0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує відпочинок в Україні

Розраховуємо бюджет

З різних причин для більшості громадян найдоступнішою країною для відпочинку залишається Україна. На що може розраховувати середньостатистична сім’я українців, загадавши собі відпустку влітку 2021? Розглянемо популярні сьогодні напрямки – Карпати, Одеса та Херсон.
Зміст

Плануючи відпустку, не забудьте підписатися на наш телеграм-канал. Там ми публікуємо корисні фінансові поради та лайфхаки, розповідаємо, як не переплачувати за товари й послуги, інформуємо про нововведення, які зачеплять ваш гаманець.

Які бюджети?

Офіційні дані показують, що середня заробітна плата в Україні складає 13 543 грн (дані на квітень 2021 року). Це середнє арифметичне усіх виплат одного працівника, включно з зарплатою за місяць, преміями, винагородами, одноразовими заохоченнями й іншими можливими надходженнями від роботодавця.

Найменше отримують жителі Херсонської області – 10 647 грн на місяць, найбільше жителі Київської області – 13 908 грн, зокрема кияни – 20 422 грн.

Для того, щоб поїхати у відпустку пересічний українець, скажімо, менеджер середньої ланки, робить збереження протягом року. Відкладаючи на це близько 10+% щомісяця, він накопичує суму (дорівнює приблизно одній зарплаті), що окупить 7-14 днів днів відпочинку.

Кількість грошей та якість відпустки не прямо залежні. Варто тримати у фокусі, що на те, як пройде час, впливає загальний підхід до життя, вміння робити свідомий вибір і врешті-решт просто вміння шукати потрібну інформацію в мережі.

Де відпочивають українці?

В Україні цього літа залишиться 53,1% українців, майже половина з них поїде за межі власної області. Близько 28% шукатимуть місця під сонцем на морському узбережжі, а 12% – захопливі краєвиди гір.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики майже 37% українців віддають перевагу відпочинку на природі. Чоловіки полюбляють саме «дикі» місця, а жінки – пляжі.

Найбільше людей зустрінеться на Одещині (17,4%), а саме у Затоці. Інші роззосередяться Львівською (сюди приїжджають заради місцевого відпочинку найбільше), Київською, Івано-Франківською, Закарпатською, Запорізькою, Дніпропетровською, Херсонською (місцева Асканія-Нова – найпопулярніший природній курорт в країні), Черкаською та Харківською областями.

Дані операторів мобільного зв’язку підтверджують, що українці масово відпочивають на морі в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях. Більше на 30% ніж у докарантинні часи.

Житло

Український готельний сектор має цікаву відмінність: в країні не існує «середнього класу». Українці вибирають між бюджетними 2-3-зірковими варіантами, комфорт у яких може бути мінімальний, та 5-зірковими готелями міжнародних мереж, часто з цінником вищим за закордонний all inclusive.

Щоби залишитися на ринку, готелі економ-сегменту підвищують вартість проживання, а готелі всіх інших категорій, включно з luxury, – зменшують. Зазначте, що можна відпочивати з більшим комфортом за менші гроші. Особливо це помітно у туристичному Львові та рекреаційних центрах Закарпаття, бо їм вкрай необхідно відновити туристичний потік.

По середині опинились «гібридні» апартаменти – варіанти розміщення, які поєднують у собі готельну багатофункціональність і домашню атмосферність. Їхня популярність зросла завдяки:

  • активній молоді з купою техніки, які шукають хороші умови за мінімально можливу ціну;
  • мандрівникам, що надають перевагу концептуальним хостелам;
  • розквіту внутрішнього туризму;
  • віддаленому формату роботи, коли відпочинок та робота поєднуються у часі й тому потрібні умови для суміщення.

З іншого боку в країні багато санаторіїв, гуртожитків, хостелів, туристичних баз, гірських притулків, кемпінгів, житлових автофургонів і пропозицій в приватному секторі, які також сильно різняться за комфортом та ціною.

І не варто забувати про тих, хто маючи машину та намет, не витрачають на проживання власних коштів.

Стати з наметом, наприклад, на обриві в одеській Лебедівці або на пісках Кароліно-Бугаза – безкоштовно. За умови, що ви звичні до створення зручностей з нуля.

На тому ж острові Джарилгач можна стати як безкоштовно, так і орендувати місце у наметовому містечку з мінімальними зручностями – від 150 грн за добу. У начебто «диких» місцях з мінімальною інфраструктурою прості будиночки, які схожі на тимчасові будівлі, коштуватимуть до 700 грн на добу.

У морських регіонах бази відпочинку, типові готельні номери, кімнати у санаторіях та приватні садиби, де може розміститися сім’я з двох дорослих і однієї дитини 6-10 років, обійдуться від 600-800 грн на добу. Щоб дістатися моря, таким відпочивальникам прийдеться пройтися 2-3 км.

Проживання на першій лінії та поліпшені умови піднімають цінник в середньому до 1000-1200 грн на добу. Наявність басейну, вікон на море, власних ванних кімнат може коштувати близько 2000 грн.

Проживання у Львівській та Івано-Франківській областях дуже відрізняється.

Бюджетний номер з найпростішими умовами у готелі коштує від 450 грн на добу. Від 600-900 грн потрібно заплатити за номер у будинку з власною ванною кімнатою та презентабельнішим зовнішнім виглядом. Зручне розташування до пам‘яток та туристичних місць, сучасний вигляд та сервіс високого класу можна знайти від 1000-1200 грн і навіть від 2000 грн за добу.

У невеличких містечках, селах, віддалених від туристичних шляхів, за 500-700 грн на добу обіцяють найкомфортніший відпочинок.

