Біткоїн vs золото: який актив є перспективнішим
Розповідаємо, в що краще інвестувати
Вірний вибір активу в умовах сучасної економіки критичний з кількох причин. Зрозуміло, що економічне середовище змінюється щороку, що на це впливають і глобальні тренди, і технологічні досягнення, і фінансові кризи, і політичні події.
Варто обирати активи, відповідно до очікувань та поточних реалій, а ще розумітися в ефективному управлінні ризиками, в особливостях досягнення фінансових цілей.
Лише в такому випадку актив (або сукупність декількох) зможе забезпечити:
Захист від інфляції
Часто сучасна економіка стикається з інфляційними процесами. Але біткоїн та золото можуть слугувати захистом від них. Чому? Бо їхня вартість в періоди високої інфляції має тенденцію зростати.
Тож, щоб зберегти купівельну спроможність капіталу, слід просто здійснити вибір такого активу, який ефективно захистить від знецінення грошей.
Мінімізацію ризиків
У кожного активу є свої ризики. Ними можуть бути:
- ринкова волатильність;
- кредитні ризики;
- валютні ризики;
- політичні ризики.
В умовах невизначеності, як, наприклад, економічні кризи світових масштабів, геополітична напруженість, нестабільність фінансових ринків, вибір правильного інвестиційного активу допомагає мінімізувати втрати.
Якщо золото вважається безпечним активом, а з біткоїном, хоч і за умови підвищеного ризику, можна говорити про високе потенційне зростання, то краще обирати добре збалансований портфель з різними активами. Так стабільність буде вища, ризики менші.
Диверсифікацію портфеля
Ключовим або одним з ключових принципів вигідного інвестування є диверсифікація. Важливо в умовах нестабільності розподілити інвестиції між активами різних класів, щоб не дуже залежати від коливань ринку.
Інвестиції в золото, криптовалюти, акції, облігації та інші інструменти суттєво знижують волатильність усього портфеля, забезпечуючи стабільність доходів.
Адаптацію до технологічних та економічних змін
У часи розвитку сучасної економіки, старі економічні та технологічні зміни застарівають. Тож, з’являються нові форми активів, як, наприклад, криптовалюти, що можуть запропонувати високий прибуток, якщо вірно оцінити їхній потенціал.
Так, біткоїн цікавим може бути тим, хто вірить у децентралізовані системи, у технологічні інновації. Правильний вибір активів та розуміння в нових тенденціях може принести значний прибуток.
Врахування глобальних тенденцій економіки
Золото, криптовалюти та загалом фінансові ринки й активи залежать від змін, що відбуваються у світовій економіці. Йдеться, перш за все, про відсоткові ставки центробанків, про політику регулювання, про податкову політику.
Так, під час зростання відсоткових ставок за банківськими депозитами, по облігаціях золото очікувано стає менш привабливим, бо прибутковість від облігацій та депозитів стає вищою. Паралельно криптовалюти під час обмеження ліквідності, за жорсткої фінансової політики можуть отримати нові імпульси для зростання. Чому? Бо інвестори шукатимуть нових альтернативних способів зберегти капітал.
Зростання капіталовкладень
Вірний вибір активів призводить до значного зростання капіталу. ВТС та інші криптовалюти за останнє десятиріччя показали просто феноменальні темпи зростання.
Інші ресурси, як-то акції технологічних компаній та золото більш стабільні.
Власний інвестиційний портфель треба наповнювати, обираючи правильні активи відповідно до довгострокових економічних тенденцій. Так вийде значно збільшити вартість власного портфеля.
Реалізація довгострокових фінансових цілей
Створення активу має відбуватися відповідно до фінансових цілей. Це може бути й накопичення на пенсію, й придбання бажаної нерухомості, й створення фонду для освіти дітей тощо.
Деякі активи краще підходять для довгострокового зростання, інші — для захисту капіталу, а треті — для короткострокових спекуляцій. Розуміння того, як кожен актив вписується у вашу стратегію, допомагає досягти бажаних цілей.
Економічна нестабільність та кризи
В часи криз (нестабільностей в фінансовому секторі, глобальних рецесій, локальних економічних спадів) важливо мати такі активи, які б справлялися б з суттєвим зовнішніми «шоками», із сильними ринковими коливаннями.
Традиційно, як захист в кризові часи використовується золото. Біткоїн же, хоча і є більш волатильним, може виступати альтернативою в цифровому просторі.
Цифровізація та технологічна революція
Світ стає все більш цифровим, і, звичайно, це впливає на фінансові ринки. Завдяки розвитку криптовалют та блокчейн-технологій з’являється нова форма інвестицій, яка пропонує суттєво вищі прибутковості. Інвестори, які розуміються в технологічних тенденціях, які вміють працювати з новими цифровими активами, завжди будуть попереду ринку.
