0 800 307 555
0 800 307 555

Що та де можна придбати дешевше, або безкоштовно в Україні

Поради для економії

У цьому матеріалі Finance.ua вирішив розповісти, як суттєво зекономити на придбанні різноманітних товарів.
Зміст

Сьогодні про фінансові труднощі може розповісти чи не кожен другий українець. Хоч за статистикою Держстату та даними Work.ua, середня зарплата в Україні й перевищує 20 тис. грн, на практиці це часто можуть бути менші суми, ближчі до «мінімалки».

Тим часом оприлюднена ПриватБанк інформація 2024 року свідчить про те, що українці найбільше витрачають гроші у продуктових магазинах і супермаркетах (частка оплат становила 44%. — ред.). На другому місці — витрати на ліки (6,6%), на третьому — оплата в закладах громадського харчування (6,4%). Лише після цього йдуть витрати на одяг та взуття (4,5%), витрати на пальне (4,2%), витрати на відпочинок (1,4%).

Ці дані свідчать, що більшість першочергових витрат українців припадають саме на харчі, а такі статті витрат як одяг, речі домашнього вжитку, побутова техніка та інше відходять на другий план. Водночас існують способи отримати такі речі задарма, або дешево.

До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.

Одяг

Чи не найбільше можливостей є для придбання одягу. Є способи отримати його як безкоштовно, так і за символічну вартість. Розглянемо детальніше.

Передачею одягу безкоштовно традиційно займаються благодійні організації. Наприклад, при Товаристві Червоного Хреста існують багато відділень по Україні, в яких приймають благодійну допомогу. Всі охочі можуть віддати туди власні непотрібні речі для будь-якої вікової категорії. Часто ці речі передають потім до інтернатів, дитячих будинків і пансіонатів. Однак звернутися з відповідним запитом можуть всі, хто потребує підтримки.

За аналогією вживаний одяг приймають й інші благодійні організації, як, наприклад «Карітас», проєкти «Банк одягу», «Кошик добра» тощо. Такі організації можуть існувати не лише у Києві, обласних центрах та великих містах. Загалом знайти схожі ініціативи можна навіть у невеликих населених пунктах.

Отримати безкоштовні речі можна також шляхом моніторингу сервісу OLX. Часто люди публікують оголошення у категорії «Віддам безкоштовно», в яких є найрізноманітніші товари. Зокрема, одяг. Щоб отримати потрібну річ, слід зв’язатися з продавцем та узгодити деталі доставлення.

Ще один сервіс для продажу вживаних речей — Shafa.ua. Безкоштовно знайти речі тут майже неможливо, однак деякий одяг все ж можна вихопити за привабливими цінами та в гарному стані.

Ще дешевші речі в магазинах типу Секонд-хенд. Для частих відвідувачів таких магазинів, походи до них — справжнє полювання. Адже там можна знайти якісні нові брендові речі за копійки. Все тому, що одяг, який не був проданий за кордоном, зрештою відбирають спеціальні менеджери й відправляють в Україну, де його вже розміщують у стоках. Так само часто трапляються речі у гарному стані за найнижчими цінами. Єдиний мінус — їх швидко розбирають. Тому потрібно орієнтуватися, в які дні відбувається завезення речей до «секондів».

Ну і дещо дорожчим, але часто також вигідним способом придбати одяг за найнижчими цінами є походи на міжсезонні розпродажі в ТРЦ. Як правило найбільші цінопади можна зловити взимку та влітку, коли магазини прагнуть позбутися одягу зі старої колекції. Такий шопінг потребує терпіння та витривалості, адже щоб зловити найвигідніші знижки, доведеться обійти не одну крамницю. Та воно того варте. А для тих, хто любить скуповуватися дешево, але без зайвих фізичних зусиль, є ще один варіант — відстежувати знижки у різних маркетплейсах. Наприклад, таких як Kasta.

Дитячі речі

За аналогією до категорії «одяг» можна безкоштовно отримати й дитячі речі. Однак існують і спеціальні соціальні проєкти для збору та передавання таких речей. Наприклад, проєкт «Кенгуруш». Всі охочі можуть самостійно привести туди дитячий одяг і речі, а працівники потім розвозять їх малозабезпеченим сім’ям у села, містечка, дитячі будинки й інтернати, звітуючи про це на Facebook-сторінці.

Безкоштовно можна знайти дитячі речі у тематичних групах соцмереж. Або ж на локальних сторінках окремих міст. Інколи там віддають речі зовсім безкоштовно, або ж за символічну плату. Нерідко це можуть бути цілі пакети одягу, наприклад, для немовлят чи певного віку. Інколи люди вказують, що готові передати дитячий одяг та іграшки малозабезпеченим сім’ям чи тим, хто потребує допомоги.

Ліки

А от брати безкоштовні ліки через соцмережі не так безпечно. Хоча такі групи також існують. Час від часу люди переглядають домашні аптечки і викидають багато протермінованих ліків, а іноді й цілі упакування. Адже, як правило, повертати ліки до аптек не можна.

Тому в соцмережах з’являються тематичні групи, де учасники можуть обмінюватися ліками або ж віддавати їх безкоштовно. А от за продаж ліків у такий спосіб можна понести відповідальність. Та й загалом варто пам’ятати, що самолікування може бути небезпечним для здоров’я.

