0 800 307 555
0 800 307 555

Валютні ОВДП: де краще купувати

Та що для цього потрібно зробити

У чому зараз варто зберігати гроші, щоб, з одного боку, уникнути курсових втрат, з іншого — зберегти можливість доступу до своїх грошей? І якщо гроші раптово і терміново знадобляться, мати можливість ними скористатися? Всім цим вимогам відповідають вкладення у валютні ОВДП. Finance.ua розглянув, що пропонують українські банки.
Зміст

Останнім часом питання, в чому українцям зберігати заощадження, постало з особливою гостротою. Зниження облікової ставки Національного банку спричинило падіння відсоткових ставок за депозитами для населення.

Процес падіння гривні до іноземних валют, що відбувається паралельно, зробив гривневі депозити абсолютно непривабливими: прибутковість у 13−15% річних не перекриває курсових втрат, в результаті замість доходу власник депозиту отримує збиток у валютному еквіваленті.

Що ж до депозитів у валюті, відсоткові ставки за ними стали настільки низькими, що розглядати такий депозит як заробіток — несерйозно. Скоріше вже як спосіб безкоштовного зберігання валюти в банку.

Однак треба розуміти, що якщо гроші раптово знадобляться, скористатися ними не вдасться, тому що депозити зараз здебільшого нерозривні. Ідея уряду збільшити військовий збір із 1,5 до 5% остаточно поховає тему вкладення в депозити.

ПриватБанк

Щоб купити ОВДП, потрібно:

1. Зайти на сайт Приват24 (у мобільному додатку такої можливості немає).

2. Знайти меню «Цінні папери» та зайти до нього:

Купити ОВДП онлайн можна в робочий час з 9 до 17 години. Виняток становлять перший день місяця та останній день кварталу.

Мінімальна сума, на яку можна купити ОВДП у ПриватБанку, — 50 тис. гривень. При цьому банк стягує такі додаткові комісії:

  • 300 грн — за відкриття рахунку в цінних паперах;
  • 1 тис. грн — за зарахування куплених ОВДП на рахунок (якщо купувати гривневі ОВДП, ця комісія буде нижчою);
  • 50 грн — за ведення обліку ОВДП на рахунку в цінних паперах за кожен місяць (за умови, що ваш портфель не перевищує 40 тис. доларів США, інакше буде вдвічі дорожчим);
  • 150 грн — за переказ коштів при погашенні цінних паперів емітентом;
  • 100 грн — за кожну виплату купонного доходу.

Важливий момент: через Приват24 можна не лише купити, а й продати раніше придбані ОВДП до терміну їх погашення. У цьому випадку ОВДП пропонуються до продажу на вторинному ринку, і бажаючі можуть купити їх на вигідніших, ніж при розміщенні, умовах.

У Приват24 — найбільший вибір ОВДП у різних валютах. Але наявність різних комісій робить операції з невеликими обсягами невигідними, оскільки з допомогою комісій більшість прибутку втрачається.

monobank

Легко і без додаткових комісій можна придбати ОВДП у додатку monobank. Для цього треба в пункті меню «Накопичення» вибрати «Купити облігації»:

Якщо ви вперше цікавитесь купівлею ОВДП, вам запропонують відкрити рахунок у цінних паперах. Можете сміливо експериментувати: грошей за це з вас не візьмуть. Після цього вам запропонують вибрати з цінних паперів, що є у продажу, — у гривні, доларах США або євро:

Для купівлі ОВДП у доларах чи євро необхідно мати картки у відповідних валютах та потрібну суму коштів на них.

Зверніть увагу: облігації і в доларах США, і в євро продаються дорожче від номіналу. Причина — з них будуть купонні виплати (відсотки).

Придбати ОВДП у додатку monobank можна 24 години на добу, 365 днів на рік. Головне, щоби не розкупили до вас.

Цей варіант має багато переваг, але є й істотний недолік: забрати вкладені в ОВДП кошти можна тільки з комісією 0,9%. Щоб її уникнути, доведеться після погашення ОВДП відправляти кошти на валютний депозит терміном щонайменше на 3 місяці під смішні 0,1% річних.

