0 800 307 555
0 800 307 555

Виїзд за кордон на власному авто

Про що варто пам’ятати

Поїздка за кордон на власному авто й у мирний час була серйозною справою, а під час повномасштабної війни й поготів.
Зміст

Про що варто пам’ятати, збираючись за кордон машиною? Чи може виїхати не власник авто? Які документи потрібні, якщо з вами їде дитина? Чи потрібна страховка? Відповідь на ці й інші питання ми розпишемо в статті Finance.ua.

Ще більше корисної інформації для автовласників – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити. Також у нас з'явилася сторінка в Instagram.

  • Хто може виїжджати за кордон (натисніть, щоб розгорнути)

    В умовах воєнного стану вільно перетинати державний кордон з громадян України можуть жінки, пенсіонери, багатодітні чоловіки (троє або більше дітей до 18 років, зокрема від різних шлюбів), люди з інвалідністю тощо.

    Також виїздити можуть офіційні перевізники, які мають дозвіл на вантажні перевезення, і волонтери – представники організацій, що оформили заявки в системі Мінінфраструктури «Шлях».

    Окрім того, можуть виїжджати чоловіки від 18 до 60 років, які постійно мешкають за кордоном.

    Але, як пояснюють в Держприкордонслужбі, для цього потрібно мати відповідні відмітки в паспорті:

    • для осіб, які виїжджають вперше – штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання;
    • для осіб, які постійно проживають за кордоном – штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання та відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України. Або перебування такого громадянина на постійному консульському обліку підтверджується довідкою, яка формується з використанням засобів відомчої інформаційної системи Міністерства закордонних справ України.

    Виїхати з України можуть і чоловіки, які зняті з військового обліку. Підставою для зняття з обліку може бути або оформлена інвалідність, або за рішенням військово-лікарської комісії щодо непридатності до служби. У воєнний час обмежено придатні не можуть виїхати з країни.

    За умови тимчасової непридатності до військової служби терміном до шести місяців виїзд дозволений за наявності підтверджувальних документів. Це можуть бути медичні довідки.

    Виїжджати дозволено чоловікам, які супроводжують особу з інвалідністю I чи II групи або родичів на лікування. У цьому разі теж знадобляться медичні документи.

    Перетинати український кордон можуть, чоловіки, які працюють на морських суднах, суднах внутрішнього плавання чи які проходять практичну підготовку на суднах. За таких умов потрібно надати трудовий договір, лист судновласника чи оператора про намір укласти контракт.

    Виїзд дозволений спортсменам, тренерам й іншим фахівцям, що займаються підготовкою для участі в офіційних змаганнях і тренувальних зборах. Для цієї категорії чоловіків має бути відповідне рішення Міністерства молоді та спорту.

    Також можуть їхати за кордон діячі культури задля благодійного збору коштів чи представлення України на міжнародній арені. Дозвіл на виїзд надає Міністерство культури та інформаційної політики. Разом із запитом до Мінкульту необхідно надати запрошення від організаторів заходу.

    Само собою за кордон на лікування чи реабілітацію можуть виїжджати військовослужбовці. Утім, потрібне відповідне направлення на лікування та лист від Міністерства охорони здоров’я про те, що іноземна установа охорони здоров’я приймає людину на лікування.

    Виїхати можуть і ті військовослужбовці, які проходять за кордоном воєнну підготовку.

Які документи потрібні

Для перетину кордону необхідна низка документів, які перевірятимуть як наші, так і іноземні прикордонники. Відсутність бодай одного з них може стати причиною для відмови у перетині кордону.

Закордонний паспорт

Якщо паспорт біометричний, то жодних проблем під час перетину кордону, не має виникнути. А от для власників закордонних паспортів старого зразка необхідно спочатку оформити візу.

Важливо, щоб термін дії паспорта не спливав пізніше, як за пів року до дати закінчення поїздки.

За внутрішнім паспортом можуть виїхати тільки жінки, діти й особи з інвалідністю, які евакуюються з районів ведення бойових дій.

Але в ДПСУ рекомендують звернутися до компетентного органу країни, в яку планується поїздка, та уточнити чи достатньо буде для в’їзду даного документу.

