0 800 307 555
0 800 307 555

Робота без досвіду й освіти: пошуки за часів війни

Про те, ким зараз можна влаштуватися та скільки заробити

З 24 лютого, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України, майже 5 млн українців втратили роботу. Це третина від усіх зайнятих в країні.
Зміст

За даними work.ua, кількість вакансій зростає на 10% на тиждень і в 1,5 раза на місяць. Але задовольнити всіх, хто потребує роботу, вітчизняний ринок праці поки не в змозі.

«Попит на робочу силу залишається низьким, зайнятість відновлюється дуже повільно», – констатує у своєму звіті про фінансову стабільність за червень 2022 року Національний банк України.

І якщо висококваліфікованим спеціалістам знайти роботу буде простіше, адже, як каже співзасновник і керівник work.ua Артур Міхно, «можливість знайти зараз дійсно крутих спеціалістів – найкраща ніж будь-коли», то що робити тим, хто не має досвіду або потрібної освіти?

Ще більше корисних статей для тих, хто шукає роботу, – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Одного диплому замало

«Сьогодні ми розуміємо, що з одним дипломом про вищу освіту людина до пенсії уже не допрацює. Необхідно мати знання двох-трьох робітничих напрямків, що дасть змогу тимчасово, коли відсутня робота за основною спеціалізацією, отримувати додатковий заробіток», – звертає увагу начальниця управління Державного центру зайнятості Олена Мельник.

Це підтверджують і аналітики grc.ua: багато українців стикаються з проблемою працевлаштування за фахом, тому часто погоджуються на роботу в новій для себе сфері.

Крім того, претендувати хоч на якусь роботу людей змушує скрута – фінансові запаси закінчуються: станом на лютий 2022 року тільки 11% українців мали заощадження, яких би вистачило на пів року чи більше, 54% – узагалі їх не мали (дані work.ua).

Роботодавці, розуміючи нинішні реалії ринку праці, все частіше пропонують можливість навчити та підвищити рівень кваліфікації співробітників.

Пропозиції для працівників без досвіду

На порталі grc.ua розміщені 33% вакансій для працівників без досвіду роботи.

Найбільше з них сконцентровані у Львові й області – 16% від усіх актуальних. Середня пропонована зарплата – 12 300 грн.

По Києву таких вакансій 14%, а середня зарплата – 19 500 грн.

Найнижчу зарплату для працівників без досвіду пропонують у Полтавській області – 8 500 грн.

Спеціалісти work.ua стверджують, що зазвичай, без досвіду шукають працівників на такі посади:

  • оператор чату або кол-центру;
  • перекладач;
  • продавець-консультант;
  • водій;
  • кур’єр;
  • прибиральник;
  • швачка;
  • офіціант;
  • бармен-касир;
  • менеджер з продажу.

Аналогічний список буде й для тих кандидатів, які не мають вищої освіти. Утім, є сфери, де відсутність освіти взагалі не критична. Наприклад, IT – тут звертають увагу на те, що вміє людина, а не на те, що написано у неї в дипломі. Або б’юті-індустрія. В ній так само потрібні навички, а не диплом.

До речі, за підрахунками сайту robota.ua, водіям у середньому готові платити понад 26 тис. грн.

Також можна спробувати попрацювати в таксі. Реальну історію про таку роботу Finance.ua вже розповідав в одному зі своїх матеріалів буквально за день до повномасштабної війни.

«Понад третину всіх вакансій для працівників без досвіду роботи – зі сфери продажу, де в середньому готові платити за роботу 15 800 грн. Більшість з цих вакансій складають пропозиції роботи у сфері ритейл. Касири, продавці-консультанти, адміністратори торгових залів були затребувані й до війни, активно їх шукають і зараз. Окрім цього, компанії різних галузей активно шукають менеджерів з продажів та менеджерів по роботі з клієнтами у офіс чи віддалено», – кажуть аналітики grc.ua.

За даними work.ua, декотрі роботодавці навмисно шукають менеджерів з продажу без досвіду роботи, оскільки легше навчити людину з нуля, ніж перевчити.

«Продажі – це сфера, через яку найлегше потрапити до будь-якої компанії», – звертають увагу фахівці.

