0 800 307 555
0 800 307 555

Відпустка 2020: в яких країнах чекають на українців?

Відпочинок за кордоном під час карантину – його ціна і особливості

З кінця червня деякі країни почали відкривати свої кордони для туристів. Але через пандемію літній сезон відпусток у цьому році буде специфічним. Finance.ua розбирався, які країни відкриті для українців, а також вивчив особливості літнього відпочинку сезону 2020 на шести різних курортах.
Зміст

Особливості літнього відпочинку 2020

З кінця червня в українців з'явилася можливість поїхати у відпустку за кордон. Країни, економіки яких сильно залежать від туризму, почали поступово відкривати свої кордони для іноземних туристів, у тому числі з України.
Однак в епоху поширення коронавірусу, враховуючи різні обмеження і вимоги, подорожі стають не такою вже легкою справою. І більш витратною. Перед тим, як планувати відпочинок за кордоном, потрібно звернути увагу на кілька моментів.

Почнемо з того, що Міністерство закордонних справ України рекомендує українцям взагалі не виїжджати за кордон без необхідності. Якщо ж ви все-таки на це зважилися, то спочатку МЗС просить перевірити ситуацію з карантинними обмеженнями в конкретній країні. Це можна зробити на сайті посольства України в ній або у туроператора, який бронював вашу поїздку. Не зайвим буде дізнатися, чи покриває страховий поліс лікування у разі зараження COVID-19, а також взяти більше грошей із собою на випадок форс-мажору (скасування рейсів, закриття кордонів тощо).

МЗС також опублікував інтерактивну карту з інформацією про особливості в'їзду і транзиту для українців у різних країнах.

Якщо ситуація з поширенням коронавірусу в країні, де ви плануєте провести відпустку, погіршиться, будьте готові до того, що по приїзді вам доведеться відправитися на 14-денну обсервацію. З другої половини червня МОЗ України кожні три-п'ять днів публікує список країн червоної та зеленої зон. У країнах червоної зони кількість хворих перевищує показник 40 осіб на 100 тисяч населення. Якщо країна потрапила в червону зону, людей, які приїхали з неї, відправлять на обсервацію. Останнє оновлення списку (за 6 липня) можна переглянути тут.

Україна з показником 62,3 також значиться в червоній зоні, тому ЄС свої кордони для українських туристів з 1 липня так і не відкрив. Європа дозволила в'їзд жителям 15 країн, де рівень захворюваності не перевищує середній по ЄС на 15 червня (16 осіб на 100 тисяч населення). Надалі його будуть переглядати кожні два тижні.

На приїзд українських туристів дуже сподівалася Греція, але буквально в останній момент змушена була підкоритися рішенню Ради Європейського союзу. В результаті заручниками ситуації опинилися 17 громадян України, яких затримали в Афінах ввечері 4 липня. Провівши три ночі в поліцейському ізоляторі в аеропорту, 14 з них повернулися в Україну. Тільки трьом людям за допомогою українського посольства вдалося довести, що вони не туристи і перетнути грецький кордон.

Це рішення змогла обійти Хорватія – єдина з країн ЄС, куди українцям дозволено в'їжджати з 1 липня. Вона не входить до зони Шенгену, тому туристи вільно з її території в інші країни ЄС потрапити не зможуть.
Крім Хорватії, зараз на відпочинок українці можуть вирушити прямими авіарейсами в Туреччину, Албанію, Єгипет і Чорногорію. Автомобілем через Угорщину можна дістатися до Сербії і Північної Македонії, куди теж пропустять.

Загалом, як заявив на брифінгу 7 липня глава МЗС Дмитро Кулеба, для українців зараз відкриті 23 країни. Але це теоретично, оскільки авіасполучення повністю ще не відновлено. Крім вищевказаних країн, також можна в'їхати в США, Мексику, Великобританію, Південну Корею, Білорусь, Ірак, Іран, Афганістан, на Сейшельські острови і в декілька африканських держав – Південний Судан, Ефіопію, Сомалі, Кенію, Замбію, Бурунді, Танзанію і Туніс.

Туніс відкрив кордони для іноземних туристів, у тому числі з України, з 27 червня. Він значиться в зеленій зоні країн, маючи показник 0,8 інфікованих на 100 тисяч населення. Приїжджим після прибуття потрібно буде здати тест на коронавірус. Але туди поки що літаки з України не літають. «Щодо Тунісу точної дати польотів поки ще немає. Очікується орієнтовно з 15 липня», – повідомили в туристичній компанії «Поїхали з нами».

