У що інвестують європейці
Які ж існують основні варіанти?
Сучасні європейці, з їхнім наявним доступом до розвинених фінансових ринків та стабільної правової системи, активно вкладають кошти в різні сфери. Найбільше їх цікавлять нерухомість, технології, зелений бізнес та цінні папери.
Особливість європейського підходу полягає в тому, що кожна країна має свої власні пріоритети. Наприклад, Скандинавія інвестує в екологію, а Німеччина — у промисловість і стартапи. Ця різноманітність відкриває широкий спектр можливостей для вивчення й адаптації інвестиційного досвіду в інших країнах, зокрема в Україні.
До речі, на Finance.ua існує сторінка, на якій ми зібрали усі депозити. Тут можна легко порівняти ставки та умови. Отримати спеціальний «Бонус до депозиту». Та навіть швидко оформити варіант, що вам сподобається.
Традиційно, одним із найбільш стабільних та популярних напрямків для інвестицій серед європейців вважається нерухомість (і житлова, і комерційна). З нею й стабільний дохід від оренди можна отримувати, й на потенційному зростанні вартості вкладення збільшувати.
Скільки треба вкласти? В Німеччині, залежно від регіону та його перспектив, сума інвестицій у нерухомість може досягати, в середньому, від 200 тис. до 500 тис. євро.
Інвестори Франції також житлову та комерційну нерухомість поза увагою не лишають. Зазвичай, суми вкладень сягають від 150 тис. до 400 тис. євро.
Тим, хто прагне вкластися в нерухомість Іспанії, радимо «готувати» 100 тис. — 300 тис. євро. Саме така тут вартість у популярних пропозицій з нерухомості.
Джерело: finance.ua
Цінні папери, якщо вкластися в них з розумом, звичайно, також можуть принести непогані гроші.
Наприклад, в Європі наразі доволі активно інвестують в акції великих компаній, облігації та акції з ETF, що дає можливість зростання капіталу за відповідного ризику.
Зелена енергетика також чимало уваги отримує разом з автоматизацією та стрімко розповсюджуваним штучним інтелектом (ШІ).
Стартапи та загалом бізнес в якості предмета для вкладення активно приваблює інвесторів. Лише на галузі попит змінюється. Так, наприклад, медицина, фінансові та звичайні технології стабільно популярні.
Приклади великих інвестицій у європейські стартапи можна навести:
- французьку компанію Mistral AI. Торік паризький ШІ-стартап Mistral AI залучив 600 млн євро (640 млн доларів). Розробки пов’язані з великими мовними моделями з відкритим вихідним кодом. Це чудовий європейський конкурент американської OpenAI;
- британську компанію Wayve. Компанія Wayve, яка займається розробкою автономних автомобілів, торік отримала інвестиції в розмірі 861 млн фунтів;
- британський стартап Abound залучив понад 400 млн фунтів інвестицій за минулий рік;
- Highview Power (Велика Британія): Компанія, що спеціалізується на зберіганні енергії, отримала 300 млн фунтів інвестицій у першому півріччі 2024 року.
Загалом, британські технологічні компанії залучають просто рекордні венчурні інвестиції. Внаслідок беззаперечної довіри до них з боку вкладників, отримані ними гроші становлять майже третину всього єврофінансування.
Джерело: finance.ua
Крім того, частка венчурних інвестицій у ШІ в Європі сягнула рекордних 18%. Велика Британія, Франція та Німеччина домінують в інвестуванні в ШІ в Європі. Лондон, Париж і Мюнхен залучили найбільше коштів, зміцнюючи свої позиції як провідні технологічні хаби. Ці приклади свідчать про активний розвиток стартапів у Європі та значний інтерес інвесторів до технологічних інновацій.
Європейці використовують різноманітні інвестиційні інструменти для забезпечення власної фінансової стабільності, для планування майбутнього. Водночас значну роль серед них відіграють пенсійні та страхові фонди, а також альтернативні інвестиції в мистецтво, наприклад, в криптовалюти, в колекційні предмети.
У країнах Євросоюзу інституційні інвестори, зокрема пенсійні фонди та страхові компанії, відіграють значну роль під час формування фінансових ринків та в разі забезпечення економічної стабільності. Фінансовий ландшафт ЄС характеризують значні відмінності в розвитку управління активами інституційних інвесторів у різних країнах-членах.
За даними ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку), активи накопичувальних пенсійних фондів у країнах-членах, в середньому, складають до 70% від ВВП. А подекуди такі показники й перевищують річний ВВП.
