0 800 307 555
0 800 307 555

13 способів переказати гроші з Польщі в Україну

Чим швидший переказ – тим він дорожчий

Згідно з даними польської дослідницької компанії Selectivv в Польщі мешкає близько 1,3 млн українців. Хтось працює в сусідній країні наїздами і часто повертається на батьківщину. Вони привозять гроші своїм сім'ям самі. Тим же, хто працює там постійно, доводиться думати, як переказувати їх рідним дистанційно. Ми розповімо, як це зробити.
Зміст

Альфа-Банк

Сервіс міжнародних переказів з картки на картку від Альфа-Банк Україна називається Альфа-переказ. З його допомогою можна відправляти гроші в Україну з 51 країни, а з України – на картки банків 97 держав. Переказ в Україну з-за кордону доступний для власників карток будь-яких українських банків. А ось щоб перевести гроші на карту за кордон, потрібно бути клієнтом Альфа-Банку.

Відправнику досить вказати номер картки в Україні, а також мінімум додаткової інформації про себе і одержувача: ПІБ і адресу. Зручний калькулятор автоматично розрахує комісію за переказ – її розмір становить 2% (мінімум 2 євро, при перекладі з України – мінімум 50 грн / 2 долари / 2 євро). Також відправник може скористатися послугою відправлення СМС одержувачу з повідомленням про перерахування грошей.

Альфа-переказ працює цілодобово і з картками обох платіжних систем – VISA і Mastercard за єдиним тарифом, на відміну від інших банків. Сервіс доступний на сайті банку, а також в мобільному додатку Alfa-Mobile Ukraine.

Відзначимо, що з 8 по 20 липня Альф-Банк також проводить спільну акцію з сервісом грошових переказів Spoko. При переказі суми до 2000 злотих комісія складе всього 5,99 злотих. Стандартний тариф становить 2% від суми переказу (мінімум 7 злотих).

Знайомий з карткою ПриватБанку

Цей варіант для тих, хто в Польщі не перший день і вже обзавівся там знайомствами. Картку ПриватБанку має майже кожен українець. І ті, хто виїжджає за кордон – не виняток. Якщо серед знайомих співвітчизників знайдеться той, у кого є і картка польського банку, і приватівська, то з ним можна домовитися про «переказ». Його польську картку можна поповнити злотими, а він натомість перекаже гривні на зазначену картку ПриватБанку за взаємно обумовленим курсом. Плюс такого способу в тому, що він безкоштовний. Але головний його недолік в тому, що знайти в сусідній країні знайомого з приватівською карткою, на якій до того ж буде потрібна сума в гривнях, вдасться не всім.

Profee

Profee — це сервіс грошових переказів з картки на картку в Європі. Він також підійде українцям, які тимчасово або постійно проживають у Європі і бажають відправити гроші додому. Перекази здійснюються онлайн з практично миттєвим зарахуванням на картку одержувача (в окремих випадках очікування може становити кілька хвилин). Відправляти можна євро та злоті, а зарахування відбувається у євро чи гривнях.

Крім швидкості роботи, одна з головних переваг сервісу — відсутність будь-яких обмежень щодо банків та платіжних систем. Гроші можна цілодобово відправляти з картки будь-якого європейського банку на картку будь-якого українського банку (як Visa, так і MasterCard).

Просто зареєструвавшись у сервісі, можна виконувати перекази на суму до 150 євро на місяць (в еквіваленті). Якщо підтвердити особу та місце проживання, то ліміт збільшиться до 15 000 євро на рік. А підтвердивши джерело доходу, за рік можна буде переказувати до 100 000 євро.

Сервіс працює на підставі ліцензії Інституту електронних грошей, виданої Центральним банком Кіпру, а всі дані користувачів зберігаються у зашифрованому вигляді згідно з вищими міжнародними стандартами PCI DSS.

TransferGo

TransferGo – проста у використанні міжнародна платіжна система. По суті в її основі лежить описаний вище принцип «знайомого з карткою ПриватБанку», в ролі якого виступає сама система. З тією лише різницею, що на рахунку цього «знайомого» завжди знайдеться потрібна сума в гривнях.

Працює це так. Після нескладної реєстрації потрібно заповнити дані про переказ: суму в злотих, ступінь терміновості (мінімальний час очікування 30-40 хв), останні чотири цифри номера української картки ПриватБанку, прив'язаний до неї мобільний телефон і мета переказу (наприклад, заощадження). Після цього система видасть номер польського банківського рахунку, на який потрібно переказати злоті зі своєї польської картки. Отримавши злоті, система переказує гривні одержувачу зі свого приватівського рахунку в гривнях. Тобто фактично гроші через кордон не ходять, а просто передається платіжне доручення.

