0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки та від кого Україна отримала допомоги в 2023 році

Внесок союзників у перемогу

У великій війні з росією Україна критично залежна від міжнародної допомоги – без зовнішнього фінансування наша країна вже б давно мала фінансовий колапс і була переможена. Зрозуміло, що українці щиро вдячні всім, хто цю допомогу надає. І саме тому не зайвим буде знати, як саме допомагають нам наші союзники й хто із них, скільки саме, вклав в оборону України.
Зміст

Як повідомило Мінреінтеграції з посиланням на дані Кільського інституту світової економіки, від початку повномасштабного вторгнення, тобто від 24 лютого 2022 року, Україна загалом отримала міжнародної допомоги на суму в майже 170 млрд євро.

Це загальна сума, яка містить як, власне, суто військову підтримку (40% від загального обсягу), так і фінансову допомогу, яка становить половину обсягу фінансування. Решта – близько 10% – це гуманітарна складова.

Згідно з даними Ukraine Support Tracker, донорами України стали 42 країни, а також європейські інституції, МВФ та Світовий банк.

Балтійські країни – у лідерах з допомоги

Найбільшим донором, звісно, стали Сполучені Штати Америки – від цієї країни ми отримали 71 млрд євро, з яких 43 млрд становить військова допомога.

Країни, що входять до Євросоюзу, виділили майже 62 млрд євро, більша частина з яких – 36 млрд – пішла на потреби українського бюджету.

Ще 23 млрд Україна отримала від Великої Британії, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Китаю, Японії, Норвегії, Південної Кореї, Швейцарії, Тайваню, Туреччини й Індії. Решту – близько 13 млрд євро – нам надали міжнародні фінансові організації.

Хоча в абсолютних цифрах лідером, безумовно, є США, однак якщо говорити про те, яке саме навантаження поклали на себе наші партнери, то краще відображає картину відсоток допомоги до ВВП країн-союзниць. І тут лідерами є балтійські країни, які можна сміливо назвати «маленькими державами з великим серцем».

Адже, хоча Естонія надала Україні допомоги лише на 540 млн доларів, це становить 1,26% від її ВВП. Латвія витратила на підтримку нашої країни 510 млн доларів, що складає 1,09% ВВП цієї країни, а Литва вклала в оборону України 0,95% ВВП – 760 млн доларів.

Серед лідерів також Польща, і про це не треба забувати на фоні блокування кордонів польськими перевізниками – ця країна витратила на оборону України 0,68% ВВП, що в грошовому еквіваленті становить 6,21 млрд доларів.

Що ж стосується Сполучених Штатів, то, безумовно, їхній внесок є найбільшим – майже 77 млрд доларів, однак це лише 0,33% від внутрішнього валового продукту цієї країни. Друге місце посідає Німеччина – 19,58 млрд доларів, що становить 0,27% ВВП країни. Третє – за Великою Британією: Лондон надав нам допомоги на 11,67 млрд доларів – це 0,37% ВВП.

Утім, скільки б хто не дав, українці вдячні всім, хто допомагає нам у цей дуже важкий для нашої країни час.

Внесок союзників у перемогу України. Топ-10 країн
Країна Допомога від країни, % ВВП Загальна сума, млрд дол.
Естонія 1,26 0,54
Латвія 1,09 0,51
Литва 0,95 0,76
Польща 0,68 6,21
Словаччина 0,63 1,06
Данія 0,51 3,01
Нідерланди 0,44 7,24
Фінляндія 0,44 1,97
Болгарія 0,31 0,48
Чехія 0,36 1,57

Допомога від союзників скорочується

Поряд з цим 2023 рік продемонстрував доволі тривожну тенденцію – допомога від союзників стала скорочуватися. Причин цьому багато – це як і втома від війни, так і внутрішня ситуація в країнах, які є нашими союзниками у цій війні. Не останню роль (а почасти – ключову, як, наприклад, у США) відіграють і корупційні скандали, що лихоманять Україну. Однак зараз не про причини скорочення допомоги, а про її обсяги.

