0 800 307 555
0 800 307 555

10 років російсько-української війни в економічному розрізі

Що Україна втратила та набула за цей час

Десять років тому, 20 лютого 2014 року, коли на Майдані дотлівали вогні активної фази Революції Гідності, а священники справляли панахиду за вбитими героями Небесної сотні, російський спецназ розпочав операцію з захоплення Криму.
Зміст

Технічно це сталося за каденції президента-втікача Віктора Януковича, адже народні депутати відсторонили його від виконання обов’язків глави держави лише 22 лютого, коли функцію президента перебрав на себе Олександр Турчинов, обраний головою Верховної Ради.

Тобто окупація Криму готувалася заздалегідь, а не стала реакцією на усунення Януковича, вірного поплічника москви, від влади, як це намагаються подавати кремль і його посіпаки.


Реверс російської медалі «За повернення Криму», на якому викарбувана дата початку анексії – 20 лютого 2014 року. Такою медаллю нагороджувалися пречетні до захоплення українського півострова

Уже 23 лютого 2014 року в Севастополі відбувся 20-тисячний мітинг, на якому вирішили не перераховувати податки в Київ. А в ніч на 27 лютого парламент та уряд Криму захопили російські спецпризначенці без знаків розрізнення (так звані зелені чоловічки або ж ввічливі люди. – Ред.) та вивісили над ними прапори рф.

Так розпочався найбільший та найкривавіший збройний конфлікт на теренах Європи з часів Другої світової війни. Уже згодом полум’я війни перекинулося на український Донбас і 24 лютого 2022 року охопило всю країну.

Finance.ua вирішив проаналізувати, що Україна втратила та що набула в економічному розрізі за 10 років війни. Цей текст – нагадування, який шлях ми вже подолали, та чому не маємо права опускати руки.

Загальний стан економіки

Перше, що спадає на думку з тих часів – стабільний долар по 8 грн. Утім, потрібно розуміти, що на цій позначці його утримували штучно завдяки адміністративним і кредитним важелям, збільшуючи валовий зовнішній борг нашої держави в десятки разів.

Золото-валютні резерви скоротилися до рекордних значень – станом на початок березня 2014 року українська казна мала лише 15,46 млрд дол. у запасі.

Загалом економічна криза в Україні почала на повну проявлятися з середини 2013 року, тобто за кілька місяців до революційних подій. Головною причиною кризи стала експортна блокада з боку російської федерації, до якої, по суті, призвела недалекоглядна (чи свідома?) політика уряду Миколи Азарова.

За підсумками 2013-го реальний ВВП України зріс на 0%, а вже 2014 року – впав на 6% зокрема через анексію Криму та вторгнення російських окупаційних військ на Донбас – потужний український промисловий регіон.

Тодішній прем’єр Арсеній Яценюк констатував, що Україна опинилася в економічній кризі через агресію росії, енергетичну залежність і корупцію.

Енергетична залежність від рф на довгі роки залишалася головним болем не тільки України, а і Європи, передусім Німеччини. Російський Газпром до повномасштабної війни забезпечував близько 60% споживання газу ФРН. Повністю відмовитися від газу з росії Німеччина спромоглася лише наприкінці 2023-го.

Утім, для нас особливу роль у цій історії відіграли Харківські угоди, відповідно до яких термін перебування Чорноморського флоту рф був продовжений до 2042 року з автоматичною пролонгацією у разі відсутності заперечень. Підписаний Януковичем у 2010 році договір заклав міцний фундамент для безперешкодного перебування російських військ у Криму, що зрештою були використані для окупації півострова. Навзамін Україна отримала знижку на газ – 100 доларів на кожну 1 тис. куб м палива.

Гривня у 2014 році стрімко девальвувала, що спричинило шок серед тих, брав валютну іпотеку в розпал іпотечного буму 2005-2008 років. Якщо 1 березня 2014-го долар коштував 10,58 грн, то вже на кінець року – 15,76 грн. Це своєю чергою похитнуло банківську систему, адже позичальники просто не могли обслуговувати свої зобов’язання.

Станом на 1 січня 2014 року в Україні діяло 180 банків, а вже 2015-го їх було 163, 2016-го – 117, 2017-го – 96. Водночас кількість не означає якість – банківську систему почали активно вичищати від сумнівних і кишенькових установ, пов’язаних із «сім’єю» Януковича й інших олігархів.

