Відпочинок за кордоном. Тренди літа-2021
Які країни відкриті для України
Якщо ви думаєте, як можна заощадити на відпочинку, підпишіться на наш телеграм-канал. Там ми публікуємо корисні фінансові поради та лайфхаки, за користування якими, ваш гаманець буде вам вдячний.
Киянка Інна Романець, яка працює в ІТ-сфері, надзвичайно любить подорожі. До пандемії вона з чоловіком кілька разів на рік бувала за кордоном і вже об’їздила 27 країн. Закриття кордонів навесні 2020 року через стрімке розповсюдження коронавірусу кардинально вплинуло на її стиль життя, як і решти затятих мандрівників. Проте без поїздок вона протрималася пів року, а вже восени поїхала в Туреччину.
Весною цього року вона вже побувала в ОАЕ та Вірменії, а на літній сезон розмірковує над новим напрямком.
«Поки розглядаю кілька варіантів, але ще не визначилася через фінансовий аспект, – каже мандрівниця. – Хочу в Мексику, але якщо не вистачить грошей – то Греція чи Хорватія».
Коронавірусні обмеження її не лякають. Романець вже пройшла повний курс щеплення від коронавірусу вакциною від компанії AstroZeneca, тому почуває себе впевненіше.
Серед її оточення більшість людей теж планує відпочити цього літа за межами України.
«Майже всі їдуть за кордон, – розповідає вона. – Найбільше – в Туреччину, на другому місці – Чорногорія».
Надзвичайну активізацію попиту цього літа на тури за кордоном відзначають усі опитані представники туристичних компаній. У топі – відпочинок на морі.
«У нас 2019-й за продажами був гірший, ніж 2021-й, – зазначає Аббас Алієв, директор компанії «Турфірма Алієви». – Усі чекали, нікуди не літали, а зараз різко масово почали літати. Якщо я порівнюю наші нинішні продажі з тими, що були два роки тому, то вони зросли рази в три-чотири».
Підтверджує цю тенденцію й Андрій Демура, керівник компанії «Аполло-тур». У порівнянні з 2019-м у травні цього року продажі в його компанії збільшилися приблизно на 20%, а у червні – уже на 32%.
Водночас закордонним туризмом через невисокі доходи все ще цікавиться менша частина українців. А для тих, хто воліє відпочивати не в Україні, визначальними факторами під час вибору напряму подорожі влітку 2021 року є не тільки вартість туру, а й наявність коронавірусних обмежень для туристів, які кожна країна встановлює на свій розсуд.
Українці активно цікавляться відпочинком за кордоном, проте головним фактором стримування, як і раніше, є не закриті через пандемію кордони, а фінансовий бік справи.
Подорожі за кордон можуть дозволити собі далеко не всі. За весь час незалежності більшість українських туристів традиційно відпочивала у межах країни, і цей літній сезон не стане винятком.
«На жаль, економічна ситуація в країні завжди залишає більшість українців поза відпочинком за кордоном. Вартість відпочинку відіграє ключову роль, – каже Ігор Голубаха, голова Всеукраїнської асоціації туроператорів. – Тому в більшості своїй цього літа українці будуть відпочивати в Україні. Я думаю, рази у два більше, ніж за кордоном».
Окреслений тренд підтверджують і результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного на початку червня.
На першому місці за популярністю, як і рік тому, залишаються подорожі по Україні. Такий вид відпочинку планує 18,8% респондентів. На дачі й у заміські будинки поїде 11,3% опитаних. А відпочинок за кордоном опинився на третьому місці за уподобаннями. Його обрало 9,2% учасників опитування.
Поїздки за кордон найчастіше обирали респонденти з високими доходами.
«Тих, хто планує їхати за кордон найбільше серед тих, хто може дозволити собі купувати коштовні речі та тих, хто може собі дозволити купити все, що захочуть (відповідно 21,7% та 24,1%)», – наголошують автори дослідження.
Спад захворюваності на коронавірус через підвищення температури, а також активізацію вакцинації у багатьох країнах й Україні зокрема, де з початком літа вона стала доступною для всього населення, дуже сприятливо позначився на відкритті кордонів для туристів.
Якщо в липні 2020 року перші поодинокі країни відкрили кордони для українських відпочивальників, і їм було доступно лише шість напрямків, то за рік карта подорожей значно розширилася. Усе більше країн знімають жорсткі обмеження для туристів з України, а українці квапляться скористатися можливостями, оскільки пандемія ще триває і ситуація може швидко змінитися.
