0 800 307 555
0 800 307 555

I want to believe! Альтернативи банківським депозитам після підвищення військового збору

Існує декілька привабливих варіантів

В умовах падіння національної валюти, що продовжується, і паралельно — зростання цін, така прибутковість може не влаштувати частину українців, які вже зараз замислюються над альтернативами для банківських депозитів. Що можна розглянути як альтернативу банківським депозитам? Давайте розбиратися разом.
Зміст

У жовтні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон, яким передбачено підвищення податків, а також військового збору з 1,5% до 5%, тобто більш ніж утричі.

Що означає підвищення військового збору для вкладників українських банків? Якщо раніше вони віддавали на прибутковий податок і військовий збір 19,5% від нарахованих банками відсотків (тобто умовно п’яту частину), то після того, як президент Зеленський підпише цей закон, і він почне діяти, віддавати доведеться 23% або майже четверту частину від заробленого (і відсотків за депозитами, у тому числі).

Якщо при цьому врахувати, що банки донедавна проводили зниження відсоткових ставок, переглядаючи свою депозитну лінійку, і максимальні відсоткові ставки зараз перебувають у межах 15−16% річних, «чиста» прибутковість за депозитами становитиме 11,55−12,32% річних.

До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.

Облігації внутрішньої державної позики

Одним із найпростіших і водночас надійних варіантів для вкладення заощаджень на різний термін є облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Їх можна придбати як у національній валюті, так і у доларах чи євро.

Найпростіший спосіб придбати ОВДП — це купити т.зв. «військові облігації» в додатку «Дія». Там усім бажаючим пропонується одночасно кілька різних цінних паперів, кожен з яких має свою назву, присвячену одному з тимчасово окупованих міст чи пам’ятних місць.

На початок листопада 2024 року всім охочим пропонувалося 14 різних випусків ОВДП з різним терміном погашення: від «Асканія Нова» з погашенням 20.11.2024 року до «Дебальцевого» з погашенням 12.05.2027 року. За останніми обіцяна дохідність становить 16,50% річних, що еквівалентно поточній дохідності за депозитом 20,50% (а після підвищення військового збору — 21,43% річних).

Придбати їх у «Дії» можна через банки (Укргазбанк, Сенс Банк) або фірми-посередники ICU, КІHTO. Виплата відсотків та повернення тіла ОВДП, придбаних таким чином, здійснюється на карту «єПідтримка», яка має бути відкрита в одному з українських банків.

Сплатити придбання ОВДП можна карткою будь-якого українського банку з відкритою можливістю оплати в Інтернеті.

Також придбати ОВДП можна в одному з українських банків, які пропонують подібну послугу, наприклад, у ПриватБанку, monobank чи Сенс Банку.

У ПриватБанку традиційно вибір пропонованих до купівлі ОВДП більший, ніж у конкурентів. Це пов’язано з тим, що ПриватБанк пропонує не лише можливість купити ОВДП онлайн, але й продати цінні папери, що вже є, також онлайн в режимі 24/7. Викуплені банком ОВДП пропонуються іншим клієнтам.

Придбати у банках ОВДП можна не лише у гривні, а й у доларах США або євро. На момент написання цієї статті ПриватБанк пропонує 6 випусків у доларах США та 3 — у євро. У інших банків пропозиції скромніші: так, у monobank та Сенс Банку ми побачили лише по одному варіанту ОВДП у доларах і одному — в євро.

Для придбання ОВДП у валюті необхідно мати відкриті картки у потрібній валюті — доларах США чи євро, на яких буде необхідна для купівлі сума. Купити ОВДП у доларах чи євро за гривню не можна.

Головною перевагою ОВДП є те, що за ними не нараховується ні прибутковий податок, ні військовий збір. А це означає, що збільшення військового збору в даному випадку не призведе до зниження прибутковості з ОВДП. Крім того, купуючи військові облігації, ми підтримуємо збройні сили України (ЗСУ).

ОВДП, як і депозити, — досить консервативний варіант вкладення власних коштів, що не передбачає жодного ризику. Повернення коштів гарантується державою, причому на відміну від депозитів — у тій валюті, в якій було випущено цінний папір.

Криптодепозити

Відсутність ризику означає, що й надто високої прибутковості не варто очікувати. А що робити, якщо хочеться заробити більше?

Для тих, хто крокує в ногу з часом і намагається вивчати сучасні альтернативи, для тих, хто готовий ризикнути, є криптодепозити. Що таке криптодепозити? Розглянемо їх на прикладі криптовалютної біржі WhiteBIT.

WhiteBIT криптодепозит — це простий, але ефективний інструмент отримання пасивного доходу в криптовалюті. Він допомагає отримувати прибуток, надаючи в позику свої криптоактиви, використовуючи один із доступних планів. Плани відрізняються залежно від ставки, строків та суми вкладу.

На біржі WhiteBIT можна відкрити криптодепозити в 29 криптовалютах на вибір, включаючи біткойн (BTC) і т.зв. «стейблкойни» (USDT і USDC), що є цифровим еквівалентом долара США. Біржа пропонує для 4-х найпопулярніших криптовалют по 6 різних планів, депозити строком на 10, 20, 30, 90, 180 та 360 днів:

Для інших криптовалют — по 4 різні плани (на 30,90,180 і 360 днів).

Криптодепозит строком на 360 днів у біткоїні можна відкрити під 17,39% річних. Перевагою таких криптодепозитів, крім привабливої ​​відсоткової ставки, є можливість розірвати договір у будь-який момент. Щоправда, в такому разі всі нараховані відсотки анулюються.

Мінімальний розмір криптодепозиту залежить від криптовалюти, де він відкривається. Так, наприклад, для біткойна (BTC) він становить 0,005BTC, для ефіріума (ETH) — 0,05 ETH, а для стейблкойна USDC — 100USDC (умовно 100 доларів. — ред.).

Головний недолік полягає в тому, що сама сфера діяльності криптовалют поки ніким не регулюється.

А це означає, що такі депозити ніким не гарантуються. Якщо раптом криптобіржа збанкрутує — гроші пропадуть.

Саме тому ці види вкладення є високоризиковими і високоприбутковими одночасно.