0 800 307 555
0 800 307 555

Автоцивілка для новачків: це варто знати, коли страхуєте першу машину

Ключове про обов’язкове страхування автомобіля. Особливо, якщо він у вас перший

Перший автомобіль — це завжди важлива подія. Разом із відчуттям свободи та незалежності приходить і відповідальність, зокрема за безпеку на дорозі. Один з обов’язкових кроків після придбання авто — оформлення автоцивілки. У цій статті Finance.ua розбирався навіщо вона потрібна і як правильно її оформити.
Зміст

Що таке автоцивілка (ОСЦПВ)

Автоцивілка — народна назва обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності автовласника (ОСЦПВ). Згідно з українським законодавством, кожен автомобіль, який виїжджає на дороги загального користування, повинен бути застрахований. Поліс обов’язковий для всіх автомобілів — як для вже зареєстрованих в Україні, так і для тимчасово ввезених.

Це страхування не покриває збитки вашого авто, а компенсує шкоду, яку ви можете завдати третім особам у разі ДТП — як матеріальну, так і моральну.

Якщо ваша машина створить для когось проблеми на дорозі — страхова компанія оплатить збитки, навіть якщо за кермом авто буде інший водій. Але є винятки: під час оформлення за пільговою знижкою поліс має бути оформлено на власника пільговика, разом із цим поліс буде розповсюджуватися на інші пільгові категорії, тобто до керування можуть бути допущенні інші пільговики.

Тут варто розуміти наступний момент: ОСЦПВ — не каско. Відповідальність за відсутність каско законом не передбачена, жоден поліціянт не має права вимагати від водія наявності цього полісу чи штрафувати за його відсутність. А от ОСЦПВ — обов’язково має бути.

До речі, нещодавно написали матеріал про те, що потрібно знати про страхування вашого першого авто, якщо йдеться саме про каско. Текст за цим посиланням.

Який штраф передбачено за відсутність автоцивілки

Без чинного поліса автоцивілки ви не маєте права керувати транспортним засобом. У разі перевірки поліцією або ДТП — відсутність автоцивілки може призвести до серйозних наслідків. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, водіння транспортного засобу без чинного поліса ОСЦПВ карається штрафом. Наразі розмір штрафів такий:

  • 850 гривень — за перше порушення. Якщо сплатити штраф протягом 14 днів, його сума зменшується на 50% і становить 425 гривень
  • 1700 гривень — за повторне порушення, вчинене протягом року. Крім того, за прострочений страховий поліс також передбачено штраф у розмірі 850 гривень.

Їздити без автоцивілки не варто не лише через штрафи, а й через те, що у разі участі у ДТП за відсутності поліса, водію-винуватцю доведеться покривати збитки потерпілим своїм коштом. Якщо збитки не відшкодовано добровільно, потерпілий має право звернутися до суду, що може призвести до додаткових фінансових витрат, штрафів і навіть арешту майна.

Страховий поліс ОСЦПВ оформлюється відразу після реєстрації авто. У разі, якщо поліція зупинить транспортний засіб, наявність страхового поліса буде перевірена на рівні з іншими документами.

Потурбуйтеся про оформлення автоцивілки заздалегідь. У цьому вам допоможе Finance.ua. За цим посиланням ви можете обрати автоцивілку від найкращих страхових компаній. Просто порівнюйте ціни та сміливо оформлюйте поліс онлайн.

Що покриває та не покриває автоцивілка

Автоцивілка забезпечує фінансове покриття збитків, завданих чужому майну — зокрема оплачує ремонт або компенсує ринкову вартість речей, що були зіпсовані чи знищені внаслідок аварії. Також поліс передбачає виплати у разі шкоди здоров’ю або життю інших учасників дорожнього руху — включаючи витрати на лікування, реабілітацію або матеріальну допомогу сім’ям загиблих.

Втім, є низка ситуацій, які не входять у сферу відповідальності автоцивілки:

  • Навмисне порушення правил. Якщо аварія стала наслідком свідомих дій водія, страхова компанія може відмовити у покритті збитків.
  • Керування в нетверезому стані.
  • Відсутність обов’язкових документів. Якщо водій не мав із собою прав або документів на авто, це може стати причиною для відмови у виплаті компенсації.
  • Небезпечна швидкість. Перевищення швидкісного режиму стало причиною понад третини аварій із потерпілими — 38,5%. Якщо доведено, що водій перевищив допустимі межі, страхова компанія має право не покривати збитки.
  • Ремонт машини винуватця ДТП;
  • Викрадення авто;
  • Злом і крадіжку майна з авто;
  • Збиток від аварій, викликаних природними або техногенними катастрофами.

Суми страхових виплат за ОСЦПВ

Зазначимо, що від 1 січня 2025 року в Україні набув чинності новий Закон щодо автоцивілки. Детально щодо нього та змін, які були впроваджені для автомобілістів, ми писали в цьому матеріалі. Там ви можете ознайомитися з загальними змінами, а також новими цінами на ОСЦПВ. Зараз ми поговоримо лише про нові суми страхових виплат, які були значно підвищені, згідно з новим Законом:

  • за шкоду, завдану життю та здоров’ю потерпілих осіб, максимальна компенсація становить 500 тис. грн на одну особу та 5 млн грн на один страховий випадок, незалежно від кількості потерпілих;
  • за шкоду, завдану майну потерпілих, максимальна сума виплати складає 250 тис. грн на одну особу та 1,25 млн грн на один страховий випадок, незалежно від кількості постраждалих.

