0 800 307 555
0 800 307 555

Як знайти роботу, якщо вам за 40 років

Практичні поради

Ситуація на ринку праці непроста. Згідно з даними Центру економічної стратегії на одне робоче місце в Україні претендують 13 людей. Ринок повністю контролюють працедавці. Це стосується навіть тих секторів, які не залежать від фізичних активів, як, наприклад, IT-галузь. У ЦЕС стверджують, що наразі майже третина українців не має роботи.
Зміст

У вкрай складній ситуації з роботою опинилися внутрішньо переміщені особи. Через повномасштабну війну, яку росія розв’язала 24 лютого, сім’ї були змушені покинути свій звичний уклад життя, шукаючи прихистку в безпечніших регіонах нашої країни.

Особливого удару зазнали люди з категорії 40+. Будемо відвертими, навіть до війни їм було складно знайти роботу, адже ейджизм, тобто дискримінація за віком, став звичним явищем для вітчизняного ринку праці.

Це визнають навіть у Державному центрі зайнятості. «В очах роботодавців особи певного віку стали небажаними – молоді працівники ще не мають потрібних навичок, тоді як старші – володіють вже непотрібними», – кажуть там.

Проблема загострилася ще за коронакризи, війна ж тільки посилила її.

У 2020 році Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва провів на замовлення ПРООН загальнонаціональне опитування щодо прав людини. Ось, що соціологи дізналися щодо вікової дискримінації:

«Дискримінація за віком єдина демонструє чітку тенденцію до зростання відсотка зі збільшенням віку респондентів: 37% серед молоді, 39% у середній віковій групі та 44% у групі старше 54 років».

То що ж робити? Як знайти роботу на такому нетолерантному ринку? Finance.ua підготував кілька практичних порад, які можуть стати в пригоді.

А ще більше корисних порад, пов’язаних з особистими фінансами, ви знайдете в нашому телеграм-каналі.

Ейджизм поза законом

З 8 січня 2022 року в Україні запрацювали зміни до закону «Про рекламу». Відповідно до статті 24-1 працедавцям заборонено вказувати в оголошеннях про роботу вік кандидата, стать, приналежність до будь-якої конфесії, громадських організацій, расу. Штраф за порушення – 65 тис. грн.

Про порушення вимог закону можна повідомляти в Державну службу України з питань праці. Після отримання скарги, вони мають розпочати позапланову перевірку підприємства. Утім, чи належно механізм працюватиме під час воєнного стану – сказати складно.

На практиці ж віковий відбір рекрутери проводять вже під час першої співбесіди. Причина відмови в такому разі зазвичай не озвучується, або ж кандидату просто не телефонують.

У Держцентрі зайнятості переконані, що джерела ейджизму на ринку праці лежать не у прагненні скривдити:

«Відповідні настанови породжуються конкурентною логікою ринку, де кожен працівник має приносити максимальну ефективність. Стереотипні уявлення малюють співробітника, який володіє багаторічним досвідом та водночас здоров’ям як у 20-річних. Якби підприємці підбирали лише таких людей, то витрачали б увесь свій час на пошук кадрів, а не управління бізнесом».

Пошук роботи 40-річним: з чого почати

Якщо ви тривалий час шукаєте роботу за своїм фахом і не можете ніяк працевлаштуватися, зверніть увагу на оголошення, які потребують нижчої кваліфікації: касир, охоронець, вантажник, різнороб, продавець-консультант тощо.

Так, рівень зарплат за цими спеціальностями зазвичай нижчий бажаного, але ви зможете заробляти собі на життя, не припиняючи пошуки відповідної для вас роботи.

Також робота в інших сферах допоможе опанувати нові знання та навички, які стануть у пригоді при складанні резюме для вашої «роботи мрії».

В українському суспільстві існує стереотип щодо «престижності» роботи. Мовляв, як це з директорів – в офіціанти. Але це все – соціальні забобони, коли йдеться про виживання. Засновник компанії Apple Стів Джобс, покинувши навчання в Рід-Коледж, здавав пляшки та ходив на безкоштовні недільні обіди до кришнаїтського храму. Це не завадило створити йому одну з найуспішніших компаній Кремнієвої долини.

Праця на «низових» позиціях зробить вас ближчим до людей, особливо, якщо ви звикли працювати на керівних посадах. Досвід такого штибу допоможе змінити підходи в роботі.

Тому ж маркетологу не завадить посидіти на касі або попрацювати консультантом, адже він спілкуватиметься зі споживачами й розумітиме їхні потреби не з рафінованих фокус-груп, а напряму, через спілкування з клієнтами, які купують продукцію.

Тут варто зрозуміти, що робота, яку ви виконуєте, не характеризує вас, як людину. Робота – це робота, не більше й не менше.


