Як і де відкрити банківський рахунок за кордоном

Перевірено особисто

Ще кілька років тому відкрити банківський рахунок у закордонному банку для українців було досить складним завданням. Все змінила війна.
Зміст

Війна, розв'язана росією в Україні, змусила мільйони людей – жінок, дітей, людей похилого віку – покинути батьківщину та тікати за кордон.

Сусідні країни привітно прийняли українських біженців. Деякі закордонні банки запропонували спеціальні умови для українців, щоб полегшити їм можливість отримання грошей від родичів з України та розрахунки за кордоном.

Частина співробітників Finance.ua також опинилися за кордоном і були змушені відкривати рахунки у місцевих банках. Ми зібрали докупи інформацію про те, як правильно відкрити рахунок у закордонному банку в різних країнах.

Усе, що потрібно знати про банки та банківські продукти, – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Варіанти у Польщі

На початку 2022 року відкриття рахунку в польських банках було пов'язане з труднощами, оскільки далеко не всі українські біженці мали закордонні паспорти.

І ось PKO Bank Polski суттєво полегшив процедуру відкриття банківського рахунку. Тепер достатньо пред'явити українську ID-картку та оформлений польський реєстраційний номер PESEL (аналог українського ІПН – Ред.).

Банк відкриває для українців рахунок «PKO Рахунок без Кордонів», при цьому комісія за обслуговування рахунку та картки, що видається до нього, не береться.

Крім того, в банку організовано обмін гривень на злотих для тих, хто втік з України з готівкою та не мав можливості обміняти їх на валюту.

Кожен охочий (дорослий чи дитина) зможе обміняти 10 тис. гривень за офіційним курсом без додаткових комісій.

Варіанти в Чехії

У Чехії банки пропонують українським біженцям безкоштовне відкриття та обслуговування банківських рахунків. На ці рахунки також надходить допомога від держави.

Наприклад, у банку ČSOB на рахунок приходить 2,5 тис. крон.

У банку Česká spořitelna біженцям виплачують по 500 чеських крон на місяць протягом півроку, загалом 3 тис. крон.

У банку Komerční banka виплачують гуманітарну допомогу в розмірі 2 тис. крон.

Варіанти в Австрії

В Австрії можна відкрити рахунок (він називається Beihilfenkonto – «резервний рахунок». – Ред.) та отримати до нього картку в банку BAVAG P.S.K. Для цього знадобиться закордонний паспорт та знання німецької мови.

За кілька днів банк видає картку до рахунку, за користування яким доведеться заплатити близько 3 євро на місяць. На виході – рахунок у солідному західному банку плюс картка, яку можна використати для розрахунків у будь-якій країні Європи.

Комісії за внесення готівки на рахунок немає.

Також можна скористатись послугами Bank Austria. Рахунок відкривається безкоштовно, плати за обслуговування теж немає, проте банк встановлює ліміти на поповнення та зняття коштів із картки.

Якщо ви приїхали з доларами, а не з євро – не біда: поміняти долари на євро можна в будь-якому банку, треба лише вибрати приємніший курс обміну.

Як нам пояснили, зараз спеціально для українських біженців процедуру відкриття рахунку значно спростили. Раніше це зробити без прописки було просто неможливо. Відмовити могли навіть тому, що клієнт погано говорить німецькою.

Варіанти в Іспанії

Іспанські банки поки що не дуже поспішають допомагати українським біженцям. Ті з українців, хто вже встиг отримати місцевий NIE (numero de identitat de estranger) – «ідентифікаційний код іноземця», можуть відкрити рахунок в іспанському банку. Але покласти на нього зможуть трохи більше 4 тис. євро.

Причина проста: іспанці дуже ревно ставляться до «чистоти» іноземних грошей у своїх банках, а мало хто з українців, які опинилися на сонячних берегах Піренейського півострова, може похвалитися довідкою з українського банку про зняття грошей, та ще й англійською мовою.

Втім, вихід є: банківський рахунок можна відкрити в будь-якій іншій, більш лояльній країні. А в Іспанії – користуватися цими грошима, маючи до них доступ через картку чи інтернет-банк.

Серед банків, які лояльно ставляться до біженців з України, варто відзначити іспанський банк Santander. Тут, за свідченням очевидців, для відкриття рахунку достатньо українського паспорта та ідентифікаційного коду (не NIE, як в інших місцях. – Ред.).

Потрібно вказати адресу, тому що через 4-5 днів після відкриття рахунку на неї надходить пластикова картка. Щоправда, банк відстежує, де в Україні був прописаний біженець. Якщо українець мав прописку у Криму чи на території т.зв. «ДНР» або «ЛНР», швидше за все, отримає відмову.

Ще один із іспанських банків, який надає послуги українцям, – це банк Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, скорочено BBVA. Щоб відкрити рахунок, спочатку заповнюється анкета на сайті (на це йде приблизно 15-20 хвилин. – Ред.), потім – 2-3 години очікування відеоверифікації з англомовним оператором, 2 хвилини відеоверифікації – і рахунок відкритий.