Слід відзначити, ринок дуже змінився за час пандемії, тому вивести середню цифру за житло у горах досить складно.

Харчування

Вартість залежить від того, який тип закладу ви обираєте і де саме відпочиваєте. Розраховуйте, що ціни у популярних туристичних місцях може дорівнювати столичним.

Якщо не витрачати час на самостійне харчування й вибиратись у місцеві заклади середньоцінового сегменту, то варто закладати у бюджет на їжу добові 250-450 грн на дорослу людину і таку ж саму ціну на дитину.

Тобто за таких умов родина з трьох людей (чоловік, дружина, дитина) за тиждень відпочинку проїсть 5250-9450 грн.

Розваги

Вибір розваг залежить від вашого підходу до життя. Ціни на атракціони, екскурсії, спортивні та розважальні активності варіюються, адже кожен регіон та заклад по-різному оцінює свою популярність і цінність діяльності.

Закладайте на денні екскурсії 500-600 грн на людину. Наприклад, у Олешківські піски, Станіславський Гранд-Каньйон, відвідування рожевих озер, заповідника Асканія-Нова на Херсонщині.

Короткотривалі піші екскурсії коштують від 100-200 грн з особи. Якщо плануєте кількаденний похід з гідом у «дику» природу Херсонщини, Одещини або Карпат, то виділяйте від 900 грн на людину (з харчуванням, орендою наметів і супроводом).

Катання на катерах, з купанням та екскурсіями, або просто як трансфер, обійдеться від 500 до 2000 грн. Усе залежить від стану плавзасобу та причини його оренди.

Відвідування аквапарків в залежності від популярності й акційних пропозицій коштує від 400 до 800 грн за людину.

Дельфінарії – від 300-400 грн за людину. Але близьке знайомство з тваринами коштує від 2500 грн.

Прогулянки яхтою обійдуться від 300-500 грн на людину за годину. На ціну впливає стан парусної яхти та кількість пасажирів на борту.

Вартість катання на гідроциклі починається від 70 грн за хвилину.

Групові прогулянки на байдарках/каяках тривалістю 2 години можуть коштувати 250 грн на людину. Самостійне плавання – від 350 грн.

Відпочинок на сапах – 200 грн та 300-500 грн за людину на груповому маршруті та при самостійному плаванні відповідно.

Групові прогулянки на квадроциклах – від 800 грн залежно від типу та складності обраного туру.

Політ на параплані близько 1500 грн за 10 хв у повітрі.

Прокат кайт-серфів – від 1300 грн на пів дня, а віндсерфінгу – від 400 грн на годину.

Навчання на віндсерфінгу та кайті – від 800 до 1300 грн за годину.

Політ на парашуті для двох (за катером) – до 2000 грн.

Дайвінг з аквалангом – від 1400 грн.

Для тих, хто полюбляє стрибати на батуті як спортсмен, пропонують тренування від 100 до 600 грн за годину.

Дорога

Дістатися до обраного місця можна напряму або з пересадками. Так, ті, хто обирає поїзд, мають додати до пункту «Проїзд» ще й вартість автобусного трансферу з Херсону до місця відпочинку (Залізного Порту, Скадовська тощо) – від 100 грн на людину.

З Одеси до Затоки – від 140 грн за людину.

З Івано-Франківська та Львова ціна трансферу стартує від 100-200 грн.

Поїзд

Звісно, все залежить від якості поїздного складу, зручності прибуття, наявності умов, наприклад, кондиціонерів у вагонах. Вартість плацкарту у більшості напрямків коливається у межах 150-300 грн.

Автобус

Якщо обирати прямі автобуси до Одеси, Херсона чи Львова, то вартість складатиме від 600 до 1000 грн в будь-якому напрямку.

BlaBlacar

У сервісі середня ціна вказана і для приватних водіїв, і для автобусів. Можна знайти дорогі опції з назвою «комфортабельні автобуси», вартістю близько 2000 грн за особу. Але якщо взяти середньотипову поїздку, то в одну сторону на людину проїзд коштуватиме:

Літаки

Ціну на внутрішні перельоти прораховуйте в обидва боки. Так виходить дешевше. Також на ціну впливає день тижня вильоту та прильоту. Ближче до вихідних авіаквитки завжди дорожчають, а у незручні для бізнесу години навпаки дешевшають. Також впливає клас вибраного квитка та наявність трансферів.

Додатково враховуйте, що вам знадобиться час, щоб дістатися до аеропорту завчасно.

Змінюючи дати вильоту-прильоту на 1-2 дні, ви можете знайти найдешевший та зручніший переліт (з кращим часом прильоту, без пересадок тощо)

Вартість перельоту становить (на 2 дорослих, 1 дитину віком до 10 років, дані на 18 червня 2021 р.):

Резюме

Ринок швидко змінюється через пандемію. Підходи до відпочинку – також.
Шукаючи житло, важливо порівнювати пропозиції. Адже сьогодні можна отримати кращі умови проживання за меншу ціну у сусідніх будівлях завдяки різному підходу до залучення туристів, стратегічній візії у власників житла.

Бронюючи транспорт та житло, враховуйте, що пандемічна ситуація може вплинути на ціни та можливість доступу до міста.

Також обираючи між ціною та якістю, орієнтуйтеся на власні пріоритети: швидко дістатися місця відпочинку, але заплатити дорожче, або зменшити бюджет на дорогу, але витратити на це більше часу.

Вибираючи відпочинок, намагайтеся в мінімальний бюджет отримати більше емоцій. Адже гроші сплинуть, а розширення власних горизонтів, пам’ять про хороший відпочинок та нові враження залишаться.