0 800 307 555
0 800 307 555

30 років незалежності України в ключових економічних подіях

Хронологія

За 30 років людина встигає побудувати кар’єру, створити сім’ю, помандрувати по світу. А що ж Україна? Ми вирішили подивитися на 30-річний розвиток нашої країни з економічного ракурсу. Розповідаємо про найцікавіше.
Зміст

1991. Як Москва пограбувала 12 млн українців

Ідея створення національного банку виникла ще за часів Української Народної Республіки. А втілити її в життя вдалося при Гетьманаті Павла Скоропадського. Тоді головна емісійна та центральна банківська установа називалася Український державний банк.

З крахом УНР спочив у Бозі і її державний банк.

Створення ж Національного банку України стало можливим після ухвалення 20 березня 1991 року закону «Про банки і банківську діяльність».

Документ проголошував створення самостійної дворівневої банківської системи ринкового типу. Перший рівень – НБУ, а другий – інші банки.

Після проголошення незалежності 24 серпня система запрацювала на повну. Так, 20 листопада 1991-го був створений ПУМБ. Нацбанк зареєстрував його за місяць – 23 грудня. А банківські операції він почав здійснювати вже з квітня 1992 року.

А от державний Ощадбанк НБУ зареєстрував після ПУМБа – 31 грудня. І хоч на порядку денному йдеться про приватизацію Ощадбанку, протягом 30 років в ньому не змінювався власник. Ним є уряд України.

Тим часом у Москві 24 грудня самоліквідовується Ощадбанк СРСР. 12 млн українських вкладників залишилися без своїх заощаджень.

1992. Як вмовляли Коломойського та перший мобільний дзвінок

Український бізнесмен і політик Сергій Тігіпко ініціює створення ПриватБанку. 19 березня установа отримує ліцензію, а Тігіпко очолює її правління.

Цікаво, що на початку Тігіпку довелося вмовляти Ігоря Коломойського долучитися до підприємства. Він хотів обслуговуватися в наявних банках, а не вкладатися в новий. Переконати партнера Тігіпку допомогли гроші – банкір запропонував видати кредитами частину грошей, вкладених у банк, їхнім же компаніям.

Леонід Черновецький своєю чергою створює Правекс Банк. Отже, банківська сфера досить непогано розвивається.

У червні 1992-го депутати Верховної Ради ухвалюють закон «Про приватизацію державного житлового фонду», що дало українцям можливість оформлювати квартири в приватну власність. Тоді ж починається роздержавлення малих підприємств.

3 вересня Україна стає членом МВФ і Світового банку.

Зрештою в Україні створюються не тільки банки, а й інші компанії. 11 листопада на ринок виходить UMC (Ukrainian Mobile Communications – Український мобільний зв'язок, – Ред.).

Це було спільне підприємство нашого Укртелекому та компаній з Нідерландів, Данії і Німеччини. Необхідне обладнання від Nokia завозять із Фінляндії наприкінці року.

А перший дзвінок зробив 1 липня 1993 року президент Леонід Кравчук. Глава держави зателефонував послу України в Німеччині Івану Піскову.

З липня 2007-го компанія змінила назву на МТС, а з жовтня 2015 – на Vodafone.

1 грудня 1992-го був представлений .ua – національний домен верхнього рівня для України. Його нам делегував сам Джон Постел – один із засновників інтернету. Цей день вважається днем народження уанету.

1993. Гіперінфляція

Цим єдиним словом можна описати весь рік. Економіка тоді впала на 14,2%, а ціни зросли на 10155%.

Спинити гіперінфляцію вдалося тільки після введення нової національної валюти – гривні – у 1996 році.

1994. Перший кредит МВФ

Влітку відбуваються вибори. Леонід Кучма стає другим президентом незалежної України. Новий уряд підписує з МВФ першу угоду про співробітництво.

Співпраця розпочалася з однорічної програми системної трансформаційної позики на суму $763,1 млн.