«Хочеш знати секрет, як перетворити 40 доларів на 400? Заправ свою тачку на 40 баксів і їдь на роботу». Джерело фото: спільнота «Останній капіталіст».

Ідіть туди, де є місця

Ейджизм на ринку праці придумали ображені кандидати, стверджують HR-спеціалісти. Річ у тім, що зараз середній вік українця становить 41,9 року, кожний п’ятий наш співвітчизник перейшов відмітку 65 років. Тому, мовляв, бізнес не може дозволити собі розкидатися кадрами, яких і так не вистачає.

За словами віцепрем’єр-міністра – міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні сьогодні не вистачає 30-40 тис. IT-спеціалістів, хоч протягом останніх років українцям вкладали в голови, що цей ринок перевантажений і влаштуватися там на пристойні гроші неможливо.

У нас уже кілька років поспіль бракує працівників робочих спеціальностей. Потреба в так званих синіх комірцях значно збільшилася з початком повномасштабної війни, адже потрібно відновлювати пошкоджену через бойові дії інфраструктуру.

Головна редакторка журналу «Будні» сайту robota.ua Юлія Далібук прогнозує зростання попиту на робітників, зайнятих фізичною працею, що є логічним в умовах повномасштабної війни.

Отже, якщо ви тривалий час не можете знайти роботу за фахом, спробуйте або суміжні галузі, або перепрофілюйтесь в ту сферу, де є найбільший попит.

Світчери (від англ. to switch – змінювати. – Ред.) уже давно стали звичним явищем в Україні. Якщо раніше цей термін здебільшого використовували для IT-спеців, які перейшли з інших галузей, то тепер він набув масового характеру.

З перепрофілюванням може допомогти Державний центр зайнятості. За потреби вони направляють безробітних на додаткове безкоштовне навчання з підвищення або зміни кваліфікації.

«Професійне навчання здійснюється у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, зокрема в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або безпосередньо у роботодавців-замовників кадрів», – пояснюють там.

Реалії ринку праці такі, що з одним дипломом про вищу освіту людина до пенсії уже не допрацює.

«Необхідно мати знання двох-трьох робітничих напрямків, що дасть змогу тимчасово, коли відсутня робота за основною спеціалізацією, отримувати додатковий заробіток», – каже начальниця управління Державного центру зайнятості Олена Мельник.

Отже, для ефективного пошуку роботи, вам потрібно постійно вдосконалюватися та набувати нових знань. Наразі серед роботодавців поширений стереотип, що люди старшого покоління, а до такого якраз і відносять 40+, не здатні швидко опанувати нові технології.

Не нехтуйте Центром зайнятості

У звіті Міжнародної організації праці йдеться, що в Україні 4,8 млн людей втратили роботу (дані станом на травень. – Ред.). Але в Україні сформувалася стійка тенденція до ігнорування Державного центру зайнятості, тому офіційні показники безробіття в Україні можуть бути заниженими в десятки разів. Офіційна статистика включатиме лише зареєстрованих, як безробітні, осіб.

Тренд в Україні – шукати роботу, не реєструючись безробітним. Якщо до війни це було цілком реально, адже сформована подушка безпеки дозволяла протриматися на плаву 3-4 місяці, то тепер ресурсу в українців не лишилося: її надгризла коронакриза, а доїла війна.

Офіційно зареєстрованим безробітним передбачені виплати, які розраховуються з огляду на загальний стаж, освіту, рівень останньої зарплатні. Окрім того, Центр зайнятості пропонуватиме відповідні для вашого рівня кваліфікації вакансії.

Але майте на увазі, що в червні уряд обмежив виплати з безробіття одним місяцем. Після безробітних мають залучати до суспільно корисної роботи, наприклад, розбирати завали. За це платитимуть не менше за мінімальну зарплату – 6 500 грн (з 1 жовтня мінімалка підвищиться до 6 700 грн).

Стажування відкриває нові обрії

Зазвичай стажування безоплатне, але досвід, навички та зв’язки, якими можна обрости, можуть стати ціннішими за гроші. Окрім того, якщо ви проявите себе здібним і наполегливим членом команди, не виключено, що вам можуть запропонувати повноцінну роботу в компанії.

Наприклад, група 1+1 media з 2019 року реалізує соціальну кампанію #забутипровік. Місія проєкту – зруйнувати стереотипи щодо людей старшого віку, знищити дискримінацію на роботі за віком і надихнути людей вірити в себе та свої ідеї.

«Наш головний мотив – показати іншим роботодавцям, що звертати увагу на кандидатів елегантного віку – це необхідність. Світовий ринок праці дорослішає, і з цим потрібно рахуватись. Ще один мотив – допомогти людям відшукати віру в себе й усвідомити, що вони можуть усе», – пояснює HR-директорка 1+1 media Ольга Мусійко.


