0 800 307 555
0 800 307 555

Як відкрити брокерський рахунок в Україні

Гід з вибору брокера, можливостей інвестування та умов обслуговування

Ефективний спосіб захистити свої накопичення від інфляції ― інвестувати в активи. Брокерський рахунок відкриває доступ до різноманітних фінансових інструментів, зокрема до цінних паперів, якими торгують на фондових ринках інших країн. Проте важливо обрати надійного брокера з вигідними умовами обслуговування та розібратися в нюансах інвестування. З цим допоможе гід від Finance.ua.
Зміст

Розмістіть депозит за допомогою нашої програми «Бонус до депозиту» та отримайте підвищену процентну ставку. Ми домовилися з деякими банками, щоб вони платили вам більше. Детальніше за цим посиланням.

Що таке брокерський рахунок і навіщо він потрібен

Брокерський рахунок ― це спеціальний рахунок, який використовується для купівлі та продажу фінансових активів через професійного посередника (брокера).

Цей інструмент полегшує доступ фізичних осіб до фондових бірж та спрощує процес інвестування. Його можна назвати універсальним інструментом управління інвестиційним портфелем, бо він дозволяє зберігати різні валюти та цінні папери.

Брокерський рахунок відкриває для інвестора низку можливостей:

  • доступ до різноманітних фінансових інструментів, завдяки яким можна більш ефективно диверсифікувати інвестиційний портфель;
  • спрощення торгівлі активами на міжнародному ринку;
  • зручне керування капіталом та можливість швидко змінювати стратегію інвестування залежно від ситуації на ринку;
  • послідовне накопичення коштів для досягнення довгострокових фінансових цілей;
  • додаткові послуги від брокерів (консультації, доступ до аналітики та навчальних матеріалів).

Брокерський рахунок може бути індивідуальним та колективним (для кількох осіб). Важливо, що цей фінансовий інструмент не має верхніх лімітів сум вкладень і ним можна користуватися стільки часу, скільки інвестор побажає. Його також можна перетворити на депозитарій, тобто зберігати там цінні папери.

У одного інвестора може бути декілька рахунків у різних брокерів. Це дозволяє диверсифікувати ризики та зберегти заощадження.

Що можна купити через брокерський рахунок

Фінансовий інструмент дає змогу інвестору придбати та продати наступні активи:

  • валюти;
  • акції компаній;
  • корпоративні, муніципальні та державні облігації;
  • інвестиційні сертифікати;
  • єврооблігації;
  • ETF/біржові фонди ― інвестиційні продукти, що складаються з набору різних активів;
  • ф’ючерси ― контракти на купівлю (продаж) активу в майбутньому за фіксованою ціною;
  • опціони ― контракти, що надають право купити (продати) актив за певною ціною;
  • деривативи ― фінансові інструменти, вартість яких залежить від базового активу;
  • контракти CFD ― угоди про різницю цін, де прибуток залежить від зміни вартості активу;
  • інструменти строкового ринку;
  • ADR/американські депозитарні розписки ― документи, що дозволяють купувати акції іноземних компаній на американських біржах.

Завдяки брокерському рахунку інвестор може торгувати широким спектром фінансових інструментів — від класичних (акції, облігації, валюти) до складніших похідних активів (ф'ючерси, опціони, деривативи). Це дає змогу формувати диверсифікований інвестиційний портфель.

Які є обмеження для українців

Під час повномасштабної війни регулятором були введені обмеження, які суттєво ускладнили інвестування. Спочатку українці могли вкладати гроші або у військові облігації, або переказувати на рахунки, відкриті в іноземних брокерів (на суму не більш як 100 тис. грн на місяць).

У травні 2022 року Нацбанк заборонив поповнювати брокерські рахунки через українські банки, навіть з валютних карток. Разом із цим виводити кошти можна було без обмежень. Це актуально і наразі.

Фінансова консультантка Фединяк Софія розповіла, що українці все частіше задумуються про нові способи отримання пасивного заробітку, хоча культура інвестування в нашій країні ще не настільки популярна.