Наразі, за даними Кільського інституту світової економіки, допомога Україні впала до історичного мінімуму: у період із серпня до жовтня 2023 року загальна вартість нових пакетів оцінюється лише в 2,11 млрд євро, що є найнижчою сумою від січня 2022 року. Це чудово демонструє інфографіка від UA War Infographics:

Якщо уважно придивитися до цифр, які наведені на цій картинці, то виявиться, що, хоча загалом Україна отримала в нинішньому році (до жовтня включно) 103,3 млрд євро допомоги, із серпня її обсяги катастрофічно впали – вони становлять менше мільярда щомісячно, чого не було від початку великої війни.

З 42 основних донорів України лише 20 надали нові пакети допомоги у серпні-жовтні, а їхня вартість впала на 87% у порівнянні з тим же періодом 2022 року.

Загалом же від початку 2023 року, як уже зазначалося, Україна отримала 103,3 млрд євро допомоги, яка містить 33,6 млрд суто військового фінансування і 69,7 мільярда євро були виділені на інші потреби.

Державний бюджет отримав від партнерів 38,4 млрд доларів. Найбільше виділив Євросоюз – 17,9 млрд доларів. США цьогоріч надали 10,9 млрд доларів. Зазначимо, що йдеться не про загальну допомогу, а лише про суми, виділені на бюджетну підтримку України – заробітну плату, пенсії тощо.


Натисніть для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

Що стосується обсягів фінансування, то тут, як і торік, лідером залишаються Сполучені Штати Америки. Крім 10,9 млрд доларів бюджетної допомоги, Україна у 2023 році отримала від США ще на понад 21 млрд доларів військової допомоги. Решту надали країни Євросоюзу та інші союзники – Велика Британія, Канада, Японія тощо.

Ключовими постачальниками військової допомоги були США, Німеччина, Велика Британія, ЄС та Норвегія, а фінансової – ЄС, США, Велика Британія, Японія та Норвегія.

Наразі у Конгресі США «застряг» пакет допомоги Україні на майже 61 мільярд доларів, а в деяких країнах Євросоюзу також або вже відбулися, або очікуються зміни щодо надання нашій країні допомоги. Ідеться, зокрема, про Словаччину, де новий уряд відмовився надавати Україні зброю, та Нідерланди, де більшість взяла партія, яка виступає проти військової допомоги Україні. Щодо Угорщини, то тут вже давно зрозуміло, яку вона займає позицію. Зокрема, завдяки її позиції так само у невизначеному стані перебуває пакет допомоги Україні від Євросоюзу на 50 млрд євро.

Попри це, країни-члени ЄС продовжують підтримку України. Серед основних донорів є, крім балтійських країн, Хорватія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Швеція і нейтральна Швейцарія. Крім них, активну позицію займають Велика Британія та Канада. І наразі країни Євросоюзу обігнали Сполучені Штати у наданні допомоги Україні: за увесь період великої війни на долю США припадає 43% загальної допомоги, а на країни Євросоюзу – 47%.

Тобто той факт, що у серпні-жовтні розміри допомоги Україні впали до рекордних показників, не варто сприймати занадто панічно – насправді, західні країни переорієнтовуються на довгострокові програми фінансування, в межах яких Україна може розраховувати на досить суттєву допомогу.

***

Хоча й приводів до ейфорії також не дуже багато, однак перспективи на наступний рік поки що видаються досить непоганими. Принаймні, керівництво України настроєне досить оптимістично і розраховує у 2024 році на допомогу від країн-партнерів обсягом у трохи менш як сто мільярдів євро. Чи справдяться ці сподівання – покаже найближче майбутнє, однак вже зараз ясно – Україні вкрай важливо зберегти дружні стосунки з союзниками, оскільки від них залежить саме існування нашої країни.