Істотною підмогою стали програми іпотечного кредитування, які запровадили багато українських банків.
Finance.ua провів опитування серед українських банків щодо чинних реалій кредитування українців. На першому місці стояло запитання, чи банк видає іпотечні кредити, і якщо так, то на яких умовах. Всю інформацію дбайливо зібрали для вас у цьому тексті.
Ще більше актуальної інформації про кредитування – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.
Як повідомив заступник голови правління ПриватБанку Дмитро Мусієнко, наразі банк не оформляє нові іпотечні договори, а основні зусилля спрямовує на допомогу чинним клієнтам через механізми реструктуризації іпотечних кредитів.
На жаль, з початком війни багатьом з них стало дуже складно обслуговувати чинні кредити. Є й ті, хто втратив житло або воно було значно пошкоджено. Банк допомагає клієнтам знайти вихід із ситуації.
За словами Мусієнка, ПриватБанк планує відродження іпотечних програм у межах державної іпотечної програми «Українська мрія». Вона передбачає оформлення кредитів під 3-7% річних строком до 20 років для певних категорій громадян.
Що ж, як бачимо, у найбільшому банку країни з іпотекою поки що не складається. А як же у інших фінансових установах?
Перша з них передбачає кредит фізособі на придбання нерухомого майна на вторинному ринку.
Сума кредиту – від 50 тис. до 15 млн грн (але не більше ніж 100% вартості нерухомості, що купується).
Відсоткова ставка залежить від строку дії кредитного договору.
Від 12 до 60 місяців – ставка фіксована та становить 25,5% річних.
Від 61 до 120 місяців – плаваюча ставка, що складається з двох частин: незмінної «маржі» (4-4,5% залежно від того, яку частину кредиту покриває застава) та частини, що змінюється, яка визначається «Українським індексом ставок за депозитами фізосіб у гривні на 12 місяців» UIRD (12m), яка підлягає автоматичному перегляду двічі на рік.
Друга – кредит фізособі під споживчі цілі, де як застава може виступати як житлова, так і нежитлова нерухомість.
Сума кредиту – від 50 тис. до 10 млн грн, при цьому строк дії кредитного договору залежить від виданої суми.
- Від 50 тис. до 6 млн грн –на строк 84 місяці (7 років).
- Від 6 млн і 1 грн до 10 млн грн – на строк 60 місяців (5 років).
Відсоткова ставка залежить як від суми, так і від строку дії договору та становить від 25 до 26,2% річних.
Як бачимо, переплата за 4 роки становитиме понад 100%. Але з урахуванням швидкого знецінення гривні (особливо зараз під час війни) це вихід із ситуації.
Банк, за словами заступника голови правління Артура Муравицького, є учасником державної програми «Доступна іпотека 7%», але з початком війни змушений був призупинити надання цієї послуги клієнтам.
Коли буде відновлено видачу іпотечних кредитів за цією програмою, в поточних умовах спрогнозувати складно.
Ощадбанк, продовжуючи підтверджувати своє звання «істинно народного банку», від 29 липня відновив іпотечне кредитування і з цього моменту видав уже понад 30 подібних кредитів.
Наразі клієнтам доступні відразу кілька іпотечних програм:
- «Звісно, зручно». У рамках цієї програми можна придбати у кредит нерухомість на вторинному ринку під 14,5% річних;
- «Споживчий кредит під іпотеку». Ця програма підійде для тих, хто розглядає варіанти купівлі житла у забудовника, але запропоновані умови не влаштовують. Споживчим кредитом можна скористатися, зокрема, при купівлі нерухомості на первинному ринку під заставу вже наявного житла.
Крім того, такий кредит можна взяти для проведення ремонту в квартирі, придбання нових меблів тощо. - Державна програма «Доступна іпотека 7%», яка дає змогу придбати житло в кредит із рекордно низькою ставкою 7%. У програмі можуть взяти участь громадяни України, які відповідають умовам програми.
Програма доступної іпотеки під 7% почала працювати з 1 березня 2021 року. Але вона не надто «злетіла». Докладніше про причини ми писали в цій статті. Загалом про програму розповідаємо тут.
Максимальний строк кредитування за оновленими іпотечними програмами Ощадбанку – 20 років.
Перший внесок становить 30% для клієнтів, які отримують заробітну плату через Ощадбанк, та 40% – для решти клієнтів.
Кристалбанк також відновив іпотечне кредитування і зараз працює відразу за трьома іпотечними програмами:
- Придбання нерухомості на первинному ринку –спільна програма «Від мрії – до дій» з ПрАТ «Київміськбуд». У рамках цієї програми можна оформити кредит на строк від 1 до 10 років, у сумі до 20 млн грн, під процентну ставку від 0,01% річних під заставу житла, що купується. Власний внесок при цьому – 30%;
- Споживче кредитування під заставу нерухомості. У межах цієї програми можна оформити кредит на строк до 7 років, на суму від 50 тис. до 20 млн грн, під відсоткову ставку від 12% річних та вище;
- Купівля нерухомості на вторинному ринку. У рамках цієї програми можна оформити кредит на строк від 1 до 15 років на суму до 20 млн грн. Власний внесок при цьому – 30%, а на відсоткову ставку впливає низка умов, зокрема строк кредиту.
У жовтні 2022 року заплановано старт державної програми «Доступна іпотека 3%». За задумом авторів цієї програми, скористатися її умовами зможуть:
- військові та співробітники силових структур;
- медичні працівники;
- освітяни;
- ветерани війни та члени їхніх сімей;
- внутрішньо переміщені особи (ВПО).
З 2023 року умовами програми зможуть скористатися й інші категорії, але вже під відсоткову ставку 7% річних.
Умови програми:
- строк – до 20 років;
- початковий внесок – від 20%;
- одноразова комісія – 0,5% суми кредиту.
Подати заявку можна через портал «Дія» (у додатку поки що такої послуги немає, але, за твердженнями Мінцифри, в 20-х числах жовтня очікується її запуск). Називається програма «єОселя». До неї інтегровано 5 банків, які й видаватимуть іпотечні кредити:
- Ощадбанк;
- ПриватБанк;
- Укргазбанк;
- Скай Банк;
- Глобус Банк.
2022 року скористатися програмою зможуть військовослужбовці, правоохоронці, педагоги та медики. А 2023-го – інші категорії населення, що відповідають заданим критеріям.
Як це реалізовуватиметься на практиці, ми дізнаємося вже дуже скоро.