Історичне збільшення податків для населення: що зміниться для українців
Та що саме змінили під час голосування
1. Підвищення з дня набрання чинності законом ставки військового збору з 1,5 до 5% для найманих працівників.
Для військовослужбовців ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР МО, Нацгвардії, прикордонників, управління державної охорони та державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації ставку військового збору залишили на рівні 1,5%. Ті, хто виконує бойові завдання, як і раніше, звільняються від сплати військового збору.
2. З 1 жовтня 2024 року запроваджується військовий збір для всіх фізичних осіб-підприємців (ФОП) І, ІІ та ІV груп у розмірі 10% від розміру однієї мінімальної зарплати (~800 грн щомісяця).
3. З 1 жовтня 2024 року запроваджується військовий збір у розмірі 1% від доходу для всіх ФОП та юридичних осіб ІІІ групи єдиного податку.
4. Повернення до щомісячної замість квартальної об’єднаної звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), військового збору (ВС) та єдиного страхового внеску (ЄСВ) з 1 січня 2025 року.
5. Збільшення ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік.
6. Збільшення ставки податку на прибуток для фінансових установ (крім страховиків) із 2025 року.
7. Введення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (якщо власник — юрособа) та податок на доходи фізосіб (якщо власник — фізособа) для кожної АЗС у розмірі від 30 до 60 тисяч грн.
8. Прив’язка авансових внесків з податку на прибуток для обмінників у євро.
Тепер щоквартальний авансовий платіж за кожний обмінний пункт становитиме:
- еквівалент 700 євро для Києва;
- еквівалент 600 євро — для міста з населенням понад 50 тис. осіб;
- еквівалент 200 євро — для інших населених пунктів.
Це збільшення приблизно в 1,5 рази більше, ніж чинні податки для обмінних пунктів.
9. Збільшення на 14% мінімального податкового зобов’язання для сільськогосподарських земель та встановлення мінімальної суми такого зобов’язання за 1 га (1 400 грн для ріллі).
10. Втрата спрощеної системи оподаткування для IV групи, якщо борг за мінімальним податковим зобов’язанням більше 2 кварталів.
11. Підвищення ставки рентної плати на видобуток щебеню, піску та каоліну.
12. Збільшення мінімальних роздрібних цін на вина та виноробну продукцію (коньяки та вермути) на 50%.
13. Звільнення від оподаткування коштів, нарахованих за програмою «Національний кешбек».
14. Звільнення від ПДФО іноземної допомоги, яку отримують громадяни в інших країнах за тимчасовим захистом (за 2022, 2023 та наступні роки до кінця воєнного стану).
Як повідомив у своєму телеграм-каналі народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансової, податкової та митної політики Ярослав Железняк, у сесійній залі було прийнято поправки № 563 та 580, які фактично скасовують статус податкового агента для нотаріуса при завіренні ним договорів купівлі-продажу (міни) між фізособами. А також поправка № 1149 про те, щоб залишити 1,5% військового збору для військових (у початковому варіанті пропонувалося встановити 5% військового збору для всіх, включаючи військових).
Водночас, не набрала голосів правка № 988 (врахована Комітетом). Вона включала всі правки, зроблені Комітетом, і була викладена на 10 сторінках формату А4.
Що сталося через те, що поправку № 988 не було проголосовано?
1. Військовий збір для всіх, крім ФОП на спрощеній системі оподаткування, піднімається з дня набрання чинності законом, а не з 1 жовтня. Щоправда, постає питання, як його тепер рахувати з середини місяця.
2. Військовий збір для ФОП-«спрощенців» все одно з 1 жовтня.
3. Жодних переносів військового збору на 1 січня немає ні для кого.
4. Е-резиденти теж потрапляють під військовий збір (це була правка самого Железняка, яку чомусь не врахували окремо).
5. Випали всі юридичні правки.
6. Винятки для ФОП, які перебувають на окупованих територіях, не прийнято. Водночас, за словами Железняка, є один позитивний момент: фактично оподаткування «заднім числом» не буде для більшості платників.