Електронне резидентство (uResidency) в Україні: для кого це і як може допомогти
Детально розповідаємо все про нову програму
Зокрема, завдяки такій програмі підприємцям з інших країн уже не потрібно самостійно приїжджати до України, всі послуги доступні в Інтернеті.
Запущено спеціальний сайт https://e-resident.diia.gov.ua/, який пояснює всі основні положення та допомагає зробити перші кроки на шляху становлення е-резидента.
Ось як це пояснюють на сайті: «uResidency — це особливий статус, наданий урядом України. Він надає іноземним фрілансерам, які працюють у сфері ІТ та інших творчих галузях, можливість виділитися серед інших та вести незалежний від розташування бізнес в Україні.
Все починається з отримання статусу електронного резидента, після чого людина може вибирати свій шлях: чи то просте співробітництво з українськими компаніями, пошук і збір клієнтів з усього світу, чи просто використання ЕЦП для віддаленого підписання документів".
Україна, запроваджуючи е-резидентство, використовує передовий досвід інших країн. Першою країною, яка це запровадила, стала Естонія, яка запустила е-резидентство ще в грудні 2014 року.
Проект uResidency реалізується за підтримки Європейського Союзу в рамках проектів EU4DigitalUA та DT4UA, що впроваджуються Академією електронного управління Естонії та Міжнародним та ібероамериканським фондом адміністративної та державної політики (FIIAPP).
Е-резиденти можуть управляти своїми компаніями повністю дистанційно. Відповідно, вони не мають витрат на поїздки, які зазвичай необхідні при веденні бізнесу за кордоном. Також суттєва економія буде на оренді офісу.
Е-резидентам не потрібно наймати місцевих директорів чи представників, а податкову декларацію можна подати онлайн.
Якщо е-резидент переміщається з однієї країни до іншої — йому не потрібно реєструвати нову місцеву організацію.
Е-резиденти зможуть зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП).
Податки для е-резидентів — 5% від суми на доходи до 180 тис. євро. При цьому податковим агентом виступатиме банк.
Вже сьогодні оформити е-резидентство можуть громадяни Індії, Пакистану, Таїланду та Словенії. Список країн, громадяни яких можуть приєднатися до цієї програми, постійно розширюватиметься.
Отримати е-резидентство можуть фахівці з розробки програмного забезпечення, геймінгу, освітніх технологій, медіа, креативної економіки, маркетингу, перекладу, веб-дизайну, продажу, права, управління проектами, комунікацій тощо.
Як заявив на технологічній конференції IT Арена міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, у перший рік роботи програми очікується залучити до 1 тис. іноземців. Вони, за підрахунками Мінцифри, генеруватимуть додатковий 1 млн. доларів на рік для українського бюджету.
На сайті https://e-resident.diia.gov.ua/ викладено послідовність дій:
- Залишити заявку на сайті або в мобільному додатку.
- Дочекатися розгляду заявки.
- Відвідати консульство України у своїй країні для завершення процедури.
- Отримати особистий електронний підпис, налагодити свій бізнес та відкрити онлайн банківський рахунок.
Першим українським банком, який приєднався до програми uResidency, став найбільший державний ПриватБанк. Підприємці з-за кордону тепер можуть відкрити у ПриватБанку спеціальний рахунок та вести бізнес через вебпортал «Приват24 для бізнесу». При цьому бухгалтер не потрібен: замість е-резидентів автоматично заповнювати бухгалтерські документи буде ПриватБанк як податковий агент.
Як стверджують представники банку, е-резидентам відкрити рахунок у ПриватБанку буде так само легко, як і українському ФОП. А можливості «Приват24 для бізнесу» дозволять масштабувати сучасні клієнтоорієнтовані цифрові банківські послуги на іноземні ринки.
Автори та учасники програми електронного резидентства впевнені, що з uResidency Україна стане привабливим місцем для ведення іноземного малого бізнесу. Ми всі теж дуже хочемо у це вірити.