За ID-карткою можна в’їжджати на територію Туреччини та Грузії. Проте власною автівкою туди не дістатися.

Водійське посвідчення

Це другий після паспорта за важливістю документ, який потрібний для перетину кордону на власному авто.

Водійське посвідчення має відповідати міжнародним стандартам. 16 вересня 2020 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка надала змогу привести водійські документи у відповідність до європейських вимог.

Наразі зразок бланка національного посвідчення водія на пластиковій картці тримовний: українською, англійською, частина – французькою мовами, діє на території всієї Європи та в багатьох країнах світу.

Загалом питання визнання національного водійського посвідчення у світі регулюють Віденська та Женевська конвенції про дорожній рух.

  • Що декларують Віденська та Женевська конвенції про дорожній рух

    Країни-учасниці Віденської конвенції про дорожній рух (1968 рік), серед яких Україна, визнають національні посвідчення водія без необхідності отримувати міжнародні.

    Якщо потрібно буде взяти авто напрокат, то можуть попросити або міжнародне посвідчення водія, або звичайне національне водійське посвідчення.

    Усі наші країни-сусідки, включно з агресивними, – члени саме Віденської конвенції.

    А от для вільної поїздки й оренди авто в країнах, які приєдналися до Женевської конвенції про дорожній рух (1949 рік), знадобиться міжнародне посвідчення водія, національне ж не обов’язкове. Але майте на увазі, що міжнародне водійське посвідчення визнається дійсним лише за наявності національного.

    Серед учасників Женевської конвенції, зокрема, Албанія, Андорра, Ватикан, Нідерланди – у межах нашої теми саме на них потрібно звернути увагу.

У разі потреби можна оформити міжнародне посвідчення водія. Воно видається на підставі національного посвідчення в територіальних сервісних центрах МВС. Складати іспити повторно або додатково не потрібно. Національне посвідчення водія не вилучається.

Техпаспорт на авто

Офіційно цей документ називається «Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу». У ньому записується вся інформація про машину, наприклад, VIN-код, рік випуску, колір, об’єм двигуна тощо. Саме це свідоцтво засвідчує право власності на авто та дає змогу їм розпоряджатися.

У разі відсутності права власності на транспортні засоби, оформлення документів для поїздки за кордон здійснюється на підставі:

  • заяви власника транспортного засобу;
  • документів, що підтверджують право користування та/або розпорядження транспортними засобами.

«Особам, що здійснюють поїздку за кордон, на період поїздки за їхнім бажанням видається свідоцтво про реєстрацію на їхнє ім’я, яке підлягає поверненню до сервісного центру МВС не пізніше ніж протягом 10 днів після повернення з-за кордону», – кажуть в Головному сервісному центрі МВС.

Окрім того, техпаспортом можна поділитися в Дії. Детальніше про це ми писали в цій статті. Після 24 лютого сусіди України вже звикли до наших електронних документів і часто їх приймають.

Інформація в техпаспорті має бути прописана кирилицею і латинкою.

Ветеринарний паспорт

Це в разі, якщо ви подорожуєте з твариною. Ветеринарний паспорт має бути міжнародного зразка та містити таку інформацію:

  • позначку про комплексну вакцинацію проти вірусних хвороб. Остання повинна бути проведена не пізніше 30 днів і не раніше одного року до дати від’їзду;
  • фото тварини до досягнення нею 1 року;
  • позначку про чипування із зазначенням дати проведення процедури та локалізації мікрочипа;
  • інформацію про вакцинацію проти сказу: назва вакцини, підпис, печатка, дата;
  • інформацію про обробки проти екто- й ендопаразитів, тобто проти бліх і глистів.

Окрім того, потрібно мати:

Тварина також повинна мати ідентифікацію клеймом або мікрочипом, відповідним до стандартів ISO 11784, ISO 11785.

Утім, декотрі країни приймають тварин з України за спрощеною процедурою. Ознайомитися з вимогами до некомерційного переміщення тварин до різних країн світу можна на сайті Держпродспоживслужби.

Інші нюанси

Також для виїзду за кордон необхідно мати державний номерний знак на автомобілі. Якщо на авто встановлений індивідуальний номер (наприклад, KING або ZAJA. – Авт.), він вважатиметься дійсним виключно на території України.