Станом на 1 січня 2024 року в Україні діяло 63 банки. 18 лютого стало відомо, що Альпарі Банк планує відмовитися від ліцензії на здійснення банківської діяльності, але без припинення статусу юридичної особи. Свого часу Альпарі Банк намагалася придбати Укрпошта. У січні 2022 року керівництво державного поштового оператора зверталося до Антимонопольного комітету з відповідною заявкою.

Упродовж 2014 року, як стверджує економіст, другий міністр економіки України Володимир Лановий, НБУ надав комерційним банкам 222,3 млрд грн кредитів рефінансування. Ще на 181,9 млрд грн – купив у комерційних банків державних облігацій. Ця сума дорівнювала 111% усіх гривневих вкладів і депозитів української банківської системи.

У квітні 2014 року рада директорів МВФ ухвалила надання Україні нової позики Stand-by з умовами:

  • переглянути програму субсидій на природний газ;
  • створити Національне антикорупційне бюро.

Переглянули програму вже влітку – на фоні поширення російської агресії.

МВФ, як відомо, просто так гроші не дає. Обов’язкова умова отримання траншів – реформи та боротьба з корупцією. Власне, уже 10 років Україна перебуває в режимі реформування відсталих галузей і боротьби з корупцією.

Однією з найуспішніших реформ в Україні тих часів вважається децентралізація. У її межах повноваження та бюджетні надходження були передані від державних до органів місцевого самоврядування. Останнє в такий спосіб забезпечує спроможність власними ресурсами розв'язувати питання місцевого значення.

Втрати України у війні

Одразу зауважимо, що йдеться не про втрати на полі бою (ця інформація засекречена. – Ред.), а про матеріальні втрати. Утім, будь-які цифри, які можна знайти у відкритих джерелах, – приблизні та відрізняються, залежно від методики підрахунку.

Наприклад, можна рахувати прямі втрати від окупації або руйнування тих чи інших підприємств, а можна додатково вирахувати упущену вигоду.

Очевидно, що з упущеною вигодою втрати України зростуть у десятки, якщо не в сотні разів. Чого варта тільки вщент зруйнована Азовсталь, яка в січні-вересні 2021 року отримала 10,7 млрд грн чистого прибутку.

У травні 2022 року Рінат Ахметов – власник металургійної групи Метінвест, якій належить Азовсталь і Металургійний комбінат імені Ілліча, казав в інтерв’ю NV, що втрати можуть сягати 20 млрд дол.

Хоча вже в червні 2023 року Метінвест оцінював сумарні збитки через повномасштабне вторгнення у 3,5 млрд дол.

У 2014 році втрати тільки металургійних підприємств Донбасу оцінювалися на рівні близько 40 млрд грн (2,54 млрд дол. за тогочасним курсом. – Ред.): 25 млрд грн втрачених доходів від невипущеної продукції та 15 млрд – вартість зруйнованих основних фондів.

У теорії ці 25 млрд грн втрачених доходів від невипущеної продукції металургійними підприємствами Донбасу можна сміливо множити на 10 років окупації. У підсумку вийде груба цифра, адже в цій формулі не враховані коефіцієнти інфляції та прогресія виробництва.

І не треба забувати, що станом на кінець жовтня 2023 року під тимчасовою російською окупацією вже перебувало 109 тис. кв км території України – це 18,05% від загальної площі нашої країни (603 тис. 628 кв км. – Ред.).

Область

Окупована площа

Відсоток окупації

Автономна республіка Крим

26,9 тис. кв км

100%

Донецька

15,07 тис. кв км

57%

Луганська

26,3 тис. кв км

98%

Запорізька

19,6 тис. кв км

73%

Херсонська

20,5 тис. кв км

близько 72%

Харківська

630 кв км

близько 2%

Як бачимо, в окупації на сьогодні перебувають промислові регіони, багаті на природні ресурси. Наприклад, у 2014-му видобуток вугілля в Україні скоротився на 35%. Зі 150 вугільних шахт 115 перебували на тимчасово окупованих територіях.

У лютому 2022 року, напередодні повномасштабної війни, Центр економічних і бізнес-досліджень (CEDR) опублікував звіт, в якому оцінив втрати України у війні з росією.

Так, втрата виробництва України в період з 2014 до 2020 року через війну з рф, становить 280 млрд дол., або ж до 40 млрд дол. на рік, що становить 19,9% ВВП України довоєнного рівня.