Тож, вірний вибір активу в умовах сучасної економіки важливий лише для захисту капіталу, а й для набуття можливостей отримувати бажану прибутковість. Важливо враховувати, як довгострокові тренди (наприклад, інфляція, розвиток нових технологій), так і короткострокові ринкові умови (наприклад, цикли економічного зростання і спаду, зміни в політиці центральних банків). Визначення оптимальної стратегії та вибір відповідних активів залежить від індивідуальних цілей, толерантності до ризику і бажання адаптуватися до мінливого фінансового світу.
Розглядати питання перспективності золота та біткоїна варто з врахуванням низки чинників. Першочергово, ними є довгостроковість тенденцій, ринкові умови, цілі інвестора і ступінь ризику, до якого він готовий. Тож, розберемо докладно з різних поглядів.
Довідка
Історична перспектива та еволюція золота і біткоїна
Тисячоліттями саме золото використовувалося як хедж проти інфляції та фінансових криз. Воно зберігає свою вартість протягом довгих періодів, тому вважається безпечним активом.
А ще в кризові моменти, в часи економічної нестабільності (як, наприклад, під час пандемій чи війн) золото традиційно демонструє зростання. Чому? Бо інвестори в такі періоди більше прагнуть уникати ризиків та вкладаються в стабільні, перевірені активи.
Якщо говорити про консервативних інвесторів, вони надають перевагу золоту. Воно, в порівнянні з ВТС менш волатильне.
Беззаперечно, це чудовий варіант для захисту капіталу. Якщо ж зацікавлені не в збереженні, а ще й в прибутковості, можна до портфеля додати акції та облігації, щоб мати з них відсотки та дивіденди.
Біткоїн. Для нього характерні, як швидке зростання, так і непередбачуване падіння на значні відсотки. Тобто, для інвесторів цей варіант інвестування створює не лише можливості для прибутку, а й значні ризики.
Водночас слід визнати довгостроковий потенціал ВТС. Криптовалюта ця багато ким розглядається як «цифрове золото». ВТС також може виконувати роль захисту від інфляції, просто на основі цифрових та технологічних рішень.
Для тих, хто зацікавлений в активах нового покоління, ВТС є дуже привабливим. Але…
Попри активний розвиток ВТС, лишаються питання стосовно його регулювання. Багато країн розробляють закони стосовно регулювання криптовалют. Деякі вже ухвалили їх. Звичайно, все це впливає на перспективу ВТС в майбутньому.
Слід розуміти, що біткоїн, на відміну від золота, є технологічним активом. Його майбутнє пов’язане з розвитком технологій блокчейну, з можливістю використання ВТС в різних сферах, з підвищенням інтересу з боку великих фінансових гравців. Для зручності порівняймо ВТС та золото у таблиці.
Безумовно, кожен з цих активів має власну нішу. Золото може стати «безпечною гаванню» на випадок непередбачуваних криз, а біткоїн — високоприбутковим, хоча й ризиковим інструментом для тих, хто впевнений у майбутньому цифрових технологій та криптовалюти.
Нещодавно криптоаналітик Мегсa в публікації на X поділився власним аналізом ВТС. Він припустив, що на провідну криптовалюту чекає зростання цін. Прогноз свій він робив за допомоги технічного індикатора «Moving Average Convergence Divergence» (MACD).
На графіку в пості трейдера чітко відображене, як ВТС «пережив» бичачий перетин нижче нульової лінії. Причому, відбувається це вже вдруге. Згідно з припущеннями Мегса, якщо тенденції будуть збережені, є вірогідність, що вартість монети може збільшитися до середини 2025 року й до 200 тис. доларів.
Утім, це не гарантовано. Просто за словами аналітика, індикатор свідчить про зміну довгострокового тренду. Тож напередодні реального стрибка вартості цілком можливі й суттєві «коливання» в ціні.
Фахівці криптовалютної платформи CoinCodex вважають, що ВТС може й просто найближчим часом піднятися вище 100 тис. доларів. Аналітики вважають, що поточні прогнози вартості біткоїна є бичачими.
Згідно з графіком від компанії TradingShot, опублікованим на TradingView нещодавно, ціна цифрового активу має всі шанси перетнути межу в 100 тис. доларів до кінця поточного року. Аналітики компанії припускають, що розглянута закономірність є відображенням історичного контексту від 2014 року.
Таким чином, біткоїн стабільно на сучасному фінансовому ринку лишається одним з найцікавіших активів для інвесторів. Світові ентузіасти вважають, що ще більшу цінність актив в майбутньому матиме через обмеженість та рідкісність.
Зрозуміло, що прогнози більшості сучасних аналітиків можуть коливатися внаслідок впливу фундаментальних та технічних факторів, але беззаперечна більшість представників сфери цифрових активів: СЕО, аналітики, звичайні користувачі налаштовані до ВТС цілком оптимістично.