З 7 липня для туристів відкривається Дубай (потрібно буде мати негативний тест на коронавірус або пройти його в аеропорту), а з 15 липня – Мальдіви (попередньо без тестування на COVID-19). Але зараз як ОАЕ, так і Мальдівські острови перебувають в червоній зоні, маючи показники з коронавірусу (110,4 і 75,5 відповідно) гірші, ніж в Україні. З 1 серпня також планує відкрити кордони для туристів Грузія.

Ми вивчили особливості поїздок за кордон на прикладі шести країн, куди сьогодні можуть потрапити українці. Бюджет розраховувався на сім ночей в готелі класу «три зірки» зі сніданком, квитками туди і назад, трансфером і медстраховкою на другу половину липня (18-25 числа). У розрахунках використовувалася інформація туристичних компаній «Поїхали з нами», Tez-Tour, JoinUP!, «Сага ТМ» і IGMAR GROUP.

Албанія

Бюджет: 24 086 - 25 116 грн (772 - 805 євро). Відпочинок у містах Дуррес і Вльора. Мінімально можливий бюджет 600 євро, але далеко до пляжу

Маючи вихід до двох морів – Іонічного та Адріатичного, а також широкий вибір пляжів на будь-який смак – пологі піщані, галькові або зі спуском по сходах з платформи, – ця країна стає все більш популярною серед любителів морського відпочинку. Поки вона не дуже розкручена в порівнянні з іншими морськими країнами Європи. Приваблюють українських туристів досить помірні ціни, а також недовгий переліт (1,5 години за маршрутом Київ-Тирана).

Албанія стала першою, куди 26 червня вилетів літак з українськими туристами після ослаблення карантину. Українці можуть туди поїхати без здачі тесту на коронавірус і проходження карантину. Додаткових медичних довідок не потрібно. Під час заселення в готель туристам будуть вимірювати температуру. У разі інфікування коронавірусом лікування покриває поліс медичного страхування, який необхідно оформити до в'їзду.

Туристи в цей літній сезон можуть приїхати тільки чартерними рейсами, купивши туристичний пакет з авіаперельотом, трансфером, проживанням та медстраховкою. Самостійні поїздки не дозволені, щоб краще контролювати епідеміологічну ситуацію.

По приїзді з Албанії знадобиться обсервація. Зараз країна перейшла в червону зону з показником 41 інфікований на 100 тисяч населення, хоча ще тиждень тому була в зеленій з показником 35,2.

Туреччина

Бюджет: 16 109 - 22 800 грн (533 - 755 євро). Тип харчування - All Inclusive. Відпочинок на узбережжі біля міст Аланія і Анталія.

Ця країна є одним з головних напрямків літнього відпочинку українців. За 2019 рік турпотік з України до Туреччини збільшився на 12% і склав понад 1,5 млн туристів. Туреччина досить сильно постраждала від коронавірусу. Країна на 14-му місці за кількістю виявлених випадків (201 098, за даними РНБО України на 2 липня). Влада Туреччини з березня робила все можливе і неможливе, щоб якомога швидше придушити спалахи інфекції в країні. Починаючи з демонтажу лавок у парках Стамбула, щоб літні люди не могли на них сидіти і не виходили на прогулянки, закінчуючи масштабним тестуванням і забороною на вихід з дому для дітей і людей похилого віку, а у вихідні – для всіх жителів найбільш постраждалих регіонів.

Драконівськими методами поширення COVID-19 вдалося призупинити. На сьогодні Туреччина входить до зеленої зони країн з показником інфікування 23,5 на 100 тисяч населення, при цьому ситуація поліпшується – тиждень тому показник був 25,7. Після проведення там відпустки обсервація в Україні не потрібна.

З 1 липня українським туристам дозволили відвідувати Туреччину без проходження тестів і карантину. У перший же день відновлення туристичних польотів тільки в Анталію прибуло сім українських бортів – чотири з Києва та по одному з Одеси, Харкова та Запоріжжя.

Пандемія внесла специфіку в процедуру прийняття туристів. В аеропорту після прильоту будуть міряти температуру. Якщо вона вище 37,8° і є хоча б один із симптомів захворювання СOVID-19, потрібно буде пройти тест. Процедура безкоштовна. У разі виявлення коронавірусу лікування також буде безкоштовним – воно буде покриватися медстраховкою, що входить у турпакет.

Ще одне нововведення – під час проходження паспортного контролю потрібно заповнити спеціальну інформаційну анкету. Її прикріплять до пакету документів, який надають туроператори.
Відпустку доведеться провести за новими санітарними правилами:

  • під час трансферу туристи повинні бути в масках;
  • в приміщенні кафе і ресторанів потрібно теж бути в масці і не товпитися;
  • їжу на шведських столах, відгороджених захисними екранами, подаватимуть офіціанти;
  • сидіти за столиками потрібно на відстані 1,5-2 м;
  • на пляжах і в басейнах потрібно дотримуватися дистанції;
  • розваги для дітей будуть пропонувати тільки на відкритому повітрі.
 