Безкоштовний переказ йде три робочі дні. Якщо потрібно швидше – доведеться платити. Переказ «на завтра» буде коштувати 4,99 злотих (33 гривні), «на зараз» (буде доступний одержувачу через 30-40 хвилин) – 14,99 злотих (99 гривень).

В системі діє реферальна програма. Можна запросити друга і отримати разом з ним по 10 фунтів в еквіваленті після того, як сума його переказів досягне 50 фунтів.

Ідея Банк

У 2017 році Ідея Банк запустив спільний проект з польським Getin Bank. В його рамках українці, що живуть або працюють в Польщі, можуть переказувати гроші родичам на батьківщину. Відбувається це так. Відправник відкриває в Getin Bank рахунок «Прості Засади» (зарплатний або поточний), поповнює його в Польщі злотими і за допомогою інтернет-банку відправляє їх в Україну – на карту «Card Blanche Transfer», яку одержувач оформляє в Ідея Банку. Це може бути як карта самого відправника, так і будь-якого іншого клієнта банку. Її відкриття обійдеться всього в 50 гривень, а обслуговування – безкоштовно, якщо в місяць здійснювати хоча б одну платіжну операцію (інакше буде списано 10 грн/міс).

За конвертацію злотого в гривню і зарахування грошей на карту Ідея Банк плату не бере. Курс конвертації більш вигідний, ніж обмін в касах банку. А самі переклади – безкоштовні (до кінця 2019 року). Відправлені гроші доступні на карті вже на наступний день. Комісія за зняття готівки в Україні – 1% від суми.

Paysend

Особливість сервісу Paysend в тому, що комісія завжди постійна і не залежить від суми переказу. Переаз із Польщі (або будь-якої іншої країни ЄС) в Україну на картку або банківський рахунок коштує 1,5 євро. Зарахування протягом декількох хвилин після відправлення.

За умовами реферальної програми новим користувачам можна дарувати запрошувальні коди, які дозволять їм повернути комісію за переказ на бонусний рахунок. У свою чергу користувач, який подарував код, буде отримувати по 1,5 євро за кожен з їхніх перших 12 переказів, зроблених протягом року з моменту реєстрації в системі. Бонуси від 5 євро можна виводити на банківську картку.

monobank

У березні 2019 року співзасновник monobank Дмитро Дубілет оголосив, що на картки mono можна отримувати платежі через європейську систему SEPA, яка швидша і дешевша, ніж SWIFT. На практиці це означає, що власнику польської картки потрібно зробити міжнародний валютний переказ на номер рахунку в форматі IBAN. Комісія за переказ 100 євро (переказати можна тільки європейську валюту) складе близько 5 злотих (в залежності від банку) плюс ще приблизно на 0,5% зменшиться сума на рахунку отримувача – стільки беруть банки-посередники, які здійснюють переказ. Але monobank бере ці витрати на себе, компенсуючи їх у вигляді кешбеку. На переказ піде, як мінімум, один робочий день.

Spoko

Польський сервіс переказів Spoko дозволяє відправляти гроші з 28 країн. Відправляти можна в місцевій валюті з будь-якої банківської картки Європи і Великобританії. Отримати – на банківський рахунок, картку або мобільний телефон в 15 країнах. Серед них Україна, Білорусь, Росія, Грузія, Казахстан, Індія, Бразилія, Філіппіни та інші. При бажанні можна забрати гроші готівкою в відділеннях сервісу. Є зручний мобільний додаток, яке спрощує процес переказів і дозволяє робити їх цілодобово. Комісія – 2% (мінімум 7 злотих).

Але, якщо скористатися акцією, яку Spoko проводить з Альфа-Банком, то переказ може бути особливо вигідним. Ще раз про її суть: при переказі в Україну суми до 2000 злотих діє фіксована комісія – 5,99 злотих. Це означає, що якщо відправляти, наприклад 1500 злотих, то економія на комісії складе 24 злотих (30-5,99), що, погодьтеся, дуже приємно. Знижка діє з 8 по 20 липня.

TransferWise

Система TransferWise робить ставку на усереднений валютний курс і подає його як найчесніший. В цілому він майже не відрізняється від курсу систем-конкурентів. Зате комісія за миттєвий переказ (в TransferWise можливий тільки такий) досить відчутна. Який саме відсоток від суми система бере за послуги, на сайті не вказано. Але на ньому є калькулятор, і судячи з цифр, вона становить приблизно 2,5-2,2%, якщо оплачувати її банківською карткою, і 2-2,2% – якщо банківським переказом.

