Банки, які планують продати у 2022 році

Злиття і поглинання в Україні

Кількість банків в Україні в найближчі роки буде скорочуватися. Якісь із фінустанов, не витримавши конкуренції, закриються. Не можна виключити і можливі банкрутства, хоча це, найімовірніше, будуть поодинокі випадки.
Зміст

Водночас на 2022 рік намічено кілька угод з купівлі невеликих і середніх банків великими інвесторами, в тому числі західними.

Минулого року в ЗМІ неодноразово з'являлися повідомлення то про планований продаж, то про інтерес до придбання того чи іншого банку.

Finance.ua зібрав всю наявну інформацію – і ось що у нас вийшло.

Ще більше інформації про банки та банківські продукти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

«Укрпошта» й Альпарі Банк

Наприкінці листопада 2021 року Національний поштовий оператор АТ «Укрпошта» досяг угоди про купівлю Альпарі Банку. Кабінет Міністрів України та Міністерство інфраструктури, в чиєму підпорядкуванні перебуває «Укрпошта», погодили угоду. Останнє слово – за Національним банком України, і «Укрпошта» вже готує необхідний пакет документів.

Ціна угоди – 260 млн грн.

100% акцій банку зараз належать громадянину України та Об'єднаних Арабських Еміратів Бахтарі Хедаятоллаху.

Статутний капітал банку зараз – 200 млн грн. Це мінімально дозволений Національним банком статутний капітал. За три квартали минулого року банк має 8,3 млн збитків і є одним з найбільш збиткових в Україні.

Навіщо «Укрпошті» банк? Купівля банку – частина стратегії нинішнього генерального директора Ігоря Смілянського щодо перетворення поштового оператора на фінансову установу, яка надаватиме банківські послуги для 12-14 млн українців, які живуть у невеликих містах та селах. Наразі там немає відділень інших банків, натомість є відділення «Укрпошти».

Організувати на базі відділень «Укрпошти» банківські відділення – давня мрія Смілянського. Запропонувавши жителям маленьких населених пунктів тримати депозити в «Укрпошті», можна було б швидко підвищити ліквідність установи.

Однак Національний банк вкрай скептично поставився до цієї ідеї. Тому купівля банку (а точніше, банківської ліцензії, більше нічого цінного в Альпарі Банку немає) – єдиний вихід для здійснення амбітних планів Ігоря Смілянського.

Якщо НБУ погодить угоду з придбання Альпарі Банку, в Україні з'явиться п'ятий державний банк, слідом за Ощадбанком, Укрексімбанком, ПриватБанком і Укргазбанком, і частка держбанків у загальній структурі банківської системи України зросте ще більше.

У НБУ ж раніше поставили для держави стратегічну мету – зменшити до 2025 року її частку в банківському секторі до 25%.

Рінат Ахметов хоче купити «Ідея Банк»

Ще одна практично вирішена угода, про яку багато говорили і писали минулого року, – придбання структурами Ріната Ахметова «Ідея Банку».

Наразі банк належить польській фінансовій групі Getin Holding S.A.

Операцію планують завершити до кінця I кварталу 2022 року – після отримання необхідних дозволів Національного банку та Антимонопольного комітету.

Ціна угоди поки що невідома.

У 2019 році інтерес до купівлі банку виявляла Українська інвестиційна компанія Dragon Capital, власником і генеральним директором якої є Томаш Фіала.

Тоді Getin Holding S.A. і Dragon Capital вже домовилися про продаж банку за 1,37 млрд грн (близько 58 млн дол. США за курсом на той момент), але в останню мить угода провалилася.

У III кварталі 2021 року капітал Ідея Банку становив близько 1,2 млрд грн (близько 46 млрд дол. США). Отже, вартість банку, за оцінкою фахівців, може коливатися в межах 50-54 млн дол.

Ідея Банк посідає 32-е місце за величиною активів з 71 банку, що діяли в Україні на кінець минулого року. За три квартали 2021 року отримав 419 млн грн прибутку, що в п'ять разів більше, ніж у 2020 році.

Для порівняння: вся банківська система за цей період наростила прибуток на 37%. Основний дохід банк отримав за рахунок стрімкого нарощування обсягів споживчого кредитування.

Схоже, саме це і привернуло увагу Ріната Ахметова, в імперії якого вже є один банк.

ПУМБ, що входить до складу холдингу System Capital Management, – найбільший банк з українським приватним капіталом, що посідає 7-е місце за розміром активів.

У ПУМБа вже є досвід злиття з більш дрібними структурами: в 2011 році він об'єднався з Донгорбанком, а в 2015 – з придбаним роздрібним банком Ренесанс Капітал.

Але цього разу поглинання не буде. Після завершення операції Ідея Банк увійде до складу банківської групи «ПУМБ» як окрема юридична структура і продовжить обслуговування клієнтів під звичним брендом Ідея Банк.