Тим часом у Харкові відкривається перший магазин майбутньої мережі з продажу електроніки та побутової техніки «Фокстрот». А бізнесмен Ігор Литовченко реєструє компанію під назвою Bridge, яка згодом стане Київстаром – одним із найбільших мобільних операторів України. Послуги зв’язку компанія почала надавати з грудня 1997-го.

1995. Приватизація держмайна

В Україні продовжується приватизація. Черга дійшла до майна державних підприємств. Для участі потрібні були спеціальні приватизаційні сертифікати, які видавали через установи Ощадбанку. Усього ж видали 45,7 млн таких сертифікатів.

Окремої уваги заслуговують інфраструктурні проєкти цього часу.

31 серпня 1995-го з космодрому «Плесецьк» (РФ) за допомогою ракети-носія «Циклон-3» на орбіту Землі вивели «Січ-1» – перший штучний космічний апарат українського виробництва. Він працював до 2001 року.

І, ніби подарунок під ялинку, у Дніпрі 29 грудня відкрили метрополітен, урочиста закладка якого відбулася ще в лютому 1981 року. Метро в Дніпрі – це одна Центрально-Заводська лінія з шістьма станціями.

1996. Кінець епохи мільйонерів

25 серпня президент Кучма підписує указ щодо введення в обіг гривні. Уже 2 вересня Національний банк випускає нову валюту в народ і припиняє емісію карбованців. Вони підлягали обміну за курсом: 100 тис. карбованців = 1 гривня.

Офіційний курс щодо долара був встановлений на рівні 1,76 грн.


Джерело фото: Вікіпедія

За два тижні гривня стала єдиним законним засобом платежу на території України, функціонування українського карбованця в готівковому обігу припинилося.

Грошова реформа поклала край не тільки гіперінфляції, що тягнулася з 1993-го, а й епосі карбованцевих мільйонерів – мінімальна зарплата тоді складала 1,5 млн крб.

1997. Перший McDonald’s та космічний прорив

Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк у листопаді летить у космос у складі місії NASA. На орбіті він пробув 15 діб 16 годин 35 хвилин і 1 секунду.

До цієї події приурочене заснування Київського годинникового заводу – єдиного українського підприємства, що серійно займається виробництвом годинників. КГЗ належить бренд Kleynod.


Джерело фото: БізнесЦензор

А 21 травня на столичній Лук’янівці, якраз біля входу в метро, відкривається перший в Україні ресторан McDonald’s.

1998. Шахтарські протести

У цей період в Україну продовжують заходити транснаціональні корпорації. Утім, не відстають і вітчизняні бізнесмени.

Так, Юрій Косюк заснував компанію «Миронівський хлібопродукт», яка зрештою стала МХП – однією з провідних агропромислових компаній України.

Всеволод Кожемяко засновує «Східно-Українську агропромислову компанію». Сьогодні це холдинг Агротрейд, що займається виробництвом, переробкою, зберіганням і торгівлею сільськогосподарською продукцією.

А паралельно шахтарі Донбасу десять місяців сидять без зарплати. Зрештою їм уривається терпець і вони вирушають у піший похід на Київ.

Тисячна колона йшла до столиці майже три тижні. Пікетували Адміністрацію президента, Кабмін, Верховну Раду, стукали касками. Борги їм таки вдалося «вистукати».

1999. Податки по-новому

Поки бідний вчитель англійської мови в Китаї Джек Ма створює із 17 компаньйонами у своїй квартирі сайт Alibaba.com, а фармацевтичні компанії Astra та Zeneca зливаються в одну, в Україні створюють спрощену систему оподаткування.

Бізнеси, які раніше працювали в тіні, починають на неї переходити. Виграли від цього всі – і держава, і підприємці.

2000. Керівна компанія найбагатшої людини України

На рубежі тисячоліть Рінат Ахметов в Донецьку створює СКМ – інвестора, керівну компанію своєї бізнес-імперії. Датою заснування вважається 15 листопада. У портфель СКМ сьогодні входить понад 500 компаній, на яких працюють близько 200 тис. людей.

