити від 10 гривень, monobank – від 100 гривень, а ТАСкомбанк взагалі від 1 гривні.

При поверненні товару повертається і кешбек

У разі повернення покупки, на яку був нарахований кешбек, його суму також буде списано.