Перетинати кордон можна тільки на державних номерах, що мають містити літери та цифри.

Що цікаво, з 2004 року начертання літер номерних знаків виконане в такий спосіб, щоб збігатися як в українській, так і в латинській абетках. Але з 2020 року для електромобілів можна оформити зелені номери, які позначалися літеросполуками ZA, YA, TV.

Наприкінці 2022 року МВС затвердило й оприлюднило наказ щодо нових номерних знаків. Літеросполуки на них залежатимуть від способу реєстрації – через електронний кабінет водія або через Дію. Детальніше про це читайте в нашій статті.

Також на машині має бути наліпка з розпізнавальним знаком України – UA.

Окрім того, на кордоні з країнами ЄС можуть перевірити наявність в автомобілі аптечки, вогнегасника, знаку аварійної зупинки, запасного колеса, якщо таке передбачено комплектацією автомобіля, світловідбивних жилетів.

А ще в багатьох країнах заборонене тонування вітрового та передніх бокових вікон.

Страховка

Якщо в перші місяці після початку повномасштабної агресії російських імперіалістів проти України та її народу перетинати кордон можна було без жодних страховок, то зараз вони є обов’язковою умовою.

Зелена картка

На території європейських країн водії повинні мати відповідний страховий поліс на машину – такі правила діють ще з 1949 року. Це або місцева Автоцивілка, або Зелена картка. Остання – обов’язкова для перетину кордону на власному авто. Без неї вас не тільки не впустять на територію іншої держави, але й не випустять з України.

Зелена картка – це такий собі міжнародний аналог поліса ОСЦПВ. У разі дорожньо-транспортної пригоди виплати йдуть потерпілій стороні в межах лімітів, які для кожної країни-члена системи відрізняються. Детальніше про це ми писали в іншій статті.

Найголовніший плюс Зеленої картки – вона працює на території усіх країн-членів, а їх понад 40 – уся Шенгенська зона та декотрі країни СНД. У разі ж оформлення місцевої Автоцивілки, вона діятиме тільки в тій країні, де була придбана.

Вартість Зеленої картки в Україні регулює МТСБУ. Наразі річний поліс на легковий автомобіль коштує 8 333 грн (приблизно 200 євро. – Ред.). Будь-які знижки на цей вид страхування заборонені.

Для порівняння: поліс Автоцивілки в Польщі на рік коштує приблизно 400 євро, а в Німеччині – від 900 євро. Тобто, придбана в Україні Зелена картка, – це реальний спосіб заощадити власні кошти.

Купити поліс, між іншим, можна цілодобово та без вихідних на Finance.ua.

Електронну версію Зеленої картки унормували в Україні ще у вересні минулого року, але її обов’язково потрібно видрукувати бодай чорно-білою.

Щоб оформити поліс потрібні тільки:

  • техпаспорт на авто;
  • документ для ідентифікації водія (водійське посвідчення, закордонний паспорт, паспорт громадянина України або ID-картка).

Мінімальний термін дії страховки становить 15 днів, а максимальний – 1 рік. Від терміну поліса залежатиме і його вартість. Врахуйте тільки, що дійсність Зеленої картки стартує лише через один день після оформлення.

Дійсність електронного поліса Зеленої картки можна на сайті МТСБУ.

Медична страховка

Поліс медичного страхування, який в народі називають «туристичною страховкою», має бути оформлений на кожного пасажира, який перетинає кордон в автомобілі, зокрема на дітей.

Експерти радять купувати поліс з максимальним наповненням. Так, він обійдеться дорожче, але покриватиме найбільшу кількість страхових випадків.

До речі, якщо ви купуватимете медичну страховку для виїзду за кордон на Finance.ua, ви отримаєте два безкоштовні онлайн-уроки англійської на автомобільну та туристичну тематику в окремій групі від партнера Speak UP.

Купувати страховку на Finance.ua потрібно тому, що ми ділимося з клієнтами своїм прибутком, який отримуємо від страхових компаній. Для нас важливо зробити страхові продукти доступнішими для людей, тому вони дешевші.

Придбати туристичну страховку можна за посиланням. Поліс, до речі, не обов’язково має бути паперовим. Електронний варіант страховки має таку ж силу, як і його «старший брат».

