Податкова реформа від Зеленського: що зміниться для платників податків
Бізнес має працювати
«І це лише початкові два кроки нашої податкової реформи. Далі буде», – наголосив глава держави.
У другій половині дня 15 березня Верховна Рада проголосувала за ці зміни.
Про всі законодавчі зміни, які можуть торкнутися вашого гаманця, ми пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Перший момент озвучених податкових змін стосується якраз таки оподаткування. Тепер замість ПДВ і податку на прибуток бізнес повинен сплачувати 2% від обороту. Також президент гарантував спрощений облік.
Ставки ПДВ у 2022 році такі:
- 20% – загальна ставка;
- 14% – ставка для деяких сільськогосподарських товарів;
- 7% – ставка ПДВ для медвиробів, лікарських засобів, екскурсійних послуг відвідувачам музеїв, показу оригінальних творів, адаптованих фільмів, послуг тимчасового розміщення/проживання;
- 0% – експортна ставка.
ПДВ – доволі широка стаття поповнення бюджету країни. Тільки в січні 2022 року за результатами роботи платники задекларували до сплати 10,6 млрд грн податку на додану вартість.
Для малого бізнесу, тобто для ФОП I та II групи, застосовується добровільна сплата Єдиного податку. «Якщо можете – сплачуйте, не можете – нема питань», – пояснив Володимир Зеленський.
Ставка Єдиного податку для ФОП I групи з 1 січня 2022 року становить до 10% прожиткового мінімуму на місяць. Це 248,1 грн – прожитковий мінімум для працездатних осіб зараз встановлений на рівні 2481 грн.
Ставка Єдиного податку для ФОП II групи на місяць – 20% від мінімальної зарплати. Ще в грудні 2021-го мінімалку підвищили до 6500 грн, отже ФОПам II групи потрібно щомісяця сплачувати 1300 грн.
Другий крок з озвучених президентом – максимальна дерегуляція бізнесу.
«Скасовуємо всі перевірки для всіх бізнесів. Щоб усі працювали нормально, щоб міста оживали, щоб усюди, де немає бойових дій, продовжувалося життя. Умова тільки одна – ви забезпечуєте нормальну роботу свого бізнесу в межах українського закону», – пояснив Володимир Зеленський.
Питання проведення планових та позапланових перевірок, крім заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, та деяких інших, врегульоване Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
У 2022 році 32 органи контролю запланували проведення перевірок бізнесу. Лідерами стали:
- Державна служба України з надзвичайних ситуацій – 54 856 перевірок;
- Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – 23 271 перевірки;
- Державна служба України з питань праці – 17 413 перевірок;
- Державна екологічна інспекція України – 10 918 перевірки.
Податківці ж хотіли цьогоріч провести 6 756 планових перевірок.
Раніше президент заявив, що на час війни та для повоєнного розвитку України потрібна нова податкова модель:
«Слід оновити і фінансові правила. Щоб люди відчували, що можна виявляти пружність. Відчували, що всі гроші та цінності будуть збережені. І що можна не боятися втратити будь-що, бо держава Україна гарантує кожному безпеку активам та накопиченням».
Він також закликав український бізнес повертатися до роботи у містах, де є безпечні умови.
«Аптека, торгівля, будь-який бізнес, який може просто працювати сьогодні. Щоб країна жила. Щоб уже розпочиналося відновлення України. І це залежить від кожного з нас, від кожного, хто може працювати. Економічне придушення України – це одне із завдань війни проти нас сьогодні», – зазначив Зеленський.