Тим часом чех Томаш Фіала разом із партнерами засновує в Києві інвестиційну компанію Dragon Capital, яка сьогодні є найбільшою інвестиційною компанією України.

2001. Нове тисячоліття з інтернет-банкінгом

Десятирічна криза позаду. ВВП країни збільшився на 9,2%. В Україні живе 48,416 млн людей, згідно з даними першого (і поки що єдиного) загальнонаціонального перепису населення. І всі ці люди мріють про євроремонт.

Гаразд, не всі, але попит на будматеріали був шалений. Брати-бізнесмени Олег та Ігор Шандри на цій хвилі заснували в Києві торговельний центр «Нова лінія», який згодом розростеться в мережу.

26 березня починає працювати система інтернет-банкінгу Приват24. Така система стала першою в центрально-східній Європі, а у світовому вимірі вона стала однією з найпередовіших на свій час.

2002. Пенсія 23,5 євро

З 1 січня на території Європейського союзу почала ходити нова валюта – євро. В Україні один євро коштує тоді більш як 5 гривень – майже так само, як і долар.

Тим часом середній розмір пенсії вперше з 1996 року перетнув психологічну позначку в 100 грн. За даними Держстату, у 2002 році середня пенсія складала 122,5 грн, або ж 23,5 євро, якщо конвертувати за тим курсом.

На той момент в Україні було 14 млн 423 тис. пенсіонерів.

👉 Читайте також: Пенсійні системи світу

2003. Паралельно з Tesla

Ілон Маск у Каліфорнії засновує Tesla, а у нас бізнесмен Антон Пугач відкриває мережу багатозальних кінотеатрів Multiplex, подружжя Герег – мережу будівельних торговельних центрів «Епіцентр К».

Уже за 10 років дітище Герег поглине піонера галузі організованої торгівлі будматеріалами – «Нову лінію».

Російсько-українські стосунки дають тріщину. Причиною став острів Тузла й будівництво там дамби. Домовитися про припинення подальшого будівництва прем’єрам обох країн вдалося тільки в листопаді 2003-го.

2004. «Ми – не бидло. Ми – не козли»

Переломний для України рік. 21 листопада відбувся другий тур виборів президента України. А вже 22 листопада по всій країні почалися масові мітинги проти фальсифікації їхніх результатів.

Протести переросли в Помаранчеву революцію, у підсумку якої відбувся безпрецедентний третій тур виборів. Офіційно його назвали «переголосуванням другого туру».

За результатами переміг Віктор Ющенко, який до того очолював Нацбанк й уряд. Це був другий Майдан після Революції на граніті (1990). До третього Майдану залишалося 9 років.


Джерело фото: Вікіпедія

І поки в країні точилися політичні баталії бізнес продовжував розвиватися.

Бізнесмен Ігор Мазепа засновує інвестиційну компанію Concorde Capital, яка за час своєї роботи допомогла залучити клієнтам понад $3 млрд для розвитку бізнесу.

Починає працювати холдингова компанія Ostchem, частина фінансово-промислової групи «Group DF» Дмитра Фірташа.

А на іншому боці планети студент Гарварду Марк Цукерберг створює Facebook. Цікаво, що його прабабуся по лінії батька Маня народилися в 1892 році в селищі Скала-Подільська на Тернопільщині. Утім, тоді ця територія контролювалася Польщею.

2005. Поправка Джексона-Вейніка

Поки Стів Чен, Чад Герлі та Джавед Карім готувалися до запуску відеохостингу YouTube, українці вже теревенили один з одним через life:)

Нового на той момент мобільного оператора зареєстрували 24 січня – наступного дня, як Віктор Ющенко склав президентську присягу на вірність українському народові.

У 2016-му компанія змінила назву на lifecell, що співзвучно з брендом компанії Turkcell, якій належить 100% акцій українського оператора.

18 листопада 2005 року сенат США скасував поправку Джексона-Вейніка для України. А вже 8 березня 2006-го Палата представників США ухвалила законопроєкт, що назавжди звільнив Україну від торгових обмежень за поправкою.