Сенс Банк

Ще один варіант, як швидко і без додаткових комісій придбати валютні ОВДП, — це мобільний додаток Sense Super App від Сенс банку.

Заходимо в закладку «Продукти» і там натискаємо на іконку «Військові облігації»:

Тут, як і в інших банках, на вибір клієнта — ОВДП у гривні, доларах або євро. І якщо ОВДП у гривні — понад десяток, то в доларах — лише два випуски, а в євро на момент написання статті не було взагалі жодної пропозиції:

Тапнувши по рядку з облігацією, можна дізнатися всі необхідні деталі:

За номіналу 1 тис. доларів цей ОВДП продається дорожче, тому що за ним передбачено виплату купона. І чим ближчий термін виплати чергового купона, тим, природно, буде більшою вартість ОВДП.

Крім купівлі вказується також і ціна, за якою в будь-який момент можна продати облігацію. У цьому і криється секрет популярності купівлі ОВДП у Сенс Банку: вкладені в цінні папери гроші не заморожені, як при депозиті. У крайньому випадку їх можна буде повернути, нехай і з деякими втратами, продавши ОВДП назад банку. І з кожним днем ​​ціна, за якою можна продати облігацію банку, зростатиме.

Після погашення ОВДП кошти разом із купонними відсотками повертаються на валютну картку, зняти з якої можна двічі на місяць без комісій.

Таким чином, за сукупністю умов саме придбання ОВДП у додатку Сенс Банку є найбільш вигідним для клієнтів, які не оперують великими обсягами.

Укрексімбанк

Придбати ОВДП у різних валютах пропонує і державний Укрексімбанк. Про це свідчить і інформація на його сайті в розділі «Операції з ОВДП».

Щоправда, склалося враження, що банк не такий вже зацікавлений у клієнтах у цьому напрямі. Навіть інформація про котирування ОВДП на сайті — місячної давності (і оновлювати її особливо не поспішають):

На відміну від перших трьох банків, для купівлі ОВДП доведеться в обов’язковому порядку відвідати відділення (до речі, стати клієнтом Укрексімбанку теж не можна).

Перед купівлею ОВДП необхідно відкрити поточний рахунок для внесення коштів; за це банк бере комісію 250 грн. Ще один момент: в Укрексімбанку сказали, що для подібних інвестиційних операцій в обов’язковому порядку потрібна згода чоловіка чи дружини.

Після погашення ОВДП кошти повертаються на поточний рахунок, зняти готівку з якого можна лише з комісією 1%. Щоб не платити комісію, можна скористатися перевіреним способом — відкрити депозит на 3 місяці.

Загалом жодної переваги, щоб купити ОВДП саме в Укрексімбанку, ми не побачили.

Які ОВДП краще купувати

Перед купівлею ОВДП варто детально ознайомитися з тим, які варіанти пропонує той чи інший банк, чи компанія. Стандартного набору немає: у когось будуть одні облігації, у когось — інші. Найбільший вибір буде у Приватбанку за рахунок вторинного ринку.

У разі купівлі валютних ОВДП вибір, швидше за все, буде невеликим. При цьому цінний папір може продаватися дорожче від номіналу, якщо по ньому передбачена виплата купонного доходу. Чим більший термін до погашення ОВДП, тим більша дохідність по ній пропонуватиметься. Можна порівняти, які дохідності по тому самому випуску ОВДП пропонують різні банки.

У будь-якому випадку вкладення в ОВДП вигідніше за депозит: купонний дохід за облігаціями та інвестиційний прибуток не підлягають оподаткуванню; з них також не справляється військовий збір.

Якщо купити облігацію на вторинному ринку, вигода може бути ще більшою.

Через те, що дохід від ОВДП не підлягає оподаткуванню, і з нього не сплачується військовий збір, декларувати його не обов’язково. Це означає, що робиться за бажанням того, хто його отримав.