0 800 307 555
0 800 307 555

Революція гідності 10 років потому: ключові економічні показники

Що змінилося за ці 10 років в економічному плані

21 листопада 2013 року на Майдані Незалежності в Києві розпочалися перші протестні акції, які стали реакцією суспільства на призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Зміст

Після силового розгону демонстрації і побиття беркутівцями студентів у ніч на 30 листопада мітинги перейшли в стадію відкритого силового протистояння, що надалі переросло в Революцію гідності.

Революція гідності стала третім Майданом у сучасній Україні після Помаранчевої революції (листопад-грудень 2004 року) та Революції на граніті (2-17 жовтня 1990 року). Саме Революція на граніті дала нинішнє ім’я тодішній «площі Жовтневої Революції» – Майдан Незалежності.

Побиття студентів на Майдані
Беркут б’є людей на Майдані Незалежності в ніч на 30 листопада 2013 року. Фото: AP

У цьому матеріалі Finance.ua вирішив дослідити, що змінилося за десять років. Для цього ми вибрали ключові економічні показники, про які детально розповімо нижче.

Золотовалютні резерви України

Те, що Янукович і ко обкрадали країну – не секрет. Він лише напередодні своєї втечі чотири дні поспіль вантажівками вивозив з Межигір’я цінності, що зафіксували камери в його резиденції.

Проте на пресконференції 2016 року Янукович заявив: «На сьогодні в жодному банку світу не виявлено жодного цента моїх грошей. Я з України нічого не вивозив, крім особистих речей, які були ручною поклажею».

А вже 2017-го у Швейцарії виявили банківську скриньку з 600 кг золота, що належить людині, близькій до оточення Януковича. За словами тодішнього заступника генерального прокурора України Євгена Єніна, дорогоцінний метал викрали з України. Станом на зараз ведеться робота по його поверненню в нашу країну, проте через сенситивність теми подробиці не розголошуються.

Хай там що, а історія зафіксувала для нас такі показники золотовалютних резервів України: станом на початок березня 2014 року вони складали 15,46 млрд дол., тоді як на 1 серпня 2023 року був зафіксований рекорд – 41,71 млрд дол.

А ось динаміка ЗВР в умовах повномасштабної війни – з 1 лютого 2022 до 1 листопада 2023 року:

Золотовалютні резерви України
Скриншот із сайту НБУ

Тобто за десять років після Революції гідності Україна збільшила міжнародні резерви у 2,7 раза.

Звісно, левова частина цих активів – підтримка світової спільноти, але вони перебувають тут, а не в банківській комірці десь у Швейцарії.

Курс долара

Показник, на який не можна дивитися без Корвалолу. «Долар по вісім» – фундамент регіоналівської стабільності пам’ятають усі, особливо ті, хто брав валютну іпотеку в розпал іпотечного буму 2005-2008 років.

Триразова девальвація гривні в 2014-2015 роках призвела до масової відмови від обслуговування іпотечних кредитів. Цьому сприяв парламент, який 2014-го запровадив мораторій на стягнення заставної іпотеки за валютними кредитами, які не обслуговуються.

Але насправді курс в Україні навіть за часів Януковича не був 8 грн за долар – його штучно тримали на цій позначці завдяки адміністративним і кредитним важелям. Валовий зовнішній борг нашої держави через це зріс до 140 млрд дол., а висьорбувати ту кашу довелося уряду Яценюка.

Нагадаємо, що після початку повномасштабної війни Національний банк України заморозив курс на рівні 29,25 грн/дол., а 21 липня 2022 року підняв офіційний курс одразу на 25% – до 36,56 грн/дол.

2 жовтня 2023 року НБУ відмовився від фіксованого та перейшов до так званого гнучкого курсу. Детальніше про нього ми писали тут.

Державний борг України

Державний борг України останні 10 років зростає. Він складається:

  • із зовнішнього державного боргу – це те, що наша держава винна іншим країнам, міжнародним економічним організаціям та іншим особам. Державний зовнішній борг є частиною валового зовнішнього боргу країни;
  • та внутрішнього державного боргу – це заборгованість держави перед власниками державних цінних паперів та іншими кредиторами.