Водночас для тих, у кого немає можливості придбати ліки, такий спосіб може стати одним з варіантів розв’язання проблем.

Крім того, отримати ліки безкоштовно можна після консультації з сімейним лікарем за програмою «Доступні ліки». Для цього лікар має попередньо виписати електронний рецепт. А лікарські засоби вже можна буде отримати у будь-якій аптеці, яка має договір з Національною службою здоровʼя України.

Під час повномасштабної війни багато благодійних організацій передають допомогу й у вигляді медикаментів. Ці ліки потім розвозять областями, а терапевти мають право надавати їх своїм пацієнтам, які звернулися за допомогою. Тому на записі у сімейного лікаря можна поцікавитися чи є можливість отримати такі безкоштовні ліки саме у вашому медзакладі.

Звернутися з запитом про надання безкоштовних ліків можна й до благодійних фондів. Особливо це стосується тих, хто має хронічні захворювання. Наприклад, фонд «Незабутні» в партнерстві з AmeriCares від початку війни доставляє в Україну ліки для людей з деменцією та не тільки. Замовити ліки можна також залишивши заявку на сайті Благодійного фонду «Хочу допомогти».

Розмістіть депозит за допомогою нашої програми «Бонус до депозиту» та отримайте підвищену процентну ставку. Ми домовилися з деякими банками, щоб вони платили вам більше. Детальніше за цим посиланням.

Книги

Для тих, хто хоче читати паперові книги безкоштовно, існує класичний варіант вирішення цього запиту — а саме похід до бібліотеки. З мінусів лише те, що книги потім потрібно повернути. Ну і, звісно, що найостанніші новинки знайти там складно.

Альтернативою можуть стати онлайн-бібліотеки з великою кількістю безкоштовних книг, доступних до завантаження. До того ж час від часу на таких сервісах як Yakaboo, Наш формат, Фоліо та інші можна знайти або безкоштовні електронні книги, або ж книги за акційними цінами. Головне, час від часу відстежувати ситуацію.

Меблі

Ця категорія, на перший погляд, може здатися нереалістичною. Адже, де взагалі можна взяти меблі безкоштовно? Насправді в локальних сторінках у соцмережах нерідко трапляються оголошення «віддам безкоштовно» або «віддам за шоколадку». Це можуть бути меблі як 20-річної давності, так і меблі більш нові, яких люди хочуть позбутися, щоб звільнити місце у квартирі.

У разі домовленості щодо «придбання» меблів у такий спосіб, слід бути готовим заплатити за їхнє транспортування, або організувати самовивіз.

За аналогією можна придбати меблі й на OLX. Однак потрібно буде оплатити доставлення. І врахувати, що доставлення габаритних речей в інше місто може бути досить недешевою.

Посуд та інші дрібні побутові речі

Жартувати про те, що чохол до мого смартфона бачив океан, а я ні, можна вічно. Особливо актуально це з появою таких великих маркетплейсів як AliExpress чи Temu, де різні продавці з усього світу пропонують широкий вибір товарів, включно з одягом, електронікою, предметами побуту, косметикою. Речі тут продають, як правило, дешево або дуже дешево. Єдиний мінус може бути в тому, що такі покупки слід продумувати заздалегідь, адже доставлення може зайняти тижні, а іноді й місяці.

Побутова техніка

Зазвичай в Україні не має традиції викидати побутову техніку в робочому стані. Якщо у деяких європейських країнах такі речі можуть виносити до сміттєвих баків й залишати там, то в нашій країні така доля може спіткати хіба зламану техніку, яка потребує ремонту.

Інколи на оголошення з пропозицією віддати безкоштовно побутову техніку у неробочому стані можна натрапити у соцмережах. Однак слід бути готовим до витрат на ремонт, або на запчастини.

Водночас існують і соціальні ініціативи, завдяки яким деякі категорії громадян можуть отримати побутову техніку безкоштовно. Наприклад, торік Херсонська ОВА разом з благодійним фондом «Юейм» та об’єднаною ініціативою «Кримський фронт» реалізували проєкт з надання побутової техніки для соціально незахищених верств населення, в межах якого українці могли безкоштовно отримати пральну машину, холодильник, мікрохвильовку та інше.

Нерухомість

Хоч питання забезпечення житлом ніколи не вирішувалося без наявності фінансів, війна внесла свої корективи. З початком повномасштабного вторгнення багатьом людям, які потребували житло, пропонували безкоштовне розміщення — у квартирах, які власники раніше здавали в оренду, в готельних номерах чи в будинках у невеликих населених пунктах.

Зараз переселенців впускають не так охоче. Водночас існують програми державної підтримки для ВПО, у яких є потреба орендувати житло.

Та попри це досі можна знайти пропозиції розмістити мешканців безкоштовно. Наприклад, від українців, які виїхали за кордон і хочуть, щоб їхній будинок не пустував. Особливо це стосується будинків у невеликих містах чи селах.

До того ж часто придбати будинки у невеликих населених пунктах можна ледь не задарма. Є пропозиції й за 1 тис. доларів. Але покупці мають бути готовими до такого переїзду.

***

Хоч іноді життя і підкидає випробування, зокрема й фінансові, та опускати руки не варто. Хто шукає — той завжди знайде. Головне — знати, що і де шукати. Однак слід не забувати, що розумна економія, це не завжди про труднощі. А свідоме споживання ніколи не вийде з моди.