Якщо виїжджає не власник авто

Це питання регулює постанова Кабінету міністрів КМУ № 1388 від 7 вересня 1998 року, а саме розділ «Порядок допуску транспортних засобів до поїздки за кордон».

«Власник транспортного засобу може передавати цей транспортний засіб у користування іншій особі, яка має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй свідоцтво про реєстрацію.

На підставі заяви власника транспортного засобу особі, яка здійснює поїздку за кордон, видається за її бажанням свідоцтво про реєстрацію на її ім’я. Свідоцтво про реєстрацію, видане на ім’я власника транспортного засобу, зберігається у відповідному сервісному центрі МВС.

Видане на період поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію підлягає поверненню відповідному сервісному центру МВС не пізніше ніж протягом 10 днів після повернення з-за кордону», – сказано в постанові.

Водночас у Головному сервісному центрі МВС наголошують, що для перетину кордону на транспортному засобі особі, яка не є власником, необхідно спочатку отримати тимчасове свідоцтво про реєстрацію для виїзду за кордон або нотаріальне доручення власника авто з такою відміткою.

Якщо власник авто перебуває за кордоном, довіреність на водіння машини третьою особою можна оформити в посольстві/консульстві України або у нотаріуса в країні перебування. Така довіреність обов'язково має бути апостильована, перекладена українською і завірена українським нотаріусом. Присутність людини, на яку оформляється довіреність, не обов’язкова.

Якщо виїжджаєте з дітьми

Відповідно до статті 313 Цивільного кодексу, з 16 років діти можуть вільно виїжджати за межі України.

За загальним правилом, для виїзду дитини за кордон у разі, якщо з нею їде лише один з батьків, потрібна нотаріальна згода іншого. Утім, усе змінила війна. Тому діти, які не досягли 16-річного віку, перетинають кордон в супроводі:

  • одного з батьків – на підставі свідоцтва про народження дитини (без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків);
  • інших родичів (баба, дід, повнолітні брат чи сестра, мачуха або вітчим) – на підставі свідоцтва про народження дитини та документа, що підтверджує наявність родинних зв’язків (без нотаріально посвідченої згоди);
  • інших осіб, які не є родичами дитини, – на підставі письмової заяви одного з батьків, завіреної органом опіки та піклування, та за наявності свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) або документа, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин державного кордону.

Також не забудьте про дитяче крісло, адже його наявність – обов’язкова вимога в країнах Євросоюзу. Варіюється лише сума штрафів і вимоги до перевезення дітей.

Наприклад, у Польщі діти до 12 років і чий зріст менший за 150 см повинні перевозитися тільки в автокріслах, бустерах, або ж спеціальних сидіннях. Діти до 12 років, але вищі за 150 см можуть перевозитися на задньому сидінні автомобіля, але обов’язково бути пристебнуті паском безпеки (власне, як і всі інші дорослі пасажири).

Штраф за перевезення дітей без автокрісла або з порушенням інших вимог становить 300 злотих.

***

Ідеальний варіант, якщо ви ознайомитесь з особливостями правил дорожнього руху в країні призначення. Не забувайте про загальне правило швидкісного режиму в ЄС:

  • в населених пунктах – до 50 км/год;
  • поза населеними пунктами – до 90 км/год;
  • на автомагістралях – до 130 км/год.

На декотрих ділянках автобанів у Німеччини є обмеження мінімальної швидкості, тобто повільніше їхати не можна. Зазвичай – це 80 км/год.

Якщо в Україні порушником швидкісного режиму вважається водій, який перевищив дозволену швидкість на 23 км/год (20 км/год – допустиме перевищення, 3 км/год – закладена похибка приладу вимірювання. – Ред.), то в Європі цього люзу немає.

Штрафи за перевищення швидкості, непристебнутий пасок, рух з вимкненим ближнім світлом, розмову телефоном під час водіння тощо коливаються від сотень до тисячі євро – залежить від країни.

Не забувайте, що ви – обличчя України, не потрібно давати зайвих приводів, щоб про українців думали погано. Тому не порушуйте правила та слідкуйте за своєю поведінкою на дорозі – це також і ваша безпека.