Продаж банківських металів: що пропонують банки
Як було раніше та що змінилося після лютого 2022 року
Українці почали втрачати інтерес до банківських депозитів. Депозити в гривні після зростання військового збору з 1,5% до 5% приносять приблизно стільки ж, скільки і звичайне подорожчання готівкової валюти. А депозити у валюті через дуже низькі процентні ставки можна розглядати хіба що як спосіб зберігання валюти в банку.
Водночас все більший інтерес викликають вкладення у банківські дорогоцінні метали — золото, срібло, платину, паладій. Ціни на них зростають не лише у гривневому, а й у доларовому еквіваленті.
Наприклад, у лютому 2024 року вартість тройської унції золота (тройська унція = 31,1 грама) становила близько 2 тис. доларів, а у квітні 2025 року досягла 3 500 доларів. За 14 місяців вона додала в ціні 75% у доларах.
За прибутковістю це можна порівняти хіба що з вкладеннями в криптовалюти, які самі по собі набагато ризикованіші. Як бачимо, подібні інвестиції можуть з часом принести значний прибуток.
До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну торгівлею злитками банківських металів займалася майже половина українських банків, а придбати їх можна було не лише у Києві чи обласних центрах, а й у будь-якому великому місті, де були присутні банківські відділення. Банки активно завозили з-за кордону золоті, срібні та платинові злитки відомих афінажних компаній; деякі банки пропонували навіть дуже рідкісні (і не особливо популярні) злитки з паладію.
- Золоті злитки пропонувалися таких номіналів: 1 г, 2 г, 2,5 г, 5 г, 10 г, 20 г, 1 тройська унція (31,1 г), 50 г, 100 г, 250 г, 500 грамів.
- Срібні злитки — 10 грамів, 20 грамів, 50 грамів, 100 грамів, 250 грн, 500 грамів та 1 кг.
Для того щоб придбати той чи інший злиток, необхідно було просто прийти до банку з грошима. Деякі банки для великих покупців банківських металів паралельно пропонували послугу оренди банківських комірок (щоб не зберігати злитки вдома).
Все змінилося після того, як росія віроломно напала на Україну. У перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, Національний банк України видав Постанову № 18, якою, в тому числі, заборонив банкам купівлю злитків дорогоцінних металів у юридичних осіб.
У такий спосіб було перекрито канал завезення злитків банківських металів з-за кордону. Тому незабаром запаси золотих і срібних злитків у банках виснажилися. Деякі банки (в т.ч. і найбільші, наприклад Ощадбанк. — Ред.) заявили про припинення роботи зі злитками банківських металів.
Наразі продаж банками злитків із золота та срібла здійснюється виключно за рахунок перепродажу того, що вони викуповують у населення. Такий процес передбачає наявність у банківському відділенні експерта, який добре знається на банківських металах, методах перевірки справжності та оцінки стану злитків.
Таких спеціалістів у банківській системі не так багато. До того ж, для проведення всіх належних експертиз, необхідна наявність спеціального обладнання. З цієї причини банки суттєво скоротили кількість відділень, де клієнти можуть продати золоті чи срібні зливки.
Так, у ПриватБанк зараз прийом (і подальший продаж) злитків із золота та срібла здійснюється у трьох відділеннях у Києві та одному у Львові. РВС Банк працює на прийом та продаж у Києві, Вінниці та Львові. А МТБ Банк взагалі проводить експертизу та купівлю лише у Києві.
Наразі активно займаються скуповуванням та продажем злитків банківських металів такі банки:
- ПриватБанк;
- Індустріалбанк;
- МТБ Банк;
- РВС Банк;
- Комінбанк.
Ціни на купівлю та продаж злитків у банків відрізняються досить суттєво. При цьому варто знати: що менший злиток, то більша ціна за 1 грам металу. Наприклад, у ПриватБанк 1 грам золота в одному грамовому злитку коштує на 12% більше, ніж у стограмовому.
Ще більша різниця між ціною, за якою банк скуповує злитки банківських металів та ціною реалізації для клієнтів. Чим більше важить злиток, тим спред (різниця між ціною купівлі та продажу) буде нижчою. Наприклад, у МТБ Банк ціна продажу для однограмового золотого злитка — на 40% дорожча, ніж ціна купівлі. Для стограмового ж зливка спред буде менше 20%.
Така велика різниця в ціні придбання та продажу передбачає, що купівля банківських злитків — це інвестиція на майбутнє. А ціни на золото поки що зростають.
Через великий попит і недостатню пропозицію часто складно придбати потрібний злиток. Так, в ПриватБанк в одному з київських відділень, що працює зі злитками, редакції Finance.ua сказали, зараз є золоті злитки вагою 5,10, 20 грам і унція (31,1 грама).
Більш ходових (через нижчу ціну за грам. — Ред.) 50-грамових злитків немає. Більше того, нас попередили, що перед тим, як придбати — бажано по телефону дізнатися про наявність потрібних злитків і забронювати їх на своє ім’я.
Щодо злитків срібла, через більшу доступність за ціною попит на них взагалі зашкалює, тому купити їх вкрай складно. Їх рідко здають у банк.
Велике значення має те, в якому вигляді злиток здається в банк, його цілісність та наявність захисної упаковки. Якщо одні банки встановлюють єдину ціну купівлі злитка (залежно від його ваги), то, наприклад, у ПриватБанк злитки поділяються за трьома категоріями залежно від стану.
Перша — найкращий стан, третя — найгірший. Для третьої категорії ПриватБанк встановив єдину ціну купівлі, незалежно від ваги злитка, що означає, що покупка фактично йде за ціною брухту.
Клієнти можуть вільно (у разі наявності. — Ред.) придбати в банку золоті злитки вагою від 1 до 50 грамів. А ось зі стограмовим злитком — складніше. Річ у тім, що його вартість виходить набагато вищою за 400 тис. гривень — поріг, встановлений положенням про фінансовий моніторинг. Щоб купити стограмовий зливок золота, клієнт має надати до банку документи, що підтверджують законне походження коштів на купівлю. Без цього правочин не відбудеться.
У деяких банках фінмоніторинг проводиться не лише під час продажу, а й навіть при купівлі стограмового зливка. Через це часто власники таких злитків вважають за краще не здавати їх у банк, а продати безпосередньо ювелірам, які виготовляють із них ювелірні вироби.
Варто дуже акуратно поставитися до процедури зберігання банківських злитків. Раніше кожен злиток (з тих, що завозилися з-за кордону) реалізувався виключно у спеціальній захисній пластиковій упаковці, яку в жодному разі не можна було порушувати.
При купівлі злитка необхідно уважно оглянути упаковку. У разі, якщо злиток без упаковки або її порушено, він одразу втрачає в ціні. Якщо злиток без упаковки буде зі слідами пошкоджень, його можна буде продати лише за ціною брухту.
Якщо злитків не один і не два, і вдома їх зберігати ніде, варто задуматися про оренду банківської комірки. І пам’ятати: злитки купують не для того, щоб продати за місяць-другий, це не депозити. Зливки — це вкладення на роки, довгострокова інвестиція. Лише в цьому випадку вона принесе прибуток.