Поправка Джексона-Вейніка – це стаття-додаток до Закону про торгівлю США 1974 року, яка обмежувала фінансові та торговельні стосунки Сполучених Штатів з країнами, уряди яких порушують права людини, а саме забороняють або протиправно обмежують вільну еміграцію своїх громадян.

Скасував поправку президент Барак Обама у грудні 2012, підписавши так званий закон Магнітського.

30 грудня щодо України набрав чинності статус країни з ринковою економікою, наданий ЄС.

2006. Країна з ринковою економікою

Газовий конфлікт з РФ загострюється. Російський монополіст «Газпром» 1 січня просто зупиняє постачання газу. А все тому, що Україна відмовилася платити здирницьку ціну, яку встановила російська сторона.

Ще в березні 2005-го «Газпром» захотів, щоб з 2006-го Україна платила за газ за цінами, близькими до європейських (приблизно $250 за тисячу кубометрів). Сама ж РФ купувала газ в Туркменістані за ціною $44 за 1 тис. кубів.

Зрештою 4 січня ми підписали договір, за яким закінчувалася практика бартерної торгівлі – транзит за газ в обмін на постачання газу. Ці дві речі стали розглядатися окремо.

17 лютого Сенат США ухвалив рішення про надання Україні статусу країни з ринковою економікою.

За 10 років обігу гривні курс долара піднявся з 1,74 до 5,05 грн.

А от ВВП на душу населення з $872,7 у 1996-му за 10 років збільшився до $2303.

2007. Вихід на Лондонську біржу

Стів Джобс презентує iPhone. Відтоді у світі, особливо на пострадянському просторі, почалася справжня «яблунева» лихоманка.

Утім, в Україну заходить друге покоління iPhone – їх починають завозити після відповідних перевірок з боку Українського державного центру радіочастот у грудні 2008-го.


Фото з відкритих джерел

Найбазовіша модель айфона коштувала $499. Мінімальна зарплата в Україні тоді була 420 грн, а курс – 5,05 грн. Щоб придбати один смартфон, необхідно було витратити майже шість мінімалок.

Сьогодні ж базовий iPhone 12 коштує десь у межах 24 тис. грн і за нього треба викласти лише 4 мінімалки.

Apple знадобилося 14 років, щоб відкрити в Україні свій офіційний офіс.

На тлі «яблуневого» буму яскраво виділяється Ferrexpo Костянтина Жеваго – компанія виходить на основний майданчик Лондонської фондової біржі. Це перша українська компанія, яка там опинилася.

В цей час світ накриває економічна криза…

2008. Доларове родео

5 лютого президент України Віктор Ющенко та Генеральний директор Світової організації торгівлі (СОТ) Паскаль Ламі підписують протокол про вступ України до організації.

152-м повноправним членом Світової організації торгівлі Україна стала 16 травня 2008 року.

І поки ми святкували своє членство, світ усе глибше занурювався в глобальну фінансову кризу. Для України вона стала очевидною восени, після погіршення низки економічних показників і повідомлень про фінансові проблеми провідних комерційних банків країни.

Саме тоді курс долара з 5,6 грн у вересні збільшився до 6,8 грн у листопаді, а в другій половині грудня – до 10 грн. Лише наприкінці січня 2009-го курсу вдалося стабілізуватися на рівні 8,3 грн/дол.

Це призвело до проблем із обслуговуванням валютних кредитів, зокрема іпотек. Можновладці вводять мораторій на відчуження майна – банки не можуть за борги забирати квартири. Через це ринок іпотеки в Україні зник як явище.

Потроху оживати він почав лише 2021-го – через 13 років застою цього напрямку.

2009. Модернізація ГТС

Світ здригнувся – такий собі Сатоші Накамото запускає Bitcoin. Звідки той Накамото узявся, не знає ніхто. Про нього жодних відомостей, окрім тих, які він сам про себе виклав у мережу. Ніхто й досі не може сказати – це одна людина чи група.

Але Bitcoin нормально себе почуває. Сьогодні його курс перевищує $46 тис.