Робота без досвіду: що потрібно вміти

У вакансіях для працівників без досвіду роботодавці вказують в основному бажані м’які навички. Як стверджують спеціалісти grc.ua, в усіх вакансіях, незалежно від професійної сфери, роботодавці хочуть від кандидатів відповідальності, уважності, стресостійкості й орієнтованості на результат.

«В сфері продажів пріоритетними вважаються такі навички, як тактовність, високі комунікативні навички й активна життєва позиція. Тим, хто шукає роботу в сфері транспорту та логістики, потрібно бути пунктуальним і дисциплінованим, а представникам робітничих спеціальностей – бути уважними до деталей та вміти працювати в режимі багатозадачності», – пояснюють аналітики.

За словами головної редакторки журналу «Будні» сайту robota.ua Юлії Далібук, найважливішою м’якою навичкою наразі є гнучкість, тобто можливість підлаштуватися під обставини. А от стресостійкістю після 24 лютого вже працедавців не здивувати.

«Наприклад, у вас лунає сирена, а ви продовжуєте працювати. Для багатьох це стало новою нормою», – каже вона.

Утім, Далібук все ж таки радить розвивати так звані Hard skills (професійні навички, яким можна навчити і які можна виміряти. – Ред.) у напрямках, до яких є здібності. І зараз є чудова нагода, адже працює багато курсів, де можна отримати необхідні професійні навички.

Окрім того, компанії часто пропонують стажування (здебільшого неоплачуване), що також дозволить підвищити свій професійний рівень.

Курси та стажування особливо актуальні для людей без вищої освіти. Різноманітні сертифікати та рекомендаційні листи підвищать шанси отримати бажану роботу навіть без університетського диплома.

Також ви можете спробувати себе у фрілансі або ж розпочати власну справу. У Державному центрі зайнятості вам можуть допомогти з бізнес-планом.

Нещодавно уряд України запустив новий проєкт з грантової підтримки бізнесу – «єРобота». Запрацювали три програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності в умовах воєнного часу.

Складаємо резюме без досвіду: на що звернути увагу

Навіть якщо у вас немає досвіду й освіти, резюме вам все одно потрібне, адже саме так про вас дізнається потенційний працедавець.

Насамперед зверніть увагу, що резюме потрібно створювати в такому форматі, щоб воно однаково добре відкривалося як з телефона, так і з комп’ютера. Також не зловживайте графікою і пам’ятайте, що воно має бути «легким» – в умовах нестабільного інтернету не завжди є можливість завантажити великий файл.

Ознайомтесь з вимогами до посади та розпишіть необхідні навички, якими володієте. Так ви збільшите ймовірність, що резюме не пройде повз очі працедавця.

«Пишіть про досвід у навчанні: які практики та стажування ви проходили, які успіхи були у вас в навчанні. Обов’язково вказуйте навички, якими ви вже володієте. Покажіть, що ви вмієте швидко навчатись, щоб роботодавці розуміли, що ви зможете почати приносити користь бізнесу», – рекомендує директорка з персоналу work.ua Ольга Тарасевич.

Обов’язково напишіть мотиваційний лист. Його наявність значно підвищує шанс, що ваше резюме помітять серед багатьох інших.


Натисніть для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

«Правильно написаний мотиваційний лист допоможе звернути увагу роботодавця на сильні сторони вашого досвіду. Прочитайте уважно вимоги до посади. Подумайте, чим ваші навички можуть бути корисні компанії та чому саме з вами повинен сконтактувати роботодавець», – радять HR-спеціалісти robota.ua.

Пам’ятайте, що якість та успіх резюме не вимірюється його обсягом, намагайтеся показати свої сильні сторони й акцентуватися на тому, що з вашим приходом отримає компанія.

***

Робота без досвіду й освіти навіть попри кризу на ринку праці в Україні є. Зарплати в цьому сегменті стартують від 8 500 грн, що лише на 2 тис. грн більше за мінімальну зарплату в нашій країні. Проте це на 8 500 грн більше від нуля.

Якщо ж обставини дозволяють, не кидайтесь на першу-ліпшу роботу. Так, ринок праці наразі повністю належить працедавцю, через підвищений попит він може перебирати кадрами, але краще знайти справу, яка буде вам до душі, ніж працювати на ненависній роботі «за їжу».