Через непевність епідемічної ситуації, яка знову значно погіршилася у Великобританії, Португалії та РФ через поширення штаму «Дельта», більшість туристів цього літа надає перевагу пропозиціям від турагентств.
«На сьогодні ми маємо 100% пасажирське завантаження наших літаків, а трендом серед подорожувальників стали саме пакетні тури, – розповідає Катерина Артюх, керівник відділу розвитку напрямків компанії Join UP!. – Це пов'язано з тим, що правила перетину кордонів різних країн постійно змінюються, а турагенти оперативно допомагають уникнути додаткових несподіванок, пов'язаних з карантинними нововведеннями для туристів».
Більшість країн, куди пускають на відпочинок українців, вимагає наявності ПЛР-тесту, зробленого за 72 години до вильоту. Лише чотири країни – Албанія, Чорногорія, Домінікана та Північна Македонія – не вимагають для в’їзду нічого.
Детально з правилами в’їзду до різних країн через пандемію коронавірусу можна ознайомитися на інтерактивній мапі від Міністерства закордонних справ України.
У лідерах серед напрямів літнього відпочинку за кордоном серед українців традиційно з великим відривом залишається Туреччина. Але на початку високого сезону турки ледь не зіпсували бажання українських туристів відпочити саме в них.
Ціни на тури до Туреччини в травні й першій половині червня були дуже прийнятними для українців не в останню чергу через заборону російської влади з 15 квітня для власних громадян відвідувати Туреччину. З 22 червня РФ відновила польоти до турецьких курортів, що призвело до стрибка цін на тури. Ціни, як зазначали туроператори, часом зростали на 10% за ніч.
Але закони ринку швидко виправили ситуацію. Українці стали відмовлятися від турецького напрямку на користь дешевшого відпочинку в Єгипті, Чорногорії та Албанії, – і ціни на тури до Туреччини знизилися до початкового рівня.
«Дійсно, було зростання цін дуже різке й суттєве, щойно 19 червня з’явилась новина про допуск російських туристів у Туреччину, але воно протрималося буквально два тижні, – каже Андрій Демура. – До початку липня ціни сильно зросли і попит у нас в Україні щодо Туреччини впав. Турки розраховували сильно підвищити ціни, але перестаралися. І тепер ціни відкотилися знову назад».
Країни ЄС, економіки яких критично залежать від туризму, намагалися до початку літного сезону відкрити кордони для масових подорожей. На сьогодні повноцінно відкриті для українців
- Греція;
- Кіпр;
- Болгарія;
- Хорватія.
Для допуску на свою територію вони вимагають один з таких документів:
- негативний ПЛР-тест, зроблений за 72 години до в’їзду;
- сертифікат про завершену вакцинацію принаймні за 14 днів до подорожі;
- довідку про одужання від коронавірусу чи наявність антитіл в організмі;
- Кіпр додатково вимагає пройти ще одне платне тестування після прильоту в аеропорту.
Найбільше серед країн ЄС українці зацікавилися Грецією після її відкриття 14 травня.
«Коли розпочався сезон і Греція відкрила для нас свої кордони, ми в Join UP! побачили, як динамічно зріс попит на цей напрямок, – каже Катерина Артюх. – Популярний відпочинок на островах Крит, Родос, Корфу та новий напрямок на півострів Халкідікі».
Через збільшення попиту її туркомпанія навіть запустила додаткові рейси на Халкідікі з Києва й Одеси, а надалі планує додати прямі рейси і з інших міст України.
Далі почали відкриватися й інші країни ЄС, але лише для тих громадян України, які пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу принаймні за 14 днів до в’їзду.
З 7 червня українці можуть поїхати на відпочинок до Іспанії, з 9 червня – до Франції, з 25 червня – до Німеччини, з 1 липня – до Австрії.
Але тут існують обмеження щодо препаратів, якими проведена вакцинація. Усі названі країни визнають вакцини, схвалені Європейським агентством з лікарських засобів: від виробників BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson&Johnson.
Тільки Іспанія додатково визнає китайський препарат CoronaVac, яким найактивніше сьогодні вакцинують українців.
Крім того, ще остаточно не зняте питання щодо паспортів вакцинації. Поки в Україні його можна отримати після другої дози вакцини у паперовому вигляді в сімейного лікаря. Появу перших електронних документів про вакцинацію Міністерство цифрової трансформації України анонсувало з 1 липня. Але процес затягується. 5 липня заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб на своїй сторінці у Facebook повідомив, що перші цифрові сертифікати про вакцинацію вже доступні користувачам у застосунку «Дія». Але поки автор статті та його знайомі згенерувати електронний сертифікат у «Дії» не можуть. В особистому кабінеті взагалі відсутня інформація про пройдену вакцинацію.