Окрім традиційних інвестицій, європейці все більше звертають увагу на альтернативні варіанти вкладень. Стабільний попит на мистецтво та антикваріат. Ринок таких пропозицій лишається одним із найдавніших з інвестиційно-привабливих. Це пояснюється високою прибутковістю та незалежністю цін від більшості економічних показників.
Криптовалюти від 2009 року стали доволі популярними варіантами інвестування серед європейців. Зростає ринок віртуальних активів, відбувається їхнє прийняття широкими масами населення, збільшується число інвесторів у цьому секторі.
Колекційні предмети, такі як вино, автомобілі, годинники тощо стають все популярнішими в якості диверсифікації інвестиційних портфелів, захисту їх від коливань на ринку.
До сталих інвестицій інтерес в Європі теж зростає. В Скандинавії, наприклад, дуже акцентують на потребі інвестувати в екологію, в соціально відповідальні проєкти. Це можна розглядати, як відображення загальної тенденції до більш відповідального та усвідомленого інвестування серед європейців.
У сфері інвестицій в зелені технології лідерами є Данія, Нідерланди, Швеція. В зазначених країнах інвестори активно підтримують проєкти в галузі сталого розвитку, відновлювальної енергетики та енергоефективності.
Вони зацікавлені у виділенні великих сум на інноваційні стартапи, на технології, що сприяють зниженню викидів вуглецю, що поліпшують екологічну ситуацію.
На промисловості та нерухомості більше зосереджені в Німеччині та Франції. Німеччина з її високим рівнем урбанізації та стабільною економікою привертає суттєві інвестиції в нерухомість (житлову та комерційну).
Франція, першочергово Париж, є дуже популярними напрямками для вкладень в нерухомість. Та й місцеві промпідприємства часто, особливо в контексті технологічної модернізації, виступають популярними об’єктами для капіталовкладень.
Одним з провідних центрів інвестицій у технологічні стартапи та фінансовий сектор лишається Велика Британія. Наприклад, Лондон виступає важливим фінансовим хабом, де здійснюються не лише інвестиції в популярні стартапи, а й у сферу фінпослуг та зокрема технологій (фінтех).
Джерело: finance.ua
Якщо подивитися на графік, який відображає розподіл інвестицій серед європейців за різними категоріями, можна побачити, що, все ж таки, більша частина коштів спрямовується до пенсійних фондів, а альтернативні інвестиції, такі як мистецтво чи криптовалюти, займають меншу частку.
Європейці сміливо вкладаються в нерухомість, в зелені технології та сучасне підприємництво (першочергово в стартапи в галузях фінансів, медичних інновацій та високих технологій. — Ред.).
Вони довіряють свої гроші ринкам з високими стандартами регулювання, тож, часто обирають для інвестування нерухомість у розвинених містах, а ще інноваційні проєкти в технологічному секторі.
В Україні більшість інвестицій зосереджені на землі та нерухомості. Традиційно, об’єкти обирають з погляду привабливості для інвесторів, внаслідок можливості отримання доходу від передачі в оренду, від продажу пізніше. Притаманні європейцям інвестиції в нові технології, фінтех та зелені енергетичні проєкти у нас поки ще на стадії розвитку.
Що можна з моделей інвестування запозичити у європейців? Першочергово, зелені технології. Це безумовно. І на це вже йде багато уваги не лише від приватних інвесторів, але й від уряду.
Україні може бути вигідно скористатися досвідом європейських країн в плані розвитку власного сектору відновлювальних джерел енергії та енергоефективних технологій. Це і в плані забезпечення сталого розвитку буде корисно, і для залучення міжнародних інвестицій важливу роль може відіграти.
Стартапи… Всім, хто вже має досвід інвестування, та тим, хто лише планує його набувати, радимо більше уваги приділяти стартапам. Буває так, що вони приносять просто неймовірний прибуток, забезпечують вкладника до кінця життя.
Якщо зацікавились, вивчайте моделі інвестування, які активно розвиваються у Великій Британії та Швеції. Цілком можливо, що вони будуть корисні для стимулювання середовища українських інновацій, зокрема й через венчурні фонди та акселератори.
Не забувайте про диверсифікацію власного портфеля. Робіть вкладення в надійні перевірені варіанти та привабливі стартапи, на успіх яких немає гарантій, з розумом розподіляючи гроші, обирайте і традиційні, і альтернативні активи. Це мінімізує ризики, забезпечить стабільність доходу надовго.
В Україні доволі високий потенціал для розвитку різноманітного інвестиційного клімату. Але наразі, з урахуванням ситуації, більшість інвесторів обирають для себе Європу.