Western Union

Якщо гроші потрібно отримати/відправити тут і зараз, то на перший план виходить добре відома в Україні, Польщі та й по всьому світу система миттєвих міжнародних переказів Western Union. Отримати/відправити гроші можна як в численних відділеннях різних банків, так і онлайн з банківського рахунку або картки. Гроші будуть у розпорядженні одержувача буквально через 15 хвилин.

Але за швидкість і зручність доведеться доплатити. По-перше, система конвертує злоті в долари США за власним курсом, на момент підготовки матеріалу він склав 3,89 злотих за $1 при курсі NBP – 3,79 злотих. Плюс 2% доведеться сплатити за сам переказ в розмірі 1000 злотих. Якщо сума онлайн-переказів перевищить еквівалент близько 1000 євро, доведеться документально підтверджувати особу. Тоді ліміт збільшиться в кілька разів.

MoneyGram

Найближчим конкурентом WU в сегменті миттєвих глобальних грошових переказів є MoneyGram. Система дозволяє відправляти і отримувати готівку у відділеннях банків. Через MoneyGram можна відправити в Україну долари, євро і гривні. У порівнянні з WU курс на прикладі долара трохи вигідніший – 3,87 злотих, але вартість переказу в 5% за 1000 злотих нівелює цю перевагу.

Alior Bank

В кінці 2018 року Приватбанк спільно з польським Alior Bank оголосили про запуск SWIFT-переказів з Польщі в Україну. Такий переказ можливий тільки в євро або доларах США. Комісія за пересилку американської валюти складе $3 незалежно від суми. Валюту для операції можна купити за злоті тільки в системі Alior Bank. Його мінус у тому, що для здійснення такого переказу спочатку доведеться відвідати банк і документально підтвердити статус легального перебування на території Польщі.

SWIFT

Міжнародна банківська система SWIFT – перевірений спосіб пересилання грошей, який працює майже у всіх країнах. Підходить для переказів насамперед великих сум – від $1000. Банки, які їх проводять, беруть від 0,2% до 1,5% комісії. Але у кожного є мінімальна сума, яку доведеться заплатити за послуги в будь-якому випадку. Залежно від банку, вона може бути від $5 до $50.

Наприклад, популярний в Польщі mBank дозволяє провести SWIFT-платіж прямо через інтернет-банкінг. Комісія – 0,35%, але не менше 25 злотих ($6,5). І у відправника, і у одержувача грошей в банках повинні бути відкриті поточні рахунки. Для переказу потрібно вказати назву банку, його SWIFT-код, номер рахунку (IBAN), ПІБ, громадянство одержувача, призначення платежу. Термін пересилання – 3-5 робочих днів.

У порівнянні з іншими спосіб досить клопіткий, працює не у всіх банках, але надійний і при пересиланні великих сум – вигідний.

Висновки

Наведені способи переказу грошей між Польщею та Україною – лише частина різноманіття доступних варіантів. За даними НБУ в 2018 році українці переказали на батьківщину з Польщі $3,65 млрд. І бажаючих відкусити свій комісійний шматочок від цього «пирога» вистачає.

У плані зручності варто відзначити системи, які дозволяють переказувати гроші онлайн, з використанням польської та зарахуванням на українську банківську картку. TransferGo дозволяє здійснювати безкоштовні перекази, але жертвувати часом. Paysend, навпаки, за фіксовану плату – миттєві перекази. Обидві системи пропонують плюшки у вигляді реферальних програм. У свою чергу TransferWise робить ставку на мультивалютність і більше підійде фрілансерам, чиї контрагенти перебувають у різних країнах світу.

Гіганти Western Union і MoneyGram продовжують робити ставку на клієнтів зі світу офлайну, які вважають за краще мати справу з готівкою. Тут підкуповує швидкість. Отримати гроші у відділенні банку іншої країни можна через кілька хвилин після відправки. Але це може бути дорого і не завжди зручно – в відділення потрібно їхати, та й працюють вони не цілодобово. Якщо потрібно зробити миттєвий переказ з онлайну в офлайн – WU відмінний вибір.

Перекази SWIFT орієнтовані на досить великі суми грошей, коли в першу чергу важлива безпека – вартість і швидкість переказу тут йдуть на другий план. Monobank, який використовує європейську SEPA – це цікавий, інноваційний, але, напевно, поки все ж таки не масовий спосіб.

Окремо стоять «кустарні» перекази, такі як «знайомий з карткою ПриватБанку» або просто пересилання грошей через водіїв автобусів (такий теж практикується). Тут все на довірі і на свій страх і ризик.