Найзначущі цифри 2021 року
Цифри завжди скажуть правду
Вакцинація українців від коронавірусної хвороби розпочалася 24 лютого. Тоді першу дозу вакцини отримали 159 людей.
Станом на 30 грудня 2021 року повний курс вакцинації пройшли понад 13 млн 719 тис. осіб. Це 31,1% населення.
Принаймні одну дозу вакцини вже отримали більш як 14 млн 698 тис. людей – 33,3% населення.
Для колективного імунітету від COVID-19 за різними оцінкам потрібно вакцинувати від 60% до 80% населення країни.
2021 рік розпочався рекордно низькою обліковою ставкою – 6%. Протягом року Національний банк України п’ять разів її збільшував. З 10 грудня облікова ставка НБУ складає 9%.
Читайте також: Ключові події 2021 року по секторах
«Рішення спрямоване на нівелювання впливу додаткових проінфляційних ризиків, поліпшення інфляційних очікувань і забезпечення стійкого зниження інфляції до цілі 5%», – пояснили в НБУ.
До речі, найвища в історії незалежної України облікова ставка була в 1994 році. Тоді Національний банк встановив її на рівні 300% річних.
1 грудня мінімальна зарплата зросла до 6,5 тис. грн. У погодинному розмірі вона складає 39,12 грн.
Разом із мінімальною зарплатою збільшився і прожитковий мінімум. Для працездатних осіб – це 2 481 грн.
До цих показників прив’язані зокрема ставки податків, розмір ЄСВ, суми пені та штрафів, розмір аліментів, розмір допомоги по безробіттю, допомоги по вагітності та пологах тощо.
Зросла також і пенсія. З 1 грудня 2021 року з 2 400 грн до 2 600 грн збільшилася мінімальна пенсія за віком для осіб старших за 65 років, які мають повний стаж і не працюють. Максимальний розмір пенсії з 1 грудня складатиме 19 340 грн.
Це було десяте підвищення пенсії за рік, стверджують у Мінсоцполітики.
З початку 2021 року загальна кількість платіжних карток в Україні зросла на 7% – до 78 млн штук. 5,5 млн карток – токенізовані, тобто прив’язані до різних ґаджетів, якими можна розраховуватися.
78% операцій з оплати у фізичній торговельній мережі – безконтактні.
Як стверджує заступник голови НБУ Олексій Шабан, найчастіше українці використовують картки для розрахунків у торговельних мережах, а 25% – припадають на купівлю в Інтернеті.
За перші три квартали 2021 року мікрофінансові організації (МФО) видали швидких кредитів на суму 49 млрд грн. Це на 261 млн більше, ніж за весь 2020 рік, коли загальна сума становила 48,7 млрд грн, свідчать дані Опендатабот.
Також на 11% зросла середня сума кредиту – з 4 059 грн до 4 515 грн.
85% мiкрокредитних договорiв оформлюються онлайново.
Читайте також: Як обрати онлайн-кредит. Комікс-інструкція
Щороку заборгованість українців перед МФО збільшується. Наразі громадяни України завинили мікрофінансовим організаціям 15,6 млрд грн лише за протермінованими кредитами.
Станом на 1 грудня 2021 року загальна сума вкладів фізичних осіб, зокрема фізичних осіб-підприємців, у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів склала 641,2 млрд грн.
Із загальної суми вкладів фізичних осіб на початок грудня 2021 року:
- вклади у національній валюті – 389,5 млрд грн;
- вклади в іноземній валюті – 251,7 млрд грн.
21 грудня Міністерство фінансів провело рекордне розміщення облігацій внутрішньої державної позики. До бюджету вдалося залучити 20,48 млрд грн.
Загалом за січень-листопад внутрішні та зовнішні запозичення до загального фонду державного бюджету становили 478,8 млрд грн.
У межах ініційованої президентом державної програми «єПідтримка», яка спрямована на допомогу бізнесу, що зазнав найбільших втрат через карантинні обмеження, вакциновані двома дозами повнолітні українці вже отримали з бюджету 2,4 млрд грн.
Загалом спеціальну картку для отримання виплат відкрили 6 млн громадян, 3,6 млн з яких зробили це через державні банки – Укргазбанк, Ощадбанк і ПриватБанк.
Читайте також: Тисяча за вакцинацію: як отримати
«Люди, які вже отримали виплату від держави, витратили її на книги, кіно та квитки всередині країни. Це три найпопулярніші опції, які обирали», – розповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Вартість блакитного палива – найсерйозніша тема 2021 року. Уважно слідкувала за цим енергетичним трилером не тільки Україна, а й увесь світ.
21 грудня вартість січневого ф’ючерсу на TTF (Нідерланди) досягла позначки 2120 дол. за тисячу кубометрів. Це абсолютний рекорд.
Відповідно до даних Української енергетичної біржі, з січня до грудня 2021 року газ на українському ринку здорожчав у 4,6 раза – з 7925 грн до 36 282 грн за тисячу кубометрів. Це також рекорд.
Але протримається він не довго, адже максимальна вартість газу на рівні 72,3 тис. грн за тисячу кубів була зафіксована за ресурсом із постачанням у лютому 2022 року.
27 жовтня відбувся перший за 16 років аукціон Великої приватизації. З молотка пішов АТ «Перший київський машинобудівний завод» (ПКМЗ), який до травня 2018 року мав радянську назву – «Більшовик».
Торги тривали сім хвилин, а фінальна ціна склала 1 млрд 429 млн 17 тис. грн, що на 40 млн грн більше від стартової ціни.
Читайте також: Приватизація «Більшовика». Що буде далі
ПКМЗ придбав консорціум інвесторів. Серед них – власник компанії A Development Олексій Баранов і компанія UDP під управлінням Андрія Іванова. Акціонером UDP також є Василь Хмельницький.
Згодом засновник та очільник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа заявив, що справжня ринкова ціна «Більшовика» – 4 млрд грн.
На початку року долар в Україні коштував 28,27 грн. Курс поступово знижувався. У листопаді він досяг найменшої за рік точки – 26,06 грн. Утім, майже одразу курс злетів. Цьому, зокрема, сприяли новини про можливе широкоформатне вторгнення РФ в Україну, а також заяву президента України Володимира Зеленського про можливий державний переворот.
Окрім того, зріс попит на валюту. За даними НБУ, з початку листопада чисті покупки валюти населенням становили 200 млн дол.