Зважаючи на те, що повним курсом вакцинації охоплена незначна частина населення України, а також те, що більшості українців доступний тільки китайський препарат CoronaVac, поїздки на відпочинок до країн ЄС, які насамперед славляться екскурсійним туризмом, до кінця літнього сезону масовими не стануть.
«У цьому році Європа провисне. Оператори навряд чи запустять чартери, я маю на увазі, наприклад, Іспанію. Ми поки що не продаємо і я взагалі не раджу брати, – зазначає Аббас Алієв. – Сьогодні одне, завтра інше Європа скаже. І тому ставити чартерну програму, а потім скасовувати – це дуже затратно».
Виняток становить лише острів Мадейра, який належить Португалії. Сюди з 12 липня запускаються прямі рейси з України. Правила в’їзду максимально спрощені: лише негативний ПЛР-тест за 72 години до поїздки. Але є одне велике але. Ситуація з коронавірусом у самій Португалії дуже напружена, тому не виключені певні труднощі після повернення.
Найпопулярнішим серед українців цього літнього сезону став відпочинок на морському узбережжі. Через високу конкуренцію ціни залишаються на прийнятному рівні. Вони не вищі, ніж у літні сезони до пандемії. Те, що підвищувати ціни – собі у збиток, яскраво показав випадок з Туреччиною, яка спробувала було трохи підзаробити на ажіотажі в кінці червня.
«Якщо одна країна буде задирати ціни на готелі, туристи поїдуть в інші місця, – зауважує Ігор Голубаха. – Вона стає відразу неконкурентною і в динаміці тільки програє. У туризмі все розраховане на масовість. Заробляють не від одного туриста, а від великої кількості».
Ми виділили 10 країн, якими найбільше цікавляться туристи з України цього літа, і порівняли ціни на відпочинок. У розрахунках використовувалася інформація туркомпаній «Поїхали з нами», «JoinUP!», «TUI» і «TEZ Tour». Бралися тури для двох осіб на 7 ночей у другій половині липня (виліт 15-22 числа з Києва). До туру входить проживання у тризірковому готелі, сніданки, переліт, трансфер до готелю і медстраховка. Напрямки розташовані в порядку популярності.
Якщо ви будете сплачувати за свою відпустку через інтернет, зверніть увагу на нашу добірку найкращих кредиток для онлайн-платежів.
Беззаперечний лідер закордонного літнього відпочинку в українців уже не перший рік. З 1 червня для в’їзду необхідно мати негативний ПЛР-тест, зроблений за 72 години до вильоту, або експрес-тест на антигени SARS-CoV-2 за 48 годин до вильоту, або довідку про повний курс вакцинації за 14 днів до поїздки, або довідку про перенесений COVID-19 в останні 6 місяців.
- Сіде – від 12 577 грн
- Аланья – від 12 734 грн
- Анталія – від 14 225 грн
- Кемер – від 14 944 грн.
- Мармаріс – від 15 293 грн
- Бодрум – від 31 897 грн
Ціни на тури до Туреччини, відомої своїм форматом all inclusive, з різним типом харчування не дуже відрізняються. Якщо людина не надто переживає за фігуру, то замість одного лише сніданку можна вибирати й варіанти «все включено».
Для в’їзду потрібен негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше 72 годин до вильоту. Діти до 6 років звільнені від тестування.
- Шарм-ель-Шейх – від 16 432 грн
- Хургада – від 18 043 грн
Єгипет через безліч інших альтернатив улітку знижує ціни на свої тури, пропонуючи 7 ночей навіть за $225 з людини (6 143 грн). Спекотна погода за 40 градусів у цей час українцям, за словами туроператорів, на заваді не стає через сухе повітря.
«Єгипетської спеки ніхто не боїться, бо вона легко переноситься. У тому ж турецькому Кемері – гори та вологість повітря 82%. А у Єгипті – 14%. Тому 43 градуси в Єгипті переносяться набагато легше, ніж 36 – у Кемері», – каже Андрій Демура.