Елегантне стажування. Фото: 1+1 media

Цей приклад навіть наведений на платформі Дія.Бізнес.

Не чекайте, а дійте

Надіславши резюме в компанію, не очікуйте, що вам у ту ж хвилину надійде відповідь. Не ігноруйте інші вакансії та надсилайте своє резюме з мотиваційним листом за всіма пропозиціями, які вас зацікавили. Чим більше резюме ви розішлете, тим більша ймовірність, що ви дійдете до співбесіди.

Також не обмежуйте себе тільки сайтами з пошуку роботи або спеціалізованими телеграм-каналами. Обдзвоніть друзів, знайомих, зробіть кілька дописів у соціальних мережах. Одним словом, використовуйте всі доступні канали.

Поки перебуваєте в пошуку, ви також можете закінчити кілька курсів як онлайн, так і офлайн. Пропозицій – безліч, є навіть безкоштовні. По закінченню курсів ви отримаєте відповідні сертифікати. Навички й знання з курсів, які ви опанували, можете сміливо вказувати в резюме.

Це також може зацікавити потенційного працедавця тим, що ви відкриті до нового й готові навчатися.

Переїзд в інше місто

Доволі радикальний, але цілком дієвий крок. Річ у тім, що сьогодні ринок праці нерівномірний – в одних регіонах України пропозицій роботи більше, ніж в інших.

За даними robota.ua, лідером серед відкритих вакансій залишається Київ – тут пропонують 13 тис. вакансій, на другому місці Львів з 4 тис. вакансій (дані за серпень 2022 року. – Ред.).

«У містах, що розташовані поряд з окупованими територіями, ситуація найгірша. Наприклад, у Миколаєві є лише 300 вакансій», – звертає увагу Юлія Далібук.

Якщо ж це не ваш шлях, можна спробувати віддалену роботу, її актуальність з кожним місяцем зростає.

«Компанії все більше готові брати спеціалістів на роботу без відвідування офісу. У Києві в серпні пропонували 2 421 вакансію віддалено, а по усій Україні – 4 302 вакансії. Серед них популярні вакансії – оператор кол-центру, веброзробник, інтернет-маркетолог, копірайтер», – звернула увагу головна редакторка журналу «Будні» сайту robota.ua.

Почніть працювати на себе

Якщо ваші пошуки роботи затяглися, ви завжди можете розпочати власну справу.

Уряд в липні презентував програму єРобота. Цей проєкт охоплює шість грантових програм, спрямованих на стимулювання підприємницької діяльності. Ідеться про відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства, підтримки ІТ-стартапів та старту в ІТ-сфері.

Приймання заявок усе ще триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.

Уже понад 1 тис. підприємців подалися на урядові гранти за цією програмою.

«На сьогодні [8 вересня] маємо 54 успішні заявки на гранти від підприємців, що планують розвивати переробні компанії, та 23 – на закладку садів. Загальна сума коштів, які вони отримають від держави – 454 млн грн. І вже цієї осені аграрії матимуть можливість закласти понад три сотні гектарів нових садів та посилити потужність нашої переробної галузі», – повідомила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна.

Грант на власну справу складає до 250 тис. грн. Подача заявки відбувається за 20 хвилин. Для цього вам потрібно мати бізнес-план. Ознайомитися з прикладом готового бізнес-плану у форматі .xlsx можна за цим посиланням. З бізнес-планом, до речі, вам також можуть допомогти в Державному центрі зайнятості.

Заявку на отримання гранту можна також оформити в офлайні в найближчому відділенні Ощадбанку.

Висновки

Так, знайти роботу після 40 років в Україні складно, але не неможливо. У цій справі головне не боятися нового та виходити зі своєї зони комфорту.

Не треба думати, що звернення до Центру зайнятості зробить із вас людину якогось другого сорту. Спеціалісти установи допомогли з працевлаштуванням не одній тисячі людей, вони знають, що роблять.

Також перегляньте та актуалізуйте своє резюме. Не розсилайте всім один і той самий файл, насамперед вказуйте навички та досвід, які цікаві конкретному працедавцю – це підвищує шанси, що ваше резюме не опиниться в кошику. І не забувайте про мотиваційний лист. Про те, як правильно складати резюме та формувати мотиваційний лист ми писали в цьому матеріалі.

Підготуйтесь до співбесіди. З 99-відсотковою вірогідністю вас прийматиме молодший за віком HR-спеціаліст. Не потрібно демонструвати зневагу, хизуватися своїм досвідом. Утім, і недооцінювати себе не потрібно.

Не налаштовуйте себе на швидкий результат. Так, винятки бувають, коли люди знаходять роботу мрії за один день, але краще бути готовим до марафону, а не спринту. Запасіться терпінням і не опускайте руки.