Тисяча Зеленського: навіщо це потрібно і до чого призведе
Розповідаємо про те, що це взагалі за рішення
25 жовтня у вечірньому зверненні до українців Президент України Володимир Зеленський анонсував нову програму підтримки. За його словами, кожному українцю — і дорослому, і дитині — буде виплачено 1 тис. гривень, які можна буде витратити на оплату комунальних послуг, ліки, транспорт, книги, культурні заходи. Також отримані гроші можна буде задонатити на ЗСУ.
Це не перша «тисяча Зеленського», як уже встигли охрестити цю програму в народі. У листопаді 2021 року, з метою стимулювати населення щепитися від коронавірусу COVID-2019, українцям уже було виплачено по 1 тис. грн. Для цього використовувалася картка «єПідтримка», і зараховані на неї кошти також можна було витратити на обмежений перелік цілей.
Як заявив перший заступник міністра економіки Олексій Соболєв, нові кошти з бюджету для реалізації цієї програми не виділятимуться. Держава використовуватиме гроші, виділені раніше на інші програми підтримки, які не встигають освоїти у 2024 році.
Буде задіяно кошти від фінансової допомоги з-за кордону на соціальну сферу в Україні.
Саме тому, що ці кошти надійшли в Україну з конкретним «цільовим призначенням», їх не можна витратити, наприклад, на оборону.
Кількість виплачених грошей залежатиме від того, скільки українців вирішать взяти участь у цій програмі. За приблизними підрахунками, знадобиться близько 30 млрд грн.
Тисячу гривень у рамках програми допомоги, анонсованої Президентом, українцям планують виплачувати на картку «Національного кешбеку», яка зараз використовується у рамках програми «Зроблено в Україні» для популяризації споживання українських товарів.
Таку картку можна відкрити у всіх провідних українських банках:
- ПриватБанк;
- Ощадбанк;
- monobank;
- ПУМБ;
- Укрсиббанк;
- Укргазбанк;
- Банк Кредит Дніпро;
- Абанк;
- Сенс Банк;
- Глобус;
- Акордбанк.
Картку можна відкрити як у мобільному додатку кожного з перерахованих вище банків, так і безпосередньо через портал «Дія», обравши один із банків.
Гроші мають надійти на картку вже у грудні, і витратити їх необхідно протягом трьох зимових місяців.
Минуло дуже мало часу після оприлюднення цієї ініціативи, але перші реакції вже є. Заступник голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі назвав її буквально «ідіотським популізмом».
До речі, Железняк звернув увагу, що з’явилася ця ідея у день, коли міністри фінансів країн G7 у Вашингтоні ухвалили рішення про виділення Україні 50 млрд доларів.
Виникає безліч запитань. Наприклад, чому гроші вирішили роздати всім, а не лише тим, хто найбільше їх потребує? Чи чому так збіглося, що ідея роздати гроші народилася одразу після серії корупційних скандалів із головами МСЕК та прокурорами-«інвалідами»?
Дуже хочеться вірити, що для реалізації цього кроку не доведеться додатково вмикати «друкарський верстат». Інакше це призведе лише до зростання цін та ще більшого падіння рівня життя простих українців.