0 800 307 555
0 800 307 555

Нові номерні знаки в Україні: що варто знати

І хто може отримати

Незабаром на дорогах України побільшає машин, які їздять з вітчизняними номерами, що містять латинські літери. І це стосуватиметься не лише електромобілів. На видачу таких номерних знаків впливатиме спосіб оформлення – через електронний кабінет водія чи застосунок і портал Дія.
Зміст

Міністерство внутрішніх справ затвердило відповідні зміни й навіть оприлюднило наказ.

Більше актуальної інформації для автовласників – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Усе заради розмитнення

Відповідно до змін, на нових номерних знаках замість перших двох літер, що позначають регіон, використовуватимуть такі позначення:

  • ED, DC – для транспортних засобів у разі їх оформлення через електронний кабінет водія функціональної підсистеми Єдиного державного реєстру єдиної інформаційної системи МВС;
  • DI, PD – якщо транспортний засіб оформлювався через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема через застосунок Дія.

Насамперед ідеться про автівки, завезенні із-за кордону. Дія вже працює над новою послугою розмитнення, яка покликана стати однією з перших цифрових у митній сфері.

У лютому народні депутати мають розглянути два законопроєкти – 7466 та 7468. Перший з них встановлює нову формулу розрахунку вартості розмитнення – до уваги більше не братиметься вартість транспортного засобу. Це дозволить не сплачувати пенсійний збір за розмитнення машини – 3-5% залежно від вартості авто.

Тобто для розрахунку митних платежів враховуватимуться лише об’єктивні показники, на які не може вплинути людина:

  • рік випуску авто;
  • тип палива;
  • об’єм двигуна;
  • ексклюзивність авто.

Розмитнення електромобілів – безкоштовне.

Законопроєкт 7468 унормовує онлайнове розмитнення. Процедура буде такою:

  • у Дії вводиться VIN-код авто, після чого система автоматично порахує, скільки потрібно заплатити власнику машини;
  • розмір платежу формуватиметься за новою формулою, тобто відповідно до характеристик автомобіля: обсяг, тип і потужність двигуна, вік автомобіля та його ексклюзивність;
  • після розмитнення в Дії ж можна буде і зареєструвати авто, на подачу документів потрібно не більше ніж 5 хвилин.


Ось такий вигляд матимуть номерні знаки, оформленні через Дію

На спеціальному сайті зараз можна спробувати калькулятор розмитнення за новою формулою та залишити відгук.

До речі, якщо ви збираєтесь за кордон на своємо авто, вам не обійтися без Зеленої картки. Це такий міжнародний поліс Автоцивілки. Оформити його в кілька кліків завжди можна на Finance.ua. У нас є інтеграція з Дією, тому вам не доведеться заповнювати кожне поле вручну. 10 хвилин – і поліс уже на вашій пошті.

Усе нове – добре забуте старе

Ідея змінити формулу розрахунку митних платежів за транспортні засоби та їхнє онлайнове оформлення – не нова.

Законопроєкти, про які йшлося вище, зареєстрували у Верховній Раді ще в червні минулого року, якраз напередодні скасування нульового розмитнення, яке запровадили в квітні, щоб спростити ввезення з-за кордону авто для військових.

Загалом у 2022 році, згідно з даними сервісу Опендатабот, в Україну ввезли 534 тис. 866 автомобілів.

За три місяці (квітень-червень), поки діяло нульове розмитнення, сума наданих пільг склала 26,1 млрд грн. За цей період держбюджет не отримав нічого. Дозволити собі таку розкіш під час війни Україна не може.

Утім, нульове розмитнення продовжує працювати для електромобілів. До речі, саме з них і почали масово використовувати латинські літери на номерних знаках.

Ще у 2020 році для електромобілів розробили та затвердили номери з символами темно-зеленого кольору. Це зробили, щоб в майбутньому власники авто на електротязі мали змогу користуватись пільгами: безкоштовною стоянкою на місцях зарядки електромобілів, в’їзд в екологічно чисті райони, рух смугами громадського транспорту тощо.

Серії зелених номерів позначалися літеросполуками ZA, YA, TV (та похідними, наприклад, ZB, ZC, YB тощо).

Але після 24 лютого 2022 року, коли росія розпочала широкоформатний наступ на Україну, літери Z, що позначав Zero emission (нульові викиди) та V з державних номерних знаків для електромобілів вирішили прибрати.

Причина проста – російські окупанти цими символами маркували свою військову техніку. У квітні нардепи ухвалили закон, який забороняє використання цієї символіки.

З 9 травня 2022-го можна зареєструвати електромобіль, обравши державний номерний знак із суфіксом, що починається на латинську Y, що означає «Україна».

Перевірити наявність номерних знаків у сервісних центрах по всіх областях і вартість комбінації (від 0 до 30 тис. грн. – Ред.) можна на сайті Головного сервісного центру МВС.

Коли з’являться нові номери

Хоча наказ МВС і набув чинності з дня його офіційного опублікування, для масового використання нових номерних знаків без коду регіону потрібно, щоб народні депутати ухвалили, а президент підписав відповідні законопроєкти.

Річ у тім, що зараз функціонал Дії не передбачає реєстрації транспортних засобів. У послугах, що доступні в застосунку та які стосуються автосфери, доступні штрафи ПДР і шеринг авто. Тому використання нових номерних знаків поки що лишається в теоретичній плоскості.

Перереєстрація, тобто зміна власника автомобіля на українських номерах всередині країни, в Дії має запрацювати найближчим часом – відповідний закон уже був ухвалений. Процедура чекає на технічне виконання з боку команди Дії.

В Інституті досліджень авторинку звертають увагу, що на момент перереєстрації автомобіля онлайн, в Єдиний державний реєстр транспортних засобів повинен бути завантажений електронний висновок експертного дослідження.

Його можна отримати, надавши автомобіль для фізичного огляду працівникам Експертної служби МВС або інших державних спеціалізованих установ.

Таке дослідження відтепер обов’язкове, а проводять його з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу та реєстраційних документів, і включає огляд транспортного засобу та звірку інформації, внесеної до його реєстраційних документів.

Натомість оглядати автомобіль додатково у Сервісному центрі вже не будуть.