Тим часом Україна та ЄС 23 березня підписують спільну заяву про модернізацію української ГТС.

Нині ж українська ГТС під загрозою через можливий запуск російського «Північного потоку-2». Ми можемо втрачати щонайменше $2 млрд на транзиті щороку.

2010. Харківські угоди

У березні НБУ вирішує вивести з обігу монети номіналом одна й дві копійки. Причина банальна – їхнє виробництво збиткове.

Але ключовою подією року (а може й подальшого десятиліття) в Україні стало підписання Харківських угод.

Тодішні президенти Віктор Янукович і Дмитро Медведєв закріпили домовленості своїми підписами 21 квітня. Згідно з ними, базування Чорноморського флоту Російської Федерації у Севастополі продовжено до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо жодна зі сторін не заявила заперечень.


Джерело фото: Вікіпедія

Навзамін ми мали отримувати з 2017-го $100 млн на рік, а також знижку на російський газ.

Не дочекалися. РФ 2014-го анексувала Крим і 31 березня того ж року в односторонньому порядку через Державну Думу денонсувала Харківські угоди.

2011. 135 податків

11 лютого відбувається аукціон. На ньому продають останню зібрану українську автівку «Славута». За неї дають 47 020 грн. «Славута» – перший і єдиний автомобіль розроблений у незалежній Україні.

А вже за місяць, 11 березня, Фонд держмайна продає 92,8% акцій Укртелекома. Вартість угоди – 10,575 млрд грн. Чи потрібно згадувати, що сьогодні компанія належить Рінату Ахметову?

Такий собі Олександр Конотопський зі свого боку засновує в Києві міжнародну технологічну компанію Ajax Systems, яка виготовляє бездротові системи безпеки. Компанія має власне виробництво повного циклу, а її продукція продається більш ніж у 120 країнах світу.

Але основна подія 2011-го – його підсумки. Згідно з ними, Україна посіла перше місце у світі за кількістю податків і зборів: український бізнес у тій чи іншій формі сплачує 135 різних податків, згідно з даними Світового банку.

2012. Усе буде Євро

Чемпіонат Європи з футболу 2012 року відбувається на стадіонах України та Польщі.

Тим часом на ринку авіаперевезень відбуваються зміни – з’являється українська авіакомпанія YanAir, флот якої складається з трьох літаків Boeing 737. Наразі вона виконує рейси тільки в Батумі (Грузія).

А 5 грудня найбільший авіаперевізник України «АероСвіт» подав заяву про банкрутство. Припинила своє існування компанія вже наступного року.

2013. Євро? Нє, не чули

Це рік, відлік якого потрібно починати з кінця.

24 листопада уряд вирішив зупинити інтеграцію з ЄС, що спричинило масові акції протесту, які зрештою переросли в Революцію гідності.

Закінчилася революція втечею президента Януковича, золотим батоном і розкраденими золото-валютними резервами у 2014-му. І сотнею загиблих під снайперськими кулями.

Хай там як, це був доволі успішний рік для бізнесу – в Україні засновано багато успішних компаній. Наприклад:

  • Альона Дегрік Шевцова створює в Києві LeoGaming – міжнародну процесингову компанію, яка, зокрема, приймає платежі на користь онлайн-ігор, ігрових сервісів (Steam), електронних гаманців.
  • Заснована фінансова компанія Moneyveo, яка наразі є лідером онлайн-кредитування в Україні з 2019 року.
  • Заснована Petcube – українська компанія, яка виробляє ґаджети для власників домашніх тварин. За версією The Europas, Petcube став найкращим hardware-стартапом Європи 2014 року.
  • В Одесі заснована компанія Serpstat. Це платформа пошукової оптимізації, яка надає дослідження ключових слів, відстеження рангів, аналіз зворотних посилань, аудит сайту та деталізований аналіз ключових слів конкурентів для цифрових маркетологів.
  • Заснована AgroExpo – міжнародна агропромислова виставка з польовою демонстрацією техніки, яка відбувається щороку восени в Кропивницькому. Виставка входить в топ-10 найбільших аграрних виставок Європи.