Турів з тризірковими готелями та сніданком до Єгипту мало. Тут переважно діють готелі чотири й п’ять зірок з типом харчування «все включено». Для порівняння ціни в них на тури із заявленими нами параметрами:
- Шарм-ель-Шейх – від 23 405 грн (4 зірки, «все включено»), від 24 721 грн (5 зірок, «все включено»)
- Хургада – від 25 379 грн (4 зірки, «все включено»), від 26 752 грн (5 зірок, «все включено»).
В’їзд вільний без тестів.
- Будва – від 20 860 грн
- Рафаїловичі – від 21 985 грн
- Ігало – від 22 708 грн
- Бечичі – від 22 829 грн
- Подгоріца – від 24 882 грн
- Герцег Нові – від 25 239 грн
- Петровац – від 26 027 грн
Для в’їзду потрібен один з таких документів: негативний ПЛР-тест за 72 години до вильоту або експрес-тест на антиген SARS-CoV-2 за 48 годин до прибуття, або сертифікат про повну вакцинацію більш ніж за 14 днів до вильоту, або довідка про перенесений COVID-19 чи довідка про наявність антитіл після одужання, з отримання яких минуло від 2 до 9 місяців. Діти віком до 12 років звільнені від тестування. Не пізніше, ніж за 24 години до прибуття, потрібно пройти анкетування.
- Крит – від 20 952 грн
- Родос – від 22 588 грн
- Іксія – від 42 606 грн
- Фаліракі – від 42 606 грн
Вільний в'їзд без тестів.
- Дуррес – від 22 727 грн
- Вльора – від 23 177 грн
- Саранда – від 24 904 грн
Потрібен негативний ПЛР-тест не пізніше ніж за 72 години до вильоту плюс повторний тест після прильоту в аеропорту (вартість 30 євро). Перед вильотом потрібно пройти анкетування.
- Пафос – від 24 395 грн
- Ларнака – від 25 315 грн
- Айя-Напа – від 26 456 грн
- Протарас – від 29 910 грн
- Лімассол – від 30 753 грн
Для в’їзду потрібен один з таких документів: негативний ПЛР-тест за 72 години до вильоту або експрес-тест на антиген SARS-CoV-2 за 48 годин до прибуття, або сертифікат про повну вакцинацію більш ніж за 14 днів до вильоту, або довідка про перенесений COVID-19. Діти віком до 5 років звільнені від цих вимог.
- Золоті піски – від 10 081 грн
- Балчік – від 10 862 грн
- Святий Влас – від 11 313 грн
- Несебр – від 11 785 грн
- Сонячний берег – від 16 477 грн
- Созополь – від 18 285 грн
- Кранево – від 18 686 грн
Для в’їзду потрібен один з таких документів: негативний ПЛР-тест за 72 години до вильоту або експрес-тест на антиген SARS-CoV-2 за 48 годин до прибуття, або сертифікат про повну вакцинацію більш ніж за 14 днів до вильоту, або довідка про перенесений COVID-19 в останні 6 місяців і підтвердження про отримання хоча б однієї дози вакцини проти коронавірусу. Діти віком до 12 років звільнені від цих вимог. Перед вильотом потрібно пройти анкетування.
- Трогір – від 33 502 грн
- Умаг – від 34 442 грн
- Дубровнік – від 40 426 грн
- Брела – від 60 336 грн
Для в'їзду потрібен негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше ніж за 72 години до вильоту. Діти до 12 років звільнені від цієї вимоги. Перед вильотом необхідно заповнити декларацію здоров'я (онлайн-форма, яку потрібно роздрукувати).
- Хаммамет – від 18 889 грн
- Монастір – від 20 094 грн
- Сусс –від 22 977 грн (харчування «все включено»)
- Набуль – від 23 128 грн (харчування «все включено»)
У Тунісі, як і в Єгипті, турів з тризірковими готелями та сніданками мало. Переважно є пропозиції на відпочинок у готелях чотири й п’ять зірок з типом харчування «все включено».
Відвідування дозволено за умови перетину кордону повітряним шляхом. Для в'їзду потрібен негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше ніж за 72 години до вильоту. На 3-й день перебування в країні слід самостійно пройти повторне ПЛР-тестування. Перед вильотом необхідно пройти анкетування.
Через вимогу зробити повторний ПЛР-тест через три дні після прильоту Грузія опинилася в кінці нашого списку за популярністю серед туристів, попри доволі привабливі ціни на морський відпочинок. Ніхто не хоче отримати неприємний сюрприз у вигляді позитивного тесту й потім бути два тижні на самоізоляції.
- Батумі – від 17 260 грн
- Кобулєті – від 19 167 грн.