Лише анексія Криму у 2014 році завдала Україні 58 млрд дол. втрат ВВП. Розгортання війни на Донбасі коштувало Україні до 14,6 млрд дол. на рік у період з 2014 до 2020 року.

Сукупні втрати капіталу в Криму та на Донбасі від втрачених або пошкоджених активів CEDR оцінив у 117 млрд дол.

Окрім того, наслідком війни стало зниження довіри інвесторів до економіки України, що своєю чергою призвело до втрати 72 млрд дол. інвестицій або до 10,3 млрд дол. щорічно

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, за майже два роки повномасштабного вторгнення рф економічні втрати України сягнули 499 млрд дол., майже така ж сума потрібна і на повоєнну відбудову – 486 млрд дол., відповідно до оцінки Світового банку.

На початку повномасштабного вторгнення, тобто в лютому-березні 2022 року, коли російські окупанти доволі впевнено просувалися Україною, очікувалось, що ми втратимо половину ВВП. Але безпрецедентна фінансова допомога союзників, збільшення державних витрат і звільнення територій стали одними з ключових факторів, які допомогли зменшити падіння ВВП з очікуваних 50% до 29%.

Водночас з України були змушені виїхати мільйони людей, що так само негативно впливає на вітчизняну економіку, адже це недоотримані податки, тиск на пенсійну систему та брак робочої сили. У перспективі на Україну чекає серйозна демографічна проблема, яку декотрі експерти пропонують вирішувати завезенням мігрантів з Африки та країн Сходу.

Що Україна здобула під час війни

Руйнування і смерті, які принесла Україні розв’язана росією війна, нівелюють будь-які фактичні та потенційні здобутки, адже жодна вигода не варта тих страждань і горя, що випали на українців за 10 років.

Але неправильно й розглядати цей відтинок часу лише з негативного боку, адже попри все це був час можливостей, героїв і героїчних подвигів.

Якщо до 2014 року витрати на оборонний сектор України були катастрофічно недостатніми, що й призвело, власне, до того, що початок війни наша держава зустріла фактично без боєздатних військ. То сьогодні українська армія одна з найкращих у світі. Відповідно до рейтингу Global Fire Power, вона посідає 18 сходинку серед інших 145 країн. Наприклад, та ж армія Ізраїлю на 17 місці у світі.

Якщо ж дивитися об’єктивно, Сили оборони України на сьогодні – єдина армія світу, яка вже 10 років успішно протистоїть ядерній державі, що в рази переважає у техніці та живій силі. Жодна країна у світі не стикалася з такою загрозою після Другої світової війни.


Масштаб українського героїзму. Зображення із соцмереж

Навіть в умовах війни з 2014 року ВВП України зростав:

ВВП України
Інфографіка: Незалежна асоціація банків України

І хоча до довоєнних рівнів ще далеко, але навіть 2023 року реальний ВВП України зріс, за різними оцінками, на 5-5,5%. Це стало можливо зокрема завдяки безпрецедентній підтримці нашої держави з боку світової спільноти.

Якщо на початку 2014 року Україна мала рекордно низький рівень золото-валютних резервів, то сьогодні, станом на початок лютого 2024-го, маємо в запасі 38,52 млрд дол. І це в умовах тотального дефіциту бюджету.

Україна розгорнула власне виробництво сучасних систем озброєння, як, наприклад, РСЗВ «Вільха», ракети «Нептун», якими у квітні 2022 року вдалося потопити флагман Чорноморського флоту рф крейсер «москва». Після повномасштабного вторгнення виробництво дронів в Україні зросло в понад 100 разів.

З 2020 року Україна активно цифровізує державні послуги. Нашою Дією цікавляться інші країни та переймають український досвід.

За час 10-річної війни Україна отримала Угоду про асоціацію з ЄС, безвіз, у 2022 році була підписана заявка на пришвидшений вступ до НАТО, а також – на вступ до Євросоюзу.

Україні вдалося консолідувати навколо себе провідні країни світу, які з 2014 року надають нам безпрецедентну допомогу, особливо після повномасштабного вторгнення росії.

Україна позбулася залежності від російських енергоресурсів. Зима 2023-2024 років – перша в історії зима, яку наша країна проходить власним видобутком газу.

Утім, найголовніше, українцям вдалося об’єднатися й потужним фронтом виступити проти екзистенційної загрози, яку на своїх крилах несе двоголовий російський орел. Українці стали символом мужності та незламності.