Як вигідно купити/продати ОВДП, щоб не переплачувати банку
Детально розповідаємо про варіанти, які існують
Купівля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) стає дедалі популярнішою серед українців. Насамперед через можливість отримати додатковий дохід, не оподатковуваний жодними податками. Крім того, купівля «військових» ОВДП — один із способів підтримати наші сили оборони.
До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.
Найпростіший і найзручніший спосіб купівлі військових ОВДП — через портал «Дія». Наразі у «Дії» можна придбати 13 різних випусків гривневих ОВДП, названих на честь тимчасово окупованих українських міст чи пам’ятних місць:
- «Дебальцеве»;
- «Джарилгач»;
- «Авдіївка»;
- «Бахчисарай»;
- «Керч»;
- «Вовчанськ»;
- «Лазурне»;
- «Джанкой»;
- «Євпаторія»;
- «Гурзуф»;
- «Судак»;
- «Макіївка»;
- «Сімферополь».
Придбати їх у «Дії» можна через банки (Укргазбанк, Сенс Банк) чи фірми-посередники ICU, КІHTO, Bond UA.
Інтерфейс порталу дозволяє розплатитися за ці ОВДП за допомогою картки будь-якого банку. Деякі банки дозволяють навіть придбати ОВДП за кредитні гроші, причому додаткової комісії за таку купівлю не буде.
Виведення коштів після погашення ОВДП здійснюється на віртуальну картку «єПідтримка», яку можна відкрити у багатьох українських банках. Можна мати кілька таких карток і вказати для виведення картку потрібного банку, з якої потім можна буде переказати кошти без додаткових витрат.
Недоліком цього способу придбання ОВДП є те, що таким чином можна купити лише облігації у національній валюті. До того ж у цьому випадку немає механізму дострокового продажу ОВДП (до настання терміну погашення. — Ред.), якщо клієнту терміново знадобляться кошти.
Якщо переліку наявних у «Дії» ОВДП недостатньо, а також коли виникає бажання придбати валютні ОВДП, можна зробити це через ПриватБанк або через Сенс Банк.
Для придбання валютних ОВДП знадобляться кошти у валюті, у якій номіновані облігації. Це означає, що для купівлі ОВДП у доларах США потрібно буде відкрити валютну картку у доларах та поповнити її валютою через касу банку.
З листопада 2024 року з метою розширення кола клієнтів ПриватБанк значно спростив умови придбання ОВДП через веб-версію порталу Приват24. Зокрема, банк прибрав усі додаткові комісії, зробивши процедуру так само безкоштовною, як і на порталі «Дія».
До того ж саме в Приват24 наразі клієнтам пропонується найбільший перелік гривневих та валютних ОВДП, що відрізняються прибутковістю та строком погашення:
На даний момент у Приват24 клієнти можуть придбати 15 випусків ОВДП у гривні, 6 випусків у доларах США та 3 у євро.
Крім того, у Приват24 клієнти можуть не тільки купити ОВДП, а й продати папери зі свого портфеля, що дозволяє оперативно отримати кошти, якщо вони терміново знадобляться. Наприклад, для оплати лікування.
Так само можна купити гривневі та валютні ОВДП безпосередньо в мобільному додатку Sense SuperApp від Сенс Банк. Вибір гривневих ОВДП тут навіть більший, ніж у ПриватБанку, а ось валютних лише 3 випуски: два у доларах США та один у євро.
Як і у випадку з ПриватБанком, Сенс Банк не тільки продає, а й купує ОВДП у своїх клієнтів. Причому можна продати не тільки ті ОВДП, що були куплені у додатку Sense SuperApp, а й військові облігації, придбані на порталі «Дія» через Sense Bank. Це дозволяє гнучкіше розпоряджатися коштами від інвестування.
Поповнити картки ПриватБанку та СенсБанк для купівлі ОВДП можна без комісії (у ПриватБанку для цього краще використовувати картку «Універсальна» у потрібній валюті або інтернет-картку). Гривню можна покласти на картку через термінал, а ось валюту доведеться вносити через касу у відділенні банку.
Після погашення ОВДП клієнт має два варіанти: або реінвестувати отримані кошти в нові облігації, або вивести їх з банку. Якщо ОВДП придбано через «Дію», можна вибрати, на картку «єПідтримка» якого банку краще виводити.
Оптимальним буде виведення на картки monobank, ПУМБ чи УкрСиббанку. Перші два дозволяють відправити кошти без комісії на будь-який інший банк через P2P (переказ із картки на картку. — Ред.), а з Укрсиббанку можна без комісії відправити кошти за допомогою платежу за реквізитами.
Якщо йдеться про валютні ОВДП, то кошти виводяться лише на картку банку, в якому вони були придбані.
Якщо облігації купувалися в ПриватБанку, то логічно виводити кошти на Картку для виплат, з якої можна зняти кошти без комісії в банкоматі (для гривні) або касі банку (для валюти).
Якщо облігації купувалися в Сенс Банк, варто пам’ятати, що лише два зняття на місяць банк дозволяє проводити без комісії. Тому великі суми у валюті швидко зняти не вийде, і це варто враховувати.