Після обрання Дональда Трампа президентом США криптовалютний ринок охопила справжня ейфорія. Протягом першого ж тижня після перемоги республіканця на виборах ВТС побив рекорд власної вартості. Ціна його збільшилась зросла на 33% (від 67,8 тис. до 90 тис. доларів). Водночас на піку вона сягнула позначки в 93 700 доларів.
Минулого тижня Bitcoin обійшов за ринковою капіталізацією компанію Meta та став 9-м за величиною активом у світі.
Зростають й інші криптовалюти. А все через перемогу Трампа. Його передвиборча програма та загалом риторика крипторинку, беззаперечно, сприяють.
Від обраного президента США вже була офіційна обіцянка стосовно здійснення потрібного дерегулювання криптовалютної галузі, створення з ВТС держрезерву та виведення Америки у звання «криптовалютної столиці світу». Тому його повернення до Білого дому й сприймається інвесторами так позитивно. Дійсно, вартість ВТС збільшувалась впродовж року стабільно. Але перемога Трампа все ж стала ключовою в цьому.
Разом з тим Трамп колись критикував цифрові активи. Так 2018 року він вимагав від свого міністра фінансів (посаду обіймав Стівен Мнучин) «покінчити з ВТС». Казав, що це не більше, ніж скам, що вартість його просто «взяли зі стелі».
Утім, поступово Трамп та криптоінвестори почали «зближатися». Після поразки 2020 року його команда навіть серію колекційних NFT карток випустила. А потім це повторили кілька разів поспіль.
В поточному 2024 році всі найзначніші покупці криптовалют були запрошені на вечерю з ним. Впродовж цього заходу Трамп активно протиставляв себе «противникам цифрових активів», тобто демократам. А ще казав, що Джо Байден й гадки про криптовалюти не має, наголошуючи, що «якщо ви підтримуєте криптовалюту, краще проголосувати за Трампа».
Перед виборами Трамп щедро роздавав обіцянки. Наприклад, на липневій криптовалютній конференції Bitcoin 2024 він пропонував сформувати стратегічний запас біткоїна, використовуючи конфісковані державою криптовалюти. За планом це має знизити волатильність BTC і залучити на ринок ще більше інституційних інвесторів. Зараз уряд США зберігає близько 208 тис. біткоїнів (19 млрд доларів).
Будь-які кроки та ініціативи стосовно створення CBDC (державної цифрової валюти. — Ред.) Трамп пообіцяв зупинити. Він вважає, що це загроза фінансовій конфіденційності громадян. А ще він повідомив про бажання підтримувати майнерів Америки, бо хоче, щоб решту обсягу біткоїна видобували саме в США. Стосовно цього політик заявив: «Якщо криптовалюта визначатиме майбутнє, я хочу, щоб її добували, майнили й „виробляли“ у США».
Це все дуже добре, але особливо ентузіазму інвесторів сприяла обіцянка Трампа звільнити Гері Генслера, голову Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC). Причина в жорсткому підході до регулювання криптовалют. Глава SEC давно в ієрархії американської влади вважається головним противником криптовалют.
Чи будуть реалізовані плани Трампа, невідомо, але криптовалютний ринок, судячи з всього, в це вірить. До речі, президентську кампанію фінансували представники криптоіндустрії. Відомо, наприклад, що засновники біржі Gemini брати Кемерон і Тайлер Вінклвоси, а також співзасновниця однієї зі значних американських криптобірж Джесі Пауел зробили республіканцю пожертву в сумі не менш як 25 млн доларів.
До цього криптоіндустрія допомагала в перемозі партії Трампа під час боротьби за місця в палаті представників та Сенаті. Тоді відповідному політичному комітету була зроблена пожертва в сумі понад 200 млн доларів. Не забуваємо й про найбагатшу людину світу — Ілона Маска. Саме він активно підтримує Dogecoin. Цей мем-коїн здатен істотно змінюватися щойно мільярдер його згадає десь на конференції, в соцмережах тощо.
До речі, саме ця монета зросла на 20% після того, як стало відомо, що Трамп створив комітет з абревіатурою D.O.G.E (Department of Government Efficiency), куди й увійшов Маск. Загалом, Dogecoin показав зростання на цілих 153% післявиборного ралі. Наразі вона коштує 0,36 долара, хоча на піку її вартість була 0,43 долара за ринкової капіталізації в майже 53 млрд доларів.
Чого саме чекати від обіцянок Трампа та його уряду відносно криптовалют, поки що розглядати немає сенсу. Спостерігатимемо… Наразі ВТС в «сірій зоні» регулювання. І коли (зауважимо, не якщо, а саме коли. — Авт.) ця криптовалюта стане передбачуваною у правовому полі, всі ті «гравці», що зараз побоюються робити вкладення в неї, нарешті це зроблять. Ось від того моменту всі сучасні здивування та захоплення стосовно розвитку ВТС зміняться кардинально. Загалом все стосовно криптовалют зміниться кардинально. Зокрема й суми дивідендів.