На графіку наводимо сукупні дані:

У державному бюджеті 2023 року закладено, що граничний обсяг державного боргу складатиме 106% від номінального ВВП. Проте, наприклад, та ж Японія має держборг у 250% від ВВП, а США – понад 150% від ВВП.

Водночас цікава історія відбувається з валовим зовнішнім боргом України. Протягом 10 років він був нижчий за показники на кінець 2013 року, а зараз він трішки зріс.

Валовий зовнішній борг – це загальний обсяг заборгованості за всіма наявними зобов’язаннями, що мають бути сплачені боржниками, та які є зобов’язаннями резидентів економіки країни перед нерезидентами. Іншими словами – це загальна заборгованість країни за зовнішніми позиками та невиплаченими за ними відсотками.

Мінімальна та середня зарплата

У порівнянні з 2013 роком зарплата в Україні зросла навіть в доларовому еквіваленті в перерахунку за актуальними курсами.

Так, мінімалка десять років назад складала 1218 грн, а зараз – 6700 грн. І в бюджеті на 2024 рік уже закладене підвищення мінімальної зарплати до 8 тис. грн.

Середня ж зарплата, відповідно до даних Держстату, у листопаді 2013-го складала 3268 грн, тоді як зараз це 17 тис. 691 грн, згідно з даними порталу Work.ua.

Інфляція в Україні

Якщо порівнювати річні показники інфляції у 2013 та 2023 роках, то вони лишилися приблизно на одному рівні – 100,5% і, як очікується на кінець поточного року, 103,8% відповідно.

Глобальна ж картина з динамікою зміни індексу інфляції в Україні має такий вигляд:

Інфляція в Україні
Динаміка зміни індексу інфляції в Україні за останні 10 років. Джерело: Мінфін

ВВП України

Валовий внутрішній продукт – показник, що показує ринкову вартість усіх кінцевих товарів та послуг, вироблених за рік у всіх галузях економіки на території держави для споживання, експорту та накопичення. ВВП вважається одним із найважливіших показників розвитку економіки.

За рік повномасштабної війни реальний ВВП України за 2022 рік впав на 29,1%. Водночас Національний банк очікує зростання економіки України до кінця 2023 року на 4,9%.

ВВП на душу населення в доларах зменшилося через різницю курсів:

  • 2013 рік – 4030,3 дол.
  • 2022 рік – 3900,5 дол.

Експорт товарів та послуг

З початком повномасштабної війни та блокуванням морських портів України – основного шляху вітчизняного експорту – довелося перебудовувати логістичні маршрути.

Утім, навіть у таких умовах Україна в рази більше експортує товарів і послуг ніж 10 років тому.

Водночас імпорт в Україну в останні роки хронічно випереджає експорт, а їх різниця сягає часом 8% ВВП.

Імпорт/експорт України
Співвідношення експорту/імпорту. Інфографіка: Мінфін

Облікова ставка

Після початку повномасштабної війни Національний банк був змушений підняти облікову ставку до 25% річних. Але вже з липня 2023-го правління НБУ поступово її знижує.

Найнижчий показник облікової ставки – 6% річних – був зафіксований у 2020 році.

Що в підсумку

Життя українців після Революції гідності докорінно змінилося, але не стільки через внутрішні постреволюційні процеси, а через агресію росії. Окупація територій України напряму вплинула на спроможності вітчизняної економіки. Утім, навіть в умовах війни вона продовжує адаптовуватися до реалій і розвиватися.

Окрім того, варто не забувати про стратегічні здобутки, які не виміряєш цифрами та не представиш діаграмами.

Україна отримала безвіз з країнами Європейського Союзу, який запрацював для наших співвітчизників з 11 червня 2017 року. Ним скористалися мільйони українців: тільки за перші два роки таких було 2 млн людей.

Європейська комісія цьогоріч рекомендувала розпочати переговори щодо вступу нашої країни в Європейський Союз. І, за словами віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна зможе виконати всі умови через два роки після початку переговорів щодо вступу до Європейського Союзу.

А саме мрія про європейське майбутнє України гріла людей на Майдані холодними ночами гарячої зими 2013-2014 років. І ось ця мрія, виплекана кров’ю, починає втілюватися попри всі намагання російського краба затягнути нас назад у своє відро з нечистотами.