Kaspi купує БТА Банк

25 жовтня минулого року казахський сервіс Kaspi.kz повідомив про придбання 100% акцій БТА Банку України. Наразі єдиний акціонер БТА Банку України – АТ «БТА Банк» (Казахстан), мажоритарним акціонером якого є казахський підприємець Кенес Ракішев.

БТА Банк Україна не має філій, а його діяльність досить обмежена. Його єдина цінність – наявність повної банківської ліцензії, заради чого він власне і купується.

Сума угоди не розголошується; завершити її планують у першій половині 2022 року.

В Україні сервіс Kaspi.kz вже придбав платформу для онлайн-розрахунків Portmone. За твердженням представників компанії Kaspi.kz, наявність банківської ліцензії та платіжних ліцензій Portmone дозволить скопіювати в Україні казахський сервіс Super App.

Зараз Kaspi.kz – це додаток, в якому зібрано найрізноманітніші сервіси для щоденних потреб:

  • покупки з широкого асортименту найрізноманітніших товарів, включаючи електроніку, одяг, взуття, дитячі товари, ювелірні прикраси, товари для туризму і спорту, товари для дозвілля, книги, автотовари, меблі, товари для будівництва і ремонту, товари для тварин і багато іншого;
  • порівняння цін від різних продавців, характеристики та відгуки про товари і продавців;
  • купівля товарів в кредит або розстрочку, карткою Kaspi Gold або Kaspi Red, не виходячи з дому з доставкою;
  • пошук і купівля вигідних авіа і залізничних квитків, не виходячи з дому;
  • оплата без комісій більше ніж 7000 найрізноманітніших послуг, включаючи мобільний, інтернет і ТБ, комуналку, податки, штрафи, квитки, транспортні картки, платні дороги, парковки і багато іншого;
  • моментальні перекази клієнтам Kaspi.kz за номером телефону або за номером картки і т.д.

В Україні наразі немає такого всеосяжного сервісу.

Олександр Ярославський купує PINbank

29 листопада минулого року на сайті Антимонопольного комітету України з'явилася інформація про придбання АТ «Банк Кредит Дніпро» пакету акцій АТ «Перший Інвестиційний банк» (PINbank), що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління банку.

Утім, в самому Банку Кредит Дніпро нам заявили, що поки немає остаточного узгодження. Але, як тільки воно буде – редакція Finance.ua дізнається про це однією з перших.

Банк Кредит Дніпро належить відомому харківському бізнесмену, президенту футбольного клубу «Металіст» Олександру Ярославському, що входить в топ-10 найбагатших людей України за версією Forbes.

Ярославський купив банк Кредит Дніпро в серпні 2020 року у Віктора Пінчука.

Станом на початок червня 2021 року основним акціонером «Першого Інвестиційного Банку» з часткою акцій 88,89% був президент московського футбольного клубу ЦСКА і колишній співвласник компанії VS Energy, російський бізнесмен Євген Гінер.

Невеликий за розмірами PINbank за три місяці приніс своїм акціонерам 14,4 млн грн.

Схоже, що після придбання PINbank увіллється в структуру банку Кредит Дніпро, розширивши мережу його відділень і збільшивши клієнтську базу.

Грузинський TBC Bank цікавиться Піреус Банком

В Україну планує зайти один з найбільших банків Грузії – TBC Bank. За інформацією видання Forbes, одним з потенційних об'єктів для купівлі розглядається українська «дочка» грецького Piraeus Bank.

Можлива сума угоди – 17 млн дол. Але поки що ця угода – лише потенційна і може не відбутися.

Греки вже давно розглядають варіанти продажу українського Піреус Банку в рамках стратегії скорочення своєї присутності за кордоном. Варто відзначити, що на відміну від того ж Альпарі, Піреус Банк – цілком робочий бізнес, що генерує хоч і невеликий, але прибуток.

Куплений в 2007 році за 75,3 млн доларів США Піреус Банк зараз оцінюють в межах від 12,5 до 17,4 млн доларів, що становить 0,5-0,7 капіталу банку. Але це вартість не тільки банківської ліцензії: у банку пристойний корпоративний кредитний портфель, що приносить йому більше ніж половину всіх доходів.

Російський Сбербанк намагається «посватати» кому завгодно свою українську «дочку»

Ще один банк, який довго і нудно намагаються продати, – українська «дочка» російського Сбербанку з однойменною назвою.

Через пакет санкцій, накладений на материнську структуру починаючи з 2014 року, зробити це вкрай нелегко. Вже кілька спроб продати український Сбербанк завершилися невдачею: Національний банк не погоджував пакети документів, що подавалися від потенційних покупців.

У листопаді минулого року, виконуючи рішення Верховного Суду України, російський Сбербанк змінив назву однойменної української «дочки» на «Міжнародний резервний банк». Може, з такою назвою продати банк буде простіше.