«Порівнюючи, наприклад, з населенням США, де інвестує більш як 55% населення, в Україні роздрібними інвесторами є тільки 9%. Ця статистика зібрана у перший рік (повномасштабної ― Авт.) війни, зараз цей відсоток в Україні більший», ― розповіла експертка.

Українці більше довіряють класичним інструментам отримання пасивного доходу. Це банківські депозити, державні облігації та здача нерухомості в оренду.

«Якщо ж ми говоримо про більш прибуткові інструменти, то на арену виходить фондовий ринок. Він більш туманний для українців, ніж державні облігації і банківські депозити, але завдяки тому, що в інфопросторі ми всюди чуємо про інвестиції, це підвищує інтерес суспільства до цієї теми і більше людей починає інвестувати. Так, з маленьких сум, невеликими кроками, але в суспільстві починає формуватися переконання, що це дійсно потрібно для того, щоб забезпечити себе грошима в майбутньому», ― пояснила фінансова консультантка.

Незалежна фінансова радниця, засновниця першої в Україні акредитованої академії з особистих фінансів FinEra Іванна Антонюк зазначає, що війна та поточна економічна ситуація суттєво трансформували інвестиційний ландшафт для українців.

«З одного боку, зросли ризики, пов’язані з волатильністю ринку, девальвацією гривні та загальною економічною нестабільністю. Українці стали більш обережними у виборі активів. Та, я б сказала, довше стали приймати інвестиційні рішення. З іншого — для нас відкрилися нові можливості: зниження вартості певних активів, підтримка міжнародних партнерів, розвиток військових та технологічних секторів, а також позитивна динаміка зросту варіантів вибору внутрішніх можливостей для інвестування. Разом з тим, українці стали більш усвідомленими у фінансових питаннях, зріс попит до диверсифікації портфелів, інвестування за кордоном та підтримки національного бізнесу», — пояснила Антонюк.

Фединяк зазначила, що вплив повномасштабної війни на інвестиційні можливості українців варто розглядати через призму чотирьох факторів.

  1. Обмеження Нацбанку. Неможливість напряму поповнювати брокерські рахунки змушує українців шукати обхідні шляхи й використовувати міжнародні трансферні сервіси (Vice, Revolut, TransferGo тощо). Це є певною перешкодою для українських інвесторів.
  2. Обмеження інвестиційних можливостей через суттєве зростання інфляції. Життя в Україні дорожчає, а рівень зарплат збільшується набагато повільніше. В таких умовах інвестиції стають менш пріоритетними.
  3. Освіта, доступність знань про інвестування для пересічних громадян. До повномасштабної війни українці переважно інвестували в валюти та банківські депозити, але останнім часом прийшло розуміння, що треба шукати більш вигідні фінансові інструменти. Наразі є багато доступної інформації про інвестиції, і це позитивний фактор.
  4. Обмежений вибір брокерів. Зараз відкрити рахунок з українським паспортом і користуватися торговими можливостями можна лише у двох брокерів.

Найпопулярніші брокери в Україні

На сайті Мінфіну є перелік брокерів з ліцензією, але не всі вони наразі дають можливість реально здійснювати торгові операції. За словами Фединяк, зараз це гарантують лише Interactive brokers та Freedom Finance Europe.

Зазначимо, що раніше в Україні працював брокер «Фрідом Фінанс УКРАЇНА», проте його позбавили ліцензії на початку повномасштабної війни. Деталі та вплив на фондовий ринок читайте у новині за посиланням.

Як відкрити брокерський рахунок

Процес починається з вибору професійного посередника. Варто зважати на такі моменти як наявність (відсутність) ліцензії, мінімальна сума для відкриття, комісія за поповнення/виведення коштів та здійснення торгових операцій.

Дії для відкриття рахунку залежать від вимог конкретного брокера. Зазвичай процес включає такі ключові кроки:

  • перехід на офіційний сайт обраного брокера;
  • реєстрація ― заповнення анкети та надання документів;
  • верифікація користувача;
  • активація акаунту.

Після відкриття брокерського рахунку інвестор поповнює його грошима і після цього має змогу вкладати фінанси в акції та інші активи.

Всі транзакції миттєво відображаються на рахунку, тому клієнт завжди може простежити їх у режимі реального часу.