Що цікаво: для рахунків, відкритих онлайн, у банку діє акція: без плати за відкриття та обслуговування.

Для відкриття рахунку онлайн необхідна картка резидента TIE (іспанською називається «тархета»). Оскільки процес оформлення цієї картки досить тривалий, відкрити рахунок онлайн можна приблизно через 2-3 місяці після прибуття в Іспанію.

Віртуальна банківська платіжна картка автоматично відкривається у додатку, а пластикова картка без номера надходить поштою. Розрахунок карткою в магазинах – без комісій.

Банки Італії

В Італії українці вважають за краще відкривати рахунки в трьох найпопулярніших банках, які є в будь-якому населеному пункті:

  • Unicredit;
  • Intesa Sanpaolo;
  • Пошта Італії (Posta Italiane).

Unicredit пропонує для біженців два типи рахунків. Базовий – абсолютно безкоштовний, але з урізаним функціоналом у банківському застосунку (наприклад, SEPA-платежі будуть недоступні). Для його відкриття потрібен лише закордонний паспорт.

Звичайний – теж безкоштовний, але вже з можливістю здійснювати платежі та перекази через застосунок. Щоб його відкрити. знадобиться місцева прописка.

У банку Intesa Sanpaolo для біженців безкоштовно доступний лише один рахунок. У застосунку доступний повний функціонал.

Для відкриття знадобиться:

  • закордонний паспорт;
  • український індивідуальний податковий номер;
  • прописка (але якщо її немає, наполягати не будуть).

Зрештою, Пошта Італії просить за відкриття рахунку 2 євро, за оформлення пластикової картки – 3 євро. Річне обслуговування коштує 15 євро.

Найголовніше: перед походом до банку треба обов'язково отримати codice fiscale (читається «кодиче фіскале») – італійський особистий податковий номер, що складається з шістнадцяти літер та цифр, у якому зашифровано ім'я, прізвище, дату та місце народження. Щоб його оформити, потрібно звернутись до найближчого офісу Agenzia delle Entrate (італійська податкова інспекція) з паспортом. Кілька годин у черзі, п'ять хвилин очікування – і ви отримаєте свій італійський податковий рік.

Варіанти в Німеччині

У Німеччині співробітники Finance.ua відкривали рахунок у Sparkasse. Причина – дуже популярний банк, «відділень багато, як в Україні – ПриватБанку».
Для відкриття потрібні такі документи:

  • закордонний паспорт;
  • дозвіл на проживання у Німеччині;
  • німецький ідентифікаційний код;
  • прописка в Німеччині.

Клієнт повинен заповнити заяву на відкриття рахунку та заяву на користування інтернет-банкінгом.

Для клієнтів із України німецький банк запропонував річне безкоштовне обслуговування дебетової банківської картки. У звичайному варіанті банк бере 10 євро за відкриття рахунку та ще 3,45 євро за місячне обслуговування картки.

Важливий нюанс: у Німеччині за зберігання грошей на рахунку банк не платить клієнту, а клієнт банку. Так, якщо залишок на картковому рахунку перевищить 20 тис. євро, клієнт повинен буде заплатити 0,5% за зберігання грошей у банку.

У Німеччині, як нам пояснили, розрахунки карткою в магазині не такі популярні, як, наприклад, в Україні, тому що в багатьох карткових тарифних пакетах передбачено додаткову комісію за такі розрахунки.

Варіанти у Великій Британії

Українці, які опинилися у Великій Британії, успішно скористалися можливістю відкриття рахунків у мобільних банках – Revolut та Monzo (аналоги нашого monobank. – Ред.). Зокрема Monzo дуже популярний на території Шотландії.

На відкриття рахунку для іноземців піде доба. Наша колега відкривала у святкові дні, тож процес затягнувся на 4 доби. Що цікаво: для громадян Великобританії весь процес зайняв би трохи більше 10 хвилин.

Для відкриття рахунку достатньо відповісти на запитання анкети в мобільному додатку; відвідувати банк і контактувати з його співробітниками не потрібно.

Необхідні для відкриття рахунку документи:

  • ID-картка резидента Великої Британії;
  • реєстрація у Великій Британії.

Можна використовувати віртуальну картку для розрахунків, отримання та відправлення платежів, а можна замовити й отримати пластикову (картка прийде поштою на адресу, вказану при реєстрації).

За умовами користування: ніякі додаткові комісії тут не стягуються, але є ліміт безконтактних оплат, який можна самостійно регулювати у додатку.

Варіанти в Угорщині

В Угорщині українці можуть зустріти банки, вже знайомі їм в Україні. Це ОТП Банк та Райффайзен Банк. Наша колега вирішила відкрити рахунок в угорському представництві Райффайзен Банку, бо, за її словами, «в Будапешті багато відділень цього банку».