Хорватія

Бюджет: 35 515 - 40 770 грн (1176 - 1350 євро). Тризірковий готель у сосновому лісі на березі моря – 45 300 грн (1500 євро). Відпочинок у містах Трогір, Старий Град, Брела.

Рішення ЄС про допуск на свою територію з 1 липня тільки громадян 15 країн, серед яких немає України, Хорватію особливо не засмутило. Влада вирішила зробити свій хід конем – віднесли туристів до категорії гостей, приїзд яких важливий для економічної безпеки Хорватії. А оскільки країна не входить до Шенгенської зони і не має прозорих кордонів з іншими членами ЄС, то своїм рішенням вона не боїться накликати гнів європейських бюрократів.

Українці можуть в'їжджати в країну з 1 липня. Їм не доведеться робити тест на COVID-19 і проходити 14-денний карантин.

Країна пускає всіх туристів – як самостійних мандрівників, так і членів організованих груп. Під час в'їзду українці повинні мати в роздрукованому вигляді один з документів:

  • туристичний ваучер;
  • підтвердження власності на нерухомість або судно;
  • підтвердження бронювання житла з точною адресою та кількістю днів перебування.

Крім того, перед в'їздом кожен турист повинен заповнити спеціальну форму. Спочатку онлайн на сайті МВС Хорватії, а потім і в паперовому вигляді (посилання на бланк).

Українці можуть прямувати через Хорватію і транзитом в іншу країну, якщо вона відкриє для них кордони.
На сьогодні з усіх країн, які дозволили в'їзд для туристів з України, Хорватія має найнижчий показник інфікування коронавірусом: 20,5 на 100 тисяч населення. Хоча ще тиждень тому він був меншим – 12,5. Після приїзду з неї обсервація в Україні не потрібна.

Чорногорія

Бюджет: 23 073- 25 217 грн (764 - 835 євро). Включено сніданки та вечері. Відпочинок у місті Бар.

19 червня Національний координаційний комітет з інфекційних хвороб Чорногорії прийняв рішення дозволити туристам з ряду країн, у тому числі з України, відвідувати країну. Дозвіл почав діяти з 22 червня.
Головна умова для відвідин Чорногорії, яка тоді висувалася, – приїжджі повинні були мати негативний результат тесту на COVID-19. При цьому документ мав відповідати таким умовам:

  • його потрібно подавати в роздрукованому вигляді;
  • переклад англійською бажаний, але не обов'язковий;
  • повинен бути зроблений ПЛР-тест або ІФА-тест на наявність антитіл до коронавірусу;
  • його потрібно зробити не пізніше 72 годин до моменту перетину кордону;
  • лабораторія повинна мати акредитацію ISO 15189 або ISO/IEC 17025;
  • тест можна зробити як на території України, так і будь-якої іншої країни.

В Україні вартість ПЛР-тесту на коронавірус становить 700 грн. Потрібну акредитацію мають «Діла» і «ДНК-Лабораторія». За словами туроператорів, зараз спостерігаються черги на здачу таких тестів, але за день можна впоратися.

Але увечері 7 липня Інститут громадського здоров'я Чорногорії вніс Україну до списку країн, звідки можна в'їхати в країну «без додаткових обмежень, пов'язаних з COVID-19». Це означає, що українцям дозволили в'їжджати без проведення тесту на коронавірус.

Хоча в самій Чорногорії, яка 2 червня оголосила про завершення епідемії коронавірусу в країні, за останній тиждень епідеміологічна ситуація різко погіршилася. Влада посилює карантин, особливо в Північному регіоні – в муніципалітетах Плевля, Бієло Поле і Беране. У цих муніципалітетах, зокрема, заборонено збиратися групами більше двох осіб, якщо люди не живуть або працюють разом, на тиждень припиняється робота кафе і ресторанів.

Якщо 30 червня Чорногорія була в зеленій зоні за показником інфікування – 27,9 на 100 тисяч населення, то вже на сьогодні – в червоній з показником 72. По поверненні в Україну потрібна буде 14-денна обсервація.

Єгипет

Бюджет: 15 843 - 16 209 грн (525 - 538 євро). Готелі класу «чотири зірки» і тип харчування All Inclusive. Відпочинок у Шарм-ель-Шейху і Хургаді.