У попередньому Законі максимальна компенсація за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих, становила 320 тис. грн. За майно 160 тис. грн, або 800 тис. гривень на подію.

Нові правила діятимуть для тих, хто оформлюватиме страховку від 1 січня. Водії, які вже є власниками страхового поліса, можуть ним користуватися до завершення терміну. Тому, важливо розуміти, що підвищені суми виплат отримають лише ті, хто оформив страхові поліси за новим законом. Власники полісів ОСЦПВ, оформлених до 1 січня, у разі ДТП отримають страхові виплати, передбачені старим законом.

Важливий момент ще полягає в тому, що згідно з нового Закону у нових договорах франшиза більше не застосовуватиметься, що дозволить потерпілим отримувати повну суму відшкодування без вирахування певної частини збитків.

Без поліса автоцивілки (ОСЦПВ) життя водія уявити неможливо. Його вартість залежить від багатьох факторів. На Finance.ua можна швидко та зручно оформити поліс онлайн. Порівнюйте ціни та вигідно оформлюйте поліс за посиланням.

На що варто звертати увагу коли обираєте автоцивілку

Головним моментом є обрання надійного страховика. Хоч базові умови у всіх страховиків однакові (це регулює закон), все ж є кілька нюансів, на які варто звернути увагу.

  • Репутація страхової компанії. Почитайте відгуки, порадьтеся з досвідченими водіями.
  • Швидкість врегулювання збитків. Деякі компанії обіцяють виплати без зайвої бюрократії — це важливо.
  • Можливість оформлення онлайн. Сучасні сервіси дозволяють придбати автоцивілку за 10 хвилин з телефону або ноутбука.
  • Наявність додаткових опцій. Наприклад, «автоцивілка +» з більшими лімітами, безкоштовну евакуацію автомобіля, технічну допомогу чи знижки на інші послуги.

Окрім того, рекомендується ознайомитися з рейтингами страхових компаній за показниками якості врегулювання збитків та рівня скарг, які регулярно публікує Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ).

Відповідно до закону, страховка на авто оформлюється на один рік. Потім її потрібно продовжувати. Термін дії ОСЦПВ може змінюватися, якщо ви:

  • водій таксі або перевізник. У такому разі ви зобов’язані переоформлювати страховку разом з кожним новим обов’язковим технічним контролем;
  • власник авто, зареєстрованого в іншій країні. Тоді ви можете оформити ОСЦПВ тільки на час перебування в Україні;
  • власник незареєстрованого або тимчасово зареєстрованого транспортного засобу. Тоді ви можете оформити тимчасовий поліс до моменту постійної реєстрації.

Також зазначимо, що Верховна Рада в цілому ухвалила законопроєкт про те, що безкоштовно застрахувати авто можуть ветерани та люди з інвалідністю внаслідок війни.

До 30 червня 2025 року ці категорії громадян можуть не купувати ОСЦПВ взагалі, але виплати у разі ДТП все одно здійснюватимуться. Далі укладення договору стане обов’язковим — але зі 100% компенсацією. Якщо людина порушить умови (наприклад, не сама керуватиме авто чи надасть неправдиві дані), втратить право на компенсацію в майбутньому.

Умови:

  • авто має бути у власності;
  • не для комерційного використання;
  • компенсація — лише за один автомобіль.

Більшість страхових компаній пропонують електронну автоцивілку, яка має таку ж юридичну силу, як і паперовий варіант. Зробити страховку для авто онлайн зручно: вам потрібно лише ввести необхідні дані, оплатити договір і завантажити його в свій телефон. Це триватиме не більше ніж 15 хвилин.

Після того, як ви оплатите поліс, страхова компанія відправить вам укладений договір на зазначену пошту в PDF-форматі. У договорі буде вказано номер вашого страхового поліса.

Електронний договір ОСЦПВ формується безпосередньо в базі даних МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро України). Так ви не ризикуєте отримати фальшивий поліс, а інформація про новий договір гарантовано фіксується в централізованій базі даних.

Вам потрібно буде зберегти документ на смартфон і пред’явити, якщо буде потрібно.

Як перевірити те, що ОСЦПВ працює

Інформацію про всі застраховані автомобілі зберігає МТСБУ. Коли ви оформите ОСЦПВ, страхова компанія передасть ваші дані в бюро.

Щоб перевірити, чи працює ваша страховка, зробіть наступне:

  • зайдіть на сайт МТСБУ;
  • знайдіть на головній сторінці поле «Для споживачів», потім виберіть зі списку «Перевірка чинності поліса»;
  • натисніть на лінк «Запит до Централізованої бази даних МТСБУ»;
  • оберіть пункт «Визначити статус поліса внутрішнього страхування за номером транспортного засобу на задану дату».

Додамо, що оформити автоцивілку ви можете без проблем через Finance.ua. Тут перевагами для оформлення ОСЦПВ є:

  • можливість швидкого оформлення через застосунок «Дія»;
  • реєстрація поліса в МТСБУ;
  • оплата частинами від 500 грн;
  • співпраця лише з перевіреними страховими компаніями. Ми збираємо, аналізуємо та показуємо лише найвигідніші пропозиції.

Для оформлення поліса страхування треба інформація з наступних документів:

  • паспорт, ID-карта або посвідчення водія;
  • ІПН;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

Ми на Finance.ua цінуємо кожного свого клієнта, саме тому разом з партнерами створили програму лояльності з подарунками до кожного страхового поліса.

Оформлюйте автоцивілку на Finance.ua та отримуйте подарунки на 2 тис. гривень за програмою лояльності на свій email.