На момент відкриття колега мала лише тимчасове посвідчення про те, що вона «очікує отримання документів щодо надання притулку» із зазначенням адреси проживання в Угорщині. Цього виявилося достатньо для відкриття рахунку в банку. Тобто банк досить лояльно сприйняв потенційних клієнтів з України.

Через те, що колега ще не мала угорського tax ID (аналог українського ІПН. – Ред.), було запропоновано найпростіший, базовий тариф, проте на досить невигідних умовах.

Але його відкрили на підставі лише двох документів: закордонного паспорта та тимчасового посвідчення.

Саме відкриття рахунку пройшло дуже швидко, приблизно 30 хвилин на все (це час, протягом якого вносили дані в банківський комп'ютер).

Банківська картка надійшла поштою приблизно за тиждень. І ще за тиждень прийшов другий лист із банку з PIN-кодом до картки. При цьому банк взяв комісію і за відкриття рахунку, і за доставку картки.

Після того як були оформлені посвідка на проживання (residence permit), робочий контракт та отримано податковий номер (tax ID), всі ці документи були надані у відділення банку, після чого тариф було змінено на більш вигідний, за яким вже немає зайвих комісій.

Варіанти в США

На відміну від лояльнішої до українців Європи, відкрити рахунок в американському банку буде дуже непросто.

Насамперед, варто врахувати, що в США діє одне з найсуворіших банківських законодавств у світі, яке вимагає від будь-якого банку чи платіжної системи чіткого дотримання політики «знай свого клієнта» або KYC (скорочення від англійської know your customer. – Ред.) та законодавства проти відмивання грошей AML (скорочення від англійської anti money laundering. – Ред.).

Ви повинні знати і бути готовими чітко сформулювати відповідь на запитання «навіщо вам потрібен банківський рахунок у США?»

Якщо ви часто подорожуєте до США, плануєте переїхати до США для навчання, роботи чи відкриття власного бізнесу, який якимось чином пов'язаний із цією країною, це буде переконливою причиною для банківських службовців.

Якщо ви все ж наважитеся відкрити рахунок в американському банку, знадобляться такі документи:

  • закордонний паспорт;
  • будь-який документ, що підтверджує вашу адресу (наприклад, сплачений рахунок за комунальні послуги);
  • українська дебетова чи кредитна картка;
  • номер соціального страхування SSN (тобто спочатку треба буде оформити медичну страховку, і тільки потім приходити в банк);
  • певна сума відкриття початкового депозиту.

Крім того, банк може вимагати у потенційного клієнта такі додаткові документи:

  • ще один документ для ідентифікації особи (наприклад, права водія, робоча віза або студентський квиток одного з американських ЗВО);
  • імміграційні документи;
  • банківська виписка по рахунку з українського банку (англійською мовою);
  • звіт про кредитну історію;
  • свідоцтво про працевлаштування від роботодавця у США;
  • форма реєстрації для студентів.

Має сенс наперед уточнити в банку, в якому плануєте відкрити рахунок, які можуть знадобитися документи саме у вашому випадку. Це можна буде зробити і по телефону.

Також необхідно повідомити свою адресу в США, де ви зможете приймати всю кореспонденцію від банку. Це дуже важливо, позаяк саме це часто є причиною відмови у відкритті рахунків у США іноземцям.

Чи можна відкрити банківський рахунок за кордоном, перебуваючи в Україні

Закордонні банки, зокрема, європейські, практично ніколи не відкривають рахунки нерезидентам, а тим більше віддалено. Принаймні офіційно та легально.

Якщо ж якийсь банк цим займається, це буде настільки складна процедура з наданням такого обсягу документів, що ви самі швидше за все махнете рукою і відмовитеся від цієї витівки.

Резюме

1. Далеко не всі банки в кожній країні готові відкривати рахунки українцям, а тим більше – на пільгових умовах. Насамперед, треба з'ясувати, в якому банку це доцільно (а іноді просто можливо) зробити.

2. Мінімальний пакет документів:

  • закордонний паспорт (краще біометричний);
  • місцевий персональний податковий номер (аналог українського ІПН);
  • дозвіл на проживання в країні, дозвіл на проживання або якийсь документ, що визначає право перебування в країні. Якщо його немає, у більшості банків з вами просто не розмовлятимуть, оскільки ви для них – «нерезидент».

Також незайвим буде надати докази легальної роботи в країні, де ви перебуваєте, це різко збільшить ваші шанси на відкриття рахунку та надання хорошого тарифу.

3. На відміну від України, за кордоном за більшість послуг доводиться платити. Тому тут не вдасться бути клієнтом одразу кількох банків (як це було в Україні) – надто дороге задоволення.

4. Варто детально вивчити умови в різних банках і лише потім приймати рішення, де і який рахунок відкривати. Повторимо: ті послуги, які в Україні були звичними та безкоштовними, тут можуть коштувати грошей, часом – відчутних.

5. Якщо рахунок не використовується, його краще закрити. Втім, це правило працює і в Україні.