Єгипет почав приймати іноземних туристів, у тому числі українців, з 1 липня. Працюють тільки два курорти – Хургада і Шарм-ель-Шейх. Для залучення туристів з України влада скасувала для них плату за туристичні візи до 31 жовтня. Це стосується всіх, хто прибуває чартерними рейсами.

Тест на коронавірус робити не потрібно, як і проходити карантин після прибуття. Якщо турист підхопить інфекцію, лікування буде покривати звичайна медстраховка. Гроші на лікування будуть виділятися зі спеціального фонду боротьби з COVID-19, створеного в країні.

Гостей можуть приймати лише готелі, які отримали сертифікат безпеки – Hygiene Safe Certificate. Вони будуть заповнюватися максимум на 50%. Щогодини буде проводитися санітарна обробка місць загального користування.

У ресторанах збережеться система All Inclusive, але, як і в Туреччині, їжа на шведських столах буде відгороджена захисними екранами. Її видаватимуть тільки офіціанти. При цьому туристам задля безпеки не рекомендують купувати їжу і напої за межами готелів і ресторанів.

Столики в ресторанах, як і лежаки на пляжах, будуть розміщені на відстані 1,5-2 м.
З особливостей відпустки в Єгипті в цьому сезоні ще варто зазначити таке:

  • СПА-процедури заборонені;
  • різні заходи в басейнах і на пляжах зведені до мінімуму;
  • працюватимуть тренажерні зали з дезінфекцією приміщень кожну годину;
  • можна буде зайнятися дайвінгом;
  • з дітьми працюватимуть аніматори;
  • екскурсії проводитимуть невеликими групами, але в Каїр і Ізраїль поїхати не можна;
  • в місті не працюватимуть дискотеки і розважальні центри.

У 166 українських туристів, які прибули 1 липня в Хургаду, в аеропорту вимірювали температуру і продезінфікували їхній багаж. Процедура дезінфекції займає 25 хвилин. Вимірювання температури і дезінфекцію багажу також можуть проводити і в готелях.

Відпочинок в Єгипті в літні місяці підійде для туристів, які не бояться високих температур. Зараз у Хургаді та Шарм-ель-Шейху стовпчики термометра показують 36-40 градусів в тіні.

Але найбільшим мінусом став спалах коронавірусу в Каїрі й Александрії, що перемістило країну в червону зону з показником інфікування 50 на 100 тисяч населення. Тому, якщо ситуація не зміниться, після відпочинку в Єгипті українці повинні бути на самоізоляції 14 днів або пройти ПЛР-тест власним коштом.

Сербія

Бюджет: відпочинок на бальнеологічних курортах на 7 ночей - 11 945 - 13 423 грн (396 - 444 євро). Тур по Західній Сербії на 5 ночей - 15 365 грн (509 євро). Ціни від сербського туроператора IGMAR GROUP, без вартості проїзду

В країну дозволено в'їзд українських туристів, і довідка про відсутність COVID-19 не потрібна. Після відвідин Сербії самоізоляція не знадобиться, оскільки вона перебуває в зеленій зоні з показником інфікування 31,5 на 100 тисяч населення (але ситуація погіршується, тиждень тому було 16,4).

Ця країна в особливому фаворі в українців ніколи не була. У туристичному плані вона не розкручена. На відміну від Хорватії і Чорногорії, у неї немає виходу до моря. На півдні країни в зимовий період працюють гірськолижні курорти, а влітку можна відвідати Белград, який найбільш відомий будівлями комуністичної епохи і Белградською фортецею, і Нові-Сад, де збереглися будівлі в стилі неоренесанс і Петроварадинська фортеця XVII і XVIII століть. Також можна побувати на термальних джерелах і відвідати цікаві природні місця регіону Златібор на заході Сербії.

Опитані українські туроператори заявили, що ніколи не організовували чартерних турів до цієї країни. І навіть дивувалися інформації, що вона відкрита для українців. У докарантинний час в Сербію в основному їхали автобусними турами, відвідуючи при цьому і сусідні країни – Північну Македонію, Болгарію, Угорщину і Румунію.

Зараз прямих авіарейсів з України до Сербії немає. Можна їхати на автомобілі через Угорщину, яка дозволила транзитний проїзд українців.

Подібна транспортна ситуація і з Північною Македонією – в'їзд українцям не заборонений, ПЛР-тести проходити не потрібно. Але прямих рейсів немає – можливі лише перельоти як мінімум з однією пересадкою. І ще великий мінус: дуже складна епідеміологічна обстановка – 176 інфікованих на 100 тисяч населення. Після поїздки в Північну Македонію потрібна буде самоізоляція на 14 днів.