2014. Перший трильйон

1 січня 2014 року в Україні було 180 банків. Станом на 27 липня діяло лише 126. Отже, НБУ за трохи більше ніж пів року вивів з ринку 54 банки. Регулятор пішов на такі рішучі заходи під тиском МВФ.

Березень – окупація Криму. Прямі втрати України, згідно з оцінкою Центру економічної стратегії, становлять $135 млрд, або близько 75% ВВП України 2013-го.

12 квітня починаються бойові дії на Донбасі, в яких беруть участь військові формування Російської Федерації без знаків розпізнавання.

А вже 16 червня «Газпром» і «Нафтогаз» подають зустрічні позови у Стокгольмський арбітраж – російський монополіст знову припиняє постачання газу в Україну крім транзиту.

Український народ стає на захист державності, до нього підключається бізнес. В країні розквітає волонтерський рух.

Тоді ж був введений військовий збір – тимчасовий (який існує досі) податок для фінансування Збройних сил України. Ставка військового збору складає 1,5% від прибутку.

Уже 30 листопада державний і гарантований борг України перевищив трильйон гривень.

2015. 40 грн за долар

Перший квартал року сповнений подій.

5 лютого Національний банк визнав неплатоспроможним банк «Надра» Дмитра Фірташа.

Наступного дня НБУ підвищив облікову ставку з 14% до 19,5%.

На цьому тлі курс ненадовго злітає до 40 грн за долар – найвищої позначки в історії незалежної України.

Уже 3 березня Нацбанк визнає неплатоспроможним п’ятий за величиною банк країни – Дельта Банк.

4 березня регулятор підвищує ставку рефінансування до 30%.

А 11 березня Рада директорів Міжнародного валютного фонду схвалила надання Україні близько $17,5 млрд у межах нової програми розширеного фінансування.

Співпраця з МВФ має свою ціну – реформи. 16 квітня шостий президент Петро Порошенко створив Національне антикорупційне бюро України. У межах компетенції НАБУ – корупційні справи, до яких причетні держслужбовці категорії «А».

25 жовтня Україна припиняє авіасполучення з РФ.

2016. Націоналізація ПриватБанку

1 січня запрацювала зона вільної торгівлі між Україною і ЄС. 11 липня таку ж угоду ми підписали з Канадою.

На початку року НБУ оприлюднює результати стрес-тесту ПриватБанку. Регулятор виявив «діру» в капіталі розміром в 113 млрд гривень. До кінця року ця цифра зросла до 148 млрд.

Нацбанк не влаштувала якість кредитів на суму 155 млрд гривень, виданих деяким корпоративним клієнтам. На його думку, це були компанії самої групи «Приват», а також невеликі фіктивні фірми, чиї позики були нічим не забезпечені.

Власників ПриватБанку поставили перед вибором: докапіталізація або націоналізація. У листопаді 2016 року переговори про докапіталізацію завершилися, і почалося обговорення передачі ПриватБанку в державну власність.

У грудні він був націоналізований за символічну 1 гривню.


Фото з відкритих джерел

Тоді це був найбільший український приватний банк, на який припадав 21% активів всієї банківської системи, 36% вкладів фізичних осіб, 51% виданих пластикових карток і 61% всіх банкоматів.

30 серпня ДП «Антонов» підписує контракт із китайською компанією AICC щодо добудови другої «Мрії» і фінансування випуску 25 Ан-178.

У цей час також створюється Ліга оборонних підприємств України. У неї входять майже 70 компаній. Головний напрям роботи Ліги – ефективне і якісне переозброєння Збройних сил України.

2017. Революція у банківській справі

На початку року команда вихідців із ПриватБанку створила Fintech Band і почала працювати над новим, революційним на той час продуктом – monobank. Засновники обіцяли, що це буде як «Приват», тільки краще.

Треба розуміти, що monobank – це не окремий банк, а фінтех-проєкт. Домовитися про співпрацю на ексклюзивних умовах вийшло з Універсал банком, який незадовго до того придбав Сергій Тігіпко.

Сьогодні monobank має майже 4 млн користувачів.

2018. Більш ніж 70 млрд грн на субсидії

У газовому протистоянні з РФ на початку року намітилася перемога. Стокгольмський арбітраж 28 лютого задовольнив вимоги Нафтогазу. За результатами двох проваджень російський «Газпром» повинен сплатити $2,56 млрд.

У жовтні ірландська лоукост-авіакомпанія «Ryanair» відкрила рейси з України.

На виплату субсидій при оплаті комунальних послуг Україна з бюджету заплатила 71 млрд грн.

2019. Обігнали сусідів

Рік виборів. Попри політичні баталії, в країні фіксуються рекорди:

  • Гривня стала світовим лідером за темпами зростання – її курс зміцнився на 19% відносно долара. За даними Міністерства фінансів, середній обмінний курс гривні до долара у 2019 році становив 25,8 грн/дол.
  • Золото-валютні резерви зросли на 22%. Це найвищий показник з кризового 2008 року.
  • Мінімальна зарплата – $200. Уперше з часів незалежності рівень мінімальної зарплати в Україні вищий, аніж в РФ ($195) і Білорусі ($177).
  • Аграрії побили свій торішній рекорд і зібрали 75 млн тонн зернових.
  • 59 млрд грн – прибуток банків за 11 місяців. Це найвищий показник за всю історію банківської системи України.

А світ тим часом накриває коронавірус.

2020. Коронакризовий

1 лютого в Україні стартувала програма кредитування малого та мікробізнесу «5-7-9%». Суть у тому, що підприємці можуть брати в банках кредити під 9%, 7%, 5%, 3% і навіть 0%. Різницю між пільговою і ринковою процентною ставкою їм компенсує держава. До реалізації програми підключені 33 банки, які видали понад 54,5 млрд грн пільгових кредитів.

6 лютого відбулася офіційна презентація застосунку «Дія». Уже в квітні в ньому з’явилися цифровий студентський квиток, електронні версії ID-картки та закордонного біометричного паспорта. Сьогодні ці документи мають всередині країни таку ж силу, як паперові аналоги.

12 березня уряд запровадив на всій території України карантин, який зрештою переріс у загальнонаціональний локдаун. Обмеження були встановлені не тільки для громадян, а й для бізнесу. Кафе, ресторани, фітнес-клуби, кінотеатри, магазини одягу, ТРЦ та багато інших бізнесів були змушені припинити роботу.

12 червня Національний банк знизив облікову ставку з 13,5% до 6% річних – до найнижчого рівня в історії України.

1 липня відбувся «Спліт» – близько 2 тис. небанківських фінустанов перейшли під нагляд НБУ.

Паралельно з цим Нацбанк уможливлює віддалену ідентифікацію та верифікацію клієнтів фінансових установ. Зокрема, це можна зробити, використовуючи мобільний застосунок «Дія», або через BankID НБУ.

2021. Ринок землі

1 березня запрацювала ще одна програма пільгового кредитування – «Доступна іпотека 7%». Працює вона за принципом програми «5-7-9%» – держава компенсує банкам різницю між процентними ставками.

1 липня 2021 року можна назвати історичним – нарешті скасовано мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, який тривав майже 30 років.

Запрацював ринок землі, українці можуть вільно продавати й купувати землю. Щоправда, у законі є низка обмежень, але крига скресла.

23 липня НБУ підвищив облікову ставку до 8%.

А банки тим часом ідуть на черговий рекорд. За підсумками першого кварталу 2021 року, прибуток банківської системи перевищив 30 млрд грн.

***

Доля України непроста, а шлях сповнений перепон. Утім, це не заважає нам розвиватися й рухатися вперед. Протягом 30 років незалежності, як видно з хронології, економіка України зростала, а головним рушієм цього зростання був і залишається бізнес.

Напередодні великого державного свята бажаємо розвитку країні, та покращення життя для українців.

З Днем Незалежності!